Skocz do zawartości

Pantera spod Studzianek


FAHR

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, co da się powiedzieć o tej Panterze z pobojowiska pod Studziankami? 

Model, producent, rodzaj kamuflażu? Z jakiego zestawu możnaby taką zbudować? Cokolwiek? 

unnamed (1).jpg

FqoF-t-XsAAnz2Z.jpg

sam_1350.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, robertmodelarz napisał:

Wygląda na wersję G- tu jest sporo fotek z tej bitwy.

Militaria nr 272 / Seria Tank Power LXVII - Studzianki 1944, Domański

Foto

Mam to, jest tam planszą z tym czołgiem, ale z doświadczenia wiem, że do takich rysunków trzeba podchodzić z dystansem. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Studzianki" świetna książka, ciekawe zdjecia, między innymi t-34 76 chyba mutra bez kopułki dowódcy, a przynajmniej tak zdjecie wskazuje... Warto przeczytać tę książkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych 3 słabych zdjęciach stawiam na Wczesną G z pionowym zimmeritem czyli pewnie MAN, ale mogę się mylić .

Trochę tych modeli jest na rynku.

Jeśli chodzi o malowanie to zapewne piaskowa baza + brąz i zieleń z łapy jak Ci się podoba.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, produdi napisał:

Po tych 3 słabych zdjęciach stawiam na Wczesną G z pionowym zimmeritem czyli pewnie MAN, ale mogę się mylić .

Trochę tych modeli jest na rynku.

Jeśli chodzi o malowanie to zapewne piaskowa baza + brąz i zieleń z łapy jak Ci się podoba.

No i to są konkrety! Dzięki wielkie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Panthera z 19 DPanc. Proponuję poszukać innych czołgów z tej dywizji (m.in. Panthery zdobyte w czasie powstania pochodziły z tej dywizji). Prawdopodobnie były malowane analogicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krzy65siek napisał:

To jest Panthera z 19 DPanc. Proponuję poszukać innych czołgów z tej dywizji (m.in. Panthery zdobyte w czasie powstania pochodziły z tej dywizji). Prawdopodobnie były malowane analogicznie.

Zrobiłem to już, ale wozy malowane są różnie. Nie ma żadnej zasady, odmiany zresztą też. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "Studzianki" są jeszcze inne zdjęcia panter z tej bitwy, dwie zniszczone o numerach na wieży 414 i 431, kolejne dwie z niewidocznymi numerami, jeden kadłub i kilka zdjęć z rozładunku dywizji HG na jednej ze stacji. Podobno w wydaniu w którym wskazałem zdjęcia są cyfrowo poprawiane, czytelniejsze.. Wg opisu 19 DP została rozbita pod Studziankami przez nasza 1 BPANC. Na zdjęciach kamuflarz wydaje się jednolity, pewnie pojazdy zakurzone..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje 3 zdjęcie opisane jest" Pantera, T-V ze spadochronowo-pancernej dywizji HG, rozbita pod Studziankami przez 3 komp 1 pcz" i tyle z mojej strony w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
13 godzin temu, chorąży napisał:

Twoje 3 zdjęcie opisane jest" Pantera, T-V ze spadochronowo-pancernej dywizji HG, rozbita pod Studziankami przez 3 komp 1 pcz" i tyle z mojej strony w temacie

Opisane jest nieprawidłowo.

 

[quote]

Zrobiłem to już, ale wozy malowane są różnie. Nie ma żadnej zasady, odmiany zresztą też. 

[/quote]

 

Ależ owszem, jest zasada i ma zastosowanie poza przypadkami, gdy pułk dostawał jakieś super doraźne wzmocnienia z innych jednostek. Po prostu wszystkie czołgi malowali Ci sami ludzie w batalionie. W przypadku I/27 PzReg otrzymali oni nowe Panthery w maju-czerwcu 1944, Panthery używane do szkolenia przekazali do I/PzRgt 15.

 

Poniżej link do klatek z filmu przedstawiającego Panthery z 27 pułku kilka dni wcześniej.

 

Panther from I./Pz.Rgt.27, 19th Panzer division.

