Skocz do zawartości

UAZ 469 Milicja, Trumpeter 1/35


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za miłe słowa :szampan1: Było kładzenie kalek i lakieru. Wkleiłem przednią szybę i troje drzwi. Drzwi kierowcy będą otwarte. Na zegary dałem po kropli błyszczącego lakieru, dodałem lusterko wsteczne, pomalowałem uszczelki. Wkleiłem siedzenia. Wycieraczek z przodu na razie nie wklejam, bo mógłbym tego żałować przy robieniu plandeki i koguta. Powiedzcie mi proszę czy widoczne na niektórych zdjęciach głośniki na przednim zderzaku to są syreny? Bo właśnie na nie wszystkich zdjęciach samochodu w barwach milicji są, także się zastanawiam czy było jakieś drugie rozwiązanie i były schowane, czy może po prostu te zdjęcia bez nich pokazują auta ze zdemontowanymi syrenami?

 

IMG20220902144643.thumb.jpg.1bfaeeb0a6476cf3b9a64d7d1e30e67f.jpg

 

IMG20220902144700.thumb.jpg.7ddfcffc2e6e181aab6e6a5c650a7c33.jpg

 

IMG20220902145017.thumb.jpg.e1064a46801f3aeb135d1de49a4d4824.jpg

 

IMG20220902145603.thumb.jpg.acc8dbc3ee7d8582280fdcc850c65b5d.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza próba wytworzenia plandeki, muszę powiedzieć, że jak dla mnie to wydaje mi się, że nie najgorzej. Tylko musiałbym ten stelaż dorobić.

 

IMG20220902173821.thumb.jpg.54290122048106726aaaae94a4bc9897.jpg

IMG20220902173825.thumb.jpg.9c5980795fa52222e3ddb57d4184e67d.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jawkers napisał:

Nie wiem czy nie lepiej by było zrobic najpierw stelaż, a nastepnie na nim ukladać plandekę?

Zdecydowanie tak!

https://modelwork.pl/topic/7804-kraz-255b-lwpwp-172/page/6/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jawkers napisał:

Nie wiem czy nie lepiej by było zrobic najpierw stelaż, a nastepnie na nim ukladać plandekę?

Tak, jak mi to się nie bedzie podobało to tak zrobię. Ogólnie problemem dla mnie największym jest kształt tej plandeki, bo trzeba oprócz boków zagiąć ją do tyłu i zrobić otwór na okno. Stopień skomplikowania jest przy tym sposobie wiele większy.

@Grzes właśnie tam ta plandeka jest prostsza bo tylko się ją przekłada z jednej strony na drugą.

 

Jutro będę dalej kombinował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Vieh_san napisał:

Ogólnie problemem dla mnie największym jest kształt tej plandeki

Ale moja też ma taki kształt, a dodatkowo tylna część jest zwinięta.

Ja robiłem tak:

- kładłem chusteczkę na górę i boki, ale tak, by wystawało sporo z tyłu;

- nasączałem klejem bez części wystającej z tyłu;

- gdy nasączona część wyschła, część wystającą nacinałem zgodnie z potrzebami i wyglądem;

 - po nacięciu, zagięciu i uformowaniu pożądanego kształtu, nasączałem resztę klejem;

- wyschnięta plandeka idzie do malowania, cieniowania i co tam tylko...

 

Zapomniałem:

- w mojej są też okienka. Wycinałem je skalpelem już na nasączonej i wyschniętej chusteczce (w moim przypadku była nawet pomalowana). Wycina się idealnie.

 

Edytowane przez Grzes
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
8 godzin temu, Vieh_san napisał:

Ogólnie problemem dla mnie największym jest kształt tej plandeki, bo trzeba oprócz boków zagiąć ją do tyłu i zrobić otwór na

okno.

 

Witam.

Możesz zrobić tak jak ja to zrobiłem. Z bryły plastikowej plandeki dołączonej do zestawu, rozrysowujesz siatkę plandeki (delikatnie większą), razem z oknem i ją ułożysz na modelu.

FrzdGjm.jpg

Następnie ją wkleisz na stelaż.

Zobacz na mój warsztat, tam jest to pokazane.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekka modyfikacja pomysłu Jawkersa. rozrysowujesz tą plandekę na na chustce, potem nasączasz wikolem ( koniecznie rozcieńczonym) ja jeszcze  dodatkowo barwię tą mieszaninę farbką modelarską (akrylową) w kolorze brezentowym (Pactra A30)  i układasz na zestawowej plandece lekko dociskając (jest wilgotna to się ułoży)  jak lekko przeschnie delikatnie ściągasz, chusteczka przyjmuje wtedy kształt zestawowej plandeki która występuje jako forma i gotowe .  Oczywiście stelaż do  plandeki też musisz zrobić, bo sama chsteczkowa plandeka jest delikatna. Co do tych syrenek to milicyjny UAZ był pojazdem uprzywilejowanym i syrenki musiały być podobnie jak kogut, montowane były różnie zazwyczaj na zderzaku ale czasem zdarzało się pod zderzakiem albo w komorze silnika ( pojazdy WOP). Pozdr. A.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adams M1A1dzięki, ale w taki sposób już zrobiłem jedną wersję (wyżej jest na zdjęciu jeszcze nie pomalowana), ale była tylko z jednej warstwy chusteczki i jest za cienka i prześwituje ;/ Kończę robić ten stelaż i spróbuję jeszcze raz układać na samym stelażu już. Z farbą pomysł zastosuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też nie jest regułą jak oglądam zdjęcia, ja trochę może też wyolbrzymiłem fałdy rozjaśnieniami. W rzeczywistości na modelu nie jest aż tak mocno to widoczne moim zdaniem. Przyznaję, że aż tak duże nie powinny być, ale ciężko mi lepszy efekt uzyskać.

