Skocz do zawartości

TKS kolor wnętrza


Sjmport

Rekomendowane odpowiedzi

Instrukcja od IBG mówi, że wnętrze TKS było  białe.  Internety mówią o kolorze piaskowym (nawet takim beżowym piaskowym). Jaka wersja jest najbardziej prawidłowa?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka zdjęć Tks z muzeum w Belgradzie, tam wnętrze ma kolor wypłowiałej minii (czerwonej antykorozyjnej), jakieś poszczególne fragmenty raczej kremowy/piaskowy podchodzący pod wyblakły niebieskawy, oczywście moge wystawic jak jest zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, chorąży napisał:

Mam kilka zdjęć Tks z muzeum w Belgradzie, tam wnętrze ma kolor wypłowiałej minii (czerwonej antykorozyjnej), jakieś poszczególne fragmenty raczej kremowy/piaskowy podchodzący pod wyblakły niebieskawy, oczywście moge wystawic jak jest zainteresowanie.

A POKA bo mnie ze dwa TKSy czekają w przyszłości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można założyć, że czerwona była podkładem pod beżowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten podkład z minii jest z "powojennych"czasów, zrobili konserwacje jak wypruli środek, pomalowali żeby nie rdzewiało. Bardziej byłby ten beżowy, raczej nie biały.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe z tym czerwonym.

Myślę, że beżowy będzie pasował do wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poczytać na tej stronie http://derela.pl/tk_conpl.htm

Robiąc model dobrze zaopatrzyć się w dokumentację , a wszystko będzie jasne , do tankietki akurat materiałów nie brakuje .

Też obecnie robię tankietki w tym na prowadnica szynowych , więc temat na chwilę obecną aktualny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sjmport napisał:

Instrukcja od IBG mówi, że wnętrze TKS było  białe.  Internety mówią o kolorze piaskowym (nawet takim beżowym piaskowym). Jaka wersja jest najbardziej prawidłowa?

 

Spece z Muzeum Wojska Polskiego już parę sztuk odrestaurowali. Dali kolor piaskowy.

http://derela.pl/tks_galp.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to będzie piaskowy.

Serdecznie dziękuję za podpowiedź!

Miłego wieczoru i dnia wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zapoznać się z:

"Instrukcja o malowaniu materiału pancernego i samochodowego oraz numerów rejestracyjnych i znaków szczególnych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo model IBG, ten który mam to daje możliwość otwarcia wszystkich włazów i pokazania środka stąd pytanie. Oczywiście temat można zlać i wszystko pozamykać ignorując wnętrze.

Podoba mi się też pomysł dwóch alternatyw z układem jezdnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jeśli chodzi o kolor to sprawa wydaje się prosta... Instrukcja mówi o białym i na samym początku pewnie wnętrze było mniej więcej białe. Ale kiedyś biała farba to był tlenek chyba cynku i pokost lniany. I taki kolor ma tendencję do żółknięcia, bardzo dobrze też przyjmuje wszelkiego rodzaju plamy z oleju, gazów prochowych itd... I jak kazali czyścić, to pewnie jeszcze było to myte benzyną...

Proponuję zastosować biały Humbrola sprzed 20-30 lat (jeśli potrzeba to służę!) - ta farba też kiedyś była biała, ale teraz już nie jest i będzie się idealnie nadawać 🙂Czasem też niektóre ramy okienne w starych domach też mają ten charakterystyczny kolor.  Albo drzwi w podstawówkach 🙂 To tak na wzór.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2023 o 09:57, pmroczko napisał:

Cześć!

Jeśli chodzi o kolor to sprawa wydaje się prosta... Instrukcja mówi o białym i na samym początku pewnie wnętrze było mniej więcej białe. Ale kiedyś biała farba to był tlenek chyba cynku i pokost lniany. I taki kolor ma tendencję do żółknięcia, bardzo dobrze też przyjmuje wszelkiego rodzaju plamy z oleju, gazów prochowych itd... I jak kazali czyścić, to pewnie jeszcze było to myte benzyną...

Paweł

 

Nie wiem skąd to wymyśliłeś, ale to nie jest prawda:

Instrukcja o malowaniu materiału pancernego i samochodowego oraz numerów rejestracyjnych i znaków szczególnych z roku 1938 strona 11 paragraf 17

 

"Wnętrze czołga z wyjątkiem części malowanych według paragrafu 11-go, po przygotowaniu wg punktu a) powinny być pomalowane ostatecznie farbą lakierową matową koloru szaro-piaskowego, odpowiadającą warunkom technicznym Biura Badań Technicznych Broni Pancernej nr 4101."

 

To ta sama farba jaką nanosi się plamy maskujące piaskowe z zewnątrz. 

 

W razie wątpliwości służę wyjaśnieniami.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Edytowane przez krzy65siek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek - nie będę się spierał, nie jestem w temacie na tyle, żeby mieć pewność, że czegoś nie przekręciłem po drodze. Jeśli masz dostęp do odpowiednich papierów, to dobrze by było je gdzieś na forum zamieścić, to by pomogło innym modelarzom zbudować lepsze modele.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.