Jump to content

Własne dodatki. Modele i wydruki 3d.


Recommended Posts

Jakby ktoś chciał się podzielić swoją pracą to może tutaj? Fajnie by było, gdybyśmy oprócz renderów dzielili się też darmowymi plikami. Bez piracenia ma się rozumieć.
Moje pierwsze nieśmiałe próby.
image.png.e6084555ae3dc571ac223b04f62ad1b0.png

 

image.png.1995ff9e6ee929665a471be25b24b025.png

Edited by HKK
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

Cześć. 

Wybacz że zaśmiecę temat ale mam pytanie. 

Czy są dostępne programy do ściągnięcia, w których można poćwiczyć projektowanie do druku?

Czy tylko są dodatkiem, przy zakupie drukarki?

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, jawkers napisał:

Cześć. 

Wybacz że zaśmiecę temat ale mam pytanie. 

Czy są dostępne programy do ściągnięcia, w których można poćwiczyć projektowanie do druku?

Czy tylko są dodatkiem, przy zakupie drukarki?

Blender, Fusion 360  - oba darmowe.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

53 minuty temu, jawkers napisał:

Cześć. 

Wybacz że zaśmiecę temat ale mam pytanie. 

Czy są dostępne programy do ściągnięcia, w których można poćwiczyć projektowanie do druku?

Czy tylko są dodatkiem, przy zakupie drukarki?

Kupując drukarkę nie otrzymujesz żadnego programu do projektowania, a jedynie program umożliwiający przygotowanie istniejącego projektu do druku. Jest to tzw. slicer, ale większośc osób korzysta z ogólnodostępnych slicerów (np Lychee lub Chitubox), bo te dostarczone z drukarką są zwykle dość ograniczone.

Natomiast narzędzie do projektowania trzeba sobie wybrać samemu.

Nie mam jeszcze zbyt wielkiego doświadczenia, ale rozważałem kilka opcji:

  • Blender - całkowicie darmowy o b. dużych możliwościach. Ale ze względu na tą bogatą funkcjonalność wydał mi się dość skomplikowany w nauce. Próbowałem, ale się zniechęciłem. Za dużo tego. Poza tym, część użytkowników twierdzi, że nie jest dobrze przystosowany do projektowania pod druk 3D.
  • Fusion 360. Też wielki kombajn, niełatwy do opanowania, ale podobno łatwiejszy niz Blender. Ale darmowa wersja ma spore ograniczenia. Nie wiem, czy w naszym przypadku istotne. Ponoć wszystkie twoje projekty trzyma w chmurze, nic nie przeniesiesz na dysk.
  • Sketchup - darmowa werja tylko online w przeglądarce. Jakoś mnie nie przekonał. Podobno prosty w obsłudze ale nieco ograniczony.
  • Plasticity - wg, mnie bardzo dobrze przykrojony do projektowania pod druk. Ma spore możliwości, ale tylko to co potrzebne w projektowaniu i jest dość intuicyjny. Co prawda darmowy jest tylko przez 30 dni, ale w odróżnieniu od innych nie ma subskrypcji! Po prostu kupujesz i masz na zawsze. To był więc mój wybór.
  • Tinkercad - całkowicie darmowy, webowy, bardzo łatwy w obsłudze. Ale ponoć ma zbyt ograniczone możliwości.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Blender to bardzo mocny program. Jego główne zastosowanie to tworzenie filmów (w tym kinowych, niektóre oskarowe filmy były w nim robione). Dobrze się nadaje do tworzenia "miękkich" obiektów - figurek, ubrań, toreb itd. Ciężko jest w nim utrzymać wymiary i kąty, ale przede wszystkim często jest problem z cofnięciem przeprowadzonych operacji i trzeba zaczynać od save'a (jeśli sie go ma). Piszę to jako mocno początkujący użytkownik.

 

Chciałbym polecić do projektowania części maszyn program OnShape - jest on dostępny w przeglądarce za darmo. Bardzo stabilnie chodzi i można w nim tworzyć skomplikowane projekty, które następnie można wyeksportować do wielu formatów, w tym .stl, przy tym nie wymaga mocnego komputera. Wszystkie przeprowadzone operacje można cofnąć i nie ma problemów z utratą rezultatów pracy w przypadku zerwania komunikacji czy zawieszki komputera.

