Skocz do zawartości

Kalkomanie krok po kroku


kornik_69

Rekomendowane odpowiedzi

No wiec jak to jest z Decalfixem Humbrola??? Mam ladnie zasiduoluxowany model gotowy na kalkomanie..... i teraz sie boje

Lepiej zainwestuj w Microscale Set i Sol. W porównaniu z Decalfixem to niebo a ziemia. Nie zauważyłem, żeby Decalfix zmiękczał kalkę jakoś szczególnie. A błyszczało się tak, jakby nie był płyn użyty.

a co myślicie o moczeniu kalki nie w wodzie tylko bezpośrednio w płynie zmiękczającym?

Kiedyś tak zrobiłem, raz że za dużo się zużywa, a dwa że pod wpływem wody kalka lepiej mimo wszystko się zsuwa. Płyn kładź na położoną kalkę i wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie o moczeniu kalki nie w wodzie tylko bezpośrednio w płynie zmiękczającym? np. model mastera.

 

Poza wymienionymi przez kolegów wadami takiego rozwiązania, dodałbym jeszcze to, że co delikatniejsze kalki mogą się rwać podczas zdejmowania ich z papierka i przenoszenia na model.

 

Nie ma co kombinować, bądź co bądź woda jest póki co tańsza niż płyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powierzchnie malowane Alcladami można/należy przed nałożeniem kalek lakierować?

Czy Alclady reagują negatywnie na płyny do kalek (opinie w necie bardzo różne, chodzi mi o Szanownych Kolegów osobiste doświadczenia)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Kornik i spółka naprawdę świetna robota, myślę, że niejedna osoba (w tym i ja) skorzysta na waszych radach.

 

Ja bym jeszcze prosił ze swojej strony o opisanie (chociażby w skrócie) różnic w płynach do kalkomanii Set i Sol - od Gunze, oraz od Microscale.

 

Czym one się różnią? Które lepiej wybrać? Bo właśnie stanąłem przed tym dylematem i nie wiem, którą parę brać, czy Gunze, czy Microscale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zależy co możesz akurat kupić

Ja używam microscale i jest ok, słyszałem że pactry płyny są dobre. Słyszałem też aby się trzymać z dala od wynalazków Model Mastera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, chcę kupic coś sprawdzonego. Najlepsze opinie są podobno o produktach Microscale, oraz Gunze. Tylko nie wiem, czy są między nimi jakieś różnice. W temacie nie zostało to wyjasnione. Kiedyś gdzieś tam przy oakzji czyjegoś bodajże warsztatu wyczytałem, że któreś z nich jest agresywne, rwie kalki, ale tylko te delikatne, za to drugie bardziej uniwersalne, nie wiem nie mogę teraz tego znaleźć.

 

Sta moje pytanie do osób, które mają doświadczenie z tymi środkami, którą parę wybrać? Żeby to lepiej zobrazować:

 

setsol.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że prędzej czy później będziesz musiał się zaopatrzyć w dwa zestawy płynów. Mocniejszy i słabszy. Ja na razie mam Microscale i dotychczas mi wystarczały. Ostatnio jednak trafiłem na kalki, które w ogóle na nie nie reagowały i pewnie przydało by się do nich coś mocniejszego, żeby je dobrze ułożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Różnią sie one jakimikolwiek właściwościami, czy są bez różnicy?

Myślę, że producenci nie wymyślają prochu i bazują na sprawdzonych recepturach - tak jak z aspiryną, to samo działanie, a nazwy różne w zależności od firmy.

Ja używam microscale, jestem zadowolony. Rzeczywiście, przy niektórych kalkach trzeba uważać, coby ich nie podrzeć po aplikacji płynu.

 

Słyszałem też aby się trzymać z dala od wynalazków Model Mastera.

Słabe działanie, w moim odczuciu tak jak Humbrol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że producenci nie wymyślają prochu i bazują na sprawdzonych recepturach - tak jak z aspiryną, to samo działanie, a nazwy różne w zależności od firmy.

 

A ja myślę, że nie do końca jest tak jak piszesz, a porównanie nietrafione. W końcu sam napisałeś, że płyny Humbrola, czy Model Mastera nie sa najlepsze, więc jednak są różnice.

 

No, ale już coś wiemy, czyli płyny od Microscale są delikatniejsze niz Gunze? To dobrze wiedzieć, chyba wezmę na początek te Microscale. Mimo wszystko fajnie jakby w takim temacie kompndium wiedzy o kalkomaniach, ktos kto ma odpowiednie doświadczenie opisał działanie różnych płynów do kalkomani. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyn Model Mastera jest gorszy bo występuje w innej formie. Tak jak zawsze masz dwa SETa i SOLa w MM mas jeden i do zmiękczania i do utrwalania kalkomanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam.

