Skocz do zawartości

Polska Broń Pancerna 1918-1939


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

Drogi Widd nie próbuje nic na siłę nikomu udowadniać w kwestii malowania. Po prostu próbuje przed zakupem aerografu dojść do tego jakie kolory kamo miały polskie pojazdy w 1939 roku. Masz całkowitą racje że pojazdy najpierw były malowane zieloną farbą ochronną na którą póżniej był nakładany właściwy trójbarwny kamuflaż, nigdy nie twierdziłem nic innego. Chodzi o to żeby ustalić w miarę dokładnie barwy tego kamuflażu i zastosować je na modelu. Dla mnie takim wzorem jest kamo na replice WZ-34 oczywiście to trójbarwne. Zresztą Sam się ze mną zgodziłeś że najbardziej odpowiada ono temu na kolorowym zdjęciu zaprezentowanym przez Ciebie. Co do malowania pojazdów w PZinż w trójbarwne kamo pewnie były to wyjątkowe przypadki ale były a teorii z tym związanych może być kilka tak jak napisał to Jendreass1. Jendreass1 skoro znasz ludzi i rekonstruktorów związanych z FWP i masz do nich osobisty dostęp a także do rekonstruowanego przez nich sprzętu czego Ci bardzo zazdroszczę to czy pytałeś jaką oni mają opinie na temat ostatecznego kamo na polskich pojazdach i czy było ono takie jak na replice WZ-34?

Kamo na replice WZ-34 którego kierowca pan Haber twierdzi że jest ono poprawne.

76d96caa35846db5.jpg

I na koniec zdjęcie chłodnicy TK-S na którym tak mi się wydaje są zachowane resztki farby zielonej chodzi o kolor z kamo a nie o zieleń ochronną.

ac97c6188be32143.jpg

A jeżeli są to resztki farby z kamo to bardziej odpowiadają one tej jasnej zieleni na pancerce WZ-34

cc9c9c985dd6199b.jpg

Na tym kończę i czekam na opinię. Pozdrawiam.

Żródło Forum odkrywcy i monografia TK-S firmy Rossagraph.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 656
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jendreass1

Jendrass, albo Jędrzej jak wolisz.

skoro znasz ludzi i rekonstruktorów związanych z FWP i masz do nich osobisty dostęp a także do rekonstruowanego przez nich sprzętu czego Ci bardzo zazdroszczę to czy pytałeś jaką oni mają opinie na temat ostatecznego kamo na polskich pojazdach i czy było ono takie jak na replice WZ-34?

Pytałem, robią wielkie oczy, drapią się po głowie i ciężko jest cokolwiek ustalić. Jeszcze ciut za wcześnie. Niebawem TK-3 pójdzie do malowania, wstrzymajmy się 1-2 miesiące to coś się wyjaśni. Wtedy będziemy mieli kolory (wew/zew) wozu. Zakładam, że TK-3, 7TP i C2P będą w tych samych kolorach.

Kamo na replice WZ-34 którego kierowca pan Haber twierdzi że jest ono poprawne.

Też bym tak twierdził na jego miejscu :P

monografia TK-S firmy Rossagraph.

Nie znam chyba tego ? Pokaż pokaż.

 

Jendrass, zaufaj mi raz w życiu. To nie TKF.

Ufam Ci i sprawdzę.

Tankietka z Belgradu to:

TKS - silnik, skrzynia biegów, układ jezdny, część wanny.

TK-3 zbiornik paliwa, chłodnica, "kiosk" z płyt pancernych.

Słowem mieszanka.

I na koniec zdjęcie chłodnicy TK-S na którym tak mi się wydaje są zachowane resztki farby zielonej chodzi o kolor z kamo a nie o zieleń ochronną.

Nie sugerował bym się tym kolorem, główne ze względu jakości zdjęcia. Chłodnica jest mosiężna i nie jestem przekonany czy to co widać (jasne) to farba, czy prześwitujący spod niej mosiądz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam zdjęcia okładki tej monografii TK-S o które prosiłeś i jednej ze stron. W sumie fajne wydawnictwo w formie książeczki charakterystycznej dla firmy Rossagraph plus płytka CD z oryginalną instrukcją opisu i wskazówek obsługi czołgu TK-S. W sumie taka miniaturka monografii 31 z militaria i fakty. Trochę historii, zdjęć z odbudowy TK-S i szczegółów odbudowywanego pojazdu no i płytka. Z tego co pamiętam to koszt 23zł. Nie wiem czy jeszcze dostępna.

b6639a2d8c8bf9d8.jpg

47ced90cc1f256a1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu jeszcze jedno zdjęcie z tego wydawnictwa. Jakiś łobuz w mundurze feldgrau i naszej rogatywce ogląda sobie naszego TK-S. Jest to chyba model wchodzący w skład drezyny pancernej. I o ile mnie wzrok nie myli to ma on jeszcze kamo japońskie. Charakterystyczne linie podziału koło jarzma i pod narzędziami przy krzyżu.

