Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli


Maciek007

Rekomendowane odpowiedzi

fliper_nx

 

O kasę tak bardzo mi się nie rozchodzi - bardziej o jakość i żeby to ładnie wyglądało. Ok czyli rozumiem że lepiej kupić cały arkusz i samemu zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam,

Chodzi mi o to, że posiadam model Ferrari Enzo z zestawu Revella dokładnie taki 05707-m.jpg

F450 już złożyłem a Enzo zostawiłem sobie. Ale naszło mnie żeby go zrobić i teraz mam pytanie. Chciałbym go jakoś fajnie zrobić, ale nigdzie nie mogę znaleźć jakiś "bajerowych" kół do niego. Więc jakby ktoś cos miał to prosze o link lub PW. A drugie pytanie, to jak je wymalować ?? Nie che go robić na czerwono czy czarno, potrzebuje jakiś prosty ale unikatowy wzór, ma ktoś coś? Bo google nie ma nic :(

Z góry dziękuje i Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiQ osobiście bym tak zrobił, sam widzisz, że org nie zawsze są idealne . Zajcu jak pisze kolega truckman lepiej na spokojnie załóż temat, a my coś zaradzimy, co do samych kół to szukaj na hlj.com hiroboy.com . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam do was małe pytanie jak wygląda sprawa z kalkomaniami z firmy kuchmodel??[ w jaki to sposób się to obywa??]

 

I moja druga prośba ma ktoś dużo zdjęć scanii Legend??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z przebijającym podkładem Dupli-color na krawędziach drzwi, atrapy (grilla), czy innych "ostrych" krawędziach.

Lakiery spod których przebija to:

  • 1. Jakiś czarny mat Śnieżki - położyłem 3 stosunkowo cienkie warstwy lakieru co 20 minut + 4 warstwa po 12h. Przed nałożeniem pierwszej warstwy lakieru podkład był suszony do organoleptycznego wysuszenia (ok. 1h - 1,5h), po czym szlifowany na mokro, odtłuszczany i znów suszony.
    2. Akryl Dupli-color - położyłem 3 stosunkowo cienkie warstwy lakieru co 20 minut. Przed nałożeniem pierwszej warstwy lakieru podkład był suszony ponad 12h, po czym szlifowany na mokro, odtłuszczany i znów suszony.

Innych lakierów nie testowałem, ale podejrzewam, że będzie działo się to samo.

 

W pierwszym przypadku zakładałem, że może podkład całkiem nie wysechł, ale w drugim na pewno był suchy, a działo się to samo więc to raczej nie jest wina złego wyschnięcia podkładu.

 

Czy ktoś wie czemu tak się dzieje, lub ma jakąś koncepcję czemu tak może się dziać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że mógłbym, ale... dopiero za 2 tygodnie. Modelami zajmuję się tylko w weekendy i niestety nie w domu - a konkretniej nie w domu, w którym mieszkam w ciągu tygodnia roboczego, a na najbliższy weekend też tam nie jadę.

 

Wygląda to jakby sam szczyt krawędzi idealnie równiutko był tłusty - "ucieka" od niego lakier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to prosta sprawa. Zmatuj dokładnie jeszcze raz te miejsca papierem 320 potem wodnym 600 lub 800, odtłuść i pryśnij jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja mam zamiar zacząć robic trucki(?), i zaczynam odkładać kasę, ale mam kilka pytań:

1. Jaka firma na początek?

2. Jakie farby?

3. Jakie modele(ile osi, itp.)?

4. Czy muszę kupować odrazu przyczepę?

5. Jaki jest (tak na oko) koszt trucka + farby?

 

Modela mam zamier robic dopiero po koledzie, gdyz obecnie nie mam kasy czyli gdzies tak w styczniu może

Dzięki

 

Pzdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Fajnie, że interesujesz się modelarstwem. Na większość Twoich pytań jest odpowiedź na forum, ale ok (następnym razem użyj opcji szukaj)

1.Największy wybór w zasadzie jest w firmach Revell i Italeri, jakość ta sama, a cena sporo wyższa w przypadku Revella.

2.Farby... To zależy czy chcesz malować aerografem, czy pędzlem. Jeżeli aerograf - polecam Model Master, jeżeli pędzel - Pactra.

3.Na początek proponuje jakiś prosty model, np. jakiś Daf albo Man TGA.

4.Przyczepy/naczepy nie musisz kupować, to zależy od Ciebie, ale najpierw pasowało by skleić coś, pod co podepniesz przyczepę/naczepę

5.Koszt trucka oscyluje w granicach 100 - 130 zł, a koszt farb, to średnio 5 zł za sztukę.

Ale się rozpisałem Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem Twoje wątpliwości, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A liczyłeś jeszcze wszystkie inne koszta

Kleje - Revell contacta (15zł), Tamiya cement (20zł), Wamod z pędzlem (2,50zł )

Płyny - do kalkomanii (ja polecam DecalFix 15zł), Maskol (Humbrol - 12zł)

Szpachlówki - Tamiya White Putty (15zł), Mr.Surfacer 1000;1200 (20zł)

No i reszta pierdół - Pędzle (jedne z tańszych Italeri - od 3zł), skalpel (ok.5-7zł), kombinerki, nożyki, śrubokręty , pęsety, papiery ścierne (od 1zł do 3zł za arkusz - 600 do 2500), pilniki, Tamiya weathering master D albo C; co do farbek:

Revell (emalia) - 5zł ; clear - 7zł , Revell Aqua Color (akryl) - 6zł

Humbrol - jak wyżej

Model Master (akryl) - 5zł ; MM (emalia) - 7zł

Pactra (akryl) - 4zł

Vallejo Air (akryl do aerografu) - 7zł

Gunze(Mr.Color akryl seria H) - 8zł ; seria C - ok.8zł

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pędzle, klej (Wamod), farby(Pactra, revell, humbroll i MM), skalpele, nożyki i inne pierdoły (jak to pięknie ująłeś) mam , bo.... sklejam modele od dwóch lat .

