Skocz do zawartości

Regulamin i zasady organizacji wystaw i konkursów modelarskich?


KRL

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, Sjmport napisał:

Tak więc chciałbym usłyszeć stanowisko organizatorów.

 

Nie ma co "kruszyć kopii" w tym temacie.Tylko do człowieka przylgnie łatka awanturnika.

Nie takie rzeczy się działy.

Po niektórych imprezach to internet aż płoną żywym ogniem.

A i też wątpię byś doczekał się odpowiedzi.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta łatką to prawda. Nie wiem tylko, czy ogólnie działa to na zasadzie:

Temu awanturnikowi to nie damy, czy raczej Lepiej mu dajmy, ba nas obsmaruje w necie.

😉

 

Płomienne burze dotyczyły na ogół sędziowania. Na zasadzie dlaczego ten model nie dostał, a tamten tak? Kompletnie przewracające zasady rywalizacji pogwałcenia regulaminu to jednak trochę inna sprawa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Xmen napisał:

Nie ma co "kruszyć kopii" w tym temacie.Tylko do człowieka przylgnie łatka awanturnika.

Nie takie rzeczy się działy.

Po niektórych imprezach to internet aż płoną żywym ogniem.

A i też wątpię byś doczekał się odpowiedzi.

No to już z w kwestii organizatora , jak do tego wyników się odnosi , a swojego regulaminu konkursu., no i kwestia odprawy sędziów, już na FB dyskusja była.

W Nowym Targu  takich sytuacji jak dotąd  niebylo, staram się trzymać pkt regulaminu, no ale ktoś się tam zawsze znajdzie co mu pasować niebedzie 🤭😁.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię ciekawe dyskusje. Za dwa tygodnie będę w Poznaniu na konkursie więc zapraszam do dyskusji  na żywo. 

W przyszłym roku natomiast wszystkich narzekających, szukających dziury w całym, łowców krasnali , normalnych chcących miło spędzić czas z innymi modelarzami,  zapraszam do Nowego Targu.

Dla najbardziej zatwardziałych  szukających "mocnych wrażeń " będą atrakcje nabijanie na pal , lub rzut ciupagą w plecy 😁.

Edytowane przez eldiabllo
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, greatgonzo napisał:

Z ta łatką to prawda. Nie wiem tylko, czy ogólnie działa to na zasadzie:

Temu awanturnikowi to nie damy, czy raczej Lepiej mu dajmy, ba nas obsmaruje w necie.

Na Babarybie jest punkt regulaminu:

Organizator zastrzega sobie możliwość(nie konieczność) nie przyjęcia zgłoszenia od osoby powszechnie uznawanej  za awanturnika.

Tak że trzeba uważać.

26 minut temu, eldiabllo napisał:

Za dwa tygodnie będę w Poznaniu na konkursie więc zapraszam do dyskusji  na żywo. 

Niestety mnie nie będzie choć daleko nie mam bo siedzę w domu na L4.

 

26 minut temu, eldiabllo napisał:

W przyszłym roku natomiast wszystkich narzekających, szukających dziury w całym, łowców krasnali , normalnych chcących miło spędzić czas z innymi modelarzami,  zapraszam do Nowego Targu.

Dziękuję za zaproszenie ale w przyszłym roku nie przewiduję wyjazdów na imprezy modelarskie.

Edytowane przez Xmen
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Xmen napisał:

 

 

Dziękuję za zaproszenie ale w przyszłym roku nie przewiduję wyjazdów na imprezy modelarskie.

A szkoda, niedowiesz się jak to u nas jest, no i możliwe że cię omina atrakcje 😁.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, eldiabllo napisał:

A szkoda, niedowiesz się jak to u nas jest, no i możliwe że cię omina atrakcje 😁.

Słyszałem same dobre opinie o waszej imprezie :super:ale stwierdziłem że to nie dla mnie.

No i ciupaga wbita w plecy to pewnie nic przyjemnego a nie chciał bym przekonać się o tym osobiście.:mrgreen:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłasza się organizator.  Tak na bardzo szybko  jest błąd z naszej strony.  Pełne wyjaśnienie jak najszybciej będzie opublikowane bez zbędnego owijania w bawełnę. proszę o jeszcze trochę cierpliwości.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Paweł O. napisał:

Zgłasza się organizator.  Tak na bardzo szybko  jest błąd z naszej strony.  Pełne wyjaśnienie jak najszybciej będzie opublikowane bez zbędnego owijania w bawełnę. proszę o jeszcze trochę cierpliwości.

 

O i to jest profesjonalne podejście do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, greatgonzo napisał:

 

Chyba lepiej tu.  Zawsze ktoś więcej może to przeczytać i wyciągnąć jakiś wniosek. Nawet taki, że pomysł jest prosto z dupy. Też pouczające.

 

Pisałeś wcześniej, że uczestnicy, zabierający przed wyznaczonym terminem modele muszą liczyć się z konsekwencjami. Wygląda na to, że znaleźliście jakiś sposób by z tym zawalczyć.

