Skocz do zawartości

Pomoc w znalezieniu figurki milicjanta, lata 80 1/35


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim, piszę tutaj bo myślę, że to najlepszy do tego dział. Szukam figurki żołnierza LWP w skali 1/35, która ma w założeniu być dołączona do modelu UAZa 469. Idealnie by była taka jak na obrazku poniżej (tzn mundur), a już w ogóle perfekcja jakby mundur był zimowy, a czapka letnia. Nigdy żadnej figurki nie malowałem (prócz tych z samolotów 1/72 ;D) i nie mogę znaleźć żadnej odpowiedniej, liczę na waszą pomoc Koledzy i Koleżanki. Istnieje w ogóle taka? Albo może da radę jakąś do tego dostosować?

 

 

109.jpg.30781fcdf92b326e25fe6ff81e498ea7.jpg

 

 

EDIT zmieniony tytuł, żeby nie wprowadzał w błąd.

Edytowane przez Vieh_san
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dysponujesz czasem  i nie przejmujesz sięprawami autorskimi w Azji  to doradziłbym aliexpres najlepiej wyszukiwać w J angielskim  ( figure reson kit )bo po polsku prawie nic się nie znajduje. Trzeba czasu na przeglądanie   ,ja nie narzekam ani na ceny ani na jakość.tylko na chińskiego Boga nie przyznawaj się jak kupisz bo zaraz odezwą się prawomyślni z grubymi portfelami zostaniesz przestępcą modelarskim. Możesz znaleźć np coś takiego jak niżej .do przerobienia buty  kieszenie i godło.

H92fee11a324f4355a48ff5cabd96c3201.jpg_640x640Q90.jpg_.webp

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wygląda obiecująco, tylko tej czapki mi brakuje, a byłby to świetny dodatek, bo chciałbym odtworzyć konkretne zdjęcie, na którym jest ta czapka z daszkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie samego ubioru polowego to nie określiłeś który to ma być mniej więcej rok. Wzór munduru z grafiki to chyba wz 58 z końca lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Czy o ten okres dokładnie Ci chodzi? Chyba w latach 70 tych zmieniono wzór munduru polowego. Różnił się on bardzo od tego poprzedniego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Vieh_san said:

Też wygląda obiecująco, tylko tej czapki mi brakuje, a byłby to świetny dodatek, bo chciałbym odtworzyć konkretne zdjęcie, na którym jest ta czapka z daszkiem.

A rzeźba w milipucie wchodzi w grę?

 

51 minutes ago, Endrju said:

Wzór munduru z grafiki to chyba wz 58 z końca lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Czy o ten okres dokładnie Ci chodzi? Chyba w latach 70 tych zmieniono wzór munduru polowego. Różnił się on bardzo od tego poprzedniego. 

Zimowo da się to prosto załatwić. Bechatka nie miała większych zmian (drobne tak ale krój w zasadzie ten sam). W spodniach kwestia kieszeni przód - tył na udach.

 

11 hours ago, gren said:

Możesz znaleźć np coś takiego jak niżej .do przerobienia buty  kieszenie i godło.

Kieszenie. Zarówno na kurtce jak i spodniach. W Dragonie 3008 nawet więcej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Vieh_san napisał:

Dzień dobry wszystkim, piszę tutaj bo myślę, że to najlepszy do tego dział. Szukam figurki żołnierza LWP w skali 1/35, która ma w założeniu być dołączona do modelu UAZa 469. Idealnie by była taka jak na obrazku poniżej (tzn mundur), a już w ogóle perfekcja jakby mundur był zimowy, a czapka letnia. Nigdy żadnej figurki nie malowałem (prócz tych z samolotów 1/72 ;D) i nie mogę znaleźć żadnej odpowiedniej, liczę na waszą pomoc Koledzy i Koleżanki. Istnieje w ogóle taka? Albo może da radę jakąś do tego dostosować?

 

35F47

http://www.toro-model.com.pl/pliki/35f47.htm

35F48

http://www.toro-model.com.pl/pliki/35f48.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Endrju napisał:

Jeszcze odnośnie samego ubioru polowego to nie określiłeś który to ma być mniej więcej rok. Wzór munduru z grafiki to chyba wz 58 z końca lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Czy o ten okres dokładnie Ci chodzi? Chyba w latach 70 tych zmieniono wzór munduru polowego. Różnił się on bardzo od tego poprzedniego.

Lata 80.

