Skocz do zawartości

F-16I Sufa 1:32 Academy


KRL

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna 32 w mojej kolekcji tym razem padło na jeden z najbrzydszych o ile nie najbrzydszy współczesny samolot bojowy - by nie być zlinczowanym dodam, że to moja opinia.

 

Garb, doklejone uszy i worek pod brzuchem z tego powodu bardzo długo zwlekałem z wykonaniem tego modelu już kilka razy brałem go na warsztat jednak gdy popatrzyłem na to wszystko to jakoś nie miałem serca do tej maszyny ale w końcu nadsadzał czas i na F-16I Sufa.

 

Jest to jeden z dwóch samolotów nad którym spędziłem tak wiele (jak dla mnie) roboczogodzin drugi to F-14 z tym że patrząc na wielkość modeli to przy Kocurze to jeszcze rozumiem ale Sufa to maleństwo więc co mi tu zajęło tyle czasu nie wiem.

 

Natomiast na pewno wiem że model jest dla mnie w jakimś sensie przełomowy i wiele mnie nauczył - przede wszystkim tego że do instrukcji należy zajrzeć przed rozpoczęciem prac a nawet w miarę dokładnie ją przestudiować.

Gdybym tak zrobił pewnie zaoszczędziłbym sobie wyklejania i lakierowania wszystkich szarych pasków na kadłubie - ponieważ były stosowne kalki podobnie czarne ramki oszklenia kabiny, które ja mozolnie wyklejałem a jak później rozpocząłem nakładania kalek to się okazało, że robota była zbędna.

 

Podobnie chyba wygląda kwestia uszczelki dookoła zbiorników konforemnych wyklejanie zajęło mi sporo czasu i przyprawiło mnie o spora dawkę nerwów a po wykonaniu uszczelka jest i tak prawie nie widoczna.

 

Uszczelka:

th_IMAG3151_zps44zupilq.jpg

 

Po raz pierwszy też skorzystałem z dodatków waloryzujących - mowa o elementach do wykonania paneli instrumentów w kabinie. Muszę przyznać, że nie dość że znacznie poprawia to wygląd to bardzo przyśpiesza też pracę nad wykonaniem wnętrza tak więc zapewne ten element znajdzie się w moich kolejnych modelach.

 

Teraz coś w temacie samego modelu - mam dość mieszane uczucia odnosi=nie jakości tego modelu z jednej strony jest kilka całkiem fajnych dobrze wykonanych odlewów - golenie podwozia z jednego kawałka co nie wymaga szlifowania po sklejeniu z drugiej strony lipa z powodu braku gum a mamy tu zwykły plastik.

 

Całkiem fajnie i w sporej ilości wykonane jest uzbrojenie, wypraski są ładne i dość dobrze spasowane jednak szpachlowania jest sporo i kolejny raz naciąłem się na jakość oszklenia kabiny a dokładniej na spasowanie.

 

Mój pierwszy pomysł to kabina otwarta jednak ten samolot i bez odstającej kabiny nie grzeszy urodą więc postanowiłem wykonać kabinę zamkniętą i tu pojawił się problem ponieważ po wklejeniu wewnętrznej części kabiny i jej próbie zamknięcia okazało się że stanowi to nie lada wyzwanie.

 

Trzeba było więc ciąć, szlifować by dopasować całość do kadłuba.

Reasumując model w mojej opinii absolutnie nie jest wart swojej standardowej ceny a więc 500zł natomiast jeżeli uda się komuś znaleźć ten model w cenie 300-350zł będą to dobrze wydane pieniądze.

 

Czas na galerię tym razem wklejam więcej fotek ponieważ nie mogłem się zdecydować na to które odrzucić mam nadzieję, że admin nie wyrzuci mnie.

 

IMAG3147_zpskju25u50.jpgIMAG3168_zpsjwcfbnuq.jpgIMAG3169_zpst4a0jedp.jpgIMAG3152_zps2z1kmwbb.jpgIMAG3172_zpsob618ypv.jpgIMAG3139_zpsqcu9ggz2.jpgIMAG3161_zpsngvwq0dn.jpgIMAG3160_zpsrf4cujew.jpgIMAG3159_zpsb2lerzbw.jpgIMAG3156_zpsy9yjl3lc.jpgIMAG3148_zpsw1vkgcgv.jpgIMAG3147_zpskju25u50.jpgIMAG3138_zpstqcjykej.jpgIMAG3133_zps1pn7uzlw.jpgIMAG3124_zpsvp6fhclx.jpgIMAG3119_zpslzy2nkkj.jpgIMAG3118_zpsnler6p9a.jpgIMAG3113_zpszvuuzxlo.jpgIMAG3101_zpsfozg4kbf.jpg

 

Dodam jeszcze, że z moich wnikliwych oględzin wychodzi że da się wykonać z Sufy naszego F-16 nie wielkim nakładem pracy w ramkach dodatkowo jest większość części.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna maszyna i ładny model, ale... moim zdaniem powinieneś zrobić krok do przodu w modelarskim fachu.

Twoim modelom brakuje trochę życia: zabrudzeń, śladów eksploatacji, otarć, zacieków - tego wszystkiego co sprawia, że model zaczyna przypominać prawdziwy samolot, a nie tylko plastikową zabawkę.

