Skocz do zawartości

Sherman Firefly Ic, 1 DPanc. gen. Maczka - Asuka 35-028


cooper69

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji, że produkcja Jagdpanzer IV zbliża się ku końcowi, a gołosłowny być nie lubię, zaczynam pierwszy według recenzji porządny model czyli:

 

Sherman Firefly Ic w barwach I Dywizji Gen. Maczka

 

Trzymając się przyjętej konwencji Normandii pojazd będę się starał odwzorować z czasów walk o Maczugę czyli naszego udziału w bitwie pod Falaise.

 

Podstawą będzie Sherman Firefly Ic wyprodukowany przez Asuka (dawniej Tasca) wraz z ciekawymi akcesoriami, lufy RB Model, liny Eureka, i kalkomania kolegi Piterpanzer

 

Nie ukrywam, że inspiracją był też wątek kolegi Piterpanzer z tym modelem

 

24607249986_d445401617_c.jpg

24006645553_060fa9d642_c.jpg

24551240601_3917617305.jpg

 

Bardzo proszę doświadczonych kolegów o pomoc merytoryczną, a na początek wskazanie dobrego źródła z planami w 1:35 bo niestety nie znalazłem.

 

PS.

Oczywiście dopóki nie pomaluję Jagdpanzera IV to nie zaczynam klejenia ale materiały zbieram jak najbardziej

Myślę, że w góra 2 tygodniach się zmieszczę i zaczynam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 190
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Przede wszystkim (ale ja gupia cipa jestem ) ten ze zdjęć w galerii Piterpanzera to egzemplarz ze zwykłym kadłubem więc odpada.

 

Ale w Normandi I DPanc. miała całe 2 Firefly Ic i wychodzi na podstawie zdjęcia, że drugi był w wersji jaką posiadam (composite/hybrid hull)

 

24016219163_7399cc8062_z.jpg

 

Tu podpieram się tematem kolegi Komandor u nas wystękującym pod nickiem Hamilkar (no chyba, że się mylę)

 

Muszę tylko namierzyć oznaczenia...

 

Informacje na temat ilości sztuk Ic - pobrane z tego tematu

 

Według danych z książki Marka Haywarda o Shermanie Firefly:

kolejne znalezisko wszystkie z nich miały wieżę bez policzka

W 1 Dyw.Pancernej była następująca liczna FF Ic

30 Lipca 1944 - 2 szt FF.Ic

3 lutego 1945 - 17 szt FF.Ic

7 Kwietnia 1945 - 23 szt FF.Ic

21 Kwietnia 1945 - 24 szt FF.Ic

5 Maja 1945 - 25 szt FF.Ic

16 Czerwca 1945 - 23 szt FF.Ic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dobry.Lufa od RB jest za długa o dobre pół centymetra.Aberowska jest poprawniejsza.Po za tym osadzenie je nawet w dedykowanym zestawie to nie lada wyzwanie,jak jest w Tasce nie wiem.

 

A może skrócić?

Tym bardziej, że lufa Abera to ma cenę jakby ze złota była, a gdzieś czytałem, że im i RB tez sam tokarz robi

 

Ale do tego przydały by mi się dobre plany w 1:35 - gdzie i jakie nabyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co skracać?

Metalową lufę.Jak się uprzesz to to zrobisz tylko po co.

Poniżej zestawienie luf 17 pdr:

http://www.perthmilitarymodelling.com/reviews/vehicles/rb_model/rb35b07.html

 

jak widać różnica jest.Może tokarz był pijany.Generalnie w modelach Dragona ta lufa ginie ,bo same są przeskalowane.Aha i jeszcze jedno Rb jest za gruba nawet do tego co daje Dragon.Tasca to najlepsze Shermany na rynku.

