Skocz do zawartości

Polska Broń Pancerna 1918-1939


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 656
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mała podpowiedź - model wykonany jako pomoc naukowa w Szkole Uzbrojenia w Warszawie w 1936 r. Jedyny zachowany wzornik "japońskiego" kamuflażu.

 

Kolor szary jest jasnoszary z "mocnym" odcieniem błękitu.

 

405e7b089fff6338.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos pieknego,wspanialy model...dzieki za pomoc, jestem bardzo wdzieczny

Tak... tłumik za mały, nity jak w lokomotywie,jarzmo ckm złe ... nie popadajmy w samozachwyt, to poglądowy model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jendrass, ale przedwojenny Ty lepiej pomyśl z czego budowany w 1936 roku, bo przecież nie z pudełka ani z polistyrenu. Pamiętaj, że mieli zupełnie inne możliwości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedrass to jest model przedwojenny, robiony od podstaw a nie jakis Dragon czy nie wiadomo co. Ciekawe w jakiej skali byl robiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki jesteście śmieszni obaj ... przed wojną budowano tysiące znacznie bardziej skomplikowanych rzeczy niż ten model. Zupełnie nie rozumiem dlaczego wyjeżdżacie z tekstem, że to nie Dragon a przedwojenny model ? Przecież takie coś na zamówienie zrobiłby każdy (wojskowy) ślusarz czy mechanik mający dostęp do tokarki i kilku innych maszyn, które stoją w jego zakładzie.

Mając dostęp do oryginałów wozów przecież i do niewątpliwie większej ilości rysunków itp niż my robiąc model dla szkolnictwa wojskowego mogli się bardziej postarać. Ten jest najwyżej poglądowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedrass troche szacunku dla innych uzytkownikow tego forum sa pewne granice przyzwoitosci a ty je czesto przekraczasz nieraz kpiac z innych zachowujesz sie jakbys byl conajmniej guru i wyznacznikiem modelarstwa oraz historii uzbrojenia II Rzeczypospolitej Polski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, rola tego modelu TKS-a była zupełnie inne. Opisany był on chyba w MiF ale nie potrafię znaleźć kiedy. Wykonany był jako pamiątka/prezent dla jakiegoś "dostojnika” w szkole. Jakaś grupa zapaleńców w podzięce wykonała go. Wszystko na ruchome oraz instalację elektryczną. Wykonywanie takich pamiątek to standard nawet do lat ‘70 w LWP. Nikt nie zwracał uwagi na wymiary, proporcje. Jeżeli weźmie się to pod uwagę to wykonany jest super.

Czy nikt z was nie widział modelu z pleksi Lim-a lub MiG-a u wujka, jako pamiątka z wojska? To ta kategorią wykonania.

 

PS. Jendrass, zdjęcie nie jest moje tylko z netu. Model stoi w Forcie Czerniakowskim. Oryginalny kolor ochry (jak z Twojej planszy) zestarzał się na nim i pod wpływem może lakieru olejnego ściemniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekk, w antykwariacie w Poznaniu wiem gdzie jest pamiątka ze służby z Ft-17 dokładnie takim jak mówisz, ale z żeliwa (?), na kawałku kamienia/marmuru (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam z dzieciństwa odlewane Lim-y z cyny/ołowiu. Mieć takiego to było coś.

 

Co do tankietki to skala jest dopasowana do stopnia wojskowego właściciela prezentu! Ma co najmniej 0,5 m długości (kadłub).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie "pamiątki" wykonuje się do dzisiaj, np.: w 2000r. żegnając pewnego zasłużonego i lubianego oficera który przechodził w stan spoczynku podarowaliśmy mu model SKOTa. I tak jak Jarekk napisał ich wielkość zależy od wielkości i poszanowania obdarowywanego. Takie podarki były bardziej cenione niż pamiątkowe grawery na łuskach czy kryształach. Poza tym w wielu jednostkach w izbach pamięci stoją modele użytkowanego sprzętu wykonywane przez żołnierzy - modelarzy lub warsztatowe "złote rączki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, a teraz zgadywanka, powiedzcie mi, jaki rodzaj wojska reprezentuje ten żołnierz ?? Foto wykonano w atelier w Grodnie.