74cf5e9a6b57cd2e.jpg

Żródło Monografia TK-S firmy Rossagraph

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie tankietki z drezyny kolejowej, bo z radiostacją.

A potwierdza ono tezę, że nie ma czegoś takiego jak idealne barwy, bo to jednostki malowały i jak widać, nie we wszystkich zastosowano się do przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość, że mamy kamo japońskie z 1939 r., to na dodatek - najbardziej mnie zaskoczyło malowanie tej tankietki, a raczej barwy farb użytych do jej malowania, są identyczne jak te, które wypuściła firma Agama. Na chwile obecną, bombki szlak trafił i choinki nie budziet, ale mam nadzieję, że jeszcze coś ciekawego się pojawi.

 

9e2cef814ebd2e68.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kolorki:

Wnętrze - Air valejo 71050 light grey (thx dla Widda)

Szaropiaskowy - Pactra A102 z lekkim dodatkiem A94.

Brąz A105 +Pactra Rust (51).

Zieleń- mieszanka A34+A112

Proporcje ? Wg uznania, nowa-stara farba to duża różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jendrass za twoją opinie na temat doboru barw do polskiego sprzętu. Ja muszę przyznać że moje kolory na vickersie nie wypaliły. Wydaje mi się też że trzeba będzie również przeprosić się z kolorami Agamy. Wczoraj kupiłem dla sprawdzenia P3M, P2M i P6P. Wydają się dobre. Wrzucam jeszcze zdjęcie fragmentu błotnika 7TP na którym zachowana jest resztka farby zielonej i potwierdza się że był to taki jasno oliwkowo zielony kolor taki jak na rysunkach z pierwszej części monografii 7TP( obecne wydawnictwo moim zdaniem jest marnym replintem, dziadosko przedrukowane zdjęcia, rysunki itp.). Pozdrawiam.

a3ea5afafa02b0ea.jpg

 

Żródło forum odkrywcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest błotnik od C7P, widziałem go alive, tu zdjęcie:

C2P078.jpg

Błotniki w ciągniku były o 3cm szersze niż te w czołgu.

W moim odczuciu kolor z błotnika to kolor już zielony - kamuflażowy, tu porównanie tych z ciągnika i błotnika.

porwnaniekol.jpg

Ten ciągnikowy to zieleń fabryczna, ten z błotnika, ciemniejszy to już chyba kamo właściwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kolorki:Zieleń- mieszanka A34+A112

Sprawdź

Zielenie Pactra: A50 + A34 (4/1 + ciut, ciut białego)

Szaropiaskowy Pactra: A123 + MM 4746Light Gray (5/1)

Brąz Pactra: A103 (rot braun) + ciut czarnego (6/1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wnikliwej lekturze wątku doszedłem do wniosku że wykopie sobie własnego Tks-a lub WZ-34 i zlecę ekspertyzę fachowcom, którzy określą mi kolory kamuflażu.

PS 1. Oglądając zdjęcia zniszczonych WZ-34 a jest ich sporo w sieci ciężko znaleźć jakiś ogólnie przyjęty wzór podejrzewam że podobnie jeżeli chodzi o kolory i ich odcienie proponuję poeksperymentować zgodnie z własnymi przekonaniami bo przecież każdy z nas ma jakąś wiedzę w temacie i przedstawić rezultaty tu na forum i metodą głosowania wśród zainteresowanych wybrać te najbardziej odpowiadające prawdzie i na tej podstawie przyjąć kanon akceptowany przez wszystkich.

PS 2. Dla przykładu całkiem inaczej wygląda dany kolor na podkładzie np: czarnym i np: szarym więc nawet na tym etapie odcienie poszczególnych kolorów będą się różnić nie wspominając o ówczesnej technologi robienia zdjęć, pogodzie (świetle) w dniu robienia zdjęcia nie wspominając o braku wszystkiego i odchodzeniu od norm w tym okresie czyli kombinowniu z tego co jest a nie z tego co ma być (dowiozą nie dowiozą normę trzeba zrobić)

PS. 3 Ciężko bez źródeł drukowanych, dokumentów a nawet mając pradziadka który malował kamo w tamtym okresie w danej fabryce dojść do konsensusu

Jak myślicie czy mając fragment blachy,stali z tamtego okresu warto zlecić taką ekspertyzę fachowcom? Ile to kosztuję i gdzie to zrobić ?