Jedynie nigdy nie używałem mr.surfacera, płynów do kalek, a zamiast szpachli to używałem kropelki:D

Chodziło mi o to, że nigdy nie sklejałem modeli trucków, a inne tak i własnie inne trochę mi się znudiły narazie więc chcę popróbować.

Maluję pędzlem, i lakier(metalic) też mam pędzlem nakładać?? Nie zostawię smug? Na innych relacjach widziałem, że zwykłym sprayem malowali. Revell robi metaliki?

Dzięki

 

P.S. nie jestem początkującym, tylko amatorem( jakby co )

Pzdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jest tak szpachlówkę warto kupić ja używam Tamiye Basic, zapada się ale po 2-3 razie jest dobrze. Co do metallica to Revell tego nie robi. Z reguły nie wiem czy używają takich kolorów do Ciężarówek( ale zależy co robisz czy show truck czy coś zwykłego). Malowanie pędzlem mija się z celem bo schodzi dłużej niż sprajem a i efekt jest gorszy. NO nie wiem czy oprócz Motipa ktoś robi metalliki i nie wiem jak ma się używanie surfecera( podkładu) do Motpia czy się zważy czy nie. Klej bym wymienił na Revella albo Mr.Cementa. Można sklejać na butapren, ma tą właściwość ze jest w mirę elastyczny, i model się nie rozleci( wiadomo zwykły klej do tego nie dopuści). No nie wiem czy coś jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to trzeba było tak odrazu , ale polecam ci zakupić Revell Contacta, bo to naprawde 100x lepszy klej niż wamodu, a taki pojemniczek z igłą starczy na hoho..., no płyn do kalek w cywilach jest dosyć ważny, bo wtapia kalke w lakier, szpachla też 100x lepsza od kropelki Przedewszystkim jakość obróbki, która w przypadku kropelki napewno jest nie ciekawa. Lakieru raczej nie radzę kłaść pędzlem, bo smugi zawsze jakieś będą, najlepiej aerograf, jeśli Cię nie stać lub nie masz kompresora lub...(brakujące wpisać) to zrób sobie "domowym" sposobem, ja właśnie taki robię na jakiś czas dopóki nie będę miał komprechy i nie kupie sobie aero http://modelar.republika.pl/Aerograf_modelarski_budowa_aerografu.htm

2 opcja to zakup lakieru w sprayu, to nie duży wydatek rzędu 10zł, a 1 puszka starczy przy tej skali na około 5 kast po 2,3 warstwy. Co do Revella i metalików - tak robi farbki metalik zarówno akryle wodne jak i emalie, jednak nie robi lakierów.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zdecydowanie Italeri- najlepiej Daf 105XF/95XF, MAN TGA, a z amerykańców na przykład Western Star 5964SS, Western Star Australian Truck

2. Zdecydowanie spray-e- jeden lakier w sprayu pożądnej jakości to max 20-25 złotych, do tego lakier bezbarwny np. firmy presto też w spray-u 20 pln za wielką puchę.

3. Tak jak wcześniej napisałem... Zdecydowanie najfajniej wyglądają amerykańce 3 osiowe, jak właśnie np. Australian Truck, ale to już zależy od Twojego gustu.

4. Jak najbardziej nie musisz kupować naczepy ani tym bardziej przyczepy, którą ciężko w ogóle dostać na rynku.

5. Australian Truck kosztuje na przykład TUTAJ niecałe 130 złotych. Lakiery tak jak pisałem wcześniej. Niezbędny będzie do tego papier wodny 800 do zmatowania kasty przed lakierowaniem, a także papier wodny 2000 do zmatowania lakieru bezbarwnego oraz pasta polerska na koniec.

 

 

Ps. Wszystko jest na forum. Wystarczy poszukać, poczytać. Działy: Pojazdy cywilne oraz Jak to zrobić i pokazać?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... co to jest KASTA?

 

NIe, nie ja chciałbym robic take zwykłe ciężarówki, najlepiej zeby miała płaski przód, bez nosa. A swoje modele kupuję na www.mojehobby.pl

MICKY kompresorka to se raczej nie sklece, mam 15 lat :(( niewiem skądbym wziął kompresor z lodówy:D) .

Mógłby mi ktos podrzycic link do MANA TGA bo na allegro nie moge znaleźć?

Dzięki za wszystko

pzdr....

 

EDIT:

A co myślicie o tej scani?--> http://www.mojehobby.pl/szczegoly.php?grupa_p=1&przedm=1456525 Dobra na początek?

 

EDIT2:

Ew. ta http://www.allegro.pl/item806249742_scania_t143_m500_topline_truck_italerii736.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.