Skocz do zawartości

Samoloty wielopłatowe - pytania i odpowiedzi...


Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
1:32 Fokker DR.I z Rodena - oglądałem i zapowiada się przyjemnie.

Też polecam. Sama nie robiłam, bo to nie mój poziom (może kiedyś xd), ale znajomy, bardziej doświadczony, robił i był bardzo zadowolony. A efekt naprawdę warty zachodu ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

w temacie olinowania, znalazłem nastepujące 2 ciekawe linki

 

śruby rzymskie dla '48 i '32

http://www.gaspatchmodels.com/turnbuckles

 

a także instrukcja jak "to" zrobić domowym sposobem

http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2001/11/stuff_eng_tech_rigging.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam mam kilka pytań ;)

1. Posiada ktoś kalki do brytyjskic Panavia Tornado w 1/48 z Iraku '91 w piaskowym malowaniu od print scale ?

2. Są jakieś inne modele SU 27 w 1/48 poza tymi z Academy

3. Jaki model F15 wybrać aby zrobić go w japońskim standardzie (poza modelem tamiya F15J )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam!czy jest jakas specjalna metoda do nakladania kalek kamuflarzu :ulowego; ;rombowego;,bo wlasnie otworzylem SSW D.III.i wydaje mi sie ze nie mam szans tego poprawnie wykonac normalnymi metodami.samolot jest w skali 1/48.Przesledzilem neta ,ale nie napatoczylem sie na nic w temacie.HELP!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!czy jest jakas specjalna metoda do nakladania kalek kamuflarzu :ulowego; ;rombowego;,bo wlasnie otworzylem SSW D.III.i wydaje mi sie ze nie mam szans tego poprawnie wykonac normalnymi metodami.samolot jest w skali 1/48.Przesledzilem neta ,ale nie napatoczylem sie na nic w temacie.HELP!

 

Obawiasz się, że jedna duża kalkomania będzie trudna do położenia na całej powierzchni płata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,wlasnie tego sie obawiam,kalki wygladaja solidnie,bo to i nowy model,ale czegos tak duzego nigdy nie kladlem.zwykle stosuje mr.mark softer pod kalke i na.Moze potrzebne jakies inne preparaty,chodzi o to zeby maksymalnie wydluzyc czas manipulowania kalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… wydaje mi sie ze nie mam szans tego poprawnie wykonac normalnymi metodami. samolot jest w skali 1/48 … ale czegos tak duzego nigdy nie kladlem …
Kładłem Lozenge na Fokker D.VII w tej skali. Spokojnie dało radę.
… chodzi o to zeby maksymalnie wydluzyc czas manipulowania kalka
Ja używam w tym celu Microscale Micro Set tylko pod kalkę.

 

Jeśli kalka prawie wyschła i nie „siadła” w nierówności modelu to dopiero wtedy Microsclae Micro Sol na kalkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można pociąć na kawałki. Jeśli przetniesz je zgodnie z oryginalnym miejscem łączenia płótna, a potem nakleisz paski na żebrach, to nie będzie śladu po operacji.
Cos takiego zdaje sie sugeruje instrukcja,ale to mi sie wydaje jeszcze bardziej skomplikowane.A platy to trzeba najpierw pomalowac?kalka idzie na calosc ,wiec moze nie.
Ja używam w tym celu Microscale Micro Set tylko pod kalkę.
Czyli lepszy ten preparat?Moj sie nie nada?Jak juz wysmarujesz plata tym setem i polozysz nan kalke dlugo mozna jeszcze z nia powalczyc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można pociąć na kawałki. Jeśli przetniesz je zgodnie z oryginalnym miejscem łączenia płótna, a potem nakleisz paski na żebrach, to nie będzie śladu po operacji.
Cos takiego zdaje sie sugeruje instrukcja,ale to mi sie wydaje jeszcze bardziej skomplikowane.A platy to trzeba najpierw pomalowac?kalka idzie na calosc ,wiec moze nie:

 

Skomplikowane? Nadal są w sprzedaży aftermarketowe kalkomanie lozenge w pasach, nie dedykowane do konkretnego modelu i ja uważam to za lepsze rozwiązanie.

Pomaluj, przynajmniej krawędzie , kolorem zbliżonym do jednego z tych użytych na kalkach, żeby przy jakiejś niedokładności nie wyłaził tam plastik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam w tym celu Microscale Micro Set tylko pod kalkę.
Czyli lepszy ten preparat? Moj sie nie nada?
Nie wiem. Dzielę się moim doświadczeniem — nie oceniam doświadczenia innych.
Jak juz wysmarujesz plata tym setem i polozysz nan kalke dlugo mozna jeszcze z nia powalczyc?
Jeśli dobrze pamiętam to miałem około 30 sekund. Ale to jest mocno subiektywne' date=' bo gdy „adrenalinka we krwi”, to „czas szybciej płynie”.

 

[b']Proszę[/b]. Zamiast

zastosuj polskie znaki i poprawną interpunkcję.