Planów chyba nie mam(sprawdzę) ale mam coś o Fireflyach z Militariów.Poszukam i coś podeśle a'la pdf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny Abera jak by monopol mieli, strasznie drogi ten ich tokarz, ale widać lufa z Jordi jest okej, wiec moze jej poszukaj, ceny maja w miarę przystępne, a co do planów, skoro Asuka taka dobra moze odpuść, i uwierz na słowo, bo sie skończy jak z Jagiem , tez poluje na Shermana Tasca lecz w przepaku Edka,

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cooper, model prezentowany przez Piterpanzera to Firefly Vc, a Firefly Vc i Ic to są 2 różne czołgi, ponieważ Vc był budowany na M4A4 Sherman V a Ic na M4A1 Sherman I. Będę kibicował w budowie, bo Firefly Ic hybrid hull bardzo mi się podoba, a po tym co zrobiłeś z tym Jagdpz można liczyć na świetną relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny Abera jak by monopol mieli, strasznie drogi ten ich tokarz, ale widać lufa z Jordi jest okej, wiec moze jej poszukaj, ceny maja w miarę przystępne, a co do planów, skoro Asuka taka dobra moze odpuść, i uwierz na słowo, bo sie skończy jak z Jagiem , tez poluje na Shermana Tasca lecz w przepaku Edka,

 

Zastanowię się nad tą lufą Jordi Rubio bo mam jakieś wewnętrzne fuj przed wydawaniem ponad 50 zł na lufę.

Mam tego Shermana (czeka w kolejce) ale nie widzę żeby były problemy dostępnością.

 

Cooper, model prezentowany przez Piterpanzera to Firefly Vc, a Firefly Vc i Ic to są 2 różne czołgi, ponieważ Vc był budowany na M4A4 Sherman V a Ic na M4A1 Sherman I. Będę kibicował w budowie, bo Firefly Ic hybrid hull bardzo mi się podoba, a po tym co zrobiłeś z tym Jagdpz można liczyć na świetną relację.

 

Jak już pisałem w tym temacie zauważyłem już różnicę ale już po tym jak ustała możliwość edycji posta.

Napisałem więc erratę i jadę dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm..., Ciekawy temat i Sherman od Asuka Model (dawna Tasca) bardzo fajny tyle że ..z tego co mi wiadomo Polacy walczący we Francji nie posiadali Shermanów Ic z odlewanym pancerzem (composite), jedyne w wersji Ic to były pancerze spawane (welded hull), tak jak na przykład ten który został zniszczony w Zevenbergschen Hoek w Północnej Brabancji (ten z " rozciętą" armatą po długości) , warto też pamiętać o tym ,że

Brytyjczycy w zestawieniach nie rozróżniali Ic wersji takiej czy takiej. Mimo wszystko liczę że pojawią się niezbite dowody na Ic Composite bo to ładna maszyna .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie hybrydowe Firefly były używane na pewno przez Polaków we Włoszech. Do Normandii chyba lepszy byłby zestaw Tamiya 25174. Mimo wszystko ten którego będziesz składał wygląda dla mnie na najładniejszego ze swojej rodziny i sam bym się na niego kiedyś skusił^^

Najpierw muszę jednak skończyć dwa M4 stojące i czekające na półce. Mimo wszystko trzeba przy tych zestawach Asuki trochę posiedzieć i pouzupełniać różne brakujące drobnostki. Na szczęście nie trzeba dorabiać od podstaw klapek na wlewy paliwa itp. więc w porównaniu do Panthery i Jagi to chyba będzie speedrun =P

Te skrzynki, butelki i inne bajery to zestawowe dodatki do Shermana?

 

Tak czy inaczej liczę że szybko uwiniesz się z Jagdpanzerem i rozpoczniesz zabawę tutaj, bo zwyczajnie ciekawie się to zapowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na załączonym zdjęciu jest ślad, że jeden z dwóch posiadanych przez 1 Dpanc. FireFly Ic mógł być w wersji hybrid. Nie tracę więc nadziei, że się uda.

