Skocz do zawartości

Pięć (w porywach sześć) huraganów...


martinello

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio jakoś odczuwam zmęczenie bronią pancerną, lepienie czołgów nie sprawia mi przyjemności (chwilowo mam nadzieję ...), więc postanowiłem wrócić do źródeł mojego modelarstwa - samoloty w 1:72.

W krótkim czasie nabyłem pięć modeli Hurricane -Mk. I Airfixa, 2xMk.I od Army w pudełku Eduarda oraz 2xMk.II b/c od Army - model w wersji Expert plus ramki.

IMG_20220124_190101.thumb.jpg.b836557b56edec7bfe47dd3e9e7618cc.jpg

Mam pytanie dotyczące modelu Airfixa - jestem świadomy jego braków (skrzydła poprawię, właściwe koła i inny drobiazg dokupiłem) ale chciałbym go wykonać we wczesnej konfiguracji, z dwułopatowym śmigłem i najlepiej nie w angielskim, nudnym kamuflażu zielono - brązowym.

Co mam do wyboru oprócz malowania zielonego z Jugosławii -> https://www.mojehobby.pl/products/Hariken-Hawker-Hurricane-in-Yugoslav-service-41369379.html ?

Gdybym zdecydował się na trzyłopatowe śmigło dochodzi to dochodzi trzykolorowy kamuflaż z Jugosławii albo zielony-czarny Fin.

Są inne opcje ?

 

Dwie jedynki planuję - jedną w kamuflażu pustynnym, drugą z "plusem za polskie malowanie" - oba warianty pudełkowe

 

Dwie dwójki planuję - jedną w wersji PR w królewskim granacie, drugą - jeszcze nie wiem, przydałaby się jakaś sugestia nietypowego kamuflażu...

 

Pozdrawiam

Marcin

Edytowane przez martinello
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg spisu -> http://www.k5083.mistral.co.uk/APS.HTM Wczesne Hurricane'y trafiły do:

South African Air Force - 7 aircraft. Yugoslav Air Force - 12 aircraft.
Royal Canadian Air Force - 20 aircraft. Belgian AIr Force - 20 aircraft.
Turkish Air Force - 22 aircraft. Rumanian Air Force - 12 aircraft.
Iranian Air Force - 1 aircraft.

 

Problem tylko, czy miały płócienne czy metalowe skrzydła. No i większy problem - dostępność kalkomanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło Panie! Poszalałeś. :) Sprawdź wielkość kół żywicznych w pudełku od Eduarda, czytałem, że było jakieś zamieszanie i w pierwszej serii poszły za małe. Eduard wymienia na takie o prawidłowej wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę zaglądał, bo u mnie na półce stoi właśnie 5 huraganów :)

 

 

Jakbym miał sklejać aż tyle na raz, to jeden obowiązkowo z któregoś polskiego dywizjonu, a resztę w jakieś nietypowe malowania :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła sprawdziłem - mam i prawidłowe i za małe (producent uzupełnił).

A co do malowan właśnie taki mam zamysł - jeden polski, reszta egzotyczna.

 

Ma ktoś jakieś kalki na wymianę ? Jugoslawianskiw, fińskie etc ?

Może jakiś wspólny zakup kalek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę odsprzedać kalki na następujące Hurricane:

Mk.IIb w malowaniu japońskim z 64 Sentai firmy Rising Decals

Mk.I w malowaniu fińskim ,płat kryty płótnem z publikacji Camouflage & Decals nr.4

Sea Hurricane Mk.I  płat " metalowy" firmy Print Scale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Xmen, temat kalek i malowań opanowany. Będzie fiński, polski, sea hurricane, seac i rozpoznawczy. Każdy w innym malowaniu :)

 

Pytanko - jak malowane było wnętrze kabiny ? Są rozbieżności pomiędzy Armą i Eduardem w kwestii malowania kratownicy - Arma - większość w kolorze szarozielonym (tylko stelaż pod fotel srebrny), Eduard - srebrny.

