Skocz do zawartości

Polska Broń Pancerna 1918-1939


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

Można również zrobić dioramę z 7TP przedstawiającą walki na froncie wschodnim lub podczas akcji przeciwko polskim partyzantom (czołgi policyjne) lub podczas okupacji Norwegii (TK również)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 656
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Były egzemplarze 7TP w Norwegii ..."

Pierwsze słyszę.

Nowa monografia 7TP (Wyd. Militaria 317) nie wspomina o tym ani słowem, a ja osobiście nie widziałem ani jednego zdjęcia ze służby 7TP w Skandynawii. Coś Ci się skala pomieszało chyba.

 

TKS i TK-3 w Norwegii jako wozy policyjne, nawet chyba Szubański o tym pisał i ktoś jeszcze, ale teraz nie pamiętam.

 

TKS i TK-3 na pewno tak, zdaje się ze były też w Finlandii, ale tu pewien nie jestem. Sprawdzę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były i to na pewno, trzy lub cztery egzemplarze. Tak sami jak we Francji, w Rosji. Z tego co wyczytałem, były również na Bałkanach, wszystkie jako wozy policyjne. Było gdzieś również zdjęcie wojski rumuńskich, których żiłnierze jechali na 7TP z przyczepką na froncie wschodnim. W dużej mierze, co wiesz, polska bron pancerna została porzucana ze względu na usterki techniczne i brak paliwa - Vickersy, tankietki, FT i siódemki. Najwięcej było Vickersów, ponieważ były najbardziej wyeksploatowane, sam Maczek o tym pisał. Nasze czołgi były "sławne" na całą Europę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, nie pamiętam teraz, w monografii chyba tego niema, poprzeglądam. Widziałem też jakieś zdjęcie 7ki z Niemcami w Skandynawii. Pamiętasz to zdjęcie z żołnierzem amerykańskim w 7ce? Gdzie ono było zrobione, we Francji czy w Niemczech ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja kiedyś szukałem, pisząc tekst to:

 

"Część zdobytych czołgów wykorzystali Niemcy i użyli ich m.in. podczas operacji Fall Gelb w składzie 4 kompanii 1 pułku czołgów 1 DPanc. Służył on także do zwalczania partyzantki i to służby II rzutu i testów. W 1940 roku większość jednostki przeniesiono do Norwegii, a jedna kompania trafiła do Francji."

 

Tyle, że z tego co wiem dziś, przeniesiono jednostkę, ale nie ma pewności, czy wraz z nią czołgi. Prawdopodobnie 7TP zostały, a w jednostce nastąpiło przezbrojenie.

 

I takie małe zdjęcie ode mnie

 

2-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, pojawi się kolejna książka z wydawnictwa Stratus poświęcona oczywiście PBP, ale nie tylko. Ostatnio ukazała się Polish Track & Wheels vol.I.

 

Tytuł: Vickersy i Vickersopodobne

Autor: Adam Jońca

 

Ukaże się na początku 2010 r. Książka będzie w j. angielski, ale każda książka, która będzie sprzedawana na naszym rynku będzie posiadała wkładkę w języku polskim.

 

Więcej wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniły jarzmo czy też zdjęli osłonę ??

 

7TParmata.jpg

 

Z tego co wyczytałem, zdjęcie jest wykonane w 1944 r. Widać krzyż biało-czarny, jaki był stosowany w Europie zachodniej od 1941 r. na froncie wschodnim stosowano biały krzyż, bez koloru czarnego wewnątrz, dopiero później, jak jednostki z zachodu były przerzucane na wschód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

felgi wygladaja na standart jeśli chodzi o ich kształt. Różnice były co do otworów to czasem były to 2 naprzeciwległe okragłe lub lekko kwadratowe przy samym rancie felgi a czasem tylko jeden okrągły jakby mniejszy oddalony troszkę od rantu. Na niektórych fotkach widać też felgi wogóle bez tych otworów. Takie sa moje spostzreżenia jeśli chodzi o kwestię kół ursusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe zdjęcie odbudowywanego 9TP

Moja wizja zmodernizowanej 7TPki z przodem podobnym jak w 4TP. Zdjęcie to oczywiście kolegi skala72, mam nadzieję, że się nie obrazi

mojejpg-1.jpg

 

Robione w Paincie bo zanim w Gimpie bym znalazł dana funkcję to takie 3 zdjęcia bym zdążył przerobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba taki stworek Roobert się chyba nie obrazisz jak ktoś kiedyś ciemną nocą podstępnie dokona okrutnego przestępstwa na Twej osobie w postaci kradzieży pomysłu i przeleje go w plastikową materię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy konieczne są te włazy? Przecież 4TP i inne Pzinże pływające nie mają, a też przednionapędówki

 

nie ma innego dostępu do przekładni zwłaszcza tej przed wierzą

 

to rozwiązanie wydaje mi się leprze

http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum11/9_copy.jpg

ewentualnie zacząć skos zaraz za włazami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta informacja powinna wielu z nas/was ucieszyć. Wydawnictwo ZP Grupa wznowiło wydanie książki Adama Jońcy pt. Pojazdy Mechaniczne Wojska Polskiego 1939.

 

Nowe wydanie

 

pojazdymechaniczne39.jpg

 

Termin wydania oraz cena nie są jeszcze znane.

 

Stare Wydanie

 

2374.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tego to ja nie wiem, na razie pojawiła się sama zapowiedź. Miejmy nadzieję, że będzie poprawiona z tym, że ja nie wiem na czym ma ta poprawa polegać, ponieważ nie mam tej książki. Może napiszesz coś więcej.

 

ps. mam do was prośbę, zapewne wiecie że od ostatniego wydania książki (świetnej!!) autorstwa Gen. Stanisława Maczka pt. Od podwody do czołga minęło 19 (!!!!) lat - zbliża się 20-ty rok i nie została ona wznowiona o wysłanie maili np. do Bellony w sprawie wznowienia jej wydania.

 

Klik -> Formularz kontaktowy do Bellony

 

Dziękuję z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Blitz wypuściła żywiczne zestawy francuskie! Oczywiście dla nas to radość, kiedy firmy idą w tym kierunku!

 

http://www.armorama.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=5956

 

Wśród pojazdów jest Citroën kégresse P28. Na ich stronie można kupić także P17 Citroën Kégresse!!!!!! ))))

 

 

Wśród nowości jest też 155mm C mdl17 Schneider! Jest to nic innego jak ulubiona haubica Jendrassa 155 mm wz.17!

 

Istnieje też model Pegeuota 1918:

http://www.blitz-kit.com/galeries_details.php?id=5&catid=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.