Skocz do zawartości

Panther Ausf. A „321” – I./PzRgt Groβdeutschland; Das Werk 35011 - wspólny warsztat


skikut87

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Skuszony tym pięknym zdjęciem i schematem kamuflażu postanowiłem zbudować ów panterkę

 

27368811_1738882572810619_8672116934369392326_o.thumb.jpg.035e4fa8319a3acc69478ad0aabb9e22.jpg

 

Na dzień dzisiejszy udało mi się ustalić, że ów pojazd jest z I Batalionu Pułku Pancernego Großdeutchland. Dowódcą wozu był  major Walter von Wietersheim a ów zdjęcie najprawdopodobniej wykonane w rejonie Różan we wrześniu 1944 roku.

Mimo kilku dostępnych w internecie schematów tego kamuflażu (zazwyczaj trójbarwne), ja obstawiam, że był on dwubarwny - piaskowy i plamy zielone - pisząc kuriozalnie.  Jak na tym schemacie

Brak opisu.

 

Do rozgryzienia pozostaje mi kwestia rodzaju zimmerintu - tu obstawiam,  po analizie fotki, że najprawdopodobniej jest to Daimler Benz - ale pewności nie mam.

Dobra co do modelu, z założenia ma być projektem "budżetowym" jak na owe czasy inflacyjne. Jako podstawa posłuży Daswer 35011 wzbogacony Aberem 35211, Jakąś lufą ( tu jeszcze się zastanawiam) i zimerintem Atak - no chyba że się uda mi zrobić go samemu z szpachli do jachtów.

Na dzień dzisiejszy model wygląda tak

IMG_9199.thumb.JPG.e393bb06c6cf01c65aab579653cb29d3.JPG

 

Będę bardzo wdzięczny kolegą za wszelką pomoc historyczną w sprawie tego pojazdu

Edytowane przez skikut87
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • skikut87 changed the title to Panther A Pz.Grenadier Div. Grosdeutschland Litwa lato 1944 - Das Werk 1:35

Panter nigdy dość. Szkoda, że tylko jedno zdjęcie ciężko wyłapać elementy charakterystyczne. Obstawiałbym już późniejszą produkcje. Wydaje mi się że widzę kwadraty DB, ale może chce je widzieć ? :D

Może ktoś będzie miał literature która pozwoli potwierdzić okres produkcji.

Też bym obstawiał że baza Dunkelgelb i pasy zieleń.

Widzę późne koło napędowe to śmiało możesz budować późną A.

Edytowane przez produdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to to malowanie (bardzo podobne do tego ze zdjęcia), to Takom podaje, że to wersja A... Ale faktem jest, że producenci modeli czasami „pływają” z oferowanymi przez siebie schematami malowań.

 

144947957_Zrzutekranu2022-03-25o14_31_46.thumb.jpg.241299477cd29122172b35e954df1a1d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • skikut87 changed the title to Panther A Pz.Grenadier Div. Grossdeutschland Litwa lato 1944 - Das Werk 1:35
26 minut temu, bulik58 napisał:

Ja mam taka fotke pojazdu z  Grossdeutschland, co prawda ta Panthera ma nr 314 ale wydaje sie iz ma 3-j barwny kamuflarz.  Masz blad w nazwie jednostki powinno byc ,, Gross ... ,,

862260572_(....(.5).jpg.be4aa425426a5c734e8d9990d4df699b.jpg

 

tak 314 z pewnością ma trójbarwne kamo i dość zbliżone do kamo numeru 200 wskazanego w instrukcji - swoją drogą też je rozważam.

IMG_9210.thumb.jpg.8ad03120309d53348a76ce2c707df56d.jpg

 

Z tego co gdzieś wyczytali to właśnie ten pojazd z nr 200 miał zimmerit typu DB

Natomiast 321 raczej ma jednobarwne tak wnioskuje po tej jednej fotce. 

 

Dwa inne malowania które mnie tez kusza, ale to już inne jednostki:

1016115932_IMG_9212Large.thumb.png.efd9666b5c54a6159db44426886574f9.png1227973446_IMG_9211Large.thumb.png.60a63b4383f8a1507b75f6afac428f41.png

plus nie wiem jaki typ zimmerintu a mi już przyszedł DB z atak (niestety zabawa szpachla jachtową nie idzie mi tak jak bym chciał) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na dzień dzisiejszy udało mi się ustalić, że ów pojazd jest z I Batalionu Pułku Pancernego Großdeutchland. Dowódcą wozu był  major Walter von Wietersheim a ów zdjęcie najprawdopodobniej wykonane w rejonie Różan we wrześniu 1944 roku.

Major von Wietersheim był dowódcą ale nie tego pojazdu, ale batalionu i to dopiero od 1 września 1944. I najpewniej przejął wóz dowodzenia z numerem "N1", który miał jego poprzednik major Pössl. Zdjęcie, które zamieściłeś pochodzi z lipca 1944 i zostało zrobione w okolicach Kowna gdzie I./PzRgt GD walczył w ramach 6. Panzer-Division.