 

Przekonamy się w 2024 roku czy ten pomysł da się zrealizować - moim zdaniem nie powinno być problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, greatgonzo napisał:

 

Chyba lepiej tu.  Zawsze ktoś więcej może to przeczytać i wyciągnąć jakiś wniosek. Nawet taki, że pomysł jest prosto z dupy. Też pouczające.

 

Ale wg mnie wystarczy, by w przypadku, gdy autor i odbierający to różne osoby i rzecz  nie została z organizatorem uzgodniona a' priori , poprosić delikwenta, też koniecznie publicznie, by wytłumaczył dlaczego bierze udział w konkursie z pogwałceniem zasad regulaminu.

Póki co żaden regulamin nie ma zapisu o konieczności osobistej obecności zawodnika/uczestnika (autora modelu) czy to na festiwalu/konkursie czy też na rozdaniu nagród - także nie ma mowy o jakimkolwiek "pogwałceniu regulaminu".
A taki przykładowy kolega Janek odbierający nagrody w imieniu kolegi Waldka zawsze może się wytłumaczyć, że np. Waldek poszedł do kibla albo Waldek miał przyjechać razem z nim, ale nie przyjechał bo złamał nogę ect... albo że dogorywa "zmęczony" w aucie po "poważnej modelarskiej wieczornej dyskusji"... Naprawdę chciałbyś za każdym razem słuchać tego rodzaju publicznych "wyjaśnień"??
Organizatorom zależy na jak najsprawniejszym (najszybszym) rozdaniu nagród i zakończeniu imprezy w przewidywanym wcześniej terminie. Bo ich po imprezie (w odróżnieniu od uczestników który "tylko" muszą wrócić do domu) czeka zazwyczaj kilkugodzinne zwijanie i sprzątanie sali - na co nikt z uczestników (w zasadzie) nie zwraca uwagi.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłasza się się współorganizator .Właśnie na spokojnie przeanalizowałem wyniki i muszę Wam przyznać rację. Zawiódł czynnik ludzki na etapie kontroli wyników ,nie było to świadome naruszenie naszego regulaminu. Mimo wszystko zapraszamy za rok.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jozik napisał:

Zgłasza się się współorganizator .Właśnie na spokojnie przeanalizowałem wyniki i muszę Wam przyznać rację. Zawiódł czynnik ludzki na etapie kontroli wyników ,nie było to świadome naruszenie naszego regulaminu. Mimo wszystko zapraszamy za rok.

Czy będzie jakaś ewentualna korekta?

Czynnik ludzki wiadomo. Nie winie tu zawodnika tylko żal mi tego kto mógłby mieć to trzecie miejsce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gajowy z wąsami napisał:

Póki co żaden regulamin nie ma zapisu o konieczności osobistej obecności zawodnika/uczestnika (autora modelu) czy to na festiwalu/konkursie czy też na rozdaniu nagród - także nie ma mowy o jakimkolwiek "pogwałceniu regulaminu".

Zapis w regulaminie to chyba jest krok oczywisty.

Rzecz polega na tym, że koleś musiałby publicznie kłamać w żywe oczy kilka razy z rzędu, ku uciesze i drwinom gawiedzi. I ja nawet z przyjemnością bym posłuchał. Moim zdaniem sam realny fakt braku przyzwolenia na takie praktyki zdziałałby cuda.

Ale jak pisałem, to organizator decyduje co da się zrobić, co nie  i dlaczego. A mnie to nawet nie ma po co się tłumaczyć i pomysł może zbyć machnięciem ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, greatgonzo napisał:

Zapis w regulaminie to chyba jest krok oczywisty.

Na żadnym znanym mi konkursie zagranicznym (o krajowych nie wspominając) nie ma w regulaminie zapisu o konieczności osobistej obecności uczestnika na zawodach czy na rozdaniu nagród - wydaje mi się, że tego rodzaju zapis to po prostu "strzał we własną stopę" organizatorów, abstra:bip:ąc już od praktycznie braku technicznych możliwości sprawdzenia tożsamości uczestnika imprezy.
Innymi słowy - taka próba ograniczenia dostępu dla "kombinatorów" czy "kolekcjonerów kupowanych modeli i nagród" tą drogą to przysłowiowe wylewanie dziecka razem z kąpielą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa dyskusja, dopiero jakoś zauważyłem.

 

Może pomogę w jednym z zakresów - prawa autorskie, bo widzę, że jest tutaj troszkę nieścisłości. Tak jak koledzy słusznie zauważyli, prawa autorskie dzielą się na osobiste oraz majątkowe.
Osobiste są niezbywalne - w żadnym przypadku nie można podpisać cudzej pracy własnym nazwiskiem. Każde takie działanie jest nielegalne, niezależnie od zawartych umów. Autor może wystąpić z roszczeniem do podszywającego się pod niego.

Majątkowe - są co do zasady prawami do czerpania pożytków z utworu. Umowa o zbyciu praw majątkowych powinna być sporządzona pisemnie (umowa ustna będzie nieważna) i powinna mieć określone pola eksploatacji, zgodnie z intencją zbywającego. W szczególności polem eksploatacji może być prezentowanie publiczne modelu (płatne lub bezpłatne), powielanie (np. skan modelu i druk 3D), publikowanie zdjęć modelu w prasie i internecie itp itd.

