Skocz do zawartości

Mig-21 bis 1/72


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie w galerii Miga-21 bis.

Model powstał na bazie modelu Eduarda z moją konwersją do bisa, kalkomanie od Model Maker. Tyle z technicznych informacji.

Pojawiły się fajne kalki do bisa to i powstał model, zrobiony na luzie i dla przyjemności.

Jedyne wyzwanie to przeróbka Edkowego Miga MF na bis. Jak widać całkiem dobrze się to udało.

Jest to mój pierwszy srebrny model, w którym odwzorowałem zróżnicowanie kolorystyczne paneli.

 

 

DSC_0579

 

 

DSC_0575

 

DSC_0580

 

DSC_0578

 

DSC_0574

 

DSC_0577

 

DSC_0581

 

DSC_0582

 

DSC_0583

 

DSC_0584

 

DSC_0587

 

DSC_0588

 

I razem z moją żywiczną konwersją. Jakby ktoś chciał to można się kontaktować. :)

 

 

DSC_0590

 

DSC_0591

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 29
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczny MiG.

Podoba mi się. 

Zwłaszcza, że NAVY 🙂.

Ale chyba zapomniałeś "skrócić" pierścień wlotowy na przodzie.

Z tego co pamietam, to Bis-y miały krótszy, żeby mieć nieco większy otwór wlotowy.

 

Pozdrawiam,  Przemek

 

Edytowane przez PrzemekW
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kosmicznej czerni wspaniale się prezentuje, a - co mamy już wielokrotnie omówione - cepeliada nadaje mu dodatkowego uroku na tle ogólnie smutnych malowań krajowych aparatów powietrznych.

No i to co mi się często zdarza - jak już Mikojana honorujemy wielką literą, to i Gurewicza 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2024 o 19:36, PrzemekW napisał:

Ale chyba zapomniałeś "skrócić" pierścień wlotowy na przodzie.

Z tego co pamietam, to Bis-y miały krótszy, żeby mieć nieco większy otwór wlotowy.

Bis jest cały krótszy od MF-a. Podejście miałem ambitne, poza zmianą grzbietu chciałem przerobić kadłub. Zacząłem szukać informacji po necie zaczynając od danych dotyczących długości samolotów. Dość szybko się poddałem bo okazało się, że za każdym razem podawana jest inna długość samolotu. Odłożyłem temat budowy do momentu jak wybiorę się do muzeum z miarką żeby sobie samemu pobrać miarę.  Moje podejście się zmieniło jak okazało się, że modele MF i Bis Edka w 48 mają ten sam kadłub i nikomu to nie przeszkadza.

Więc model świadomie jest zrobiony z błędem z takim założeniem, że kiedyś zrobię sobie poprawny wymiarowo.

Na tą chwilę model cieszy me oko i to jest najfajniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, rymulus napisał:

Więc model świadomie jest zrobiony z błędem

No i po co to napisałeś.

Nikt by się nie zorientował

9 minut temu, rymulus napisał:

Na tą chwilę model cieszy me oko i to jest najfajniejsze.

Otóż to :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rymulus napisał:

Bis jest cały krótszy od MF-a. Podejście miałem ambitne, poza zmianą grzbietu chciałem przerobić kadłub. Zacząłem szukać informacji po necie zaczynając od danych dotyczących długości samolotów. Dość szybko się poddałem bo okazało się, że za każdym razem podawana jest inna długość samolotu. Odłożyłem temat budowy do momentu jak wybiorę się do muzeum z miarką żeby sobie samemu pobrać miarę.  Moje podejście się zmieniło jak okazało się, że modele MF i Bis Edka w 48 mają ten sam kadłub i nikomu to nie przeszkadza.

Więc model świadomie jest zrobiony z błędem z takim założeniem, że kiedyś zrobię sobie poprawny wymiarowo.

Na tą chwilę model cieszy me oko i to jest najfajniejsze.

No tak nie do końca jest źle 😀.

Przejrzyj dokładnie wątek o MiG-21 w  dziale 1:1.

Rzeczywiście, kadłub bis-a jest krótszy od kadłuba MF-a.

Właśnie o te kilka centymetrów różnicy w długości pierścienia wlotowego.

Nie wiem jak to ma Edek w skali 1:48.

Połówki kadłuba powinny być takie same, ale różne pewnie są doklejane pierścienie wlotowe.

 

Tak że błędu nie zrobiłeś.

 

Gdyby udało Ci się odkleić pierścień wlotowy i go skrócić miałbyś "prawilnego" bis-a.

Musisz tylko sprawdzić, o ile musisz go spiłować na długość.

Spiłuj go od przodu i później od środka, aby miał dookoła odpowiednio ostrą przednią krawędź, a tyłem wciąż pasował do kadłuba.

Stożek pozostaw jak jest. I tak był ruchomy.

Porównaj też "dzidy". Czy w bis-ie była taka jak w MF-ie.

 

Pozdrawiam, Przemek 

Edytowane przez PrzemekW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem się gwałtownie stary, nie pamiętam tego czerwonego trójkąta na skrzydłach.

To nie żaden przytyk , choć oglądałem ten egzemplarz na żywca to nie zwróciłem na nie uwagi...były czy nie?

Podoba mi się ta cepeliada , a o pierścieniu mało kto wie, tak  że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rymulus napisał:

Na tą chwilę model cieszy me oko

Nie tylko Twoje bo i nasze wink4 Rewelacyjnie się prezentuje :super:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, em napisał:

nie pamiętam tego czerwonego trójkąta na skrzydłach.

To nie żaden przytyk , choć oglądałem ten egzemplarz na żywca to nie zwróciłem na nie uwagi...były czy nie?

Ze spodu mam fotkę

image.thumb.png.bc8b34096d1ffbd945e2354de492f435.png

I tu ukłon dla Kolegi @rymulus za czujność względem szachownic :super: :mrgreen:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzes napisał:

Ze spodu mam fotkę

Nie denerwuj mnie tym zdjęciem. Pierwsze kalki jakie przykleiłem zgodnie z instrukcją to te czerwone trójkąty na klapach. Następnego dnia zerknąłem na to zdjęcie i klapa, instrukcja podaje żeby je nakleić w przeciwną stronę.

4 godziny temu, Grzes napisał:

I tu ukłon dla Kolegi @rymulus za czujność względem szachownic 

Po pierwszej wtopie z trójkątami i mając świadomość, że z szachownicami różnie bywa to bez weryfikacji na zdjęciach nie odważyłem się kleić szachownic.

W instrukcji są oczywiście odwrotnie pokazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, em napisał:

Na skrzydłach, nie na klapach.

Zdjęć potwierdzających trójkąty na górze skrzydła nie widziałem więc tu musiałem zaufać instrukcji MM.

14 godzin temu, barszczo napisał:

Świetny jest i nic nie poprawiaj. Różnice znają tylko wtajemniczeni, w skali 1:48 też nie jest idealnie wink4

Różnica jest podobno dość znaczna w wymiarach. Porównuje to poniższa grafika.

 

 

FB_IMG_1705999730352.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się ta grafika, kadłuby są takie same , różnica to ten nieszczęsny wlot.

Cytuję z głowy, czyli niczego, to różnica 20 mm.

Obacze we instrukcjach jakie te kadłuby mają wymiary

Edytowane przez em
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, em napisał:

Na skrzydłach, nie na klapach.

Oj, czepiasz się szczegółów :mrgreen:

 

23 minuty temu, rymulus napisał:

Zdjęć potwierdzających trójkąty na górze skrzydła nie widziałem

Spróbuję coś namierzyć

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.