 

Tak, te akcesoria są w zestawie Asuka o numerze podanym w tytule. Ja kupiłem je bezpośrednio w Japonii (razem z Vc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, warsztat może być bardzo fajny. Zaglądam już od początku.

Natomiast co się tyczy lufy - ja wiem, że może i jest trochę przeskalowana, ale jeżeli nie chcesz wydawać ekstra kasy na inne, to zastanów się, czy Ci to będzie przeszkadzać, że lufa będzie trochę dłuższa? Bo jeżeli nie, to olej to i rób z tą, co masz. Jeżeli tak, no to koniecznie musisz kupić nową. Ale czołg i tak będzie przecież stał u Ciebie na półce, prawda?

 

No i to jest pierwsza zdroworozsądkowa rada.

A ja się daję łatwo podpuścić - do pewnej rozsądnej kwoty.

Cena za lufę Abera jest nierozsądna ale jak będę coś kupował to pewnie wezmę tą z Jordi Rubio

 

No i mam jeszcze kupioną lufę Panzer Art tylko ostatnio gdzieś czytałem że może być krzywa :(

 

24573526011_ff8b8c76ed_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to grubo idzie... Biore lornetke i bede podgladal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem z JS-2. Aber robi bezkonkurencyjną metalową lufę, ale cena jest dosyć nieciekawa, więc myślałem o żywicznej od PanzerArtu. Wydaje mi się że to najlepsza opcja, jeśli nie zależy Ci na zrobieniu pojazdu w akcji. Jeśli rzeczywiście jest krzywa, czego na zdjęciu nie widać to i tak powinno się dać ją naprostować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem z JS-2. Aber robi bezkonkurencyjną metalową lufę, ale cena jest dosyć nieciekawa, więc myślałem o żywicznej od PanzerArtu. Wydaje mi się że to najlepsza opcja, jeśli nie zależy Ci na zrobieniu pojazdu w akcji. Jeśli rzeczywiście jest krzywa, czego na zdjęciu nie widać to i tak powinno się dać ją naprostować.

 

No właśnie z tego co czytałem to właśnie się nie da bo ma "pamięć". Lufa rzeczywiście jest krzywa - sprawdziłem.

Będzie trzeba zrobić zwrot do sklepu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za radą kolegi Greif zrobię hybrydę czyli metal od RB, a przód z pokrowcem od Panzer Art.

 

To jest jedyna słuszna koncepcja żeby tak zrobić i trzymać się wymiarów.

Problem lufy uważam za rozwiązany

 

Co do gąsienic to czytałem, że zestawowe są jak na gumiaki bardzo ok ale jak mi nie podpasują to będą Modelkasteny albo Friule.

Blaszek dodatkowych niestety nikt do niego nie produkuje ale w razie co miedzianą blachę 0.1 mm mam i jakieś tam umiejętności.

 

Niestety cały czas brakuje mi propozycji jaką książkę z planami Shermanów (FF Ic, Vc, V, 76(W)) zakupić :(

Taki kuźwa popularny czołg a nic nie ma na poziomie np. Fotosnajpera Kagero, który mi bardzo się przydał przy Jagdpazner IV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że pokrowiec zostanie użyty =P

 

Uważam że internetowe walkaroundy powinny wystarczyć aby wypatrzyć wszystko co można poprawić w tym zestawie. Modele tej firmy są naprawdę dobre i zazwyczaj trzeba dodać jakiś brakujący spaw itp.

Zamiast książki możesz kupić wspomniany wyżej zestaw Abera, aczkolwiek Asuka dała do pudełka wszystkie niezbędne blaszki. Można chyba dokupić jakiś zestaw mocowań narzędzi albo uniwersalne łańcuchy, bo te były chyba we wszystkich Shermanach, przy klapkach wlewów paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3..2..1.. Start!

