Skocz do zawartości

Problem ze zrobieniem własnego Washa ...


Brachu1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was . Dużo czytałem na temat washy własnej roboty , czyli najczęściej White spirit , czy benzyna do zapalniczek + tubka farby olejnej i jest super 

                             Otóż chciałbym Wam przedstawić mój problem gdyż kupiłem benzynę do zapalniczek oraz farby olejne w tubkach  ( Master Art) w markecie Action i kiedy wycisnąłem trochę farby na dekielek i zalałem odpowiednią ilością benzyny do zapalniczek to farba robi się klejąca do patyczka a benzyna w  ogóle jej nie rozpuszcza ?!  Proszę Was , pomóżcie bo za nic nie wiem o co chodzi ?... 

 Czy to wina benzyny czy może tanich farb olejnych ? Pojęcia nie mam .  Pozdrawiam i będę wdzięczny za jakąś mądrą radę , opinię  :)  

farba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benzyna do zapalniczek ogólnie za szybko odparowuje.Nie wiem dlaczego nie rozpuszczają się te farby w benzynie ale możliwe,że jednak to wina farbek.Te tanie mają mało pigmentów a w zamian wypełniaczy więcej.Są gorszej jakości.Powinieneś spróbować benzynę lakową -white spiryt.Jak też coś będzie nie halo  to ewidentnie wina farbek.Polecił bym też terpentynę balsamiczną ale jest za mocna .Nie wiem na jakie powierzchnie chcesz używać łoszy a;e terpentyna narusza co niektóre farby.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja raczej obstawiałbym te farby tanie z Actiona.  Raczej benzyna jest w porządku bo jednak wiele osób używa i jest w porządku.  Także kupię jakieś lepsze farby olejne i zobaczymy co będzie.  Dziękuję chłopaki za pomoc.  Dam znać co wyszło 😁 pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

Z niektórymi benzynami do zapalniczek jest taki problem, że jak się nią rozcieńczy ciemną farbę, to po wyschnięciu ta farba dostaje jasnego nalotu i efekt washa bardzo się pogarsza - więc przynajmniej do ciemnych kolorów polecałbym jakiś inny rozcieńczalnik. Może też warto by o to w sklepie dla plastyków popytać.

Życzę powodzenia i pozdrawiam

Paweł

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra olejna farba odpowiedniego koloru np.

Professional Watercolor, Vandyke Brown, 5 ml. | Winsor & Newton - Cheap  Joe's Art Stuff

2523_0.jpg

Taki mix bardzo długo schnie, ale jest czas na poprawki i do malunki- jak chcesz szybciej to benzyna ekstrakcyjna z marketu budowlanego.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olejny wash ma jedną główną zaletę - drobny pigment który w połączeniu z rozcieńczalnikiem o małej lepkości umożliwia dobre rozlewanie sie washa po wszelkich zakamarkach. Dlatego stosowanie kiepskich i tanich farb "olejnych" jako bazy dla washa praktycznie podważa sens jego użycia. Kupiłem kiedyś komplet może nie najtańszych ale jednak tanich farb olejnych dla plastyków. Wydawało mi się to strzałem w dziesiątkę, no bo skoro plastycy moga używać, to tym bardziej modelarze. Srodze się zawiodłem. Co prawda farby dobrze rozcieńczają się benzyna czy white spirit-em, to ziarnistość pigmentu jest dobrze widoczna a efekt zaciemniania zagłębień lub filtrowania słaby.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem Wasze wszystkie komentarze i bardzo Wam dziękuję za dobre rady . Po przeczytaniu i namyśle zdecydowanie zainwestuję i tak jak Pan HKK doradził za co wielkie dzięki , kupię ze trzy tubki farby olejnej właśnie tej firmy i do tego benzynę lakową oraz white spirit . Myślę że temat został wyjaśniony i zamknięty :D  Dzięki wielkie raz jeszcze chłopaki . Pozdro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Brachu1984 napisał:

Przeczytałem Wasze wszystkie komentarze i bardzo Wam dziękuję za dobre rady . Po przeczytaniu i namyśle zdecydowanie zainwestuję i tak jak Pan HKK doradził za co wielkie dzięki , kupię ze trzy tubki farby olejnej właśnie tej firmy i do tego benzynę lakową oraz white spirit . Myślę że temat został wyjaśniony i zamknięty :D  Dzięki wielkie raz jeszcze chłopaki . Pozdro 

Tylko uważaj bo na zdjęciu umieszczonym jako załącznik jest farba akrylowa wodna a nie olejna.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Tak . Zauważyłem że to tubka farby  akrylowej tej firmy ale dziękuję za uwagę . Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sporządzaniu własnych washy z farb olejnych dla plastyków warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka rzeczy.

Farby olejne z niektórych linii mają warianty różniące się transparentnością (na tubach oznaczane napisem i np. czarnymi i białymi kwadracikami - takie np. u Talens).

Dostępne mogą być warianty:

- kryjący,

- półkryjący,

- półtransparentny,

- transparentny - takie mogą ale nie muszą być pomocne przy uzyskaniu efektu "filtrowania".

 

Farby olejne dla plastyków mają często bardzo wysoką zawartość pigmentu co pozwala uzyskać wyraziste kolory i jednocześnie daje możliwość dobrego mieszania z większymi ilościami farby białej. Niekoniecznie przełoży się to na to co chcemy uzyskać w modelarstwie. Oleje dedykowane do modelarstwa np. z Abteilung 502 czy MIG mogą dać lepsze rezultaty (np. sprawdzał mi się dobrze Oilbrusher z MIG mieszany z Odorless Thinner - MIG albo Abteilung). Cena oczywiście wysoka, choć farby dla plastyków też nie zawsze są tańsze. Inna sprawa to jednorodność pigmentu, niekiedy tworzy on w farbach dla plastyków małe grudki.

 

Nie wszystkie farby dla plastyków są na bazie oleju lnianego, np. Maimeri Restauro są na bazie żywic ale i mała tubka kosztuje tu ponad 50 złotych. Na naszym rynku są dostępne farby olejne dla plastyków reprezentujące przynajmniej ponad 15 marek z różnymi ich liniami, więc jest co próbować.

 

Środki typu white spirit dla plastyków mogą mieć inny skład niż dedykowane dla modelarstwa (zawartość i proporcje poszczególnych frakcji węglowodorów, obecność innych substancji) co może istotnie wpływać na efekt przy sporządzaniu washa, jeszcze co innego wszelkie terpentyny itp., a jeszcze co innego  benzyny do zapalniczek i odczynniki ze sklepu budowlanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.