Skocz do zawartości

Mayflower Heller 1:150


ryszardb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 247
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tym razem pod nóż poszły ławy wantowe. Musiałem je obciąć aby dopasować do moich jufersów. Teraz muszę jeszcze dorobić listwy zamykające ławy, ale na razie wygląda to tak :

IMG_5245.JPG

ława bezana

IMG_5241.JPG

ława grota

IMG_5238.JPG

IMG_5244.JPG

ława foka

IMG_5240.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa..., a na wystawie ludzie przejdą, popatrzą i nawet się nie zastanowią, jakiego garba i ślepoty można sobie przy naszym hobby wyhodować.

Szczęki szukam na podłodze.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listwy na lewej burcie już spasowane. Kombinowałem z różnymi materiałami, ale najbardziej mi przypadł do gustu fornir bukowy i z niego też wyciąłem cienkie paseczki. A ponieważ nie mogłem ich przytrzymać, a kiedyś je mocowano za pomocą śrub , toteż przewierciłem listwy z ławami i przypiąłem je gwoździkami (śr. 0,7mm). Zrobiłem zdjęcia jeszcze przed sklejeniem, obcięciem i zabejcowaniem. Teraz czeka mnie prawa burta, ale już widać pierwsze efekty. Zarysy przebiegu want pokazuje żółta nitka.

IMG_5246.JPG

IMG_5247.JPG

IMG_5248.JPG

IMG_5249.JPG

Listwy pobejcuję na ciemny brąz. a gwoździe będą miały czarne łby ( o ile się wszystko uda)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że muszę mieć bloki wiolinowe, czyli coś takiego

 

IMG_0004.jpg

 

Zacząłem więc kombinować. Skleiłem jeden blok wiolinowy z dwóch zwykłych 2mm i 3mm (kupionych). To ten mały błyszczący od kleju na zdjęciu. Jednak doszedłem do wniosku, że spróbuję zrobić je z kawałka okrągłej listwy dębowej o średnicy 8mm. Na razie wyciąłem z beleczki kształt . Teraz muszę ją pociąć i powiercić. Zobaczymy co z tego wyjdzie

 

IMG_5259.JPG

IMG_5260.JPG

IMG_5257.JPG

IMG_5258.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

został przecież kadłub ?!?!! A cha - zostało jeszcze parę rzeczy : talrepy , które już mam zrobione bo z pudła są ??widać na zdjęciu, podwięzi ław wantowych , chyba są do d... , no i kotwice - chyba nie pasują do całości. No ale reszta jest z pudła i też do d...

IMG_5270.JPG

Ale macie rację - zostanie oryginalne pudło. Ale zobaczcie jaka była ładna replika i jak tu ją poniżać ?

mayflower-ii.jpg

 

Wracając do warsztatu to tak wyszły mi bloki wiolinowe (usprawiedliwienie - ich w pudle nie ma )

IMG_5261.JPG

IMG_5263.JPG

IMG_5265.JPG

W końcu zrobienie coś samemu to największa modelarska przyjemność . A więc do roboty . Zostało olinowanie czyli to co pojąki lubią najbardziej . Może się jeszcze jakaś muszka złapie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się zaczęło wiązanie. Na pierwszy ogień poszły talrepy sztagów , ale żeby mi się przypadkiem nie nudziło wiązania talrepów do masztów zrobiłem wiązane, czyli pierścienie lin są wyplecione. A wygląda to tak

 

IMG_5271.JPG

 

bezansztag

IMG_5272.JPG

grotszatag

IMG_5273.JPG

foksztag

IMG_5274.JPG

a tak to wygląda na masztach

IMG_5275.JPG

 

Ciągną dalej dłubaninę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem talie główne grot- i fok- masztu, bezan ich nie posiada. Na pierwszym zdjęciu detale tych talii, a na następnych już po założeniu

 

IMG_5276.JPG

 

IMG_5277.JPG

IMG_5278.JPG

IMG_5279.JPG

IMG_5280.JPG

IMG_5282.JPG

IMG_5283.JPG

IMG_5284.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zasuwam dalej. Założyłem wanty na bezanmaszt co pozwoliło mi naciągnąć bezansztag, ale o tym na zdjęciach. Na wantach nie ma jeszcze wyblinek , na nie przyjdzie czas później

IMG_5285.JPG

IMG_5286.JPG

IMG_5287.JPG

Sorry za te zdjęcie ,ale nie mogę zrobić wyraźniejszego zbliżenia ale ucho i myszka zrobione jak trzeba i sztag pogrubiony na pętli

IMG_5288.JPG

IMG_5289.JPG

IMG_5290.JPG

IMG_5291.JPG

I to tyle na dziś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założone na razie gołe wanty na grotmaszcie

 

IMG_5297.JPG

IMG_5298.JPG

IMG_5299.JPG

IMG_5301.JPG

IMG_5302.JPG

 

Przygotowany grotsztag do założenia. To zgrubienie na sztagu na którym oprze się pętla liny to właśnie myszka. Nie wyszła mi za dobrze ale jest, trudno i tak zostanie. Nie będzie jej potem prawie widać.

IMG_5303.JPG

IMG_5304.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pochwałę .

 

Grot sztag na miejscu.

Gotowy do założenia wyglądał tak :

IMG_5305.JPG

 

Tak wygląda już założony

IMG_5307.JPG

IMG_5309.JPG

IMG_5312.JPG

 

Pozostał fok maszt , jego wanty , no i sztag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki !

Przeniosłem sie na wyższe "piętro" i założyłem jufersy na marsach grot- i fok- masztów. Zacząłem wiązać tez podwantki (tzw. petingi) - to te linki co zwisają na razie luźno na grotmarsie.

Grotmars

IMG_5323.JPG

IMG_5321.JPG

 

Fokmars

 

IMG_5322.JPG

 

IMG_5324.JPG

 

a o to podwantki w robocie

IMG_5326.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wyplotłem podwantki

 

IMG_5327.JPG

grotmaszt, lewa burta

IMG_5328.JPG

fokmaszt, lewa burta

IMG_5330.JPG

grotmaszt, prawa burta

IMG_5331.JPG

 

Pora na stawianie stęg. No to do roboty.

Chyba się podoba bo nie widzę żadnych komentarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleście mi nalali miodu na serduszko !!! dziękuję

Stęgi już stoją . Talia na fokstendze też gotowa. Musiałem założyć dodatkowo knagi w gnieździe i na otoku gniazda fokmarsa ucho do haka talii

 

IMG_5337.JPG

IMG_5339.JPGIMG_5340.JPG

Bocianie gniazdo fokmarsa niestety wyszło zamazane, chyba zbyt duże przybliżenie dla mojego aparatu, ale cos widać , a więc pokazuję

IMG_5336.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stenwanty założone

 

Fokstenwanty

IMG_5342.JPGIMG_5344.JPG

 

Grotstenwanty

IMG_5341.JPGIMG_5345.JPG

 

Obydwie stengi

IMG_5343.JPG

 

Stan okręciku na dzień dzisiejszy

IMG_5347.JPG

IMG_5348.JPG

 

Ostatnio odkupiłem od jednego z kolegów forumowiczów model Mayflowera - drewniany. Na razie idzie do poczekalni ale przyjdzie i czas na niego. Jest tam trochę części plastikowych , ale już wiem że zamienię je na drewniane. Wstyd by było do drewnianego kadłuba dawać np. plastikowe gretingi czy furty działowe (fe,fe,fe)

IMG_5349.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.