 

Zacząłem kleić modele symultanicznie, aby je gruntownie porównać. W tym największą zagadkę Army - dlaczego w Mk.I golenie podwozia trzeba wklejać przed sklejeniem płatów, zaś w Mk.II - można po 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, martinello napisał:

Właśnie różnice są w wersjach, to co opisałem jako Arma dotyczy Mk.II b/c, opisane jako Eduard - Arma z instrukcją Eduarda dotyczy Mk.I.

W zależności od wersji inaczej malowano wnętrze. Mk I miał dość symboliczne ilości zielonego, od kratownicy w górę, MK II już cały zielony po bokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hurricane nr fabryczny 1 robi się powoli. (Pozostałe też podążają jego śladem 😉 - taka symultanka jak przy klejeniu starfighterów )

Będzie pudełkowy  polski RFoA lub fiński HC-454 (dzięki Xmen za kalki)

IMG_20220204_203317.jpg.2f05adb8ad252a81949af89463bfac90.jpg

Z rzeczy o których warto napisać to przerobiłem mocowanie goleni - tak, aby można je było wkleić na końcu, oraz wymeczyłem kabinę z blaszek. Nie bardzo jestem zadowolony, więc chyba będzie zamknięta owiewka.

 

Huraganów zrobiło się 6 - dokupiłem Revellowy Sea Hurricane IIc - wiem ze to słaby model, ale nabyłem go w dwóch celach: do testów malowania oraz aby pozyskać hak do lądowania, który potrzebny mi będzie do Se Hurricane I - kalki znowu zawdzięczam Xmen'owi

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czy ktoś wspomoże mnie prawidłowym rozmiarem opon hurricane ?

IMG_20220208_201013.jpg.d8c872af4ad9c5852d53c536201dc7a1.jpg

Opis do zdjęcia:

1. Nieudane kółka z dwupaka Eduarda - średnica w skali 1:35 - 7mm, wymienione w moim zestawie na prawidłowe nr 3

2. Koła RES KIT - średnica 8 mm

3, 4 - koła o średnicy 9mm - żywiczne Eduarda (uzupełnione w zestawach) oraz modelowe Army

5 - koła z modelu Airfixa - 10 mm.

 

Mam nadzieję, że te o średnicy 9mm są właściwe, wtedy przeniosę "felgę" z 5 żebrami z zestawu RES KIT (na którym się zawiodłem...)  do kół Army.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • martinello changed the title to Pięć (w porywach sześć) huraganów...

Hurricane nr 1 i 2 to

Fin 1164735222_Beztytuu.jpg.05cf6bad82231ad8431c87cbbff12f11.jpg

oraz marynarz 1468046582_Beztytuu2.jpg.cc589051ff98246c9be42ee61b75f1ea.jpg

(choć ten to jeszcze może zostać wymieniony na pustnnego...)43089_17-auto_downl.jpg.6b7d62afea2487ee39223f7d37b7dc43.jpg

 

 

Jeśli można pytania:

1. jakie śmigła mają te samoloty ? fin ma chyba Hamiltona tak jak pustynny, marynarz - nie wiem...

2. Czy po przemalowaniu oba powyższe powinny mieć napisy eksploatacyjne ? Zakładam, że fin raczej nie, marynarz - być może

3. Marynarz już wiem, że jest bez haka - kolory to zapewne morskie EDSG i DSG na górze i biały dołem. Choć instrukcja pokazuje kolory z góry jako DG i OG - ale skąd te kolory w 1940 ?

4. Czy kółko ogonowe w marynarzu jest przedstawione właściwie ? - czy też po prostu grafik zrobił jedną sylwetkę boczną dla wszystkich wariantów.

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morski śmigło de Haviland.Malowany nie jest na biało tylko Sky Grey.Pozostale kolory to EDSG i DSG .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xmen napisał:

Morski śmigło de Haviland.

Wszystkie śmigło de Havilland. Kółko ogonowe w Sea Hurricane takie samo jak w pozostałych. No chyba że jakieś zdjęcie mówi inaczej ale nie sądzę.

Edit: No i jak P3114 to Hurricane Mk. I, a nie Sea Hurricane :super:.

Edytowane przez barszczo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.