Skocz do zawartości

Wspólna inicjatywa w zakresie druku 3D


DwightThomas

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,
Przedstawiam koncepcję podobną do polskiego Shapeways na forum. Jeśli zdobędzie zainteresowanie, możemy utworzyć dedykowaną sekcję.
Kluczowe punkty:
Zespół założycielski: projektanci i drukarze, członkowie forum biegli w projektowaniu 3D.
Konsultowane projekty pod kątem popularności i wyceny.
Projekty od szczegółowych do ogólnych, podobnie jak Hotchkiss H39 na Shapeways.
Darczyńcy materiałów otrzymują jedną sztukę lub pliki do druku, z zakazem dystrybucji.
Przesyłanie, kalkulacja kosztów i prezentacja projektów modelarzom.
Osoby zainteresowane zapisują się na projekty.
Rozprowadzanie gotowych produktów.
Projektanci dzielą się swoimi pomysłami.
Zachęcam do modyfikacji tych wytycznych. Na przykład, sugeruj kit, konsultuj i, jeśli zatwierdzone, udostępnij informacje na forum do zapisów. Jako darczyńca otrzymasz kopię lub pliki do druku, ale bez dystrybucji. Ta sekcja skupia się na prezentowaniu pomysłów i ofert bez narzekań na ceny. To zwięzły proces: pomysł, oferta, zainteresowani uczestnicy — tak prosto.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Kiedyś rozpocząłem taki projekt i nawet można powiedzieć, że go skończyłem:

Od tamtego czasu albo dawniej uważam, że powinno to być zorganizowane jako projekt IT z własną stroną www i wspomagane przez jakąś organizację, żeby to miało sens. No i nie warto się ograniczać tylko do projektów modelarskich. Musiała by to być internetowa giełda gdzie zarówno "drukarze" udostępniają wolne moce swoich drukarek jak i projektanci 3D udostępniają swoje gotowe projekty i są gotowi brać zlecenia na stworzenie nowych. Czyli takie Shapeways, ale bez własnych drukarek. Niestety nie mam jeszcze umiejętności ani żeby to zorganizować (ambitny projekt biznesowy) ani zaprogramować (ambitny projekt IT). Ale może ktoś kiedyś...

 

Pozdrawiam!

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł przedni, sam coś kupię. Na początek moje propozycje:

-  konwersja do Leoparda 2PL

-  konwersja SMK RAK do Rosomaka

- konwersja do K9 na KRAB

- konwersja do T-55 na Meridę

- konwersja do T-72 na PT-91 Twardy

- konwersja do T-34/85 na KACZOR-a

- konwersja Rosomaka na pojazd z wieżą  ZSSW-30

Modele do podstaw:

- ciągnik artyleryjski MAZUR

- transporter TOPAS

- transporter SKOT

- samochód terenowy HONKER

-  BWP Borsuk

- zestaw plot POPRAD

- Himars na JELCZ-u

Roboty i sklejania na parę lat!!!!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michal_G napisał:

Tak samo z Twardym, do modelu T-72 od Revella.

Świetny pomysł biznesowy - konwersja do modelu, który zniknął z rynku niemal 5 lat temu. I chyba nie było to przypadkowe, biorąc pod uwagę, że stosunkowo rzadko widuję go na rynku wtórnym.

 

Godzinę temu, PrzemekW napisał:

Dodałbym jeszcze w 1:72:

- gąsienice różnych odmian do "szermanowatych";

Za mało Grigorov robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Michal_G napisał:

Jeżeli konwersja do T-55 na Meridę to warto by też zrobić w 1:72, do modelu T-55AM /AM2B od Revella. Tak samo z Twardym, do modelu T-72 od Revella.

 

Taką jak ta?

https://www.shapeways.com/product/BPC4TY6SS/1-72-t-55am-merida-update-set-selected-parts-only?optionId=301736141&li=shops

 

Polecam i pozdrawiam!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy macie rację, nie zauważyłem że T-72 od Revella zniknął z rynku. Czemu - nie wiem, kleiłem, fajny model był. Co do konwersji na Meridę - coś takiego jak powyżej, tylko nie wiem czy jest sens robić coś co już na rynku jest (nie znam jakości zalinkowanego produktu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pytanie , czy opłacalnym jest projekt na produkcję 30-50 max. 100 sztuk konwersji , bo mniej więcej taki jest odzew rynku? Przynajmniej jeżeli chodzi o skalę 1/72.

Edytowane przez Cypis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michal_G- czyli co, mówisz że źle to zrobiłem? 🤬

 

Nie, tylko tak żartuję... Jeżeli foty na stronie Shapeways Ci nie wystarczają, to lepsze możesz zobaczyć w tym wątku:

 

 

A przy okazji to daje taką refleksję - że jeżeli temat jest popularny albo jeżeli się ma szczęście, to już ktoś to narysował w trójwymiarze i wtedy nic tylko negocjować cenę. A jeśli nikt tego nie narysował, to może najłatwiej jest podwinąć rękawy i samemu to narysować... To może być szybciej niż czekać aż Polacy się dogadają...