Myślę że przy wielu zainteresowanych byłby to nasz wkład w odkrycie niepodważalnej prawdy historycznej na której mogli by się opierać inni za parę lat

Ale pofilozofowałem......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przy wielu zainteresowanych byłby to nasz wkład w odkrycie niepodważalnej prawdy historycznej na której mogli by się opierać inni za parę lat

Ale pofilozofowałem......

Nie da rady raczej. No powiedzmy będzie to bardzo trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do kolorów do doszedłem do takiego wniosku. Jeżeli przyjąć za pewnik kolory podane poniżej, dla przypomnienia załączam foto które już było zamieszczone na forum.

3ef9631717daf21d.jpg

to kombinacji tych kolorów mogło być kilka. I prawdopodobnie jeżeli chodzi o szaro piaskowy prawidłowy kolor jest zarówno jasno szary jak i ten piaskowo żółty(np. humbrol 94 rozjaśniony żółtym humbrolem 24) z fragmentu TK-S. Ciemno brązowy prawidłowy będzie zarówno ten ciemnobrązowo czerwony taki jak np. proponował Jendrass niemiecki ciemno czekoladowy 160 humbrol plus rdzawy 113, jak i np jaśniejszy brąz humbrol 186. Oliwkowo zielony to np humbrol 150 rozjaśniony żółtym 154 i z lekkim dodatkiem brązu 186 i wtedy otrzymujemy oliwkowo zielony jak na zdjęciu powyżej. Zastanawia mnie tylko ten ciemno zielony na zdjęciu powyżej nad FS 34127. Czyli wychodzi z tego to co mówił wcześniej Widd że nie ma idealnej barwy i kolory na poszczególnych wozach(może bardziej pomiędzy batalionami) mogły różnić się od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja tej kolorystyki będę się trzymał, wydaje mi się, że mogły być one na przemian stosowane, np. do koloru brązowego i piaskowego (na dole), mógł występować kolor zielony z góry. Zobaczcie jak była malowana tankietka na zdjęciu z Niemcem stojącym na niej. Koloru na 99% jak w farbach Agamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów. wątek śledzę uważnie, bo zbliża się malowanie C4P. nie wypowiadam się z braku wiedzy stosownej, mam jednak dwa pytania i mam nadzieję, że mi na nie odpowiecie przy okazji:

1. to w końcu czołg lub inny pojazd wyjeżdżał z wytwórni zielony (mniejsza o to w jakim odcieniu) a dopiero później na to kładzione były plamy brązowe i piaskowe - czy dobrze zrozumiałem?

2. czy przejścia kolorów były ostre (malowanie pędzlem) czy nieostre (pistolet)? a może w skali 72 można sobie darować takie dywagacje i zrobić na ostro?

z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów.

Panowie to byli przed wojną :p

 

1. to w końcu czołg lub inny pojazd wyjeżdżał z wytwórni zielony (mniejsza o to w jakim odcieniu) a dopiero później na to kładzione były plamy brązowe i piaskowe - czy dobrze zrozumiałem?

Tak w zielonym ale innym niż kamuflaż, taki jak kolor z ciągnika - zdjęcie C2P, które wrzuciłem.

2. czy przejścia kolorów były ostre (malowanie pędzlem) czy nieostre (pistolet)? a może w skali 72 można sobie darować takie dywagacje i zrobić na ostro?

z góry dziękuję za pomoc.

Przejścia rozmyte, spróbuj aero powinno wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke nie w tym dziale ale to moja tankietka wg stanu na 26.01. godz. 21.00

 

tkska.jpg

 

Kolorki A96 i jakis zielony ktory na fotce wyszedl jakos dziwnie smiesznie.

Potem jeszcze malne ciemnym brazowym i bedzie git.

 

 

 

Z racji tego ze jestem modelarskim totalnym laikiem generalnie sie nie wtracam ale tym razem sorki ale mnie ruszylo (za co z gory przepraszam) dlatego chcialem zlozyc specjalne pozdrowka dla Jedrassa1 za ten... "milutki i sympatyczny" poscik:

 

 

Skala72 daj sobie na wstrzymanie! Zachowujesz się jak ignorant powoli..., sam niczego nie szukasz tylko stale, daj, wklej, wyślij, pokaż, napisz... Często to czego oczekujesz jest wynikiem wieloletniej pracy ludzi, wyjazdów, pieniędzy, pracy w archiwach.Nieładnie, nieładnie, szacunku trochę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.