Skocz do zawartości

Panther Ausf. D 1/35 MENG


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Obiecałem, że po ostatnim skończonym modelu dokończę to co mam zaczęte a później zacznę coś nowoczesnego na gąsienicach - Jak przystało na modelarza zacząłem coś zupełnie innego.  

 

voF27X0.thumb.jpg.56322a637a54bfcb54b6143126ed9688.jpg

 

Model chcę wykonać prosto z pudła, najbardziej spodobało mi się malowanie z numerami "232" jak na zdjęciu powyżej. 

 

Po znalezieniu kilku zdjęć pojazdu okazało się, że muszę dorobić zimmerit który na tym egzemplarzu jest dosyć charakterystyczny. Niby jest dedykowany zimmerit do tej pantery od ataku, jednak niestety lufę wkleiłem już do jarzma... więc nie zastąpię go tym z zestawu. Zdecydowałem się na zrobienie samemu zimmeritu w planach mam jeszcze poprawienie najbardziej widocznych spawów. 

F0Yb1Uo.jpg.25b5f765994e6006b688b7199117e1b7.jpgjdQGSep.thumb.jpg.32e46338a63daef5b80f5b52c67dd869.jpgN4iMMoR.jpg.6cd8bd5decbcb32bcfa535e22b760539.jpg1wzjVdK.thumb.jpg.980ea66123e7f468e3f6d6d2f0a212dc.jpgkeVB7Iz.thumb.jpg.e1aab57979a45a4921781037bf1599f6.jpgLCXfclL.jpg.02f395571a5964ef24e9eb9d0aba2dab.jpg

 

Zdjęcia użyte tylko w celu dyskusji.

 

Niestety górna płyta przyszła trochę zwichrowana ale wchodzi na wcisk i powinno się obyć bez problemów.  Na ten moment tak się prezentuje:Ae8UkbV.thumb.jpg.6e604c9c17046a6155d13a951a50a014.jpg

 

Tutaj mam pytanie do specjalistów od zimmeritu - którą szpachlówką dwuskładnikową najprzyjemniej robi się zimmerit?

 

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reggy trzepał kiedyś zimm-y z Green Stuffa, ale palce odpadają od rozprowadzania. 

Trochę będziesz musiał go zrobić. Praktycznie cała jest w zimmericie łącznie z ekranami bocznymi. Z elementów charakterystycznych to skrzynki na płycie silnikowej, ten wysoki wentylator zamiast płaskiego dekla z siatką po środku płyty przedziału silnikowego (nie wiem jak to się fachowo zwie), przedłużenia błotników akurat zdemontowane leżą "na kipie", jest zimmerit wiec powinny już być normalne okrągłe osłony wentylatorów (Pantery D spod Kurska miały inne), na górze jarzmie zamontowana jakaś osłona w sensie "daszek", nie jestem pewien zamka w tylnym włazie wieży. 

Ogólnie pojazd fajnie obcykany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

powinny już być normalne okrągłe osłony wentylatorów (Pantery D spod Kurska miały inne)

No właśnie.

A czy coś więcej wiadomo o historii tego konkretnego pojazdu poza tym co w instrukcji Menga (I./15 PzRgt z 11. PzDiv).

Bo teoretycznie też mogło być tak, że ta konkretna Panthera nawet i walczyła pod Kurskiem, a potem jak wiele innych po generalnym remoncie w Rzeszy dostała Zimmerit i wróciła na front. 

 

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Evildead napisał:

Kup dużo wykałaczek bo namoczone do rozprowadzania  szybko miękną, pękają, chwila moment i do wyrzutu 🙂, żółta masa chyba lepiej się rozprowadza niż biała , ogólnie to marudna robota z tym ale i ciekawe wyzwanie 🙂

Żółta schnie w 30 minut i potem dupa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, patrykd napisał:

Żółta schnie w 30 minut i potem dupa.

