Skocz do zawartości

Jakiego wybrać producenta akryli?


faza69

Rekomendowane odpowiedzi

Przez całe moje modelarskie życie malowałem humbrolami i rewelami i przyszedł czas na zmiany.

Zainteresowali mnie dwaj producenci farb akrylowych AK interactiv i HAKATA.

Za AK przemawia to że mają wszystko emalie wasche panel linery dedykowane rozposzczalniki

super metalizery itd.

HAKATA na plus trochę niższa cena, jakościowo ponoć też dobrze no i polskie.

Do zmian skłonił mnie przede wszystkim brak czasu. Z humbrolami zapomnij o wekend edition, czyści mnie jak muszę czekać cały dzień aż farba wyschnie. Chcę szybkiego efektu, ponieważ rzadko się zdarza że mogę mieć 2 ,3 dni na dłubanie.

Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wstrzymasz się jeszcze trochę czasu myślę że ok 1 miesiąca max dwóch wkleję dokładne porównanie z opracowaniem wykonanym w laboratorium opisującym poszczególne produkty.

Postaram się zrobić także prosty opis i odnieść to po prostu do za i przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlis -> żałuj że w USA nie mieszkasz, wtedy byś wielomilionowe odszkodowanie wydarł od podstępnych japońcow, od lat okłamujących klientów.

Pactra jest ok, jeżeli liczysz każdą złotówkę, w innym przypadku omijać szerokim łukiem..

Wynika z tego że jeśli tylko jestem oszczędny to Pactrą super pomaluję modele, natomiast jeśli jestem bogatym snobem to kupię jakiś M Painty, czy inne drogie Tamiye ale efekt będzie ten sam?

Dzięki Atlis za dobre rady - wyprzedaję wszystkie oszukane akryle Tamki, całą pozostałą chemię i kupuję Pactry.

Może jeszcze znajdę stare zaschnięte Humbrolki sprzed 20 lat to je "rozruszam" jakimś rozcieńczalnikiem z budowlanego i będą łosze jak ta lala.

 

Proponuję utworzenie specjalnego wątku dziękczynnego, w którym użytkownicy forum będą wypisywali ile to złotówek/euro/dolarów zaoszczędzili dzięki Twym poradą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 lat zawodowo zajmuję się materiałami i powłokami lakierniczymi skończyłem dwa kierunki studiów w tej dziedzinie zrobiłem specjalizację z powłok E-Coat i Powłok HP i muszę przyznać że jak czytam co tu się wypisuje to uczę się wszystkiego od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy,chyba włożyłem kij w mrowisko, ale dorzeczy.

Najważniejszą dla mnie sprawą jest szybkie schnięcie i tyle.

Gunze odpada. Tamiya.... mam białą, najlepsza biel ever. Tyle tylko że nie radze sobie z mieszaniem.

Wolę jak producent ma gotowe odpowiedniki np.F.S.

Kasa raczej nie gra roli, jak się robi modele za kupę kasy to nie ma kompromisów,każdy chce żeby efekt końcowy był jak milion dolców, prawda?

Skłaniałbym się (za waszą poradą ) ku Tamce, może ktoś się wypowie jeszcze?

Coś może o AK, ktoś używał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co za problem masz z mieszaniem? Nie wiesz jak uzyskać odpowiedni kolor, czy nie wiesz jak czynić to w sposób powtarzalny?

Jeżeli to pierwsze, to na forach znajdziesz masę przepisów na kolory, zaś z czasem sam już będziesz wiedział co i jak. Jeżeli to drugie, to najgrubsze igły oraz strzykawki 2ml i trochę umiejętności liczenia. Osiągniesz bez problemu powtarzalność i dokładność kolorów.

To drugie. przy normalnym malowaniu upitolę się zawsze, a co dopiero po tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być szybkie schniecie to Gunze C. Jak na razie mają wszystkie potrzebne mi kolory RLM oraz FS.

Tak czy siak ja bym się nie ograniczał do jednego producenta, bo po co?

poczytam trochę o Gunze, bo prawdę pisząc nie brałem wcale Gunze pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że na wysychanie w ogólnym ujęciu materiałów wodorozcieńczalnych największy wpływ ma wymiana powietrza, ruch powietrza wystarczy więc suszarka lub mały wiatraczek a wszystko zaczyna wysychać naprawdę szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Gunze i Tamki to nie ma znaczenia, bo przy kładzeniu transparentnych, "suchych" warstw, zaschnięcie tych farb to jest kwestia kilkunastu, kilkudziesięciu sekund, czasami kilku minut jeśli farba jest położona zbyt grubo.

Faza69, skoro nie brałeś pod uwagę Gunze, to w ogóle nie ma o czym dyskutować: spróbuj te farby, zwróć uwagę czy ten "osławiony" brzydki zapach Ci nie przeszkadza (w moim wypadku w ogóle nie przeszkadza) i wtedy pogadamy.

Nie skreślaj najlepszych chyba farb na rynku (choć wiele osób uważa, że farby Tamki są nawet lepsze) nie testując ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że na wysychanie w ogólnym ujęciu materiałów wodorozcieńczalnych największy wpływ ma wymiana powietrza, ruch powietrza wystarczy więc suszarka lub mały wiatraczek a wszystko zaczyna wysychać naprawdę szybko.

 

Fajny patent (zobaczyłem go na jednym z wideo-tutoriali na yt), to przedmuchanie polakierowanej powierzchni powietrzem przy użyciu aero (tylko wciśnięta wajcha).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są nawet do tego specjalne urządzenia dysze Venturiego. Sam używam świetna rzecz, lakiery wodorozcienczalne wysychają jak to się mówi w oczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako laik malarski-powiem tak

Malowałem wszystkim, nawet akrylami budowlanymi i jeszcze nie udało mi się pomalować ,tak abym był zadowolony

Sprawa druga bardzo ważna.

Aby pięknie pomalować trzeba być artysta,Mieć wyczucie,wyobraźnie i to "COŚ"

Ja nie nie jestem artysta

Zwróciłem się o pomoc do kolegi Solo ,gdyż moim zdaniem jego modele są pięknie malowane

Doradził Gunze, a ja posłuchałem

-Solo dzięki

Teraz tylko Gunze

Mozę drogie,ale wydajne,aero nie ma problemów,schną szybko, ze smrodem przesadzacie,kryją już od pierwszego maźnięcia

Mozna porownac moje malarskie wypociny oglądając moje MI-24, a obecnie malowany A-10.Mowie tylko o malowaniu

Jako nie artysta jestem zadowolony z malowania tymi lakierami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wprawdzie jest już zgrany jak stara płyta, ale i ja mogę potwierdzić, że wybór Gunze i Tamiya to strzał w 10. Po drodze przerabialem i Revella i Vallejo. Ale dopiero teraz etap malowania jest przyjemnością.

Naprawdę polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.