Skocz do zawartości

Zamiast cyjanoakrylu


greatgonzo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam arkusik cienkiego tworzywa, które na oko jest jak zwykła plastikowa kartka, ale nie ima się tego klej CA. Zwykły, modelarski klej też tego nie rusza. Ktoś może orientuje się, czy jest jakiś klej, nie bardziej gęsty od CA, którym można przykleić to coś do 'normalnego' plastiku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, greatgonzo napisał:

Mam arkusik cienkiego tworzywa, które na oko jest jak zwykła plastikowa kartka, ale nie ima się tego klej CA. Zwykły, modelarski klej też tego nie rusza. Ktoś może orientuje się, czy jest jakiś klej, nie bardziej gęsty od CA, którym można przykleić to coś do 'normalnego' plastiku?

A jaka powierzchnia styku? Bo jak "na płask" to zwykły lakier akrylowy, jak Tamiya 22 powinien złapać. Ale przy krawędziowym klejeniu to epoksydowy powinien dac radę. Tym bardziej jeżeli połączenie ma być względnie wytrzymałe. No ale epoksydowy to rzadki nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki patent z rozrzedzaniem kleju epoksydowego acetonem. Mocno przedłuża czas wiązania ale powinien dać prawie tak samo mocną spoinę jak nierozrzedzony, Na początku jest jednak niezbyt lepki, więc trzeba elementy jakoś umocować. Poza tym rozrzedzony klej = mniej kleju po związaniu = słabsza spoina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bardzo delikatny to jest element? A może zgrzać? Bo mi tak się skojarzyło w odniesieniu do przemysłowego łączenia np. polietylenu czy polipropylenu, którego się właśnie nie da skleić niczym. Tylko się spawa przy użyciu ekstrudera. Z drobnymi elementami można zrobić elektrodę z cienkiego paska samego łączonego materiału i przy wykorzystaniu palnika to po prostu zespawać, zgrzać czy jak tam to nazwać. Ważne jest przygotowanie powierzchni przed takim łączeniem. Najlepiej tuż przed spawaniem "oskrobać" obie łączone części nożem.

Chociaż pewnie przy precyzyjnych elementach to może je uszkodzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jery napisał:

Ja kupiłem coś takiego, ale jeszcze nie testowałem:

 

1645524086253.thumb.jpg.a9bce31c3d4340dfe55f3f982801e1df.jpg

 

 

 

Miałem to kiedyś, cel domowy, na ABS działało, więc może na pozostałe z opisu też działa.

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.