No fakt że szybciej ale i tak etapami przy tym trzeba, jak żółtą rozwalkowaną masę na modelu   namoczysz wodą np  pędzlem to czas pracy z nią się wydłuża, zawsze można porównać, mi lepiej żółta podpasowała 

Edytowane przez Evildead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2022 o 12:32, Evildead napisał:

No fakt że szybciej ale i tak etapami przy tym trzeba, jak żółtą rozwalkowaną masę na modelu   namoczysz wodą np  pędzlem to czas pracy z nią się wydłuża, zawsze można porównać, mi lepiej żółta podpasowała 

@Evildead ma rację, żółta jest jakby bardziej plastyczna, lepiej się rozprowadza i lepiej na niej robi się fakturę zimmeritu. Co do czasu schnięcia, to nie zauważyłem jakiegoś problemu, bo i tak robimy po kawałku. Zamiast wykałaczek lepszy patyczek do szaszłyków- jeden i... wystarczy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pan_na_Zulawach napisał:

@Evildead ma rację, żółta jest jakby bardziej plastyczna, lepiej się rozprowadza i lepiej na niej robi się fakturę zimmeritu. Co do czasu schnięcia, to nie zauważyłem jakiegoś problemu, bo i tak robimy po kawałku. Zamiast wykałaczek lepszy patyczek do szaszłyków- jeden i... wystarczy.

 

Pozdrawiam

Tak jest 🙂, ta biała to jeszcze potrafi się odklejać, patyczek do szaszłyków to jest pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Evildead napisał:

Tak jest 🙂, ta biała to jeszcze potrafi się odklejać, patyczek do szaszłyków to jest pomysł

A to ci Rewala ja. Pracuje cały czas z biała i nigdy mi się nie odkleiła.  Nie zatluściłeś powierzchni modelu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2022 o 23:42, Merten napisał:

A czy coś więcej wiadomo o historii tego konkretnego pojazdu ... .

Zmontowana już z fabrycznym "zimmeritem", a  zniszczona w listopadzie 1943 roku w rejonie Kijowa.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam po przerwie,

 

Jestem po najbardziej irytującej części budowy - gąsienice. Jedno ogniwko składa się z 3 części ... 

 

Udało mi się skleić bryłę kadłuba w całość i chyba udało się ją na tyle wyprowadzić, że nie widać by była klepana. Na pierwszym zdjęciu widać z czym musiałem walczyć:x2wBWWb.thumb.jpg.b83630097e1e2716758e2534ae2e44dc.jpgrxZstxk.thumb.jpg.9a79058ec3dc6c087bf3048f58dbc775.jpgDFYfEs5.thumb.jpg.cda46736e15577e3c6c0efebec7a19cd.jpgr7yFLzr.thumb.jpg.c22af0700eb929a0de8929c91bfb4e01.jpg

 

Teraz mam w planach zająć się zimmeritem i spawami. Kto wie, jest długi weekend - może uda się całkiem sporo podziałać. 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2022 o 19:30, Evildead napisał:

Spoko wyszły gąski, robiłem takie same do  Jagdpanthery menga , kupa roboty, masakra...

Z zvezdziaku jest koło 300 części i też wychodzi, na jedno ogniwo 3 party...aż się boje. Słownik polszczyzny by się schował hehe piiiii piiiiiii. 

 

Od razu mówię. Nie składałem żadnym plastikowym tracków do 1:35 🤣

Edytowane przez MayonesEXG7
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Cieszę się, że podobają się gąski zwłaszcza, że przy ich składaniu można się solidnie zastanowić nad sensem życia. 

 

Aktualnie dorobiłem spawy na kadłubie, oczywiście tylko te które nie będą zasłonięte zimmeritem. Zrobiłbym zdecydowanie więcej przy tym modelu jednak wpadłem na szalony pomysł zrobienia modelu w 72 (#zdążyćnaBytom)

bhkS7Qj.thumb.jpg.b6002452fb14f2515a364701dd1da6c7.jpg

AVIFaF2.thumb.jpg.4a2bfb44d6ac43c45536522e5b569e25.jpg

RHV4sSj.thumb.jpg.a2e3c2a9792674bd655319b44edf5165.jpg2ZLufrF.thumb.jpg.6411dc1b51538962ae1eec77837753b3.jpg

Edytowane przez MaciejW
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.