 

Przy jego pomocy narysowałem sobie np. podwozie do V100 z osiami i wałami napędowymi:

image.thumb.png.e3f6eb0f865dc4862b1ef9640b688d5d.png

 

Albo takie coś:

 

image.png.832ade3aa2e2e28d03e71e859587d16c.png

 

Życzę powodzenia w projektowaniu i pozdrawiam

 

Paweł

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ja używam 3ds maxa, ale to dlatego, że korzystam z niego także z racji wykonywanej pracy i też daje radę w druku 3d. Nie jest to program cadowski oparty na modelowaniu parametrycznym, lecz podobnie jak w blenderze na polygonowym i pracuje się tu trochę inaczej. Zarówno hard surface jak i rzeczy organiczne jak figurki itd. nie są tutaj żadnym problemem, tylko trzeba trochę ogarniać.

Link to comment
Share on other sites

Do tych darmowych programów można jeszcze dorzucić FreeCAD i Design Spark Mechanical. Do obu programów w sieci można znaleźć wiele tutorialów jak projektować pojedyncze elementy. 

Link to comment
Share on other sites

FreeCADa kiedyś próbowałem i nie polecam, szczególnie do nauki. Nie był to zbyt stabilny program (potrafił się zawiesić co oznaczało mniejszą lub większą utratę pracy), ale przede wszystkim był bardzo wymagający, co oznaczało, że zrobienie czegoś co w innym programie zajęło by sekundy, we FreeCadzie z niezrozumiałych powodów trzeba było powtarzać wiele razy i w rezultacie traciło się dziesiątki minut na to.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Paweł

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, pmroczko napisał:

FreeCADa kiedyś próbowałem i nie polecam, szczególnie do nauki. Nie był to zbyt stabilny program (potrafił się zawiesić co oznaczało mniejszą lub większą utratę pracy), ale przede wszystkim był bardzo wymagający, co oznaczało, że zrobienie czegoś co w innym programie zajęło by sekundy, we FreeCadzie z niezrozumiałych powodów trzeba było powtarzać wiele razy i w rezultacie traciło się dziesiątki minut na to.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Paweł

Ja przyznaję, że do tworzenia modeli nie wykorzystywałem FreeCAD ale przerobiłem kilkadziesiąt tutoriali tworzenia różnych części. Nie napotkałem problemów o których wspominasz. W mojej opinii właśnie do nauki był bardzo dobry gdyż tych tutoriali było bardzo dużo. Do tworzenia modeli wykorzystywałem Spark Design Mechanical. Tutaj tutoriali było zdecydowanie mniej ale wiedza praktyczna z FreeCAD-a wystarczyła aby opanować SDM. 

Link to comment
Share on other sites

To pewnie musiałbym spróbować jak to chodzi... Tylko nie wiem, czy mój komputer to pociągnie...

 

Pozdrawiam!

 

Paweł

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, jawkers napisał:

Witam.

Ostatnio widziałem jak gość projektuje dodatki do dioramy na programie Chitubox basic V2.

Chitubox to program chyba tylko pod drukarki 3D.

Chitubox to slicer. Nie można w nim niczego zaprojektować. Służy do otwierania gotowych projektów i przygotowania ich pod druk 3D. Czyli można sobie ustalić orientację obiektów na płytce i dodać podpory. Na koniec ustalić parametry druku i stworzyć plik dla drukarki. Chitubox wspiera niemal wszystkie dostępne na rynku drukarki. Ma również bibliotekę gotowych ustawień dla różnych żywic i urządzeń.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Płat 1/72 do RWD-5 bis w trakcie. Może ktoś pokaże, jak powinna wyglądać faktura lotek i szczegóły ich napędów oraz mocowania? Oraz inne detale na górnych i dolnych powierzchniach skrzydeł.

image.png.94e8b631531c82615309eca154f132b4.png

Przez parę tygodni jestem w Polsce i nie mam dostępu do drukarki, więc próby się nieco opóźnią. Ale do tego czasu projekt na pewno będzie gotowy. I jeśli wszystko pójdzie dobrze, to mogę chętnym parę sztuk wydrukować. Poza tym, plik do wydruku opublikuję jak zwykle tutaj.