 

fa8ba3b639f92431.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej szeregowy. Skurzana kurtka i gogle motocyklowe. Po kroju munduru, zdjęcie z przełomu lat 20-tych i 30tych. Odznak nie widzę. Nie widać barw jednostki, choć barwa na kołnierzu ciemna. Pancerniacy mieli pomarańczowe, więc moim zdaniem pancerniacy odpadają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien pociąg który przewoził żołnierzy oraz pewną liczbę cywili (z opowiadań wiem że bogatszych) został zniszczony w okolicy Chełma, czy ktoś wie co to za pociąg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. O co chodzi ?

2. Co to ma do tematu ?

3. A ja słyszałem, że w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody ...

4. Kiedy ten pociąg i jakich "cywili" wiózł ten pociąg ?Co to za zbieranina ?

5. Kto go zniszczył ?

 

Eh Peter - pomyśl zanim napiszesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. O co chodzi ?

2. Co to ma do tematu ?

3. A ja słyszałem, że w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody ...

4. Kiedy ten pociąg i jakich "cywili" wiózł ten pociąg ?Co to za zbieranina ?

5. Kto go zniszczył ?

 

Eh Peter - pomyśl zanim napiszesz

To ma do tematu że poszukuję informacji na ten temat od pół roku na 1000 stron i to jest chyba ostatnie forum na jakim nie pytałem. Ten temat jest miejscem gdzie można spotkać uzytkowników mających pojęcie o 1939. Kto go zniszczył łatwo się domyśleć . Skoro pomoc z Waszej strony nie mogę liczyć proszę moda o usunieciu postów zwiazanych z tym tematem i żyjcie sobie własnym życiem w którym mały OT jest zakazany i dyskusja o wałkach skrętnych jest jedyną która tu moze wystąpić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nikt tu nie rozmawia o wałkach skrętnych, pomyliłeś tematy. Tutaj mowa jest o malowaniu wozów, a całe forum jest modelarskie, a nie historyczne ... ;)

 

Załóż jakiś wątek w placu zabaw (poważnie) napisz co wiesz (dokładnie) roześlij info na PW do właściwych osób i czekaj. Pytałeś na odkrywcy albo na historycy.org, na forum portalu 1939.pl, na dws.org ? Jeśli nie to czas start, tylko napisz po ludzku o co Ci chodzi, a nie jak średnio okrzesany gimnazjalista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście walnąłem prosto z mostu, jak średni okrzesany licealista. Temat bym założył no ale to co wiem to jedno wileki nic, oprócz tego ze byli tam polscy zołnierze, zamożniejsi cywile i Niemcy zbombardowali ten pociąg w okolicach Chełma. Niewiele, raczej nie warte zakładania oddzielnego tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście walnąłem prosto z mostu, jak średni okrzesany licealista.

Tak.

To ma do tematu że poszukuję informacji na ten temat od pół roku na 1000 stron i to jest chyba ostatnie forum na jakim nie pytałem.

Temat bym założył no ale to co wiem to jedno wileki nic ...

Niewiele, raczej nie warte zakładania oddzielnego tematu...

Czyli jednak na żadnym forum nie pytałeś, wbrew temu co piszesz ?

Wydaję mi się, że więcej o tym gadasz, niż szukasz.

1. Data tego wydarzenia, chociaż przybliżona.

2. Docelowa stacja pociągu oraz skąd jechał ?

3. Kto Ci tą informację przekazał.

4. Jeśli faktycznie tak Cię to interesuje to popytaj najpierw na wspomnianych przeze mnie forach i nie zaśmiecaj innych, zupełnie do tego niepowołanych, ew zakładaj wątek w palcu zabaw i informuj ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Odkrywcy pytałem chyba pół roku temu, w sumie tylko po to tam założyłem konto. W tym pociągu jechał mój dziadek i tym tropem chciałem ustalić jednostkę w jakiej służy bo książeczka wojskowa została u jednej z ciotek która co tu dużo mówić ma 90 lat i nie rozpoznaje swoich dzieci więc na odnalezienie książeczki nie mam co liczyć. Było to gdzieś w 2-3 tygodniu września. W Placy Zabaw nie założę, wystarczająco długo jesteś na forum żeby zorientować się że Administracja zamyka wszystko ze względu na własne widzi mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.