 

2 godziny temu, Uapa napisał:

A rzeźba w milipucie wchodzi w grę?

 

Zimowo da się to prosto załatwić. Bechatka nie miała większych zmian (drobne tak ale krój w zasadzie ten sam). W spodniach kwestia kieszeni przód - tył na udach.

 

Kieszenie. Zarówno na kurtce jak i spodniach. W Dragonie 3008 nawet więcej pracy.

Rzeźba w millipucie wchodzi w grę. Ten kołnierz to sobie wyobrażam, że w miarę łatwo by szło zrobić plasterek takiego milliputa i dodać teksturę twardzym pędzelkiem (taki miałbym pomysł).

 

Może łatwiej jak zdjęcie pokażę. Jeśli się okazuję, że to co pisałem wcześniej nie odpowiada stanowi ze zdjęcia, to przepraszam, ja się za dużo nie znam na tym.

 

IMG_20220719_094942.thumb.jpg.5799a630cc4d470091d1c23626fd9a8c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pozostaje kupno tego co jest dostępne  i ewentualnie jakieś własne przeróbki żezba.Główka w rogatywce albo sama rogatywka i resztę sobie trzeba jakoś we własnym zakresie podpicować ,wykombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bechatka wz. 5607 wczesnego kroju (posiada tasiemki na rękawie). Ale! To moim zdaniem (patrząc na orła) milicjant a więc pamiętaj o innym odcieniu koloru umundurowania oraz innej liczbie kieszeni w spodniach niż w przypadku wojskowej czy tym bardziej kroju US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym kamuflażem był wz.58, tzw. „Deszczyk” używany w latach 1957 – 1961

Kamuflaże Wojska Polskiego - WojskowyStyl.pl

"MORO" właściwa nazwa materiału to "Mora" kamuflaż stosowany w Wojsku Polskim to wz. 68, używany w latach 1969 – 1989.

Kamuflaż wz. 68 – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kurtka ze zdjęcia:

Police Headwear, Uniforms & Equipment. Umundurowanie i wyposażenie Policji

https://static.myvimu.com/photo/85/46508523_m.jpg

Mundur polowy MO Milicja ZOMO

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, robertmodelarz said:

"MORO" właściwa nazwa materiału to "Mora" kamuflaż stosowany w Wojsku Polskim to wz. 68, używany w latach 1969 – 1989.

 

Warto dodać, że Mora miała swoje warianty. W WP - wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej, które różniły się od siebie barwą. Do tego dochodził jeszcze wariant milicyjny i strażacki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli widzicie nie wiedziałem, że inny kolor niż wosjkowe. Tak to milicyjny mundur. Czyli właściwie spodnie bez dodatkowych kieszeni, tak samo kurtka. To ten zestaw dragona 3008 by w miarę pasował, tylko musiałbym zetrzeć kieszenie na kurtce i spodniach, zostawiając jedną na lewym rękawie. Dorobić czapkę i by w miarę mogło być. Dobrze myślę?

Edytowane przez Vieh_san
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że służąc w wojskach lotniczych nie zauważyłem różnic kolorystycznych między mundurami polowymi wojsk lądowych i wojsk lotniczych. Jeśli była takowa to chyba była niezauważalna ale głowy za to nie dam.  Była natomiast różnica w kolorze butów i pasów. Wojska lądowe miały brązowe a wojska lotnicze czarne.

Więc pojawia się pytanie dodatkowe do @Vieh_san . Czy to ma być żołnierz wojsk lądowych czy lotniczych? Warto by też zapytać czy to żołnierz służby zawodowej czy zasadniczej. Żołnierz zawodowy będzie miał na nogach rumcajcy (trepy) i inny wzór klamry pasa głównego. Żołnierz służby zasadniczej będzie miał na nogach "kaczory" czyli buty z opinaczami. Ponadto żołnierz zawodowy w pewnych sytuacjach mógł używać mapnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, Endrju said:

Przyznam szczerze, że służąc w wojskach lotniczych nie zauważyłem różnic kolorystycznych między mundurami polowymi wojsk lądowych i wojsk lotniczych. Jeśli była takowa to chyba była niezauważalna ale głowy za to nie dam.

