Skocz do zawartości

Kalkomania (wszystko o Kalkomanii itp...)


Majek

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też mam pytanie, czy sido wchodzi w reakcje z jakimiś farbami np. na bazie nitro, metalizery itp. Czy można go kłaść na i pod wszystkie rodzaje farb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 386
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zabrudzenia powinno się robić na już położonych kalkomaniach.

 

Zabezpieczonych kolejną warstwą sido bądź lakieru błyszczącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majek ale ja bym się bał zapuszczać linie na półmacie, na błyszczącym się lepiej rozchodzi takie moje zdanie.

 

Po zapuszczeniu linii kładę mat, na to pastele a potem półmat jako ostateczny werniks.

 

Amen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latwiej sie brudzi polmat... Lepiej sie brud trzyma

Zależy, niekiedy brudzenie robi się na powierzchniach błyszczących, właśnie, żeby brud z niepotrzebnych miejsc łatwiej było usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam

 

Mam pytanie zwiazane z tymi kalkami:

http://www.modelcentrum.pl/photo/has9624.jpg

 

Czy nadają się do tych figurek:

http://www.jadarhobby.waw.pl/dragon-6054-tank-crew-europe-1944-p-12032.html

 

Albo czy są jeszcze jakieś inne dostępne kalki do powyższych figurek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Jakby się temu F-16 kalki nie świeciły to pewnie tak.

 

 

kalki sie zawsze świecą nie ma na t rady żeby zrobić matowe Bierz go i przyjezdzaj

Najpierw traktujesz cały model Sidoluxem albo lakierem błyszczącym a potem lakierem matowym albo półmatowym.I nie mają się prawa świecić.A z tego co wiem to na zawodach sędziowe są właśnie na to uczuleni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tego co wiem to na zawodach sędziowe są właśnie na to uczuleni.

 

No to mam już odpowiedź. Przyjade w sobote i w niedziele, ale bez modeli, w charakterze widza.

 

No i życzę wszystkim, komu się kalki nie świecą i tym pozostałym, powodzenia!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z "magicznej funkcji 'Szukaj'" dowiedziałem się, że Sidolux powinno kłaść się przed położeniem kalki, a gdy już kalka jest, to wtedy malować lakierem bezbarwnym matowym.

 

W związku z tym: co powinienem zrobić, żeby u mnie zniwelować efekt błyszczenia się kalek? Nałożyć sidolux a potem matowy? Czy może tylko matowy?

 

Z tego co wiem, to Sidolux jest nabłyszczaczem do podłóg. Po co go nakładać, skoro model nie ma być błyszczący? Czyżby dlatego, żeby spowodować równy połysk modelu z kalkami, aby potem, po nałożeniu matowego, wszystko było równo matowe?

 

Proszę o pomoc; może wreszcie uda mi się kiedyś zrobić model, który będzie chociaż do pięt dorastał modelom zrobionym przez Was... Choć i tak nie wiem, czy kiedyś odważę się wystawić jakiś mój model na festiwalu. Zaczynam powoli tracić zadowolenie z efektów własnej pracy... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to Sidolux jest nabłyszczaczem do podłóg. Po co go nakładać, skoro model nie ma być błyszczący? Czyżby dlatego, żeby spowodować równy połysk modelu z kalkami, aby potem, po nałożeniu matowego, wszystko było równo matowe?

Trafiłeś w sedno!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc co mam zrobić z modelami, na które już została nałożona kalka? I jakiego lakieru matowego bezbarwnego polecacie na akryle Pactry?

 

Tak w ogóle, to chyba powinienem je (te modele) jakoś wyczyścić przed kolejnymi działaniami, prawda? Więc jak i czym czyścić, by nie uszkodzić lakieru ani kalek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kermi ja z modelami czołgów robie tak jak mi sie kamo nie podoba,że traktuje je kąpielą w roztworze wodnym kreta(wiecej kreta jak wody).Zjada wtedy farbę i rozkłada model na cześci i nie niszczy palstiku.Nie wiem jak jest z samolotami.Czy nie zmatowi owiewki.Ale zawsze można zrobić tak jak podpowiedział Baldi.Co do malowania sido ja tego nie stosuję.Stosuję jako podkład pod kalkę lakier błyszczący, potem kalka i na to matowy.Tylko musi być dobrze rozmieszany, bo efekt będzie taki jak w moim Fitterze, że sie będzie błyszczał.Ale jak sie do tego zastosujesz to kalki nie bedą się swieciły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze chciałem ci powiedzieć,że pobyt na takich zawodach służy temu,że można się z modelarzami spotkać, pogadać, czegoś dobrego się dowiedzieć na temat techniki robienia modeli.A najważniejsze jest to żeby się Tobie podobało to co robisz.A jak będziesz chciał np. z nami pogadać to szukaj na giełdzie stoiska chłopaków z Lublina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku podziękowania dla moderatora, który założył w moim imieniu ten temat. Dziękuję, Imek.

 

Co do samego przyjazdu, to ja oczywiście będę w Bytomiu w ten weekend. Ja na pewno, a moje modele... cóż, może jednak też przyjadą, ale chyba nie wszystkie. Nie zabrałbym się, a samochodu nie mam (to znaczy mam, ale potrzebuję speca od silnika, bo nie ma mocy, by chociaż pod górkę wjechać, a sam samochód waży 2T).

 

Chłopaki z Lublina - z chęcią Was w Bytomiu znajdę! Z resztą chciałbym tak wszystkich zobaczyć, może się uda.

 

W sprawie kalek - a pomoże cokolwiek, gdybym tylko kalki matowym pomalował, a reszty modelu nie ruszał?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kermit spróbuj potraktować kalki jeszcze płynem do zmiękczania tak jak są na modelu. Błyszczenie się podkładu nie jest powodowane różnicą w połysku kalkomanii i modelu ale niedostatecznym i niedokładnym przyleganiem podkładu do powierzchni. Płyn pozwoli to nieco zniwelować. Póżniej pokryj to matowym lakierem i powinno nieco się poprawić. Kiedyś w zamierzchłej przeszłości gdy nie było płynów podobny efekt zmiękczania dawał ocet a srebrzenie kalek niwelował też delikatny retusz farbą w miejscu gdzie był widoczny podkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie kalek - a pomoże cokolwiek, gdybym tylko kalki matowym pomalował, a reszty modelu nie ruszał?

Ja bym zrobil tak, ze bym pierdyknal caly model polyskiem albo Sidoluxem, zeby zrownac swiecenie kalek ze swieceniem reszty modelu. I dopiero to bym potraktowal polmatem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.