Skocz do zawartości

Art of Trans - modele drukowane


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, kopernik napisał:

Projektant/producent ogłosił, że zaczyna prace. 

Kurde, mam mieszane uczucia w stosunku jakość/cena ale się zobaczy co się wykluje :kawa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kolekcjoner WP napisał:

Z jakiego materiału są drukowane te modele? 

Z żywicy światło utwardzalnej. Tak naprawdę nie różni się za bardzo niczym ten materiał w obróbce od zwykłych modeli żywicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Vieh_san napisał:

Tak naprawdę nie różni się za bardzo niczym ten materiał w obróbce od zwykłych modeli żywicznych.

Z mojego doświadczenia wynika zupełnie co innego.

Żywica do odlewów jest mniej krucha i bardziej miękka, ale przy tym sztywna. Ma lepszą jednolitą strukturę i pamięć kształtu.

Żywica drukowana ma mniejszą temperaturę mięknięcia, jest bardziej krucha i przez to, że nie ma jednolitej struktury mniej przewidywalna. Nie ma pamięci kształtu. Nie jest wcale też dokładna wymiarowo przy drukowaniu, więc jak projektant nie zrobi korekcji wymiarów próbami druków potrafią elementy do siebie nie pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, TM48 napisał:

Z mojego doświadczenia wynika zupełnie co innego.

Żywica do odlewów jest mniej krucha i bardziej miękka, ale przy tym sztywna. Ma lepszą jednolitą strukturę i pamięć kształtu.

Żywica drukowana ma mniejszą temperaturę mięknięcia, jest bardziej krucha i przez to, że nie ma jednolitej struktury mniej przewidywalna. Nie ma pamięci kształtu. Nie jest wcale też dokładna wymiarowo przy drukowaniu, więc jak projektant nie zrobi korekcji wymiarów próbami druków potrafią elementy do siebie nie pasować.

To prawda, że nie jest dokładnie taka sama, zależy też od rodzaju żywicy, teraz dostępne są nawet takie, które po wydrukowaniu są elastyczne. Jeśli zaś chodzi o wymiary to przynajmniej w oprogramowaniu, którego używam jest opcja żeby druk trzymał wymiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Vieh_san napisał:

w oprogramowaniu, którego używam jest opcja żeby druk trzymał wymiar

Nie o to chodzi. Drukarka szczególnie przy dużej dokładności w pewnym stopniu dociska warstwy do siebie i w ten sposób zmienia wymiary. Czasem muszę zrobić kilka wydruków w różnych układach żeby ten wymiar który potrzebuję się zachował, ale jest to kosztem innego wymiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, KFS-miniatures napisał:

Ciekawe. mógłbyś rozwinąć?

Drukarki za te pieniądze które są popularne nie mają takiej super dokładności jak się na nich ustawia. Możesz ustawić 0,01mm, ale przekładnia taka jaka w nich jest zrobi to z pewnym błędem. Po drugie te wydruki są tylko wstępnie utwardzone i mają tendencję do rozprężania w czasie drukowania. Inaczej jest przy niskim wydruku, a inaczej przy wysokim. Postaw sobie pionowo wysoki element i zmierz po drukowaniu. Później postaw koło niego jeszcze wyższy bez ruszania niższego i ponownie zmierz. Drukarka w końcówce drukowania potrafi ściskać wydruki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wilga powstaje "... kilka fotek z " gniazda diabła tasmańskiego" z próbnymi wydrukami centralnej części kadłuba. Robiłem to żeby sprawdzić sposób szklenia "Wilgi", trzeba przyznać ,że martwił mnie ten problem ,ale udało się opracować sposób szklenia , który powinien być w miarę do wykonania dla średnio uzdolnionego manualnie człowieka." Więcej https://www.facebook.com/groups/1439713163102113

1 wi 1.jpg

1 wi 2.jpg

1 wi 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
3 minuty temu, MMS napisał:

Pytanie z czego zastrzaly

Właśnie, ja sobie zrobiłem szybowiec SZD-15 Sroka i te zastrzały wychodziły w skali tak cienkie, że albo by były powyginane, albo pękły by przy odcinaniu z supportów. Można przeskalować trochę na większe, albo jak są naprawdę cienkie to dać wymiar drutu do docięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.