Skocz do zawartości

Kalkomania (wszystko o Kalkomanii itp...)


Majek

Rekomendowane odpowiedzi

płynem do zmiękczania

 

Czy może chodzi o płyn do zmiękczania tkanin (taki do prania), czy może jeszcze coś innego? Bo już widziałem, że w modelarstwie używa się nabłyszczacza do podłóg, płynu hamulcowego, preparatu hydraulicznego do udrażniania rur, wódki... Czego to jeszcze można się spodziewać? Nic mnie już chyba nie zdziwi...

 

Więc co to za płyn? Może some nazwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 386
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Obawiam się, że dużo to nie pomoże. Zjawisko "srebrzenia" polega na uwięzieniu mikropęcherzyków powietrza pod kalkomanią. Powodują one inne kąty ugięcia padającego światła (swoją drogą im gładsze podłoże tym te mikropęcherzyki są mniejsze, aż do punktu, gdy ich wielkość nie powoduje tych załamań padania światła, powierzchnia matowa daje możliwość powstawania większych pęcherzyków).

Byś może położenie kolejnych warstw trochę zmniejszy widoczność srebrzenia, ale obawiam się, że nie zniweluje. No cóż, to tylko teoria, spróbować można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc co to za płyn? Może some nazwa?

Dostepne sa specjalne plyny sluzace do zmiekczania kalkomanii i przygotowywania pod nie podloza. Nazwy? Najbardziej popularne sa chyba Micro SET - pod kalke i Micro SOL - na kalke. Bylo juz o tym na forum, poszukaj sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Metoda na srebrzące się kalkomanie dla odważnych:

http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2006/10/stuff_eng_benshahar_bf110.htm

 

Znany i wykorzystywany przeze mnie sposób.

Naprawdę czasami trudno przewidzieć rezultaty użycia nitro.

Niektóre kalkomanie potrafia popękać, farba pomarszczyć się (czasami po wyschnięciu zmarszczki wygładzą się, czasem nie), niektóre kolory na kalkomaniach łatwo się rozmazują, natomiast kalkomanie (makabrycznie grube i kruche) w starym Mitsubishi Rufe z Tamiyi w ogóle nie reagowały na nitro.

Osobiście zamiast specyfików pod/na kalkomanie, do których zraziłem się dawno temu (kupiwszy za naprawdę ciężkie pieniądze 2 rodzaje DecalCote Humbrola stwierdziłem, że nie dają one obsolutnie nic) oraz innych Sidoluxów, stosuję nitro (wpuszczane pod kalkomanie - rzadko na) - tam gdzie kalkomania ma "wejść" w nierówności. Na równiejszych powierzchniach czesto przyklejam kalkomanie (całkowicie odmoczone z oryginalnego kleju) na kropelkę rozcieńczonego (dość mocno - nie nitrem) lakieru bezbarwnego (najczęściej połysk, rzadziej półmat, jeszcze rzadziej mat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam.

No właśnie, trafiło mi się coś takiego w modelu pancerki 1/35 ...

Czy ktoś z szanownych kolegów wie z czym to się je

Nie chciałbym spartolić czegoś ... może macie jakieś sugestie ?

 

Pozdrawiam

S. - Krystian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem zestaw suchokładzionych swastyk w 1/48 Verlindena.

Kilka z nich użyłem - fajna sprawa.

Nie wiem, czy w podanym przez ciebie modelu działa to na tej samej zasadzie; w moim wycinało się znak z arkusika (oczywiście ze sporym naddatkiem), odklejało folię zabezpieczającą od spodu, delikatnie ustawiało znak w odpowiedniej pozycji, delikatnie dociskało i zabezpieczało przed przesunięciem np. taśmą maskującą (jeżeli naklejka jest swieża, to nawet przy delikatnym dociśnięciu się przykleja i nie ma mowy o przesunięciu - kilka tak sp...em), na koniec gryzdamy po znaku miękkim ołówkiem(lub lepiej np. rysikiem od palmtopa, bo lepej widać czy znak już na pewno odszedł od folii nośnej) ze szczególną uwagą w miejscach załamań, linii podziału itp. i na końcu odklejamy folię nośną.

Brzmi prosto, ale trochę gimnastyki jest.

Jednak efekt jest nieporównywalny do mokrej kalkomanii (standartowej jakości bez użycia chemii): zero "srebrzenia" (bo nie ma żadnej błony) nawet na matowym podłożu, znakomite doleganie i niezauważalna grubość znaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zrobione - nie jestem zadowolony, zostanę jednak zwolennikiem tradycyjnych kalek.

Pozytywy ... faktycznie jak FILON wspomniał praktycznie niewidoczna otoczka / błonka dookoła emblematu i można kłaść na mat bez sido czy lakierów błyszczących.

Negatyw ... nie można się pomylić, bo jak wyjdzie krzywo do kapota

 

Kolejne doświadczenie za mną.

Pozdrawiam

Krystian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

jak już pisał wcześnej jestem nowym na forum .

 

więc chciałbym się dowiedzieć jak kładziecie ( naklejacie ) kalkomanie na modele ( te kalkomanie co są na małej kartce w zestawie ).

 

prosiłbym o przedstawienie opisu ze zdjęciami albo link do strony z której się nauczę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek sugeruje zapoznac sie z tym, co zostalo juz na tym forum napisane na temat kalkomanii. Jezeli nie znajdziecie odpowiedzi na nurtujace Was pytania, walcie jak w dym.

 

Poczytajcie sobie np. to:

viewtopic.php?t=867

viewtopic.php?t=919

viewtopic.php?t=911

viewtopic.php?t=36

viewtopic.php?t=1211

 

Cos mi swita, ze jakby pogrzebac glebiej, to by mozna znalesc jeszcze troche...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do samego sposobu nakładania kalkomanii to popatrz do instrukcji modelem.

 

W każdej z nich jest opisane, badź narysowane jak krok po kroku nakładać kalki.

 

 

Pozdrawiam,

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
tez papiery firmy Bare-Metal przeznaczone stricte do wydruku laserowego

Są do laserówek i atramentówek, dobrze też jest zaopatrzyć się w specjalny płyn do zabezpieczenia wydruku na drukarce atramentowej, koszt tego płynu m/w tyle co arkusz Bare-Metal o formacie A4. Ty chyba trafiłeś na papier dedykowany do laserówki i na atramentówce będziesz miał jak opisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem druknąć plujką na papierze atramentowym BMF, efekt miałem identyczny jak opisał Majek. Nie znam się na drukarkach, ale w agencji reklamowej powiedziano mi, że są drukarki atramentowe termiczne, kóre świetnie sobie radzą z nadrukiem.

Nie posiadam laserówki, a o kolorowej narazie mogę sobie pomarzyć. Wpadłem za to na pomysł aby pierwotnie wydruk (kolor) zrobić na zwykłym papierze, nastepnie zanoszę to do punktu ksero i robię odbitkę na BMF do laserówek, koszt ksera 2 zł - efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak ona wychodzi, pokazałbyś Bo samodzielne drukowanie kalek to jednak jest frajda i nauki trochę. Ja się przymierzać narazie nie będe, popatrze jak innym wychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.