Dowódcą pojazdu "321" był Oberfeldwebel Guth.

I mocno kibicuję temu pojazdowi i takiemu właśnie malowaniu.

Mam to samo zdjęcie trochę lepszej jakości, ale i na Twoim widać, że pierwszy pas (z przodu) był w kolorze "brązowym", a ten od tyłu jaśniejszy, czyli "zielony".

 

Prawidłowo, po niemiecku, nazwę pułku i dywizji pisze się właśnie Großdeutchland. Grossdeutschland to transkrypcja. Więc w sumie... tak też można.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Merten napisał:

Major von Wietersheim był dowódcą ale nie tego pojazdu, ale batalionu i to dopiero od 1 września 1944. I najpewniej przejął wóz dowodzenia z numerem "N1", który miał jego poprzednik major Pössl. Zdjęcie, które zamieściłeś pochodzi z lipca 1944 i zostało zrobione w okolicach Kowna gdzie I./PzRgt GD walczył w ramach 6. Panzer-Division.

Dowódcą pojazdu "321" był Oberfeldwebel Guth.

I mocno kibicuję temu pojazdowi i takiemu właśnie malowaniu.

Mam to samo zdjęcie trochę lepszej jakości, ale i na Twoim widać, że pierwszy pas (z przodu) był w kolorze "brązowym", a ten od tyłu jaśniejszy, czyli "zielony".

 

Prawidłowo, po niemiecku, nazwę pułku i dywizji pisze się właśnie Großdeutchland. Grossdeutschland to transkrypcja. Więc w sumie... tak też można.

 

 

 

Właśnie powiem Ci, że jak patrzę na połączenie plam na dole to wydaj mie się, że sa takiego samego odcienia jak trawa na zdjęciu... Nie mówię nie dwubarwnemu malowaniu bo jest ono ciekawsze ale jednak wolałbym na ile to możliwe (na podstawie jednego zdjęcia 🤣) być zgodny z orginałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skikut87 napisał:

...  jak patrzę na połączenie plam na dole to wydaj mie się, że sa takiego samego odcienia jak trawa na zdjęciu... Nie mówię nie dwubarwnemu malowaniu bo jest ono ciekawsze ale jednak wolałbym na ile to możliwe (na podstawie jednego zdjęcia 🤣) być zgodny z orginałem 

Może to pomoże w rozwiązaniu tej "zagadki". Pantery jednostki GD podczas  transportu. Zdjęcie pochodzi z prywatnej kolekcji -  Akira Takiguchi1062593973_meser262@PanteryGD.thumb.jpg.b1e5753b50f0f84fa7b681490d17e207.jpg

Na zdjęciu zaznaczyłem strzałkami kolor - brązowy i zielony. Pantera ausf.D - No.224 w pasy brązowe, a Pantera Ausf.A -  No.222 w pasy brązowo - zielone.

Dodatkowo dobrze widoczna zieleń drzew w słońcu i w cieniu, oraz na pierwszym planie mundur i czapka żołnierza. Myślę że fotka bardzo dobra do porównania kolorów.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@meser262

Mam przy tej okazji pytanie do Ciebie: który model pasuje najlepiej, żeby zrobić tą "trzystadwudziestkęjedynkę" z pierwszego zdjęcia?

Chodzi mi o taki, żeby przede wszystkim miał właściwy wzór Zimmeritu. No i fajnie jakby za dużo nie ingerować w model i nie dokupywać zbyt wielu dodatków. 

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@meser262

Patrząc na "twoje" zdjęcie można faktycznie domniemać, że pantera 321 ma dwubarwne kamo (z tyłu zieleń przód brąz) jak na schemacie takoma i takie chyba zrobię bo jest bardziej atrakcyjne. No chyba, że ktoś tutaj jednak da dowody, że takie nie było.

 

@Merten Podłączam się do pytania. Z tego co się rozeznałem to najlepiej właśnie wykorzsytać model takoma lub Das Werk (jedna i ten sam ciul). Zimmeritu nie przeskoczysz bo to najprawdopodobniej DB, którego nie robi żaden producent na modelu, więc albo sam zrobisz albo jak ja kupisz z atak. W sumie na tym zimerincie możesz poprzestać jeśli chodzi o dodatki bo takom naprawdę odrobił lekcję jeśli chodzi o jakość modelu.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zimerint to atak a lufa mg z mastera, może dziś uda mi się okleić boki ale to zweryfikuje popołudnie. Generapnie testuje na tej panterce ultra glue z ammo i tak:

na siatkach się spisał - trzymają się i dość szybko złapał, tak samo na zimerincie. Minus za osłonę mg tutaj jakoś nie chciał tego złapać wiec trzyma się na kropelce 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzucam dwa zdjęcia, bodajże z eBay. Pierwsze bez komentarza, drugie chyba pokazuje ten sam czołg i - trzymając się takiej hipotezy - wnioskuję z tylnego widoku, że pantera ta nie miała jeszcze 'pionowego' mocowania podnośnika ani sprzęgu na pokrywie luku.

