Skocz do zawartości

Projekt V-100 Commando w skali 1:35


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Zapraszam do kolejnego warsztatu w którym chciałem się zająć samochodem pancernym Cadillac Gage V-100 Commando, w siłach zbrojnych USA zwany też M706 a gwarowo "kaczką" - "duck". W roku 2008 ukazał się model tego wozu firmy Hobby Boss, który zastąpił na rynku m.in. żywiczny model Verlindena. W roku 2020 dołączył do niego model wersji M706E2 z otwartym dachem używany przez lotnictwo USA do ochrony baz lotniczych.

 

image.png.c23d8c9903f0553020dc486e36e0756c.png

 

Mam oba te modele u siebie w składzie. Pierwszy kupiłem z nadzieją, że go od razu zbuduje, ale model miał kilka miejsc, które od razu po otwarciu pudełka wydawały się podejrzane - głównie wyposażenie wnętrza. Potem kupiłem wariant M706E2 w nadziei, że ten będzie miał poprawione wnętrze, dobrze widoczne przez otwarty dach. I częściowo tak było, ale wtedy miałem też już inna dokumentację i na jaw wyszły też problemy z podwoziem wozu. Zastanawiałem się jak to wyprostować i przez jakiś czas wydawało się, że rozwiązaniem może tu być zestaw firmy MMK, który w końcu kupiłem, ale okazało się, że nadal pozostaje sporo problemów do rozwiązania. Początkowo próbowałem je rozwiązać w starym stylu - przy pomocy piły i szpachlówki:

chassis01.jpg

 

chassis02.jpg

 

chassis03.jpg

 

O ile tył wozu jeszcze dałby się może w ten sposób poprawić, to z przodem już się robił kłopot - za dużo cięcia.

 

To zradykalizowało moją postawę. Otrzymałem wsparcie od amerykańskich właścicieli prawdziwych wozów tego typu i narysowałem podwozie w trójwymiarze, a niedawno otrzymałem wydruki 3D od naszego niezawodnego @Przemek Przybulewski- wielkie dzięki Przemek!

 

Wygląda to tak:

chassis11.jpg

 

Po prawej stronie zdjęcia dodatkowa osłona przekładni. Pokrywę tunelu i skrzynki narzędziowej planuję wykonać z płyty polistyrenowej.

 

chassis12.jpg

 

Najważniejsze pytanie to czy moja część pasuje do reszty modelu, czy udało mi się złapać wymiary. Te "skosy" wcale nie ułatwiały sprawy. Ale na szczęście nie jest aż tak źle:

 

chassis13.jpg

 

Jak widać na spodzie jest sporo śladów po podporach, trzeba będzie to trochę wyrównać. Jest też kilka niezbędnych otworów technologicznych które planuję zaślepić polistyrenowym prętem.

chassis14.jpg

 

Najgorzej pasuje tylna płyta - jest za niska o około 1,5mm, planuję to poprawić w następnej wersji.

A oto porównanie mojej części (strona lewa zdjęcia poniżej) i fabrycznej części z zestawu Hobby Boss:

 

chassis15.jpg

 

chassis16.jpg

 

I jeszcze jedno porównanie, od lewej część moja, podwozie z MMK i część fabryczna Hobby Bossa:

 

chassis17.jpg

 

Od razu po rozpoczęciu prac okazało się też, że potrzebuję nowych osi, bo te zestawowe nie przypominają w zasadzie niczego. Poniżej zdjęcia osi mojego projektu, też wydrukowanych w 3D:

 

Oś tylna:

 

axle01.jpg

 

Oś przednia:

axle02.jpg

 

W obu osiach zaprojektowałem przelotowy otwór umożliwiający ich wzmocnienie drutem stalowym, żeby uniknąć zgięcia się osi np. pod wpływem obciążenia i temperatury, dodatkowo przednia oś ma mieć możliwość ustawienia skręconych kół (zestaw Hobby Bossa nie ma takiej możliwości).

