Skocz do zawartości

Kalkomania (wszystko o Kalkomanii itp...)


Majek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 386
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wybacz Majek. Jak pisałem swojego posta nie było jeszcze "tego" tematu. W zaistniałej sytuacji nie będę Cię poganiał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie powoli kończe shermana(już przy użyciu aerka) i mam pytanie do was początkującego.Czy jeżeli położyłbym od razu kalkomanie to czy woda której się w tej sytuacji używa(chodzi mi o kalkomanie "mokrą") spowoduje błyszczące plamy na modelu??Jeśli tak to domyślam się że trzeba zabezpieczyć powierchnie ale czym ??CZy może to być jakaś bezbarwna (lakier) farba(nie wiem czy vallejo ma lakier bezbarwny)ale czy może być matowa??Czy wtedy od wody nie będą się robić plamy?Czy musi być błyszcząca?No ale czy ktoś widział błyszczącego shermana ????A przy okazji czy sidolux po położeniu będzie błyszczący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błyszcząc plamy powoduje folia, na której jest nadrukowana kalka. Najlepiej kłaść je na mokry Sidolux, po wyschnięciu zmatowić lakierem. Na mokry, ponieważ wtedy lakier wyrównuje poziom wokół kalki i nie widać charakterystycznego schodka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeżeli położyłbym od razu kalkomanie to czy woda której się w tej sytuacji używa(chodzi mi o kalkomanie "mokrą") spowoduje błyszczące plamy na modelu??

Woda nie. Zbędna przezroczysta folia wokół kalki owszem. Dlatego o ile to możliwe, trzeba się starać kalkomanię wyciąć jak najdokładniej, żeby usunąć jak najwięcej zbędnej folii.

 

Jeśli tak to domyślam się że trzeba zabezpieczyć powierchnie ale czym ??CZy może to być jakaś bezbarwna (lakier) farba(nie wiem czy vallejo ma lakier bezbarwny)ale czy może być matowa??

Powierzchnia pod kalki powinna być błyszcząca, więc gro modelarzy używa Sidoluxu. Ale Vallejo też ma lakiery. Podobnie jak wszyscy inni producenci farb.

 

Czy wtedy od wody nie będą się robić plamy?Czy musi być błyszcząca?No ale czy ktoś widział błyszczącego shermana ????A przy okazji czy sidolux po położeniu będzie błyszczący?

Woda nie. Folia też nie powinna - warto też użyć jakichś płynów pod kalki. Tak, po Sido model będzie się świecić. Dlatego ja po nałożeniu kalkomanii model pokrywam jeszcze jedną warstwą sido (żeby wyrównać powierzchnię - kalki też mają swoją grubość) i jeśli docelowo model ma być matowy, to pokrywam go lakierem matowym np. Pactry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy może być matowa??Czy wtedy od wody nie będą się robić plamy?Czy musi być błyszcząca?No ale czy ktoś widział błyszczącego shermana Very Happy ????

 

NIE MOŻE BYĆ broń Boże matowa. Musi być błysk. Potem po położeniu kalek jedziesz wszystko na mat. Jako błysk polecam Sidolux. Jako mat - Pactrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE MOŻE BYĆ broń Boże matowa.

No nie może. Ale przecież niektórzy pro modelarze kładą na matową, a i tak kalki są położone wyśmienicie. Jak oni to robią? Nie wiem. Póki co stosujmy się do zasady o błyszczącej powierzchni pod kalki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że nie zajrzałem wcześniej(sprawy rodzinne) ale dzięki wszystkim za odpowiedzi.Kadłub shermana już gotowy wraz z podwoziem i gąskami.Wieża złożona leży obok-tylko pomalować aerkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Wlasnie jestem w trakcie ciezkich robot nad Ju52/3m w 1/72 Hellera. Model dostalem w prezencie, wiec nie bede za duzo marudzil. Jedyne malowanie zaproponowane w tym zestawie i kalki sa do (...). Uparlem sie jednak, ze model skleje porzadnie. Kupilem sobie ksiazke, ktora w 98% traktuje o tych wlasnie samolotach (kliknij tytul zeby zobaczyc ksiazke: Luftwaffe Transport Units)

 

Kupilem tez mokra kalke Techmodu ze swastykami i krzyzami o roznych wielkosciach, a takze kilka zestawow suchej kalki. Litery w roznych wielkosciach i czcionce odpowiadajacej oryginalnym szablonom. Przeprowadzilem kilka prob i jestem bardzo zadowolony z efektu. Jedyne czego sie obawiam to naniesienie suchej kalki na karbowane powierzchnie kadluba i skrzydel.

 

W przyszlosci na pewno bede uzywal tych kalek. W artystycznym w moim miescie maja duzy wybor (oprocz liter i cyfr sa tez arkusze z dachowka, brukiem itp.) Zastanawiam sie czy maja sucha kalke w innych kolorach niz czarny. Biala przydalaby sie do cyfr wskazujacych zanurzenie na kadlubach statkow (przynajmniej ponizej linni wodnej).

 

Jesli kogos to zainteresuje moge wstawic fotki arkuszy suchej kalki ktore akurat posiadam.

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem dosyc powazny bowiem kalki nie przyklejaja sie za dobrze. Co zrobic by kalka sie lepiej a moze powiem tak trzymala sie modelu.

 

Czy zmiekczacz do kalki firmy Grunze pomoze czy macie inny pomysl ?

 

Czekam na jakies sugestie oraz pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem dosyc powazny bowiem kalki nie przyklejaja sie za dobrze. Co zrobic by kalka sie lepiej a moze powiem tak trzymala sie modelu.

 

Czy zmiekczacz do kalki firmy Grunze pomoze czy macie inny pomysl ?

Jakie kalki? Na co kładzione? Jak kładzione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem dosyc powazny bowiem kalki nie przyklejaja sie za dobrze. Co zrobic by kalka sie lepiej a moze powiem tak trzymala sie modelu.

 

Czy zmiekczacz do kalki firmy Grunze pomoze czy macie inny pomysl ?

Jakie kalki? Na co kładzione? Jak kładzione?

 

 

jakie kalki firmy revell kladzione tradycyjnie ciepla woda i na farbe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyklejają się za dobrze - tzn. odpadają? Powierzchnię pod kalki malujesz bezbarwnym błyszczącym? Jeśli nie to spróbuj. Po nałożeniu kalek lakierujesz model? Czasem to pomaga. Płyny pod kalki też nie zaszkodzą. Warto też nie za długo je trzymać w wodzie (lekko ciepłej - nigdy gorącej!) - tylko tyle, aby dały się zsunąć na model. Niektórzy nakładają kalki na mokry sidolux. Inni dodają sidolux do wody, w której moczą kalki. Osobiście tego nie stosowałem. Raz kiedyś też ktoś pisał o kalkach, które DELIKATNIE potraktował nitro - podobno kalki wżerają się na amen, ale łatwo przy tym uszkodzić farbę.

Sprecyzuj problem to może jeszcze komuś coś innego przyjdzie do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.