Skocz do zawartości

Hawker Hurricane Mk 1A. - Dywizjon 303 Bitwa o Anglie, Hobby2000, 1:72


alienus

Rekomendowane odpowiedzi

18 minutes ago, marek d said:

Ja też, lubię jego produkcje.

Dobra dajmy koledze czas na wciśnięcie co się da z tego modeliku.

A to jakiegoś linka zapodajcie do tej sztuki,  inni nie wtajemniczeni (np. ja) by tez zobaczyli o co chodzi 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, alienus napisał:

Złe pnącza z innego wymiaru dorwały mojego hurricane'a

 

A to nie pasta do zębów? Z horroru "Toothpaste" ...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zwrócił uwagę na równość tych wałeczków? Jedne są grubsze drugie cieńsze, nie boisz się że dostaniesz inny zakres rozmycia? Ostrzejsze przejście przy wąskim wałku, i szerokie przy grubszym?

 

Nie znam się bo nigdy nie używałem tej metody, ale przyszła mi taka myśl do głowy. Niech się mądrzejsi wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internety jeszcze mowią o masking putty (czy to z AK czy Green  Stuff) i wygląda to co najmniej interesujaco by spróbować z użyciem takiej czarnej masy. Na pewno na plus przemawia że czarne pnącza zawsze lepsze niż białe pnącza 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrób sobie kilka wałeczków na boku i poćwicz. Dobierzesz wtedy ich grubość, kąt pod jakim będziesz fiukać farbą, nabierzesz ogłady. Debiut na modelu to jak podanie na niedzielny obiad teściowej dania, którego nigdy wcześniej się nie robiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się psika pionowo z góry to przejścia wychodzą łagodne a jak "pod wałek" to ostre. Grubość wałka nie ma tu żadnego znaczenia. Jest go tylko trudniej ułożyć w esy-floresy. Nie rozumiem tylko istoty takiego "wałkowania" na tym etapie. Wypsikasz wybrane pola, a potem co? Zdejmiesz całe to wałkowanie i będziesz "wałkował" ponownie pod drugi kolor? W sumie można tylko po co 🤔

Może lepiej położyć pierwszy kolor "mniej więcej"  z delikatnym zapasem a potem położyć wałki, zamaskować kolor wcześniej wymalowany i se wypsikać drugi.

Ale jak kto mówią -  w szaleństwie jest  metoda :wink:

 

1 godzinę temu, alienus napisał:

masking putty (czy to z AK

Oho, na bogato :mrgreen:

Ale za to hiszpańskie 😜

Edytowane przez abtb
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość wałka ma znaczenie  o tyle, że przejście między kolorami będzie miało różną szerokość w zależności od grubości wałka, a przy grubszych - ta szerokość może być widocznie zmienna.

Problem jest w tym, że kamuflaż, w oryginale  malowany od masek, przejścia kolorów ma w zasadzie ostre. Pryskanie pod wałek da ostre przejście, ale z ryzykiem utworzenia się grubego rantu z farby. To niemal nieuniknione.

Sam stosowałem wałki z takiej plasteliny w podobnym kamuflażu. Chciałem by w efekcie pojawiło się ostre przejście z niedoskonałościami imitującymi efekt malowania z użyciem przykładanych do powierzchni grubych mat. Ale do tego celu wałeczki muszą być równe i bardzo cienkie. W takim przypadku linie wychodzą na ogół ostre, lub hmmm... w zasadzie ostre. Miejscowo pojawia się bardzo delikatne rozmycie. Ale ja robiłem to w 1/48 i powiem szczerze, że nie wiem, czy  udałoby się też w siedem dwójce.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym nie robił pre-shade (picasso) to bym całość ciapnął c369 (dark earth) a potem okleił maskami i wtedy dał c361 (dark green) i po robocie - krawedzie raczej ostre jak to od maski. No ale że cieniowania mi się zachciało to się sprawy skomplikowały i kolor musi być czesciowo transparentny, a co za tem idzie nie powinno być pod spodem drugiego koloru (no chyba że przy łączeniach). By z tego wybrać to właśnie podwójne wałkowanie rozważam, albo maskowanie z tym putty... spodziewam się że troche mogę się minąć z odpowiednim kształtem i uciec od oryginału przy takim podejsciu. No nic, jak to mowią wszystko ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, alienus napisał:

No ale że cieniowania mi się zachciało to się sprawy skomplikowały i kolor musi być czesciowo transparentny, a co za tem idzie nie powinno być pod spodem drugiego koloru (no chyba że przy łączeniach).

Da się to zrobić za pomocą masek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wielokolorowym  kamuflażu preshading wymaga precyzyjnego maskowania, albo starannego powtarzania po kolejnych kolorach. W dodatku prawie zawsze efekt jest przypadkowy, o ile w ogóle widoczny. Moim zdaniem zbędny wysiłek. Także ten... KNRZP ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HK1885 napisał:

Ajabym tutaj pobawił się postszejdingiem. Szybciej i łatwiej, efekt równie dobry, jeśli nie lepszy. :cool:

 

Sprawiedliwie prawi, dać mu tego, co lubi. Jeśli coś tam zniknie po drodze, porozjaśniasz lub przydymisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komitet decyzjny tego modelu w składzie ja, ja i ja uznał - że należy usunąć patafixy i najpierw całość psiknąć w kolor Dark Earth,  no i tak też wykonano:

 

Psikano 4 warstwy (miejscami nawet i 6) na bardzo dużym rozcienczeniu na oko.

 

20221117_144441.thumb.jpg.a41719e62cff926c35535b2b2263e971.jpg

 

20221117_144509.thumb.jpg.97be2bfdffff0fde7097b7f1cc7232a8.jpg

 

Pozdrawiam 

Paweł 

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maseczki przyszły pod malowanie zielonego :)

Jeszcze myślę czy nie rozjaśnic trochę tego brązowego? Z drugiej strony, w sumie to ta farba jest dość ciemna i mniej wiecej barwą odpowiada temu co widzę na pudle w rysunku koncepcyjnym. Aha no i pre shade też już zrobiony bardziej klasycznie.

Picasso 💀 

 

20221118_134737.thumb.jpg.d6c1fd701e138e244ad704aab3439759.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.