 

No i ostatnia sprawa, model poza wszystkim jest także rzeczą, czyli właścicielowi przysługują prawa rzeczowe - w szczególności dysponowania rzeczą (np. zniszczenie modelu, sprzedaż) oraz czerpania pożytków z rzeczy (np. dzierżawa i wynajem).

 

Osobiście gdybym robił modele na zlecenie, zainwestowałbym w umowę o przeniesieniu praw majątkowych (albo określił jasno, że prawa majątkowe pozostają przy mnie), to pozwoliłoby uniknięcia podobnych nieporozumień w przyszłości. Potrafię wyobrazić sobie, że właściciel sklepu modelarskiego kupuje modele, żeby pokazać je na wystawie i musi mieć na to stosowną umowę .

 

Aha - umowy nie napiszę, ten post to nie jest reklama usług. :)

 

 

A kwestia prezentacji nieswoich modeli na konkursach? Rozwiązałbym prosto - pisemne oświadczenie wystawiającego, że jest autorem i że wykonał model własnoręcznie, lub że ma pełnomocnictwo autora do wystawienia modelu (zgodnie z wolą organizatora).
Składanie fałszywych oświadczeń w celu osiągnięcia korzyści majątkowych (nagroda) to jest gruba sprawa i nie wydaje mi, żeby ktoś chciał coś takiego podpisać.

 

Pozdrawiam
Krzysiek

 

Edytowane przez krzy65siek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gajowy z wąsami napisał:

Innymi słowy - taka próba ograniczenia dostępu dla "kombinatorów" czy "kolekcjonerów kupowanych modeli i nagród" tą drogą to przysłowiowe wylewanie dziecka razem z kąpielą.

Odniosłem się do tematu spółdzielni samopomocy, nie do innych problemów.

Jeżeli problem nie istnieje, to zbędne są zapisy regulaminowe go regulujące. Jeżeli organizator nie chce się z jakimś problemem mierzyć,  uważa rozwiązanie za niewłaściwe, bądź nie uznaje sytuacji za problem, to sprawa też tu się kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, krzy65siek napisał:

A kwestia prezentacji nieswoich modeli na konkursach? Rozwiązałbym prosto - pisemne oświadczenie wystawiającego, że jest autorem i że wykonał model własnoręcznie, lub że ma pełnomocnictwo autora do wystawienia modelu (zgodnie z wolą organizatora)

Na większości konkursów/festiwali - jeśli nawet nie ma tego wyraźnie w regulaminie zapisane - przyjmuje się że modele są własnoręcznie wykonanie przez uczestnika/autora modelu.
A to kto te modele zgłasza do konkursu czy fizycznie odbiera za nie nagrody, to sprawa wtórna (sprawa pomiędzy zgłaszającym a autorem) i w zasadzie ta sprawa nie interesuje (nie powinna interesować) czy organizatorów imprezy czy innych uczestników.
Innymi słowy, jeśli pan Iksiński (który może być np. instruktorem w modelarni czy kolegą p.Igrekowskiego który nie ma dostępu do Internetu) zgłosi model XXX w imieniu pana Igrekowskiego - to organizatorom imprezy nic do tego.
Jeśli ten model XXX zdobędzie jakąś nagrodę (bo przecież oceniany jest model) to nagroda będzie przeznaczona/wystawiona dla jego autora czyli p.Igrekowskiego. A że odbierze ją jeszcze inna osoba i zobowiąże się do jej przekazania autorowi modelu, to już kolejna, zupełnie niezależna sprawa (która również nie dotyczy organizatora imprezy).
Wszelkie ustalenia/zobowiązania/powiązania/układy pomiędzy autorem modelu/uczestnikiem a osobą która dokonuje zgłoszenia/przywozi model na imprezę/odbiera nagrody - to prywatne ustalenia pomiędzy nimi - i organizatorom imprezy nic do tego.

Pewnego rodzaju "problem" pojawi się jedynie wtedy gdy ten nasz przykładowy p.Iksiński wystawi model którego autorem jest p.Igrekowski jako swój własnoręcznie zrobiony przez siebie - to oczywiście jest oszustwo (tym bardziej że zgłaszając model jednocześnie akceptuje zapisy regulaminu) i pewne nadużycie publicznego zaufania w naszym środowisku,
Ale jeśli by ktoś chciał pociągnąć takiego osobnika do odpowiedzialności, zgodnie z prawem za "składanie fałszywych oświadczeń w celu osiągnięcia korzyści majątkowych (nagroda)" obawiam się że nasze organy ścigania wybuchły by pustym śmiechem...
Bo te "korzyści materialne (nagroda)" to dyplom/medal czy puchar/statuetka za kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych.
Moim zdaniem, jedynie wymiana informacji pomiędzy organizatorami o takim "kombinatorach" może przynieść efekt w postaci dyskwalifikacji czy też uniemożliwienia danej osobie startu na innych imprezach.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.