 

Nota Bene — historyjka

Mam w tym miesiącu krótko z forsą. Kiedy w dzień wolny od pracy stanąłem w jedynie mi znanym działającym sklepie przed wyborem albo MicroMask za 23 zł, albo nic to wybrałem zakup mimo odczucia tego w portfelu. Dzięki temu zakupowi przekonałem się, że jest to produkt nie dla mnie. Z tego powodu tydzień później stanąłem przed wyborem Humbrol Maskol za 13 zł, albo MR.HOBBY Mr Masking Sol Neo za 17 zł. Uznałem, że warto zaryzykować i poznać choć jeden wyrób firmy Gunze. Dzięki wcześniejszym kontaktom z maskolami Agamy i Wamodu wiem już który z wymienionej piątki lubię najbardziej, który najmniej, a co jeszcze ważniejsze jakie kazdy z nich ma moim zdaniem wady i zalety. Cała ta historyjka stała się dzięki działaniu, bez siedzenia na forum i zadawania wielu pytań.

Nota Bene — wniosek

Życzę tobie i podobnym więcej odwagi w osobistym działaniu, a mniej „siedzenia w internecie”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam

Sklejam samolot Breguet 14A2 z Eskadry Litwy Środkowej, zastanawiam się jaką zielenią pomalować kadłub i górę skrzydeł w skali farb Humbrol, myślałem o :Light green - Humbrol No.159 Khaki Drab.

czy to jest słuszna koncepcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

Niedługo mam zamiar ruszyc z pracami nad spitfire'em. Chciałbym się dowiedzieć czegos odnośnie koloru wnętrza kokpitu. Czy stosujecie dedykowany kolor farby, czy można użyc tez innej zieleni, lub jakichś mieszanek, co by mogło przyblizyc ten kolor ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam chciałbym sobie zrobić spis szmatopłatów z okresu pierwszej wojny światowej które latały także w polskich barwach (aby potem je wykonaćw takim malowaniu), narazie mam tyle:

 

1. Salmson 2A2

2. Bristol F2b Fighter

3. Breguet 14A2

4. Albatrosa D.III (Oef)

5. Fokkery E.V/D.VIII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… z okresu pierwszej wojny światowej które latały także w polskich barwach … narazie mam tyle:

1. Salmson 2A2

2. Bristol F2b Fighter

3. Breguet 14A2

4. Albatrosa D.III (Oef)

5. Fokkery E.V/D.VIII

Fokker D.VII, Sopwith F.1 Camel, …, szukać „Polskie samoloty wojskowe do 1939 roku” na stronach polskiej wikipedii poświęconych wczesniej wymienionym typom odfiltrować pożądane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Obecnie walczę z "Kukuruźnikiem" 1/72 ICM-u. Standartowo wszystkie wszystkie linki dotychczas robiłem z żyłki 0,09 mm. Problem z żyłka jest taki, że po pewnym czasie delikatnie się kurczy. Gdzieś kiedyś wyczytałem o niciach chirurgicznych. Moje pytanie jest takie: jak odczytywać podane grubości? Oznaczenia na niciach takie jak np. 2/0 czy 0/4 nic mi nie mówią. Czy wie ktoś jak to odczytać w milimetrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Sklejam w obecnej chwili Fokkera Dr. 1 i zabieram się za chwile za malowanie.

Z tego co widziałem to większość modeli wielopłatowych jest "czyściutka", a ja chciałbym dodać jakieś ślady zużycia materiału.

Znalazłem w sieci coś takiego:

 

a5126401-10-425%20sample.jpg

Źródło: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1672188&page=13

 

Oczywiście, element jest za mocno pokiereszowany. Chodzi mi o to czy delikatne ślady zadrapań/obić podczas użytkowania samolotu mogłyby się pojawić? Czy raczej obsługa zaraz zajmowała się naprawą i po zużyciu nie było śladu?

Czy jakieś inne efekty zużycia mogłyby się pojawić?

 

np na tych zdjęciach widzę jakieś smugi, z tym, że nie wiem na ile to efekty pogodowe a na ile to mógłby być jakiś kamuflaż?

 

attachment.php?attachmentid=5229&d=1410428869

 

Dr1_213_17Kempf.jpg

 

Z góry dziękuję za odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Smugi które widzisz to specjalny kamuflaż. Co do efektów "zużycia" modeli "szmatopłatów" to Cię rozczaruje. Przeważnie nie zdążyły się zużyć. Średni czas użytkowania jednego samolotu to ok. 2-3 tygodni. Jeśli chcesz coś z nimi zrobić to jedynie wycieki olejów z silnika, obłocenia kół i spodu dolnego płata skrzydeł i odpowiednie cieniowanie w okolicach żeber na skrzydłach i powierzchniach sterowych. Dużo ciekawych informacji możesz pozyskać z forum http://forum.ww1aircraftmodels.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam poszukuję zdjęcia Avro biplane typ D 1911 zakupiłem model linberga i jest strasznie uproszczony (kratownica jest odbita na płaskim kawałku plastiku) i czeka mnie wykonanie kratownicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.