 

To tyle na pierwszy raz - bardzo dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Edytowane przez pmroczko
Dodano zdjęcie
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pmroczko napisał:

...na jaw wyszły też problemy z podwoziem wozu. Zastanawiałem się jak to wyprostować...

Początkowo próbowałem je rozwiązać w starym stylu - przy pomocy piły i szpachlówki...

O ile tył wozu jeszcze dałby się może w ten sposób poprawić, to z przodem już się robił kłopot - za dużo cięcia.

 

Oj tam zaraz za dużo cięcia, tu tylko cierpliwość potrzebna. Zajęło by to oczywiście trochę więcej czasu ale jest to do ogarnięcia i ile frajdy by było z wkładu własnego 😎

Jestem jednak w stanie zrozumieć kolegę i wybór, jakiego dokonałeś.

Ciekawie się zapowiada, więc będę zaglądał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

Dziękuję bardzo za komentarze!

@M.A.V.- bardzo dziekuję!

 

@Endrju- racja, już dołożyłem jedno zdjęcie w pierwszym poście, a zestawy Hobby Bossa które kupiłem wyglądają tak:

106201-10244-pristine.jpg

 

I w 2020 dołączył jeszcze ten:

 

1188836-12660-32-pristine.jpg

 

@Rafał B - w sumie racja, ale już jakiś czas temu powiedziałem sobie tak: Poświęcę szereg godzin a na końcu będzie to stało gdzieś u mnie na półce... Ale jeśli narysuje to w 3D, to wtedy będę mógł jeszcze innym pomóc, gdyby ktoś by potrzebował takiej części. A w tym przypadku szczególnie jest to uzasadnione, bo będę potrzebował 2 takie podwozia...

@robertmodelarz - myślę, że można tak powiedzieć, ale z tego co wiem to V-100 nie był produkowany w takiej ilości jak BRDM

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

 

Paweł

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pmroczko napisał:

... jeśli narysuje to w 3D, to wtedy będę mógł jeszcze innym pomóc, gdyby ktoś by potrzebował takiej części.

 

Chwalebne, szacun 👏👍

 

7 minut temu, pmroczko napisał:

 A w tym przypadku szczególnie jest to uzasadnione, bo będę potrzebował 2 takie podwozia...

 

No i to wyczerpuje wszelkie znamiona tematu 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

Bardzo dziękuję za komentarze i za miłe słowa.

Ja tymczasem obczyściłem osie z podpór, wzmocniłem je drutem (jednak mosiężnym, nie stalowym) i poskładałem na sucho przednią oś. Zobaczmy, czy uda się utrzymać koła ruchome, czy lepiej będzie zamocować je na stałe:

axle03.jpg

 

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2024 o 11:04, pmroczko napisał:

 ... wtedy będę mógł jeszcze innym pomóc, gdyby ktoś by potrzebował takiej części. A w tym przypadku szczególnie jest to uzasadnione, bo będę potrzebował 2 takie podwozia...

Super projekty życzę powodzenia

Czy M706  z taką wieżyczką jest produkowany w 35?

Motor vehicle, Wheel, Tire, Mode of transport, Combat vehicle, Military vehicle, Automotive tire, Auto part, Armored car, Tank,

coś na luzie

9ce1b54184fbcb29ef5fe47a98b8fbf2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Bardzo dziękuję za komentarze!

@Rafał B, @Lipstein- dziękuję za miłe słowa!

@bulik58 - dzięki! Co do tego wozu na pierwszym zdjęciu to nie jestem pewien, ale wieżyczka wygląda mi na UGWS - i taka wieżyczka jest robiona w 1:35 do niektórych modeli AAVP7. Ten drugi model wygląda jakby ktoś sobie powiedział: "chcę to zbudować i nie przejmować się niedokładnościami zestawu".

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pmroczko napisał:

Ten drugi model wygląda jakby ktoś sobie powiedział: "chcę to zbudować i nie przejmować się niedokładnościami zestawu".

Nikt nie może zarzucić autorowi jakieś błędy lub brak 2 śrubek i 1 nitu 

Gdzieś widziałem model takiego filipińskiego M706 z tym drewnianym pancerzem  , wyglądał zaj....e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.