Fakt jest taki, że jeżeli się zgromadzi dosyć zainteresowania (czyli finalnie pieniędzy) to sposób zawsze się znajdzie żeby coś zrobić, np. zapłacić komuś żeby coś narysował, wydrukował itd. Pytanie czy sformalizowana platforma jest do tego potrzebna? Może wystarczyłby wątek tu na modelworku i trochę wzajemnego zaufania. Np. zakładamy wątek typu "konwersja na Twardego" i wtedy zaczynamy poszukiwania rysowników, dokumantacji, drukarzy i zespołowo powinno to jakoś pójść - chyba, że nie będzie zainteresowania.

 

Jak już pisałem, jeżeli już robić jakąś poważniejszą organizację, to powinna ona być przydatna nie tylko dla modelarzy, ale dla każdego kto potrzebuje rysunek w 3D i potem wydruk. Wtedy ma to szansę wygenerować odpowiedni obrót.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2023 o 16:49, robertmodelarz napisał:

Pomysł przedni, sam coś kupię. Na początek moje propozycje:

-  konwersja do Leoparda 2PL

-  konwersja SMK RAK do Rosomaka

- konwersja do K9 na KRAB

- konwersja do T-55 na Meridę

- konwersja do T-72 na PT-91 Twardy

- …

- konwersja Rosomaka na pojazd z wieżą  ZSSW-30

 


Te wszystkie projekty są już w PL w toku, w różnych miejscach i w różnym stopniu zaawansowania. Jak dobrze pójdzie to wszystkie ujrzą światło dzienne w 2024 roku.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2023 o 16:49, robertmodelarz napisał:

Pomysł przedni, sam coś kupię. Na początek moje propozycje:

-  konwersja do Leoparda 2PL

-  konwersja SMK RAK do Rosomaka

- konwersja do K9 na KRAB

- konwersja do T-55 na Meridę

- konwersja do T-72 na PT-91 Twardy

- konwersja do T-34/85 na KACZOR-a

- konwersja Rosomaka na pojazd z wieżą  ZSSW-30

Modele do podstaw:

- ciągnik artyleryjski MAZUR

- transporter TOPAS

- transporter SKOT

- samochód terenowy HONKER

-  BWP Borsuk

- zestaw plot POPRAD

- Himars na JELCZ-u

Roboty i sklejania na parę lat!!!!!

 

Ja bym dodał jeszcze węgierski opancerzony samochód rozpoznawczy FUG ,  przyczepę z kutrem holowniczym do rozkładania mostu "Wstęga", stację radarową 1S32  do KRUG-a ,naczepę do transportu rakiet KRUG i KUB i wiele wiele innych. Panowie a gdzie wasza mołojecka sława modelarska no nie przesadzajmy żeby nie zrobić "kaczora"( na którego mam zlecenie w wersji  RUDY 102)  wystarczy tylko trochę zdjęć,  hippsu , profili Evergreena  i duużo inwencji własnej ja np. buduję sobie od podstaw tajną broń Układu Warszawskiego o symbolu 9T31 bez której SCUD byłby jednostrzałowy a zestawy KRUG i KUB miałyby spore trudności w działaniu. Ale wasza inicjatywa jest cenna i jakby ktoś miał skaner 3D to z chęcią udostępnię to co zmajstruję. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Adams M1A1 napisał:

Ja bym dodał jeszcze węgierski opancerzony samochód rozpoznawczy FUG ,  przyczepę z kutrem holowniczym do rozkładania mostu "Wstęga", stację radarową 1S32  do KRUG-a ,naczepę do transportu rakiet KRUG i KUB i wiele wiele innych. Panowie a gdzie wasza mołojecka sława modelarska no nie przesadzajmy żeby nie zrobić "kaczora"( na którego mam zlecenie w wersji  RUDY 102)  wystarczy tylko trochę zdjęć,  hippsu , profili Evergreena  i duużo inwencji własnej ja np. buduję sobie od podstaw tajną broń Układu Warszawskiego o symbolu 9T31 bez której SCUD byłby jednostrzałowy a zestawy KRUG i KUB miałyby spore trudności w działaniu. Ale wasza inicjatywa jest cenna i jakby ktoś miał skaner 3D to z chęcią udostępnię to co zmajstruję. 

Skaner 3D ma kolega stalkov, który buduje Stara 266 i PTS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, TM48 napisał:

15 lat temu tak, ale teraz? Na 30 bym nie liczył raczej, a opierając się na samym forum to nawet 10 będzie dużym sukcesem.

Może masz rację , moje dane opierają się na mojej działalności z lat 2000-2006.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, robertmodelarz napisał:

Skaner 3D ma kolega stalkov, który buduje Stara 266 i PTS.

To spróbuję tego mojego 9T31 na Stara 266  z paką typu omega wymienić, ale bez tego ruskiego działka😉

Edytowane przez Adams M1A1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adams M1A1 napisał:

To spróbuję tego mojego 9T31 na Stara 266  z paką typu omega wymienić, ale bez tego ruskiego działka😉

Działko jest osobno i jak najbardziej z polskiej stali tylko na radzieckiej licencji z ZM Tarnów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.