Skocz do zawartości

Sprężarka własnej roboty


słomek

Rekomendowane odpowiedzi

Problem tkwi w podłączeniu do puszki bo wszystkie przewody były wyciągnięte.

no stareńki coś namierzyłem, może to się nada jako pomoc:

http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=27595

Jak będzie problem ze ściągnięciem to podmailuję ten plik - to instrukcja serwisowa do jakiejś lodówki daewoo. jest tam schemat elektryczny i wogóle, mam nadzieję, że pomoże.

 

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podłączę się ze swoją konstrukcją. Agregat dość stary, dobrze z 12 lat ma, od 2,5 roku robi jako sprężarka. Wcześniej działałem na butli plastikowej, jednym manometrze, wężykach akwarystycznych - w efekcie miałem zmienne ciśnienie na wyjściu i średni komfort pracy...

 

Więkoszość rzeczy kupiłem w sklepie narzedziowy.pl, dobre ceny mają.

3 x MAR Nypel Rozmiar(``): 1/4 = 1.74zł netto 2.12zł brutto

1 x AIRPRESS Redukcja nypel-mufa Rozmiar:: 1/8" x 1/4" = 1.32zł netto 1.61zł brutto

1 x MAR Taśma teflonowa - 12,70m = 1.51zł netto 1.84zł brutto

1 x MAR Końcówka na wąż, gwint zewnętrzny Rozmiar(``-mm): 1/8-6 = 1.44zł netto 1.76zł brutto

1 x MAR Szybkozłączka - Z, gwint zewnętrzny Rozmiar(``): 1/4 = 7.92zł netto 9.66zł brutto

1 x MAR Wąż spiralny poliuretanowy ze złączkami Rozmiar: 6x4 Długość (m): 3 = 19.61zł netto 23.92zł brutto

10 x MAR Opaska zaciskowa Rozmiar(mm): 8-12 = 0.52zł netto 0.63zł brutto

1 x MAR Redukcja Rozmiar(``): 1/4zew. x 3/8zew. = 2.23zł netto 2.72zł brutto

1 x STNC Reduktor + filtr FR-500A 1/4 JET = 42.23zł netto 51.52zł brutto

1 x AIRPRESS Czwórnik Rozmiar:: 1/4" = 7.5zł netto 9.15zł brutto

1 x MAR Rozdzielacz typu Y, gwint w/w/w Rozmiar(``): 1/4 = 4.75zł netto 5.8zł brutto

1 x MAR Korek gwint zewnętrzny Rozmiar(``): 1/4 = 1.74zł netto 2.12zł brutto

1 x MAR Złączka - W, gwint wewnętrzny Rozmiar(``): 3/8 = 2.57zł netto 3.14zł brutto

5 x MAR Końcówka na wąż, gwint zewnętrzny Rozmiar(``-mm): 1/4-8 = 1.81zł netto 2.21zł brutto

1 x MAR Manometr Ø 40mm Rozmiar(``): 1/4 = 13.19zł netto 16.09zł brutto

 

Suma: 153.04zł

Do tego dokupiłem dwa kolanka 1/4 cala w lokalnym sklepie za 8 zł każde, oczywiście rypnąłem się i zamiast złączki do szybkozłączki z gwintem 1/8 cala żeby bezpośrenio podpiąć aero wziełem 3/8, więc zaopatrzyłem się jeszcze w redukcję z 3/8 wew. na 1/8 wew. (parę zł).

Wężyk igelitowy 8mm śr. wew. kupiłem w Castoramie, 3 czy 4 zł za metr (3 metry). Dodatkowo uznałem że ciężka końcówka szybkozłączki będzie niekomfortowa przy pracy, więc kupiłem 5 metrów wężyka 6mm w sklepie ogrodniczym za 95 gr za metr. Koncówkę 1/8 cala na wąż 6mm zamówiłem przezornie, co się opłaciło. Wszystkie gwinty owinięte taśmą teflonową dla szczelności. Dwa filtry do malucha - po 4 zł.

