Jump to content
KRYSTEK

Su-7/20/22

Recommended Posts

Witam kolegów. Poszukuję zdjęć samolotu Su-22M4 nb 7307.

Interesują mnie zdjęcia z okresu służby.

Jak najbardziej lotne suczki z 7 i 40 ELT (8 kwiecień 2009 Świdwin).

suki.jpg

suka1.jpg

suka.jpg

suka2.jpg

mam...

zdjęcia są obrabiane i więcej galerii będzie na naszej stronie.

Dziś lub po świętach... jeśli się wyrobię

Ponieważ MiG-21 "dorobił się" własnego wątku mam propozycję aby podobny właśnie o "Suczkach"

Sam zacznę od pytań, mianowicie szukam informacji odnośnie kontenera Wjuga. Czy był/jest on u nas stosowany? Wiąże się to oczywiście z posiadaniem rakiet H-25MP lub H-58U.

Drugie pytanie dotyczy rozpoznawczych Su-22. Doliczyłem się sześciu maszyn przystosowanych do przenoszenia kontenerów KKR-1 (3305, 3407, 3508, 3509, 3710, 3811). Wiem, że było ich więcej. Bodajże w Skrzydlatej Polsce był artykuł właśnie o rozpoznawczych Suczkach. Zna ktoś numer?

EDIT:

Znalazłem w sieci stronkę z dokładnym opisem zasobnika KKR-1. Niestety po niemiecku ale informacji sporo. LINK.

Znalazłem w sieci stronkę z dokładnym opisem zasobnika KKR-1. Niestety po niemiecku ale informacji sporo. LINK.

A ja znalazłem na tej stronie coś innego

sz07-1.jpg

Fotka wykonana przez pilotów MFG28, a zatem na Bałtyku.

Z tego co znalazłem na necie w tym czasie służyły tutaj "Smiełyj" (1982-1987) i "Sławnyj". Jeśli fotka robiona była w latach 1989-1991 to jest szansa, że to ORP Warszawa

Sam zacznę od pytań, mianowicie szukam informacji odnośnie kontenera Wjuga. Czy był/jest on u nas stosowany?

Był zakupiony, podwieszany (w Powidzu powinny leżeć 3 sztuki). Nigdy nie użyto Wjugi w połączeniu z rakietami H-25MP. Od jakiegoś czasu są wycofane i czekają na złomowanie lub inny smutny los.

Drugie pytanie dotyczy rozpoznawczych Su-22. Doliczyłem się sześciu maszyn przystosowanych do przenoszenia kontenerów KKR-1 (3305, 3407, 3508, 3509, 3710, 3811). Wiem, że było ich więcej.

Z tego co mi wiadomo, zrobienie z Su-22 samolotu zdolnego do rozpoznania za pomocą KKR trwa parę chwil. Wiąże się to z wymianą pulpitu sterowania KLON na pulpit sterowania KKR.

Z tych co pamiętam, samoloty które latały z zasobnikiem to: 3203, 3305, 3306, 3407, 3508, 3509, 3710, 7411, 7819, 8205, 8310, 8715, 9204, 9306, 9615.

Zakupiliśmy 4 zasobniki wraz z Su-20, dla Su-22 nie dokupowaliśmy żadnych.

Piotrze,Vjuga do zrobienia samodzielnie H-25MP bo tylko takie były/sa u nas ,WES model oraz Prop&Jet . Te pierwsze znacznie lepsze.

KKR ,hm jak znajde w bałaganie to wrzuce fotke .Z Ukrainy z ciekawego modelu Su-22M3.

Wszystko 1:72 oczywiscie

Piotrze,Vjuga do zrobienia samodzielnie H-25MP bo tylko takie były/sa u nas ,WES model oraz Prop&Jet . Te pierwsze znacznie lepsze.

KKR ,hm jak znajde w bałaganie to wrzuce fotke .Z Ukrainy z ciekawego modelu Su-22M3.

Wszystko 1:72 oczywiscie

Podwieszenia WESa mam albo coś bardzo podobnego (małe wtryskowe ramki), nawet w całkiem pokaźnym asortymencie.

Vjuga to rzeczywiście tylko wanna z owiewką kabli z przodu.

Co do ukraińskiego Su-22 czytałem o nim, podobno niektóre elementy są całkiem całkiem.

Wracając do rozpoznawczych Suczek to zauważyłem, że u nas do lotów na ogół są wystawiane w wariancie 1 x KKR-1 + 2 x PTB-1150 lub PTB-800.

Nasi sąsiedzi (DDR, Czechsłowacja i Węgrzy na M3) zawsze podwieszali dodatkowo SPS-141 z wyrzutnią dla przeciwwagi. Wygląda raczej na wariant wystawowy.

Używane u nas "lotne" warianty z KKR to: 1x KKR; 1x KKR + 2x baniaki 800l; 1x KKR + 2x baniaki 1150.

Misje z wykorzystaniem zasobnika dzielą się na szkolne i bojowe.

I proszę, tylko nie "VJUGA" :P WJUGA tak piszmy. ;)

Witam!!!

Piękna furmanka. Mówisz masz.

th_img014.jpg

Wesołych Świąt.