Skocz do zawartości

PBY 5 Catalina 1:48 REVELL


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w mojej nowej galerii.

Model samolotu PBY 5 Catalina w barwach RAAF.

Model wykonany z zestawu Revella. Model prawie bez przeróbek, poza przerobieniem wnęk podwozia. wzbogacony blachami do kabiny Eduarda, silniki żywiczne Aires, I kalki DKdekals. A i koła zrobione od podstaw. Cały model traktowałem jako zdobywanie nowych doświadczeń przy robieniu przetarć farby, odrapań itp. świadomie zrobiłem model samolotu który uczestniczył w lotach bojowych. Tak sobie założyłem że zrobienie Cataliny w wersji zwiadowczej lub ratunkowej będzie mało ciekawe.

_XeCeMlIw1apdhSp3QNSPlV1YBiW6sWeYebleXYMVpA=w800-h449-no

AwEjFRo2Q2bdfv4FfEkKNWneRt7oJvmnTSBzaPwDpG0=w800-h479-no

NFZS8n9oLOiRlgRR1e7Vynh3fjR1rMwsaXqmgbRLoZ8=w800-h423-no

5kBuTQhHTQruGQAN5KXR_v9D_QIgCNGGJYxkuslwCLM=w800-h395-no

ha7-T89EReOpOtweKTG0gUPJmWVFo1VBuuZVWZNykC4=w800-h533-no

9y6RAwr--1B9wajLpad0rDjgia0wIoU1FJT31G6S9j0=w800-h452-no

tryZynHn3vyeHcyY--kxFwm-CX5Gm9PkLj4oueoNc8E=w800-h352-no

pq15oVbZLV_HWhD1IFaug97tQShpOxm-sAxaJMVetU4=w800-h533-no

PB3i2J11SJQwNsnmpLqah4BxxBHlVx_7Qyk0LoWoqtc=w800-h326-no

xa-5Lpnv2f0RgoKZ6yGkG9xz_MUs9nuQ9rNSrq4Fi68=w800-h353-no

l2uB5iq7YifP3n1jakPVPRkTpBW_cmBdiiW8hKnZbbw=w800-h533-no

SpINClH6zm5_8gKgqQKZTiMh6VjjKSZ9RJ5unq_33X0=w800-h533-no

M7bMt-zxaXZB1xXMFeU89LscH8hoRdnrYo2gLCx6NIM=w800-h444-no

NCS36v4nP1QpLTpl6vt4j5EUlkqLTEZ3LANuhtITF2o=w800-h533-no

Jestem Ciekawy jakie będzie wasze zdanie o takiej wersji wykonanie modelu rzadko goszczącego na forum.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się bardzo podoba, wykonanie super. Ale te rdzawe zacieki wyszły troszkę jakby to był złoty nalot a nie rdzawy, a przynajm,niej mi sie tak wydaje

To może na zdjęciu ma odcień złotego nalotu, ale to tak nie jest. Model był malowany najpierw metalikiem potem szedł kolor farby podkładowej yellow green, a na to kolor końcowy. Jak robiłem przetarcia i odpryski tak aby uzyskać efekt różnego poziomu przetarcia i dlatego w jednych miejscach jest przetarcie tylko do koloru podkładu, a w innym miejscu do gołej blachy. Dlatego ten żółtawy kolor to jest kolor podkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwsze oceny. Właśnie wróciłem z Chełmży i dopiero mogę odpisać.

Model na prawdę jest duży. Skrzydło ma 65 cm. długości. W gablocie ledwo się mieści, ale przed zakupem wszystko było przemierzone i sprawdzone.

A jak stał na stole w Chełmży przy innych modelach w skali 1:48 to dopiero było widać jego gabaryty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model faktycznie jest wieeelki. Dosłownie i w przenośni. Tutaj widać , że spokojnie na płacie stanęłyby trzy jednosilnikowe myśliwce:

SKz5z5ra1PIopT2sQ2NU2uKEU_1zjjDMwtTgVgFTEj0=w894-h671-no

 

PS

Przejrzałem instrukcję Cataliny i faktycznie pozycję klapek trymerów usterzenia można było ustawić z kokpitu w dowolnym położeniu. Tak więc jest dobrze, a nawet rewelacyjnie bo model strasznie mi się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratki Grzegorz, na prawdę fajny kawał i to dosłownie, modelu Bardzo dobre przetarcia farby na pływakach, dole belki ogonowej, czy osłonach silnika, podobają się mi też widoczne nity, choć nie wiem, czy odsłaniał bym je w takiej ilości. Wrażenie ogólne, przez zmęczenie konstrukcji w każdym praktycznie miejscu na modelu widoczne, bardzo, bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjny model, kawał świetnej roboty. Najbardziej podobają mi się przetarcia. Mam pytanie w związku z nimi, mianowicie jaka technika je wykonałeś. Chodzi mi o sposób ścierania, czym np. Chciałbym uzyskać podobny efekt w moim kolejnym modelu, a jeszcze nigdy nie wykonywalem takiech właśnie śladów eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uznanie i wstawienie foto tygodnia.

Otarcia i odpryski były robione różnymi metodami.

Cały model był pomalowany metalikiem, na to poszła farba podkład yellow green, a potem kamo i czarny.

Przetarcia na spodzie kadłuba i pływakach były piaskowane.

Odpryski na panelach robiłem ostrzem skalpela, skrobiąc delikatnie farbę, albo do blachy albo tylko do poziomu podkładu. Trzeba robić to bardzo delikatnie żeby nie zetrzeć całkowicie kolejnych warstw farby do gołego plastiku.

Są też miejsca na skrzydle gdzie delikatnie przecierałem farbę papierkiem 2000.

Dla wyjaśnienia i uspokojenia dodam, że podstawka jest i będzie jeszcze dopracowana i przybrudzona. To co jest na fotkach to cnotka nie dopracowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zainspirowales mnie chłopie nie ma co, kupuję Catalinę i walczę. Zastanawiam się nad tym modelem:

http://www.mojehobby.pl/products/PBY-5A-Catalina-3584930.html

poprzeczkę postawiles naprawdę wysoko, ale podejmę nieśmiałą próbę stworzenia czegoś sensownego.

Jeszcze raz gratuluję świetnego modelu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Zainspirowales mnie chłopie nie ma co, kupuję Catalinę i walczę. Zastanawiam się nad tym modelem:

http://www.mojehobby.pl/products/PBY-5A-Catalina-3584930.html

poprzeczkę postawiles naprawdę wysoko, ale podejmę nieśmiałą próbę stworzenia czegoś sensownego.

Jeszcze raz gratuluję świetnego modelu. Pozdrawiam

 

Jesli bedziesz potrzebowal - to mam kilka zdjec tej maszyny - tu masz kompletna galeriie z muzeum (mniej wiecej w polowie)

 

DSC02483.JPG

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Catalina dotarła do Telford i tam została wyróżniona złotem. Dodatkowo IPMS Czech przyznał jej 2 miejsce za najlepszy model samolotu używanego przez aliantów.

z0jafAa.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.