Na początek - ciśnienie próbne 7 barów, żadnych świstów.

DSC_2780.jpg

Widok na całość - podstawa po starym sprzęcie. Jak widać, narazie jako zbiornik mam butlę po gazie turystyczną. W odwodzie leży 4 litrowa butla powietrzna jaką używają strażacy do aparatów oddechowych (czy używali), ale z racji że nie jestem w stanie odkręcić nistandardowego złącza 5/8 cala jakie na niej jest, poczekam z jej użyciem do czasu aż wrócę do domu z całym sprzętem na wakacje.

Butla gazowa ma gwint stożkowy (nagwintowany na stożku, nie cylindrze jak to jest w standardowym gwincie) 3/8 cala. Ale wkręciłem w nią redukcję 3/8 na 1/4 solidnie uszczelnioną teflonem i o-ringiem, i trzyma się pięknie, siedzi mocno.

DSC_2781.jpg

Na początek - wejście do kompresora. Filtr do malucha na rurkach akwarystycznych, końcówka rurki pocięta, aby uniknąć przypadkowego zatkania. Nie przenosi żadnego ciśnienia, więc bez uszczelnień.

DSC_2782.jpg

Wyjście z kompresora. 8 mm wężyk okazał się ciut za luźny, więc owinąłem rurkę z kompresora watą i zalałem cyjanoakrylem tworząc szalenie mocny kompozyt . Po związaniu naciągnąłem wężyk i zakręciłem zacisk.

DSC_2783.jpg

Drugi filtr, również zastosowałem patent z watę i CA. Zadaniem tego filtra jest zatrzymanie ewentualnego wycieku oleju do obiegu.

DSC_2784.jpg

Czwórnik 1/4 cala, wyjście na zbiornik i manometr, po bokach złączki na wąż owinięte taśmą teflonową i na to wszystko zaciski.

DSC_2785.jpg

DSC_2787.jpg

 

Trójnik, korek który odkręcam jak kompresor nie jest używany, aby przy przypadkowym włączeniu nie wybuchł ;) Do góry idzie kolanko.

DSC_2788.jpg

DSC_2789.jpg

DSC_2790.jpg

Reduktor i szybkozłączka po lewej. Na dole widać wężyk przyłączony do zaworu do spuszczania zgromadzonego w odwaniaczu kondensatu.

DSC_2792.jpg

DSC_2795.jpg

DSC_2796.jpg

DSC_2797.jpg

DSC_2798.jpg

DSC_2799.jpg

DSC_2800.jpg

DSC_2801.jpg

Przy nabiciu kompresora do 6,5 bara mogę malować na ciśnieniu 2,2 bara przez ponad 4-5 minut ciągiem (czyli efektywnie na pewno ciut dłużej, bo przecież nie duszę non stop zaworu w aero). W skrócie - jestem zadowolony.

DSC_2804.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow a takie pytanie ile ma ta butla pojemności?? Ja buduje cos podobnego tylko z 2x3.5L czyli butla ma ok 7l i jeżeli będe miał takie wynik jak wyszełd u ciebie to bede bardzo zadowolony:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja butla ma najwyżej 2,5 litra, może 3. Nie wiem, nie mierzyłem, a specjalnie na obudowie napisane nie było

7 litrów to gigancior, będziesz mógł długo malować jak nabijesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Reggy wygląda to tak prosto a tyleżeczy musiałeś kupić . A ten filt co idze od agregatu to co jest ?? A i mógł byś podac Opis jak zrobiłeś stary kompresor ?? Bo pędzlem mnie wykańcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle musiałem kupić, ale jaka przyjemność malowania Właśnie jestem między sesjami malowanka - póki co niezawodnie. Mój kompresor ma już tendencję do plucia ogromnymi ilościami oleju, w wakacje wezmę od sąsiada nowy. Filtr idący do kompresora to "wstępny oczyszczacz powietrza z grubego syfu (w mieszkaniu studenckim trzeba trzepać nogi przed wejściem do łóżka)".