 

Edited by HKK
  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

W dniu 21.06.2025 o 23:13, HKK napisał:

Płat 1/72 do RWD-5 bis w trakcie. Może ktoś pokaże, jak powinna wyglądać faktura lotek i szczegóły ich napędów oraz mocowania? Oraz inne detale na górnych i dolnych powierzchniach skrzydeł.

image.png.94e8b631531c82615309eca154f132b4.png

Przez parę tygodni jestem w Polsce i nie mam dostępu do drukarki, więc próby się nieco opóźnią. Ale do tego czasu projekt na pewno będzie gotowy. I jeśli wszystko pójdzie dobrze, to mogę chętnym parę sztuk wydrukować. Poza tym, plik do wydruku opublikuję jak zwykle tutaj.

 

Świetna sprawa z tym skrzydłem! Czy będzie jakiś ciąg dalszy do RWD-5, zwłaszcza np. owiewki z kołami?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 21.06.2025 o 23:13, HKK napisał:

Płat 1/72 do RWD-5 bis w trakcie. Może ktoś pokaże, jak powinna wyglądać faktura lotek i szczegóły ich napędów oraz mocowania? Oraz inne detale na górnych i dolnych powierzchniach skrzydeł.

Tu masz kilka zdjęć górnej powierzchni. I chyba lepszych nie ma. Szkoda, że to zdjęcie z wystawy nie jest dostępne w lepszej jakości.

https://forum.odkrywca.pl/topic/756852-rwd-5bis-sp-aju-w-kurytybie/

Zwróć uwagę, że przód płata i  pokrywy zbiorników były kryte sklejką, więc nie będzie tam ugięć płótna. Na górnej powierzchni są cztery wlewy paliwa (drugi od lewej jest większy od pozostałych). W weekend będę miał trochę więcej czasu, to podrzucę jeszcze kilka rzeczy.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, djack napisał:

Zwróć uwagę, że przód płata

Na środkowym segmencie płata (nad kabiną) nie robiłem ugięć. Ale nie wiem gdzie się dokładnie zaczyna zbiornik. Na pozostałych segmentach starałem się żeby ugięcia zaczynały się nieco z tyłu. Ale ostrej granicy nie ma. Dopiero przy druku okaże się jak to wygląda. Wtedy najwyżej poprawię.

9 godzin temu, socjo1 napisał:

Czy będzie jakiś ciąg dalszy do RWD-5,

 

10 godzin temu, martinello napisał:

Zrób skrzydlo do rwd-8

Samo modelowanie idzie szybko. Najważniejsze jest, aby konstrukcję poznać i zrozumieć. Inaczej skończy się prowizorką. Druk 3d ma wiele wad, ale podstawową zaletę - możliwość wiernego oddania detalu w skali. I poprawiania aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu. Jaki sens w powielaniu błędów istniejących zestawów, czy kiepskich planów plus dodawaniu własnych wymysłów. Ja tak nie chcę.

I to jest niestety pracochłonne. Dlatego niczego nie obiecuję. 

Odsyłam do sąsiedniego wątku w którym pytam o pomysły na nowy projekt który cieszyłby się zainteresowaniem i ew. przyciągnął współpracowników.

Edited by HKK
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Gdzieś tutaj, na MW, był wątek o budowie poprawnego RWD-5/ -5 bis, ale nie mogę go teraz znaleźć. Tam było sporo informacji dotyczących płata. Może po powrocie do domu coś znajdę. W NAC jest trochę zdjęć RWD-5/ 5 bis, ale chyba już wszystkie zostały pokazane tutaj.

I uzupełnienie - na niebieskim pwm - tyż:

I na MW:

Może autorzy coś podpowiedzą.

 

Z tym ugięciem pokrycia to bym był ostrożny.

Nosek do dźwigara - kryty sklejką.

Między kadłubem i lotkami była elastyczna krawędź spływu - z linki.

Reszta (lotki) miała spływ z metalu. 

Polecam wizytę na lotnisku i sprawdzenie jak to wygląda na samolotach zdatnych do lotu. Muzealne, nielatające, nie są reprezentatywne.

Edited by Wojtek59
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.