Każdy swoje dwa grosze domówił, startuj już Panie kolego

Problem lufy rozwiązany, w sprytny sposób, a proste rozwiązania są najlepsze.

Choć widze "na siłe?" szukasz tych planów, książki, wielokrotnie się potwierdzały opinie o dobrej jakości wypustu Taski, więc dobry wokoraund, powinien w zupełności wystarczyć jeśli chcesz poprawnie odwzorować ten czołg, a suma summarum nikt z "metrem i zdjęciami" po konkursach nie chodzi, wiec milimetr tu milimetr tam, różnicy nie zrobi, tym bardziej iż model wyląduje na półce i będzie cieszył oko Twoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3..2..1.. Start!

Każdy swoje dwa grosze domówił, startuj już Panie kolego

Problem lufy rozwiązany, w sprytny sposób, a proste rozwiązania są najlepsze.

Choć widze "na siłe?" szukasz tych planów, książki, wielokrotnie się potwierdzały opinie o dobrej jakości wypustu Taski, więc dobry wokoraund, powinien w zupełności wystarczyć jeśli chcesz poprawnie odwzorować ten czołg, a suma summarum nikt z "metrem i zdjęciami" po konkursach nie chodzi, wiec milimetr tu milimetr tam, różnicy nie zrobi, tym bardziej iż model wyląduje na półce i będzie cieszył oko Twoje.

 

Oj, TReS

Narazie wstrzymaj konie - Jagdpanzer IV się kończy.

Ale już niedługo - farba bazowa prawie położona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety cały czas brakuje mi propozycji jaką książkę z planami Shermanów (FF Ic, Vc, V, 76(W)) zakupić :(

Rafał nie moja dziedzina, lecz myślę że pomocne będą następujące pozycje z serii

"Armor PhotoGallery" - autor Wojciech J.Gawrych - zdjęcia szczegółów,silnik,wnętrze, fotki archiwalne i plany 1:35/1:48

- Nr.11 M4A2 Sherman vol.1 - wersja z działem 75 mm

- Nr.13 Sherman VC - Firefly

- Nr.16 M4A2 Sherman vol.2 - wersja z działem 76 mm

- Nr.21 Sherman I Firefly

oraz - History & Model 01 - Sherman Ic Firefly - autor W.J.Gawrych

i w tej pozycji znalazłem taki tekst str.17/19 :

"... Do pułków pancernych 1.Dywizji Pancernej trafiły wozy odmiany Sherman VC, natomiast do pułków pancernych

2 Brygady Pancernej 2 Korpusu Polskiego we Włoszech odmiany Sherman IC i Sherman Hybrid IC.

Od 10.1943 do końca 1944 sprzęt czołgowy 2.Brygady Pancernej był ujednolicony - Sherman III z armatą 75 mm.

W ramach uzupełnień sprzętu zimą 1944/45 Brygadzie przydzielono pierwsze czołgi z działami większego kalibru... ."

 

Bardzo dużo zdjęć maszyn w Polskich barwach - Od "Acromy" do "Zwycięzcy" - tu jest sporo zdjęć w/w Shermanów.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krzysztofie.

 

Większość tych pozycji mam w formie elektronicznej.

Problem jest taki, że są to różnej jakości skany, z których plany po wydrukowaniu nie trzymają skali.

Ale coś pokombinuję i ewentualnie kupię pozycję o Shermanie wydawnictwa Militaria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety cały czas brakuje mi propozycji jaką książkę z planami Shermanów (FF Ic, Vc, V, 76(W)) zakupić :(

Taki kuźwa popularny czołg a nic nie ma na poziomie np. Fotosnajpera Kagero, który mi bardzo się przydał przy Jagdpazner IV.

 

Firefly, polecam to

 

http://www.barbarossabooks.eu/index.php?main_page=product_info&cPath=18&products_id=2322&zenid=1d896c52b963cb154014703e001a9dfc

 

Plany, zdjęcia, rysunki, wnętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.