 

Edytowane przez krzy65siek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wozy były malowane z ręki, więc trudno chyba mówić o zasadzie, oprócz tego, że widoczne są duże plamy kamuflażu. Chociaż te zdjęcia  które wrzuciłem też takie jednoznaczne nie są.  Kolejna rzecz to to czy wszystkie wozy wersji wczesnej G były dostarczane w jednej dostawie, ewentualnie w krótkich odstępach czasu i pochodziły z jednej fabryki? Wiem, że mieszam... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem czy pochodziły z jednej fabryki. Były dostarczane z nowej produkcji, partiami (w zasadzie po 8 sztuk) 20 czerwca, 27, 28, 7 lipca, 10 lipca i 21 lipca. Przy jednej dostawie napisane jest odręcznie Panzer Lehr Division. Czy to znaczy, że były to czołgi z tej dywizji, czy też pierwotnie przeznaczone do Panzer Lehr niestety nie wiem.

 

Oczywiście masz rację - kamuflaż nanoszony był ręcznie więc każdy czołg miał odrobinę inny kształt plam. Tym nie mniej plamy nanoszono w tych samych warsztatach w batalionie. Co oznacza, że prawie zawsze w jednostkach czołgi miały podobny charakter plam tj. w niektórych nanoszono bardzo duże pistoletem natryskowym, w innych malowano wąskie i długie, w jeszcze innych malowano pędzlem. Bardzo rzadko zdarza się, żeby w jednym batalionie malowano plamy raz tak, a raz tak. Uważam, że można przyjąć, że czołgi w batalionie były podobne do siebie, a czołgi z różnych batalionów mogły być nawet bardzo różne.

No i we wszystkich przypadkach jakie znam sposób malowania numerów wieżowych i oznak przynależności państwowej ("krzyży") jest w batalionie zawsze taki sam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, krzy65siek napisał:

Niestety nie wiem czy pochodziły z jednej fabryki. Były dostarczane z nowej produkcji, partiami (w zasadzie po 8 sztuk) 20 czerwca, 27, 28, 7 lipca, 10 lipca i 21 lipca. Przy jednej dostawie napisane jest odręcznie Panzer Lehr Division.

 

 

Gdzie tę informację można znaleźć? 

Koloryzacja, jeszcze więcej wątpliwości;) 

hytwgogu3651.jpg

ccyvatss5190.jpg

cpgfunvt2219.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koloryzacją nie zawracaj sobie głowy, szkoda czasu. W mojej opinii Panthery z 27. PzRgt były malowane w duże plamy pistoletem natryskowym. Nie były mocno skontrastowane i dlatego w sierpniowym pyle plamy zlewały się ze sobą. Widać to mniej więcej na zdjęciu które wkleiłem powyżej. 

Informacje o dostawach Panther opracowywał kiedyś Martin Block na podstawie archiwów kwatermistrzostwa WH i mam je od niego bezpośrednio. Czy je gdzieś opublikował - nie wiem dokładnie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielkim zainteresowanie śledze Wasz Wątek, jak będzei zainteresowanie, to polecam "Technika Wojskowa Historia" nr: 3/20023 gdzie Pan Norbert Bączyk opublikował wielostronicowy artykuł pt: "Bitwa pod Studziankami - niemiecka perspektywa" okraszony doskonałymi zdjeciami i plansze barwne sprzętu. Jeżeli jest zainteresowanie to w poniedziałek mogę uzyczyć na provat skan.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W artykule o którym mówisz są zdjęcia 3 Panther z tego pułku: 411, 414 i 431. Rekonstrukcja sylwetki barwnej została zrobiona do 414 (czyli ta, która Cię interesuje). Czy poprawnie, nie wiem. Dodatkowo w wydawnictwie TOPCOLOS 1 "PzKpfw V Panther" z Kagero jest sylwetka czołgu dowódcy 2. kompanii Hptm. Gretena (numer wieżowy 201). Kamuflaż jeśli chodzi o typ, przypomina 411, przy czym jest adnotacja, że są ślady przemalowywania numeru i krzyża belkowego, co sugeruje, że czołg został przeniesiony z innej jednostki. Niestety nie ma zdjęcia, ale sylwetkę opracowywał Robert Wróblewski, który moim zdaniem jest najlepszym w kraju specjalistą od niemieckiej broni pancernej. To może sugerować, że 411 także została przetransferowana z innej jednostki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.