Ok, mój błąd było o jeden wariant mniej, tj SP i MW miały ten sam -  "Mundury szyte były z dwóch wariantów materiału o plamkach zielonych (wojska lądowe) i czarnych (lotnictwo, marynarka). " via http://www.militarni.pl/?lang=1&cat=136&art_id=341

Natomiast MO miało własny "Opracowano trzy warianty kamuflażu: o plamkach zielonych (wojska lądowe), czarnych (lotnictwo, marynarka) i niebieskich (milicja). "

 

25 minutes ago, Vieh_san said:

Czyli właściwie spodnie bez dodatkowych kieszeni, tak samo kurtka. To ten zestaw dragona 3008 by w miarę pasował, tylko musiałbym zetrzeć kieszenie na kurtce i spodniach, zostawiając jedną na lewym rękawie.

Inny krój kieszeni na spodniach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś chciał rzeźbić  to raczej nie miliput .ja używam superscilpt -a  i do detali greenstuff -a  . Ale lepiej wykorzystać gotową głowę z innego zestawu. I tak będziesz miał spora zabawy .przeróbki są szybsze i często dają lepszy efekt ,I do tego też lepiej użyć greenstuff-a .

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze pisze. Kolorystyka Moro  była bardziej niebeska do pol / milicji.  Straż  pożarna miała grubszy nadruk cętek - krój ten sam lecz inny wzór. 

Spodnie POL/ MIL miały jedna kieszeń boczna ( bez sensu z jednej strony) - Góra taka sama jak dla wojska ( niebieski kolorek ) spodnie już nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można wtrącić swoje trzy grosze, to żołnierz na zdjęciu:

 

Panterka starego wzoru z naszywkami na ramieniu służącymi do przenoszenia w "polu" zapalników granatów

spodnie "rurki" bez jednej bocznej kieszeni czyli krój z przed 1987 r. obok kciuka prawej dłoni widać górę kieszeni bocznej, na drugiej nogawce tego nie ma

pas żołnierza (milicjanta) zawodowego

spodnie "sprane " a wiec jaśniejsze od panterki wskazują na żołnierza służby czynnej

rogatywka typ "miękki" bez usztywnienia wewnątrz, praktyczniejsza ale mniej trwała

kolor, powinny być bardziej niebieskie albo szare niż wojskowe, gdzieś miałem takie spodnie, jak znajdę mogę porównać zbiorczy kolor ze wzornikiem FS

Edytowane przez chorąży
zapomniałem dopisać..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie teraz tu trafiłem, i też postaram się Ci pomóc :D .  Co do rogatywek to Toro robi takie główki w rogatywkach:

http://www.toro-model.com.pl/pliki/35f25.htm

Są to co prawda główki z 1AWP ale rogatywki te same, do tego będzie problem z orzełkiem we wszystkich kalkach Toro są co prawda orzełki ale w wersji wojskowej z tarczą Amazonek  a Ty potrzebujesz orzełka w wersji cywilnej , ale nie ma rzeczy niemożliwych są takie co prawda  troszkę inne ale też  się nadadzą (napisz PW:mrgreen:)

Ten człowiek ze zdjęcia to ZOMO-wiec,  i Szanowni Koledzy szczegółowo opisali umundurowanie , ale zapomnieli o dwóch szczegółach mianowicie o  uchwycie na pasie głównym na pałkę 80-kę czyli lolę , oraz co o wiele ważniejsze buty skutery ( ciekawe KTO te durne nazwy wymyśla:lol:) o takie :

https://forum.odkrywca.pl/topic/674507-buty-zomo-ormo-milicyjne/

Co do figurek to najodpowiedniejsze będą te z Dragona jak to  już napisał wcześniej FAZZY , a właściwie ten z PK ( karabinem maszynowym) który jest oparty i nawet pali:D , a i te ruskie saperki  o wiele łatwiej będzie przerobić na skutery, no i sporym wyzwaniem będzie też naszywka z napisem MILICJA na kieszeni bechatki  tego w żadnych dostępnych zestawach się nie znajdzie trzeba by zamówić kalki. Pozdr. A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Byłem na wakacjach i nie sprawdzałem tematu, dlatego dopiero teraz odpisuję. Bardzo wam dziękuję za odpowiedzi. Samo zdjęcie pochodzi ze szkoły podoficerskiej w Brzegu. Jeśli chodzi o kalki to nie ma problemu, sam mogę je wydrukować. Mam już te figurki dragona i najpierw się popastwię nad nimi. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie. Myślę, że do zrobienia to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Vieh_san changed the title to Pomoc w znalezieniu figurki milicjanta, lata 80 1/35

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.