Skocz do zawartości

Spitfire Mk IIa, Revell 1/72


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zielony mi się bardzo podoba że taki niejednorodny i jak by miał dodatkowa głębię. 

Kalki będziesz nacinać? 

Ciekawe jestem rowniez jak te wszystkie dziurki po washowaniu wyjdą 😀

A, i pokaż no go też z innych stron, fajny jest😀 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alienus będzie wszystko, prace utknęły na laniu washa, bo i święta, i praca. Kalki nacinałem trochę, tam gdzie wydawało mi się, że trzeba. Ogólnie ładnie siadły (Model Master). Zdjęć za dużo nie mogę pokazywać bo coś do galerii muszę zostawić ;D ale będą jeszcze. Ogólnie te zróżnicowanie to w dużej mierze zasługa preshadingu.

Edytowane przez Vieh_san
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinuję sobie z washem i zabrudzeniami, zastanawiam się czy te zacieki na środku nie powinny być bardziej brązowe/rdzawe, bo to chyba olej.

 

IMG20220418201232.thumb.jpg.44fb442323a3245deced25cd3ee4bd1b.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziesz w dobrą stronę 👍

Zacieki to istotnie zasadniczo olej, ale często spracowany - może być czarny, może być c brązowy. Warto przyjrzeć się zdjęciami skąd to ciekło / gdzie zacieki startowały, to sporo doda (unikniesz efektu chaotycznych maziajow)

Pozdr 

we

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mam pytanko. Tutaj musi byc ten trójkątny "dzyndzołek", żeby antenę doprowadzić do kadłuba tak? Czy tutaj tylko drut idzie do masztu i koniec?

 

IMG_20220419_114339.thumb.jpg.fdb5ad1e4ffececcf255f848911deaa8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że trochę obcesowo, ale czy Ty spojrzałeś na jakieś zdjęcie tego samolotu? Zaczynam mieć wątpliwości. Jeśli nie, to polecam takie praktyki - łatwiej buduje się model.

U szczytu masztu rzeczywiście montowano przelotkę, na której drut antenowy zakręcał o 90 stopni i zmierzał do kadłuba. Po przesiadce Fighter Command na radio UKF drut był już zbędny. Mimo to przelotka często zostawała, czasem była demontowana. W PK - K widać, że jej nie ma. W takiej sytuacji maszt nie jest gładki, a pozostaje charakterystyczne gniazdo do mocowania przelotki - podwójne wypusty (wbrew powszechnemu przekonaniu modelarzy słowo to nie oznacza serii produkcyjnej zestawu do budowy modelu) w kształcie fali z dwoma otworami każdy. Anteny drutowej oczywiście nie ma, za to jest antena IFF mkII w postaci dwóch drutów rozpiętych między kadłubem (gniazdo nieco przesunięte w odniesieniu do środka kokardy) a końcówkami stateczników poziomych.

 

Srebrnego malowania wnęk podwozia może i nie da się całkowicie wykluczyć, ale jest ono mało prawdopodobne.

 

Na łom w  drzwiach kabiny jest jeszcze za wcześnie. To późniejsza modyfikacja.

 

PK-K charakteryzuje się niestandardową kokardą na kadłubie z lekko powiększonym 'czerwonym' kołem.

 

S/n namalowano przed naniesieniem pasa Sky type S. Malując pas zamaskowano numer i w rezultacie powstał prostokąt z numerem na tle kamuflażu. Przy okazji widać jak serial układał się względem pasa szybkiej identyfikacji - kończył się równo z pasem; prostokąt tła nie był 'zamknięty' kolorem Sky i łączył się z resztą malowania maskującego.

Edytowane przez greatgonzo
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no dobrze, faktycznie zafiksowałem się na zdjęciach innych Spitfire'ów, zamiast spojrzeć na zdjęcie tego, którego chcę zrobić. Modelarstwo jest też lekcją pokory. Czyli podsumowując:
- mocowanie do przelotki zostaje, mniej więcej tak to ma być jak narysowałem tutaj? Nie wiem tylko czy dam radę wystrugać to tak, żeby były 2 oddzielne, obok siebie, ale spróbuję,

przel.thumb.jpg.47638042d39c7725e53dccda7a3377a5.jpg


- muszę usunąć mocowanie anteny drutowej ze statecznika pionowego,

- łom był w zestawie Eduarda i powiedzmy uwierzyłem im na słowo + widziałem go też tutaj (co prawda napis sugeruje Mk IIC (niestety nie potrafię z tego zdjęcia rozróżnić jaka to jest faktycznie wersja), plus na tych drzwiach, które mają być niby od Mk I widać coś co wygląda jak uchwyty do niego. Usunięcie go przemyślę, żeby nie zrobić więcej szkód niż pożytku,

87312853_om.thumb.png.d7a8d4aa97a060e49b385dc0c1ded900.png

723547723_om-2.png.80e1a38601fdcfbeb06fad221f0fe04b.png


- dodaję anteny IFF.
 

 

PS. @greatgonzo,to jeszcze jakbym mógł poprosić o odpowiedź: drut anteny IFF był miedziany? Czy stalowy? Bo nie wiem jakiego koloru użyć, a też nie mogę znaleźć informacji o tym z czego był. Po zdjęciach też nie mogę powiedzieć ;/

Edytowane przez Vieh_san
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, Vieh_san said:

Kombinuję sobie z washem i zabrudzeniami, zastanawiam się czy te zacieki na środku nie powinny być bardziej brązowe/rdzawe, bo to chyba olej.

 

IMG20220418201232.thumb.jpg.44fb442323a3245deced25cd3ee4bd1b.jpg

Zabrudzenia naturalnie się zbierają za elementami wystającymi i tam powinny być  najmocniejsze, a im dalej od elementu tym smugi slabsze. A przynajmniej taka wersja praw fizyki ja się kieruje jak smaruje lataki 😀 fajno idzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, alienus napisał:

Zabrudzenia naturalnie się zbierają za elementami wystającymi i tam powinny być  najmocniejsze, a im dalej od elementu tym smugi slabsze. A przynajmniej taka wersja praw fizyki ja się kieruje jak smaruje lataki 😀 fajno idzie!

 

Idzie i poszło ;D kiedyś trzeba zakończyć
Sugerowałem się w dużej mierze tym zdjęciem, nie ta wersja, ale nie mogłem znaleźć brzucha Mk IIa

main-qimg-968ab1864f87b9c7249054e1416d5d8d-pjlq.jpg.b634df130405e8575d2481eac56b2f13.jpg

 


Link do galerii

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.