Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

To ja teraz małe pytanko odnośnie F-13 i jego R-3S. Samolot stoi na parze dyżurnej ma podwieszone 2xR-3S i PTB490. Czy rakiety mają założone czerwone osłony na głowice? Chodzi mi o maszynę dyżurującą na stojance, pilot w domku pilota.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw. zagłuszki są zawsze założone na elementy wrażliwe czy to pocisków rakietowych czy elementów związanych z uzbrojeniem , pironabojami itp. Np założone zabezpieczenie w belce podkadłubowej , założone zabezpieczenia w wyrzutniach rakiet, osłony na głowicach pocisków.Elementy te sciąga się przed samym wykołowaniem samolotu.Za starych dobrych czasów technik , uzbrojeniec pokazywali pilotowi w kabinie podnosząc rekę z zabezpieczeniami iż ma je zdjęte, może wykołować do bojowego lotu.To był rodzaj takiego upewnienia się dla pilota iż mimo braku czasu przy alarmowym starcie każdy zrobił to co do niego należało. Bo na rozmowy już czasu nie było.O zdjętych zabezpieczeniach fotela przez skromność nie wspominam. A z tego wszystkiego zapomniałem o osłonach na sterach rakiet, które też są na rakietach założonych na samolot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Sorry-przesiedziałem już niemal 2 godziny , przejrzałem ok.30 monogafii 21 i kicha.Dużo zdjęć pf, pfm, ale albo puste wyrzutnie , albo z UB.Tak jakby RS-2US nie były wcale używane.Jedyne co znalazłem wzrzucam poniżej , Pan Google podrzucił z jakiegoś muzeum:

21PFM:

mig21pfm.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

am21pf2.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Mogłem od razu wejść na swoj dysk, może trochę więcej pomocnego materiału :

wyrzutnia na 21PF:

wyrzutnia21pf.th.jpg

To jest chyba rakietowy cel na bazie RS-2US wyrzutnia i mocowanie na 21Bisie

rcpnabisa.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Mocowanie wyrzutni i pocisku na 21BIS:[ MF]

rs2usbis.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Mocowanie wyrzutni i pocisku na 21R:

rs2usmig21p.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

A tu taka mała mieszanka, mocowanie RS-2US i Monsuna :

monsunrs2us.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

No to trochę wariantów mocowania RS-2US masz.

[Posiadam jescze jedno zdjęcie 21PF, ze szkolnego pułku WWS CCCP ,bardzo ciekawe moim zdaniem .Otóz ten PF posiada wyrzutnię dla RS-2US ale stosowaną na Mig-19.Zdjęcie zrobione w 1980 roku, w locie. Taka ciekawostka :

obraz1nr.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co znalazłem wzrzucam poniżej , Pan Google podrzucił z jakiegoś muzeum:

21PFM:

 

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Uploaded with ImageShack.us

Zdjęcia z muzeum w Drzonowie.

W zeszłym roku PFM miał taką konfiguracje:

obraz054.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wrzucilem zdjęcie 21Pf z wyrzutnią do RS-2US, dzisiaj znalazłem zbliżenie tego cudu . I rzeczywiście jest to chyba wyrzutnia stosowana na Mig-19, ale jak widać do 21 też możnna podłączyć.

obraz2y.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us[/url

Co prawda nie jest to PF ani PFM, no na pewno garb jest duży , ale to znaczy że na pózniejszych wersjach też można było to zakładać.

Chyba jednak coś pomieszałem , dla porównania wyrzutnia z 19:

 

rs2us.jpg

 

Uploaded with ImageShack.usTo jest ze słupskiej 19

pnw0844.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Czy to nie jest wersja wyrzutni dla npr S-24 ?

Jak widzisz Jarekk też mi coś nie pasuje , ale w końcu poprzednie zdjęcie PF w locie jest chyba autentyczne ?

Przepraszam za to jedyne duże zdjęcie , wrzucam jako miniaturkę , otwiera się taki kolos .

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wprowadziłem zamętu , ale powoli zaczynam się gubić w tych wyrzutniach, niech więc Szacowne Gremium roztrzygnie co do czego , a może do góry nogami ?

wyrzutnie m.i dla S-24

wyrzutniedlas24.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

wyrzutnie dla RS-2US

wyrzutniers2us.th.png

Typy wyrzutni dla S-24 do pierwszego rysunku

wyrzutniedlas24opis.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Uploaded with ImageShack.us

wyrzutniedlas24opis.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

wyrzutnia z S-24 ale podobna do stosowanych dla RS-2US w MiG-17, 19 i chyba jednak trochę inna niż na zdjęciu z 21PF z poprzedniej strony

4xs24zzapalnikiemradiow.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Jak coś namieszałem to posypuję głowę popiołem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rosyjskiej stromie modelarskiej znalazłem takie opisy:

 

- "S-24 "Buran" heavy unguided rocket mod.1961 on PU-12-40UD "Voron" launcher" - Wyrzutnia podobna do APU-4 z MiG-19 - stawiam, że to ta ze zdjęcia PF-a.

