Skocz do zawartości

Polska Broń Pancerna 1918-1939


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 656
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

hmm, dwuwieżowy Vickers zawsze mi się podobał jako model... może czas znowu zrobić coś polskiego....

Ale Vickers będzie jedno wieżowy inaczej nie ściągali by wieży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Vickers będzie jedno wieżowy Smile inaczej nie ściągali by wieży Smile

to wiem, ale ja myślałem o innym Vickersie...

swoją drogą ciekawe zastosowanie dla wieży - śmietnik, szkoda że u mnie w szopie jest plastikowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie przyjacielu Jendrass... Trochę Pan zapomniał

 

Peugeot 1918

IMG_5088.JPG

 

 

Ford Tfc - już sprawny i pomalowany, ale nie mam innego zdjęcia

3ox5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila, Francuz walczył we wrześniu 1939 roku na Śląsku. A Ford Tfc nie widział I wojny, a bolszewika. To pierwszy polski pojazd pancerny, więc "Niech nas zobaczą". Trochę szacunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale brynczysz... ok peugeot poganiał pewnie trochę szkopów po ulicach Katowic ale już w policyjnych barwach, bo nawet nasza armia już go nie chciała. Poza tym wszystko miało charakter całkowicie epizodyczny i tak wiem pisałeś o tym artykuł.

Ford Tc ? Pierwszak ok i super że jest ale to zupełnie inna bajka. Cały czas mówimy preem pana o 1 września i 70 rocznicy, a nie o tym co mamy, na zasadzie "Niech nas zobaczą". No chyba, że wolisz oglądać paradę na 70 rocznicę na zasadzie "you can dance - zrób swoją tankietkę i pokaż się światu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej i tak powinny się znaleźć na liście sprzętu odbudowanego Poza tym Peugeot ma też zasługi w utrwalaniu władzy Marszałka w maju 1926 roku, więc sobie zasłużył

 

A teraz popatrz na zdjęcie Peugeota, które zamieściłem - czy na asfalcie nie leży czasem osłona luku kierowcy z samochodu wz.34??? Bo takich kratek ściekowych to ja nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z Fordów Tc też został użyty w trakcie walk o kopalnię Michałkowice na Śląsku. Co prawda też w barwach policyjnych, ale to nie zmienia faktu, że został użyty. Wiadomo, że na owe czasy był już przestarzały, ale idąc tym tropem nie powinno się wspominać Renault FT, bo też przestarzałe były...

Cieszmy się z tego co powstaje i mniej marudzenia.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MrDyzio, a skąd informacja o Tfc użytym na Śląsku?

Jedyna znana mi informacja o Tfc w 1939 roku, to to, że w Batalionie w Poznaniu, zamiast zezłomować, chłopaki trzymali go jako ozdobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MrDyzio, a skąd informacja o Tfc użytym na Śląsku?

 

Jakiś czas temu czytałem artykuł (w tej chwili nie mogę sobie skojarzyć skąd go wygrzebałem) o prowokacjach w przededniu Września'39 i na początku kampanii na Śląsku i walkach z bojówkami niemieckimi na pograniczu polsko-niemieckim. Akurat temat mnie zainteresował, bo dotyczy Wojska Polskiego jak również, że się urodziłem i wychowałem na Śląsku.

I gdzieś tam była wzmianka o Tfc (z jednostek policyjnych) użytym w trakcie bodajże odbijania kopalni Michałkowice z rąk bojówek niemieckich. Chciałem nawet znaleźć malowanie takiego policyjnego Tfc, ale nawał innych zajęć odsunął to na później.

Jak uda mi się znaleźć tą wzmiankę to dam znać.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko spoko, tylko nadal mówimy o tym co jest rekonstruowane pod kątem parady na 70 rocznicę i generalnie z pojazdów wrześniowych. Ford Tc czy Peugeot niech sobie będą i może nawet powstaną nowe - fajnie by było. Jeśli będą brać udział w paradzie to fajne ale to nie do końca ich święto, co innego 15 sierpnia (święto WP), wtedy niech jadą w pierwszym rzędzie.

 

Cieszmy się z tego co powstaje i mniej marudzenia.

Marudzenia ? bez przesady Dyzio, póki co dostarczyłeś ciekawą informację o tej kopalni, dzięki. Jak chcesz poznać marudzenie i fochy rekonstruktorów to polecam wątek na odkrywcy o rekonstrukcji PZInż 710/703 i jego ew udziału w rekonstrukcji nad Bzurą... Głowa pęka, serce staje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odbijania kopalni "Maks" w Michałkowicach wiadomo iż 01.09.39 7kompania 75pp wraz oddziałem samoobrony podczas odbijania tej kopalni wspierana była przez PEUGEOTA który uległ zniszczeniu, nic na temat użycia Tfc??? wydaje się iż pomylono tutaj własnie PEUGEOTA z FORDEM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odbijania kopalni "Maks" w Michałkowicach wiadomo iż 01.09.39 7kompania 75pp wraz oddziałem samoobrony podczas odbijania tej kopalni wspierana była przez PEUGEOTA który uległ zniszczeniu, nic na temat użycia Tfc??? wydaje się iż pomylono tutaj własnie PEUGEOTA z FORDEM

Peugeoty wsparły obronę elektrowni w Chorzowie, zaatakowanej przez Freikorps. Jeden z nich faktycznie ruszył później z pomocą do bronionej przez kompanię 75pp kopalni "Michał", gdzie został zniszczony granatami pod bramą kopalni przez bojówki niemieckie.

 

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że gdzieś spotkałem wzmiankę o Tfc z policyjnego odwodu z Katowic biorącym udział w starciach z Freikorpsem. Jak tylko będę miał chwilę to postaram się poszperać za tą wzmianką.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to międzywojenne gruchoty gorsze od złomu z WWII?? ;)

 

Tak btw wojny z bolszewikami - czy ktoś wie coś o użyciu 2 plutonu sam. panc. z II baonu (komp.) czołgów skierowanych pod koniec sierpnia 1920 do 3 armii do Lublina? Były tam 3 samochody - Dowbór (fiat), Szeptycki (Garford 2) , i Poznańczyk (Austin) + 4 samoch taborowe.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawostką w książce jest, że na sąsiednich stronach jest inna nazwa samochodu pancrnego FIAT!

 

Dzięki, zgodnie z oryginalnymi rozkazami, które kilka dni temu przeglądałem w CAW FIAT nazywał sie jednak "Dowbór". Niestety chyba nie ma żadnej dokumentacji co do działań tego plutonu w Lublinie...

 

Dłubię właśnie w 1/72 austina (poznańczyk) i garforda, myślałem początkowo, żeby zrobić Szeptyckiego, ale nie ma żadnych zdjęć z napisem a i dokumentacja Garforda wersji II też mała... Będzie więc dziadek.

 

BTW - czy ja dobrze widzę, że w kółku jest napis 194 ??

eec8fefd69a0d1bb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.