Pierwszy kompresor to była po prostu butelka podpięta do manometru i kompresora przy użyciu trójników z Motozbytu i wężyków akwarystycznych. Gdzieś na mojej Google Picasie jest zdjęcie w starych zbiorach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jeszcze raz oczyścić. A tak głównie, żeby zatrzymać wstępnie olej jakim ten smok pluje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja też zaprezentuje swój kompresor składany miesiącami. Jest ustawiony na 4bar'y bo przy wiekszej ilości filtry wyglądają jakby miały wybuchnąć. Wykorzystałem części takie jak:

 

1x agregat (sprężarka) - ok. 40-50zł

2x butla gośnicza (1szt. ok.3,5l) - jedną juz miałem a za drugą dałem ok.25zł

1x reduktor ciśnienia - ok.25zł

1x wyłącznik ciśnieniowy

3x filtr - 1szt. 5zł

1x pompka - 12zł (rozebrałem i wyciagnołem manometr bo w NS nie znalałem sklepu zeby opłacało mi sie kupic a na allegro wyszło by mnie 2x tyle co za to dałem)

2m weżyka - ok.2zł

15x zapinki metalowe - 1szt. 1zł

mała puszka i kilka kabli

włącznik i wyłącznik oraz osłonka na niego

całą reszta co poszło do kompresora to miałem w domu albo sprawa groszowa

 

Całkowity koszt: 135-150zł

Zdjęcia:

f4968f12ef1e1b41med.jpg

62b89777be41cfb6med.jpg

 

no i środek:

widok z góry

3694e5cedd8d3873med.jpg

ca5db0836ce78649med.jpg

d74844958e2c514fmed.jpg

 

oraz reduktor:

e79ea2ccd4d08397med.jpg

 

Jak widać wszystkie kable zamknołem w puszce dla większego bezpieczeństwa tak samo jak zasłoniłem pstryczek żeby kable nie były na wierzchu. Jak spisuje sie z aero narazie nie wiem bo brakuje mi jednej części która jest już w drodze dzięki mart72 (tej małej częsci którą przykręca sie do aero i widać ja na ostatnim zdjęciu). Mam nadzieje że szybko przyjdzie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe erkamo nie myli i bardz dobrze działa. Mam jeszcze jeden taki sam tylko zakres ustwawienia jest między 8-25bar'a-troche dużo:D

 

słomek Twoja też jest niczego sobie i dzieki za gratulacje:P

 

Ł.Sosnowski jak masz jakiś problem a ktoś/ja może Ci pomoc to wal prosto z mostu, każdy odpisze:D

Fajnie że sie wam podoba:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie macie Panowie problemu ze startem agregatu przy nabitym układzie? Ja mam taki druciarski kompresor z lodówki i jak nie mam ciśnienia to agregat startuje ok, ale jak już jest ciśnienie to nie chce wystartować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ak nie mam ciśnienia to agregat startuje ok, ale jak już jest ciśnienie to nie chce wystartować.

ja miałem tak samo... jak nie odpalał trzeba było spuścić ciśnie i walnąć pięścią i dopiero odpalał , ale z czasem się dotarł i problem sam przeminął... więc może u Ciebie będzie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej butli... Mam takowy sprzęt do psiukania farbą, ale dość szybko się przegrzewa, co może e być? Stosuję wyłącznik ciśnieniowy ustawiony na 3bary nie mam reduktora. Kompresor jest nowy ma jakieś 3-4 lata. Pomożecie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,właśnie ale co dziwniejsze nie czuć żeby agregat był gorący. Powiedzcie gdzie mogę kupić olej do takich sprężarek , albo jak się on nazywa, i ile trzeba go nalać żeby nie przelać? Czy taki się nadda??

 

http://allegro.pl/item649519576_olej_do_sprezarek_sprezarkowy_1_litr.html

 

P.S potrzebuje adres do Mar'a w Łodzi, muszę wysłać aerograf. Ale ich strona nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.