Waloryzacja, dodawanie własnych detali, poprawek, to też jest coś, co ogromnie wzbogaca model i jego odbiór.

Na pewno ładnie umiesz malować, na pewno umiesz ładnie i czysto kleić modele, ale chyba czas na jakiś modelarski rozwój.

Możesz się ze mną nie zgadzać, ale tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie osoby jak Solo (artyści) ja należę do czeladników i nie oczekuję od swoich modeli by były samolotami wystarczy mi jak są czysto sklejone i dobrze polakierowane, nadmierne brudzenie ślady eksploatacji i obicia nie podobają mi się zbytnio. Napisze więcej przesadna ilość tych śladów nawet najlepiej wykonanych powoduje u mnie poczucie znacznie większej sztuczności.

 

Zapewne to kwestia oczekiwań i gustu (nawet te najlepiej wykonane) nie bardzo mi się podobają podobnie jest z waloryzacją której wciąż nie rozumiem ale także nie przeszkadza mi to w mojej modelarskiej drodze.

 

Samoloty jak i samochody bywają używane i nowe na tą chwilę cieszy mnie coraz większa ilość modeli na półce jak już nacieszę się tym i poczuję potrzebe skręcenia w którąś z uliczek pod nazwą waloryzacja tudzież inne to zapewne tak zrobię.

 

Na dziś uważam, że wciąż jestem na początku mojej modelarskiej drogi więc mam jeszcze czas na zastanowienie się w którą stronę pójść.

 

Jako ciekawostkę natomiast napiszę, że na Sufie praktycznie nie ma pre shadingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisz sobie co chcesz. Jest piękna, szczególnie w takim wielokolorowym kamuflażu.

 

Pomimo braku wyraźniejszych śladów eksploatacji, a w szczególności wypłowień lakieru, które można w bardzo efektowny sposób oddać na takim kamuflażu w tej skali, model wygląda ładnie i schludnie. W niektórych miejscach trochę razi błyszczenie się powierzchni, ale jako szybkiemu projektowi "na półkę" niczego mu specjalnie nie brakuje. Skoro taką przyjąłeś zasadę to ok.

 

Sam mam ten zestaw na półce. Czeka na swój czas

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się wybiera najbrzydszą wersję dwumiejscową, a do tego garbatą i guzowatą to się tak ma!

Całość ratuje świetne malowanie i pustynny kamuflaż. Na następny raz wybierz jakąś agressorską N-kę w pustynnym kamo i będzie o wiele ładniej

 

Co do modelu Sufy - jak zwykle dobrze wykonana robota. Fajnie, że wreszcie sięgnąłeś po dodatki, które urozmaicają model. Jeszcze trochę i zaczniesz samodzielnie dłubać detale, a wtedy tempo Ci spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe fotki w świetle dziennym - tu już zanika ten dziwny połysk.

 

IMAG3211_zpsznelpynj.jpgIMAG3210_zpsxcimo46a.jpgIMAG3205_zps5jrpj2fu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamuflaż lakierowany jak zawsze w moim przypadku z ręki. Brudzenie właśnie ćwiczę na skali 1:72 i nie wiem czy tym razem nie przesadziłem.

 

th_IMAG3216_1_zpsz50zru8v.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nawet za bardzo. Na oko, uzywasz pasteli czy inych suchych pigmentów. Polecam Ci jak najwięcej przebarwień i zabrudzeń malowanie z aerografu a wszelkie proszki ogranicz do naprawdę niezbędnego minimum. Do tego zacieki emaliami i jesteśmy w domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety trudno będzie mi wytłumaczyć jak to robię ponieważ nie używam produktów modelarskich ale faktycznie w większości posługuję się aerografem a więc tonowanie kolorów i cieniowanie na koniec trochę zabawy z pędzlem + przecieranie aktywatorem wymieszanym z rozcieńczalnikiem WB daje to specyficzny efekt różnej wielkości plamek o nieregularnych kształtach przypomina to efekt który modelarze uzyskują za pomocą soli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ponieważ widziałem ten model na żywo, niniejszym chciałbym złożyć oświadczenie.

 

OŚWIADCZAM

 

W dniach 18-19 lipca br. w ramach IV Chełmżyńskiego Festiwalu Modelarskiego uczestniczyłem w oględzinach przedmiotowego modelu F-16I Sufa. Po przybyciu na miejcie wydarzenia stwierdziłem, że:

1. Model ma wykończenie matowe.

2. Model posiada ślady brudzenia.

3. Model posiada przebarwienia lakieru.

 

podpis nieczytelny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - brakuje imiennej pieczątki i potwierdzenia notariusza. wink4.gif' alt='icon_wink4.gif.830487cf5811e462d64290a8bc66c318.gif' alt='wink4'>.gif'>

 

Ale pamiętasz, że na następny raz obiecałeś zrobić porządne fotki prawdziwym aparatem, a nie budką telefoniczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, sprzęt już dotarł, więc koniec z fotkami z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Piękny model! Bardzo mi się podoba precyzja z jaką go skleiłeś i pomalowałeś. Brak weatheringu całkowicie mi nie przeszkadza. Gratuluję!

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.