Ja mam takie trochę dziwne pytanie. Czy zmiękczacz do kalek można zastąpić octem?? Tą metodę wyczytałem na jakimś forum, lecz nie pamiętam na jakim. Więc czy da się octem zmiękczać kalki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem i raczej próbować nie zamierzam. Oczywiście możesz poeksperymentować, ale radziłbym to robić na jakiejś niepotrzebnej kalkomanii i złomie modelarskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Czy po takiej kuracji kalki bedą wyglądać jak namalowane. I czy dobrym do tej kuracji jest płyn Humbrola Decalfix bo słyszałem że jest on bardzo dobrym środkiem. I skąd wziąść lakiery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie: Kładąc kalkę na goły plastik (tak było w instrukcji) używałem Mr. Softera (zielona etykietka na butelce). Kalka się nie srebrzyła i ładnie wchodziła w zagłębienia. Miałem do położenia dość duży kawałek. Na całej powierzchni było dobrze, ale w jednym miejscu kalka zwinęła mi się w bezkształtną twardą masę (na szczęście w zestawie mam zapas ). Co zrobiłem źle?

Poza tym na podłodze modelu są 2 "bąble" (powinny być, nie jest to żadna nadlewka czy coś) Kładąc na nich kalkę nie przylega ona dokładnie do "miejsca styku bąbelka z podłogą", tylko wisi w powietrzu rozpięta między szczytem bąbelka a miejscem na podłodze oddalonym o ok. 3mm od niego. Próbowałem nacinać to nożykiem, ładowałem Softera ile wlezie i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobiłem źle?

 

To chyba jasne. Kładłeś kalkomanie na goły plastik (zapewne nie odtłuszczony). Dodatkowo płyn, którego używasz (bardzo dobry zresztą) ce:bip:e się tym, że zmiękczając kalkomanię często zwija ją i dopiero po upłynięciu pewnego czasu (nie wolno jej wtedy dotykać !!!) kalkomania wraca do swojej właściwej pozycji i osiada jak należy.

 

Poza tym widać, że chyba nie zbyt dokładnie zapoznałeś się z poradnikiem. Jak byk jest tam napisane, że przed nałożeniem płynu Softer (SOL) trzeba dokładnie, mechanicznie usunąć spod kalkomanii powietrze np. palcem owiniętym w miękką szmatkę (ja tak to właśnie robię i doskonale się sprawdza).

 

 

Czy po takiej kuracji kalki bedą wyglądać jak namalowane. I czy dobrym do tej kuracji jest płyn Humbrola Decalfix bo słyszałem że jest on bardzo dobrym środkiem. I skąd wziąść lakiery.

 

O Decalfixie wyrażałem się już niejednokrotnie i to nie tylko w tym wątku. Nie chce mi się powtarzać w kółko tego samego. Nie jest to idealny specyfik i jakkolwiek by nie był reklamowany przez sprzedawców w sklepach modelarskich, to niestety nie osiągnie się przy jego pomocy takich efektów jak przy użyciu płynów dwuskładnikowych.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyn Model Mastera jest gorszy bo występuje w innej formie. Tak jak zawsze masz dwa SETa i SOLa w MM mas jeden i do zmiękczania i do utrwalania kalkomanii.

 

MM produkuje dwa płyny:

MM_decals.jpg

 

 

Płyn Tamiya dobrze się sprawuje z delikatnymi kalkami Revell'a (z innymi nie próbowałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jak nałożę kalkomanie i zrobię tak jak w poradniku to jeszcze na to dawać bezbarwny na kalki czy nie ?

Ja mam te płyny co na fotce wyżej są to jest sol i set ? Używa się ich tak jak w poradniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nałożę kalkomanie i zrobię tak jak w poradniku to jeszcze na to dawać bezbarwny na kalki czy nie ?

 

Tak.Zabezpieczysz w ten sposób swoje kalkomanie.

 

Ja mam te płyny co na fotce wyżej są to jest sol i set ? Używa się ich tak jak w poradniku ?

 

Zapewne tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witajcie

 

Mam małe pytanko, gdyż nie mogę doczytać nigdzie Mianowicie co zrobić, aby pozbyć się bąbelków spod kalkomanii. Czy wystarczy tylko jakoś przycisnać przez szmatkę? W starej instrukcji tamiyowskiej jest coś opisane, aby do tego użyć ciepłego/gorącego ręcznika, nie mam pojęcia o co chodzi A jak się ma sprawa z mr.softerem? Czy on jako tako wyciąga bąbelki spod kalkomani? Dociskać przed czy po zaaplikowaniu tej chemii?

 

Pozdrawiam pomocnych kolegów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecam powrót do strony pierwszej wątku. W Ad.2 pkt. 11 stoi wyraźnie:

 

11) Tak nałożoną kalkomanie wgniatamy delikatnie w powierzchnię przy użyciu bawełnianej szmatki, usuwając pęcherzyki powietrza nagromadzone między kalką a powierzchnią. Najlepiej jest robić to nakładając szmatkę na palec wskazujący i wgniatając kalkę wałkując palcem w szmatce po jej powierzchni;

 

Płynu Softer (Sol) używamy po usunięciu powietrza. Po nałożeniu tego płynu nie można już ruszać kalkomanii gdyż to grozi jej uszkodzeniem.

 

Przeczytaj dokładnie cały wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.