 

53e36a7141126_o_original.thumb.jpg.0b362af11d286579964f0da00ea4c39c.jpg

 

IMG_0202.thumb.jpg.019c2287b94190aff16a3cae65f4dc85.jpg

 

uaz-469-b-1976-odnowiony-mazowieckie-ostroleka-512156553.jpg.0ceba3250de593f1518f1fa699f2154f.jpg

 

uaz-469-olx-6-e1580324242940.thumb.jpg.15e9eb07ff482143935f581c85da78ea.jpg

 

1316990219_XIWystawa058(Medium).jpg.ca4a449958cf5391f789e56e9d39f489.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotce, która wstawiłem chodziło mi głównie o wygląd góry.

Co do boków, jest jak na fotkach, które wstawiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, ta góra tak się pomarszczyła od malowania, bo była gładka. Teraz tego na samochodzie już nie naprawię, myślę, że będzie musiało tak zostać i będę z tym żył. Tzn. nie ja ;D bo model ma pójść do taty ostatecznie, a myślę, że on na to nie zwróci uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc na przykładzie tego zdjęcia z opiętą plandeką to nie wiem czy ta gra z chusteczką jest warta świeczki. Podobny efekt można by chyba łatwiej (przynajmniej wg mnie i czysto teoretycznie) uzyskać na części z pudła po lekkiej modyfikacji. Szwy dokleiłbym z malutkiego płaskiego profilu plastikowego, wypukłości żeber ze stelaża załatwiłby mały profil półokrągły. Zagłębienia można by porzeźbić dłutkiem/pilnikiem a fałdy wypukłe nadłożyc np milliputem. Potem szlifnąć to żeby wygładzić powierzchnię. Myślę, że taki sposób dałby większą kontrolę nad końcowym efektem. Będę go kiedyś robił to pewnie w takiej kolejności się za to zabiorę zanim sięgnę po chusteczkę. Ale to takie czysto teoretyczne bo nie miałem tej części w rękach. To przy okazji zapytam czy jest to zwykły plastik czy jakieś "gumoleum" i czy jest ta plandeka na tyle gruba, żeby można ją trochę podpiłować nie robiąc dziury na wylot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TAWteż dlatego na samym początku mówiłem, że raczej użyję zestawowej plandeki. Jest na tyle gruba, że możnaby ją szlifować. O tym jak na niej zrobić "fakturę" bardziej materiałową też myślałem. Pomalowałbym ją całą czarnym podkładem, jako maski użyłbym kompresu gazowego, bo ma w miarę pasującą wielkość oczek/ ewentualnie dał dwie gazy nakładające się na siebie tak, że wielkość oczek byłaby mniejsza i po przyklejeniu takiej maski taśmą, pomalowałbym całość białą farbą. To powinno dać taki efekt materiału. Na tak przygotowany preshejdnig dopiero położyłbym właściwą farbę. Jutro jak nie będę zbyt zmęczony po dobie w robocie to spróbuję tak zrobić i pokażę efekt do porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuj, ciekawy jestem jak to wyjdzie choć w tej skali struktura materiału wydaje się być raczej pomijalna. Jakby co to słyszałem, że podobne rzeczy można uzyskać smarując plastik Tamiya Extra Thin lub acetonem tak żeby lekko podżarło wierzchnią warstwę plastiku a potem w odpowiedniej chwili odciskać takie sreberko, które wyściela paczkę papierosów od środka. Ale to tylko słyszałem. Nigdzie nie widziałem ani sam nie robiłem więc za ten sposób nie ręczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, TAW napisał:

Próbuj, ciekawy jestem jak to wyjdzie choć w tej skali struktura materiału wydaje się być raczej pomijalna. Jakby co to słyszałem, że podobne rzeczy można uzyskać smarując plastik Tamiya Extra Thin lub acetonem tak żeby lekko podżarło wierzchnią warstwę plastiku a potem w odpowiedniej chwili odciskać takie sreberko, które wyściela paczkę papierosów od środka. Ale to tylko słyszałem. Nigdzie nie widziałem ani sam nie robiłem więc za ten sposób nie ręczę.

Raczej robienie tekstury w ten sposób (jak w pancerce) tutaj by była zbyt mocna. Z drugiej strony te plandeki faktycznie są gładkie. No nie wiem jutro spróbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.