Skocz do zawartości

Tupolew SB-2M-100A | ICM 1:72


Hubert Kendziorek

Rekomendowane odpowiedzi

Tupolew SB-2 M-100A w wydaniu ICM w skali 1:72 jest wyzwaniem, które czekało na swoją realizację w moim warsztacie wiele lat. Model pierwszy raz zakupiony na początku drugiej dekady XXI w., sprzedany po podjęciu decyzji o porzuceniu małej skali, kupiony ponownie w tym roku, w związku z konkursem Made in Ukraine na Forum PWM i z sympatii do sylwetki samolotu, smukłej, ze skrzydłami o ogromnej rozpiętości w porównaniu do długości kadłuba. Pięknej, na swój pokraczny nieco sposób. Ale czy i nasz Łoś nie jest trochę pokraczny, a jednak piękny?

 

Samolot niedowartościowany modelarsko, prześladowany pechem jak chodzi o dostępność przyzwoitych modeli w dowolnej skali. Gotowy już prawie nowy model w skali 1:48 przepadł chyba z upadkiem firmy modelarskiej (niby można upolować formowany próżniowo MPM za ciężkie pieniądze, ale...), wtryskowe produkty Froga, MPM - albo prymitywne, albo niemal nieskładalne, wreszcie ICM - który w pudełku wygląda sympatycznie, zwłaszcza jak chodzi o detale powierzchni, ale jest tak podzielony, wręcz poszatkowany, że może zniechęcać.

Jakoś jednak dobrnąłem do końca. Nie, nie - nie jest to moje szczytowe osiągnięcie, po prostu go skleiłem w miarę prosto i pomalowałem.

 

Oszklenie Rob Taurus to moim zdaniem obowiązkowy dodatek do tego modelu. Dodałem też pasy od Eduarda w kabinach, nakleiłem kalkomanie Print Scale - i w zasadzie tyle. Dokupione karabiny i obrotnica okazały się za duże... są więc zestawowe. Malowany farbami MRP oraz AK Interactive 3G. Washe Modellers World, rozjaśnienia (subtelne) Oilbrusherami od Ammo Mig rozcieranymi na sucho.

 

Model przedstawiać ma maszynę lotnictwa republikańskiego - 24 Grupa, Barahas, Hiszpania, kwiecień 1939. Zapraszam.

 

JgqDvT.jpg 


s4kWOy.jpg


bom6Ra.jpg


644oRM.jpg


lS2onD.jpg


4j43Cs.jpg


46g8lt.jpg


MLBVel.jpg


YXaBBZ.jpg


ysK4KG.jpg


avGUW1.jpg

 

 

 

Edytowane przez Hubert Kendziorek
  • Like 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę materiał wyjściowy to model wyszedł elegancko :super: Szkoda, że nie zrobiłeś otwartej komory bombowej i bomb umieszczonych pionowo w niej. Z drugiej strony rozumiem, że nie chciałeś dodawać sobie roboty przy tym koszmarku. No i termin gonił.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe komentarze i pozytywny odbiór.

18 godzin temu, mig napisał:

Biorąc pod uwagę materiał wyjściowy to model wyszedł elegancko :super: Szkoda, że nie zrobiłeś otwartej komory bombowej i bomb umieszczonych pionowo w niej. Z drugiej strony rozumiem, że nie chciałeś dodawać sobie roboty przy tym koszmarku. No i termin gonił.

Komora bombowa została zamknięta z uwagi na sylwetkę, chciałem żeby była niezakłócona (dlatego malowanie egzemplarza bez hiszpańskich przeróbek polowych). Czas też grał rolę. Przez chwilę nawet rozważałem schowane podwozie i podstawkę "w locie", ale nie miałem pod ręką odpowiednich figurantów do kabin.

 

Model jest trudny, ale nie jakoś ekstremalnie. Nie ułatwia sprawy konieczność ograniczenia szpachlowania i szlifowania do minimum - detale powierzchni są delikatne, w większości wypukłe - nie do odtworzenia po zeszlifowaniu - a to one są moim zdaniem największym atutem tego modelu. Ale przy moim luźnym podejściu do modelowania małe szczelinki i niedokładności są całkowicie dopuszczalne, liczy się raczej wrażenie ogólne, lupy w rękę nie biorę, po co sobie psuć nastrój? :mrgreen:

W takich modelach malowanie jest bardzo ważne - tu akurat przyplątał się pech, ułamana igła 0,15, przypadkowo znaleziony w szufladzie tani aerograf... nie miałem czasu szukać lepszego, ciągle jeszcze po przeprowadzce warsztatu do nowego pokoju mam kłopoty z odnalezieniem się. Jakoś tam jednak wyszło, cieszę się że się podoba.

 

Pozdrawiam

Hubert

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JollyMonk napisał:

P.S. Zdjęcia w warsztacie na niebieskim tle były, jak mi się wydaje, bogatsze.

Fakt. Ograniczenia domowego atelier... niebieska mata jest mała i nie dałoby się wykadrować fotografii "z poziomu gruntu". 

Dużą płytę z tłem mam niestety właśnie białą, aczkolwiek pomyślę jak by tu bezpiecznie mocować do niej mocniej kontrastowe tła. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.