Skocz do zawartości

Kalkomania (wszystko o Kalkomanii itp...)


Majek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 386
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Witam i pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Mam problem z błyszczącymi kalkami na gotowym modelu. Chociaż używam płynów micro sol i micro set i staram sie obcinac kalki jak najdokladniej to problem wciaz powraca, szczegolnie widac to na modelach pomalowanych matami. Slyszalem cos o sidoluxie, ale nie wiem jak sie go uzywa z modelem, przed czy po nalozeniu kalkomani i czy nie zostawia plam na pomalowanej powierzchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale jakoś jestem dziś niekumaty

 

Czy zkończony model mam

pomalowac nabłyszczaczem do podłóg, a potem nałozyc kalki i znów go pomazac sidoluxem???

 

A jak się będzie świecic to znów trzeba pomalowac farbami??? Przecież Kalka sie zwali wtedy....

 

Przepraszam , ale nierozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że jedna rzecz dodatkowo się pojawia: płyny POD i NA kalkomanie - te płyny nie zapobiegają zjawisku "srebrzenia" kalki. Płynu pod kalkomanie nie używam. Płyn NA kalkomanie ma na zadanie takie "zmiękczenie" kalkomanii, żeby ułożyła się ona we wszelkie załamania modelu (na przykład kalkomanie na blasze falistej).

 

Sidolux, bezbarwny lakier błyszczący mogą pomóc, ale nie muszą w nałożeniu kalkomanii na nierówną powierzchnię, głównie daje je się jako podkład, żeby pozbyć się efektu "srebrzenia"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ja nic dalej nie czaję.

Nakładam sidoluksa na farbę na modelu, na to kalkomanię i znów sidoluks? Tak? A potem ten sidolux i tak jest widoczny jak wypłynie spod kalki? Tak?

To jaki w tym sens jak trzeba potem to pokrywać lakierem matowym? Nie wiem, wytłumaczcie mi to jak krowie na rowie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakładam sidoluksa na farbę na modelu, na to kalkomanię i znów sidoluks? Tak? A potem ten sidolux i tak jest widoczny jak wypłynie spod kalki? Tak?

To jaki w tym sens jak trzeba potem to pokrywać lakierem matowym? Nie wiem, wytłumaczcie mi to jak krowie na rowie:)

Nie rozumiem za bardzo stwierdzenia "wypłynie". Sidolux to tylko popularna alternatywa, dla firmowych bezbarwnych lakierów błyszczących (gloss). Po pomalowaniu modelu Sidoluxem, model uzyskuje błyszczącą powierzchnię - tak jakbyś położył zwykły lakier błyszczący. A ponieważ błysk = gładka powierzchnia, po nałożeniu kalek na Sidolux nie powinny się one srebrzyć. Czemu? Otóż efekt srebrzenia jest spowodowany dostawaniem się mikro pęcherzyków powietrza pod kalkę - dlatego na matowej powierzchni takowy efekt zaistnieje. A ponieważ błyszcząca powierzchnia po Sido jest z bardzo dużym przybliżeniem idealnie gładka - pęcherzyki nie będą się dostać pod kalkę, która przylgnie idealnie do powierzchni i będzie wyglądać bardzo profesjonalnie Sido kładzie się jeszcze NA kalkę z dwóch powodów - raz, wyrównuje on ten schodek między powierzchnią a kalką (kalki też mają swoją grubość) - dzięki czemu na koniec kalka nie będzie się wydawała wypukła. Dwa - nadaje kalkomaniom taki sam połysk jak reszcie modelu - więc - po ewentualnym zmatowieniu nie będzie widać różnicy w fakturze na kalkach. Ostatecznie jeśli po nałożeniu kalek stosujemy jakiś wash, który również kładzie się na powierzchnię błyszczącą - to warstwa Sido na kalkomaniach zabezpiecza je, aby się nie uszkodziły w czasie tej i innych technik.

Tak więc, ostatecznie otrzymujemy model z ładnie położonymi kalkomaniami - ale błyszczący:

IMG_0403.jpg

IMG_0413.jpg

Ale, że większość pojazdów w rzeczywistości powinna być matowa, lub przynajmniej półmatowa - trzeba na koniec użyć odpowiedniego lakieru bezbarwnego.

 

a ja mam takie pytanko. Kalki nakładam aż Sidolux wyschnie całkowicie czy jeszcze na mokry? Nakładam pędzelkiem?

Ja Sidolux zostawiam do wyschnięcia nie krócej niż na nockę - i dopiero się biorę za kalki. Bo jak wyschnie to i się nie klei (więc nie zostaną ślady po paluchach) i jest twardszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9cac231a9024f9aa.jpg

f377cb7541d0a91f.jpg

 

 

Dwie fotki z nałożonymi kalkomaniami. Pierwsza - gładka powierzchnia. Tutaj pomalowałem model siduluksem, kiedy wysechł nałożyłem kalkomanie i zacząłem robić brudzing. Później został on "wzmocniony" lakierem bezbarwnym matowym.

 

Na drugiej fotce, boczne powierzchnie Lysandera nie są równą powierzchnią. Po nałożeniu sidoluksu, nakładając kalkomanie użyłem płynu NA kalkomanie, żeby je zmiękczyć, żeby położyły się w zagłębienia modelu. Na koniec poszedł lakier matowy. Wszystko robię po wyschnięciu kolejnych warstw.

 

W sumie sidoluks nie jest niezbędny, niezbędne jest nakładanie kalkomanii na gładkie powierzchnie. Efekt srebrzenia wynika z uwięzienia mikropęcherzyków powietrza pod kalkomanią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ja nic dalej nie czaję.

Nakładam sidoluksa na farbę na modelu, na to kalkomanię i znów sidoluks? Tak? A potem ten sidolux i tak jest widoczny jak wypłynie spod kalki? Tak?

To jaki w tym sens jak trzeba potem to pokrywać lakierem matowym? Nie wiem, wytłumaczcie mi to jak krowie na rowie:)

 

 

 

Nosz ile to można tłumaczyć...... ale dobra nakładasz po farbie bazowej itp. sidolux lub lakier bezbarwny Motip (są najtańsze i najlepsze) nakładasz kalki i znowu nakładasz lakier żeby kalki się nie różniły potem robisz wash itp. i na koniec nakładasz lakier matowy żeby model nie świecił się "jak psu jaja"..............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MrBat dzięki wielkie. Przeczytałem Twojego posta i już dla mnie wszystko jasne jak słońce jest Człowiek się całe życie uczy heh ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.