Skocz do zawartości

Mayflower Heller 1:150


ryszardb

Rekomendowane odpowiedzi

Coś mi się zdaje, że aby nabyć takie himalajskie umiejętności przy wykonywaniu modeli, trzeba pójść drogą wydeptaną wcześniej przez Pana Twardowskiego ;)

 

Nieziemskie wykonanie! Chylę czoła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 247
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Troszkę to trwało ale się udało. Zacząłem zbroić reje. Na początek powiązałem bloczki i uchwyty pert z prostokątnym oczkiem na dole aby perta mogła się swobodnie przesuwać pod ciężarem majtków sprzątających żagle

IMG_5408.JPG

A tak to wygląda po zamontowaniu na miejscu. Brak mi jeszcze niektórych bloczków na marsrejach i na bind rei.

IMG_5410.JPG

IMG_5411.JPG

IMG_5412.JPG

IMG_5413.JPG

Zdjęcia zrobiłem na papierze milimetrowym aby oddało to wielkość szczególnie gard rei

IMG_5414.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huraaaaaaaa!!!!!!! Pierwsza reja na maszcie !!!!!

Najpierw jeden fał na lewej burcie

IMG_5418.JPG

Teraz obydwa fały zawiązane na grotrei grotmasztu

IMG_5422.JPG

teraz przywiązałem gardą reje do stengi grotmasztu

IMG_5427.JPG

IMG_5428.JPG

IMG_5431.JPG

Pozostało wybrać talię grotfału i reja na miejscu.(talia to ta biała na tle masztu).

Tyle czasu a tak mało zrobione ! a jeszcze 4ry reje,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystkie reje wiszą na miejscu. Jeszcze nie są uwiązane do knag, teraz zacznie się zbrojenie w szoty buliny , gordingi itp. no trzeba chyba wziąć się za żagle.

IMG_5410.JPG

IMG_5411.JPG

IMG_5409.JPG

IMG_5405.JPG

IMG_5407.JPG

IMG_5406.JPG

IMG_5419.JPG

IMG_5421.JPG

IMG_5420.JPG

IMG_5402.JPG

IMG_5408.JPG

IMG_5425.JPG

IMG_5416.JPGIMG_5424.JPG

IMG_5423.JPG

 

No i na zakończenie widok całości

IMG_5401.JPG

IMG_5412.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard tak z ciekawości zapytam. Ile bloczków w tej chwili zaplątałeś już na modelu?

Dokładnie nie liczyłem , ale ok. 120 bez jufersów.

Nie byłbym sobą abym czegoś nie wydłubał. Zrobiłem ,na razie na fokmaszcie podwieszenia foksztagu do bocianiego gniazda czyli marsa. Nie wiem jak po polsku nazywa się ta plątanina ? Może ktoś zna prawidłową nazwę ?

No ale do tematu. Jak u Słodowego, wziąłem kawałeczek forniru mahoniowego. Nasączyłem go superem i wywierciłem dziureczki wiertełkiem fi 0.3 mm

 

IMG_5429.JPG

Zrobiłem dwie sztuki - dla fok- i grot sztagu ( ma to wyjść takie jak na podłożonym obrazku. Części zaznaczyłem na czerwono)

IMG_54341.JPG

W powiększeniu wygląda to tak ( dla porównanie wielkości z boku wystaje końcówka cienkopisa)

IMG_5437%20%282%29.JPG

Tak to się zaczęło

IMG_5439.JPG

A tak się skończyło

IMG_5443.JPG

IMG_5444.JPG

IMG_5445.JPG

IMG_5446.JPG

IMG_5448.JPG cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam przymierzać się do żagli. Narysowałem na papierze i wyciąłem, zgodnie z pomiarami na modelu

IMG_5449.JPG IMG_5451.JPG

Zakupiłem metr lnianego w miarę cienkiego płótna

IMG_5452.JPG

IMG_5453.JPG

 

Teraz najgorsza dla mnie sprawa - nie potrafię szyć na maszynie !!!!!!!!!

Muszę nadrobić stracony czas i się nauczyć

Kupołem len bo podobał misię jego kolor i nie trzeba go będzie moczyć w herbacie. A więc do roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huraaaaa !!!!!!!!!!!! Umiem szyć na maszynie, a tak wypadly moje pierwsze w życiu ściegi

IMG_5455.JPG

 

Teraz zacząłem się pastwić nad materiałem i próbuję go poplamić , może się uda tak jak na tym zdjęciu repliki ?

mayflower-ii.jpg

 

Na razie pierwsza próba wyszła tak

IMG_5461.JPG

 

Po lewej stronie polane herbatą i maźnięte bejcą. Po prawej tylko bejca , ale chyba za mocno. Jak Wy sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej lepsze. A odległości między ściegami trzymają skalę?

Na moich żaglach odstęp między ściegami ma 8mm co w skali 1:150 da szerokość brytu 120 cm i to by mniej więcej się zgadzało. Zresztą tak też jest na plastikach.

co do kolorów to bliżej jestem zdania Tornada , ale i ciemniejsze plamy gdzieniegdzie też spróbuję dołożyć.

dzięki za opinię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

":oops: Pierwsze koty za płoty " udało mi się zrobić komplet grotżagli

od dziobu

IMG_5468.JPG

od rufy

IMG_5469.JPG

jeszcze pozostaje obszycie żagli likliną

IMG_5470.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komplet żagli uszyty

IMG_5475.JPG

 

Jak na pierwszy raz , to jestem zadowolony z wyniku. Grotżagiel jest już obszyty likliną . Obszycie zrobiłem ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym modelem powinien być zestaw firmy Smer. .... Powiem szczerze że byłby to hit tego forum.

Podpucha duża , ale materiał do przemyślenia. Na razie następny planuję z drewna . Ale kto wie ??!! MUszęęę to zobaczyć, podaj gdzie tego szukać.

parę dni tu nie byłem , ale to nie znaczy że prace zupełnie stoją. Obszyłem liklinami wszystkie żagle (strasznie powolna dłubanina). Na grotżaglu wydłubalem oczka do bulin, gordingów i nokgordingów - pokazane w powiększeniu. A oto i przezentacja ostatnich osiągnięć

IMG_5477.JPG

IMG_5478.JPG

IMG_5483.JPG IMG_5484.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.