 

- "S-24B heavy unguided rocket mod.1970 on APU-68 launcher" - wyrzutnia podobna do APU-7.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można sobie wybrać wariant uzbrojenia w miarę swobodnie ?

Jeśli chodzi o wyrzutnię PU-12 w życiu jej nie widziałem na oczy , tzn fizycznie.Na pewno nie była zakładana na loty , ćwiczenia .Może gdzieś w skrzyniach leżały.Jeśli chodzi o S-24 w OPK , widziałem te "rury kanalizacyjne" w czasie inwentaryzacji na bomboskładzie, a więc w jednostkach były , ale przez kilkanaście lat nie było nawet ćwiczeń w ich zakładaniu , nie mówiąc o lotach na poligon. Ot specyfika lotnictwa OPK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://92.60.138.60/~apacz/smf/index.php?topic=12081.135

Może niektórzy Miłośnicy 21 znają, ale przyda się kolejnym tworzącym Migi.Kolekcja naprawdę pięknych zdjęć z cocpitu 21SMT, ale zbliżenia bardzo ładne.Zdjęcia z Forum Miłośników Symulatorów Lotniczych zaprezentowane przez foxbat155.Chyba może być w tym dziale ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe te zdjęcia ,oraz forum na temat awioniki samolotu także niczego sobie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie PF, to ewidentnie wyrzutnia PU-12. Jak pisze em u nas w wyrzutnie te wyposażone były szparki, oraz f-13. Szparki zaś nie przenosiły APU-7 (służące głównie do odpalania RS-2US). Z obu wyrzutni można było odpalać S-24. APU-68 dedykowana była dla H-66, lecz z niej także istniała możliwość odpalenia "rury kanalizacyjnej".

Jeszcze jedno co mi nie pasuje, podpis zdjęcia zamieszczony przez babcię, z tego co mi wiadomo Bis-y nie przenosiły RS-2US które nie współgrały z ich stacją rlok. Od tego miały R-3R. Mylę się?

Odnośnie celu powietrznego to nic innego jak nasz SRCP-WR wynoszony obecnie przez SUki.

Babcia i Jarek , PU-12 było stosowane na szkolnych migach .Na pewno w Debrznie .

No i od razu jest pytanie. Czyżby S-24 były stosowane tylko w lotnictwie wojsk lądowych ? Debrzno, Malbork i Goleniów ?

Wojsk lądowych Chyba tak źle nie było, nie obrażając nikogo aby pułki te służyły w wojskach lądowych. O rakiety popytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby S-24 były stosowane tylko w lotnictwie wojsk lądowych ? Debrzno, Malbork i Goleniów ?
Oj mały lapsus językowy, nie dość że dywizja , to jeszcze miałaby być wojsk lądowych ?

Ze zdjęciem podpisanym jako RS-2US na Bisie nie byłem tego pewien dlatego jest w nawiasie MF ,ale znowu ta druga wyrzutnia mi nie pasuje.Zresztą gdzieś tu pałęta się zdjęcie DDR chyba PFM z rakietami [ wyrzutniami ] dla R-60 i zb. podwieszanym 800, tak że nie ma co się dziwić podpisom.Zresztą można się trochę pogubić w koncepcjach i wariantach uzbrojenia i podwieszeń samolotu który był produkowny ,modernizowany , oraz dostosowywany do potrzeb lokalnego użytkownika przez kilkadziesiąt lat.

Kolejne zdjęcie i to chyba będzie ta wyrzutnia z z PF w locie :

Podpisane jako APU-7 dla pocisków R-3 i RS-2US :

apu7dlar3irs2us.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Gdzieś widziałem zdjęcie kubańskiego 21 z R-73, i to na pewno nie był rumuński Lancer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DDRowcy jak już było na wspomnianym tu zdjęciu z allegro (Debrzno 1987r) przystosowali swoje PF/PFM nie tylko do monsunów ale także do R-60, więc podpis nie dziwi ;)

Z tym MFem to choć na pierwszy rzut oka wygląda to na foto polskiej maszyny, może być to np czeski MF, oni przecież mieli MF z R-13. Inne wytłumaczenie to zwykły wariant "wystawowy"...

Zdjęcie już przecież było i jest to właśnie PU-12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.