Wariant koła napędowego (kołpaka na nim) dla mnie pozostaje niezbyt jasny, ale jego wygląd absolutnie nie wyklucza przejściowej opcji (wspawany środek, obłe brzegi) i byłbym raczej za nią.

321.jpg

321.1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Merten napisał:

@meser262

Mam przy tej okazji pytanie do Ciebie: który model pasuje najlepiej, żeby zrobić tą "trzystadwudziestkęjedynkę" z pierwszego zdjęcia?

Chodzi mi o taki, żeby przede wszystkim miał właściwy wzór Zimmeritu. No i fajnie jakby za dużo nie ingerować w model i nie dokupywać zbyt wielu dodatków. 

 

Słusznie Autor wątku obstawiał montownię Pantery dlatego nic o tym nie pisałem.

W dniu 25.03.2022 o 08:33, skikut87 napisał:

... po analizie fotki, że najprawdopodobniej jest to Daimler Benz - ale pewności nie mam.

 

Daty dostawy Panter do GD to - 18 stycznia / 20 marca / 1~22 kwiecień 1944 roku.
Następne dostawy w grudniu 1944 roku.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSJ napisał:

Podrzucam dwa zdjęcia, bodajże z eBay. Pierwsze bez komentarza, drugie chyba pokazuje ten sam czołg i - trzymając się takiej hipotezy - wnioskuję z tylnego widoku, że pantera ta nie miała jeszcze 'pionowego' mocowania podnośnika ani sprzęgu na pokrywie luku.

Wariant koła napędowego (kołpaka na nim) dla mnie pozostaje niezbyt jasny, ale jego wygląd absolutnie nie wyklucza przejściowej opcji (wspawany środek, obłe brzegi) i byłbym raczej za nią

 

Dzięki - to pierwsze foto potwierdza tezę dot rodzaju zimmeritu, natomiast co do kolorystyki to widać po nim (jak dla mnie) plamy tylko zielone.

 

7 minut temu, meser262 napisał:

 

Słusznie Autor wątku obstawiał montownię Pantery dlatego nic o tym nie pisałem.

No wiek jak to pantera monotonna?? 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zatrzymałem się na bocznym zimmerincie. Okazuje się ze atak robi na tyle gruby zimmerint, że gdy zamontuje się  listwy pod organizery na narzędzia wykonane z blaszek abera są one za chude.. Na zdjęciach z panter widać ze te listwy wystają nad zimmerit, tak więc listwy będą zestawowe plastikowe, może tylko wymienię tulejki na metalowe.

 

W jaki sposób czołg Bretagne Panther powrócił do życia - rykoszet.info

 

IMG_9259.thumb.JPG.a23779d82ebccf18afad22b8e0eab75e.JPGIMG_9260.thumb.JPG.9b727bf9e3a002b7c83f0f20db8d761a.JPGIMG_9258.thumb.JPG.f8f7d9098f12bc6c51834467dd0cdcb6.JPG

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest problem z Atakiem. Teraz do nowszych modeli masz świeży dedykowany zestaw zimmu i w miare to pasuje. Ja się zniechęciłem pare lat temu jak te płaty nie trzymały wymiarów były za krótkie, albo wycięcia na narzędzia były poprzestawiane. Wzory są bardzo fajne ale dla mnie jest zbyt gruby. No i za cene ataka mam tubke szpachli co starcza na 3-4 modele i im bardziej szpachlą popaprasz tym realniej to wygląda. Ale jak ktoś robi zimm sporadycznie to wygodniej jest kupić gotowca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, produdi napisał:

Taki jest problem z Atakiem. Teraz do nowszych modeli masz świeży dedykowany zestaw zimmu i w miare to pasuje. Ja się zniechęciłem pare lat temu jak te płaty nie trzymały wymiarów były za krótkie, albo wycięcia na narzędzia były poprzestawiane. Wzory są bardzo fajne ale dla mnie jest zbyt gruby. No i za cene ataka mam tubke szpachli co starcza na 3-4 modele i im bardziej szpachlą popaprasz tym realniej to wygląda. Ale jak ktoś robi zimm sporadycznie to wygodniej jest kupić gotowca. 


To jest generalnie mój pierwszy zimmerit ja modelu. Podejmowałem testy, nauki robienia zimmeritu na złomie ale nie byłem zadowolony i postanowiłem nie ryzykować. Tutaj obraz tej nędzy 😂

4FF05F17-D687-41F9-A273-ABF13814CE20.thumb.jpeg.23eae96eac162e8701e0bf1041e3867f.jpeg9E0D6DEF-CF57-424E-859C-1C6322A2948D.thumb.jpeg.1601a8018b024cc3a30f70eff61fc342.jpeg0AE0BD80-339B-4BBD-894F-FE8FF2AB0C5D.thumb.jpeg.33743eb96417f196f872a169d6a38dff.jpeg

 

Ewidentnie muszę jeszcze potrzebować a nie chciałem skopać modelu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • skikut87 changed the title to Panther Ausf. A „321” – I./PzRgt Groβdeutschland; Das Werk 35011 - wspólny warsztat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.