Skocz do zawartości

BT 42 Finnish Army TAMIYA 1/35 - WINIETA


ROMAN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wakacje to taki fajny czas gdzie można sobie pozwolić na hobby nie stresując się jego uciekaniem. Jednym z owoców wakacyjnego modelowania był czołg BT-42 Tamiyi. Model nie stwarzający żadnych problemów montażowych.

 

DSC03088.jpg

 

DSC03061.jpg

 

DSC03067.jpg

 

DSC03076.jpg

 

Ponieważ był figurant pomyślałem by do w sumie nudnego pojazdu ukręcić winietę. Doszły jeszcze dwie figurki plus koza z zestawu chyba MiniArtu.

 

DSC03372.jpg

 

DSC03388.jpg

 

DSC03380.jpg

 

DSC03478.jpg

 

DSC03476.jpg

 

DSC03481.jpg

 

DSC03482.jpg

 

DSC03520.jpg

 

DSC03474.jpg

 

DSC03484.jpg

 

Miłego oglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny temat. Miło spojrzeć na coś innego, w ciekawym wykonaniu.

 

DSC03520.jpg

Gdybyś skadrował fotkę tak aby nie widać było boku dioramki, naprawdę można by uwierzyć że to kolorowa fotka z okresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny temat. Miło spojrzeć na coś innego, w ciekawym wykonaniu.

 

DSC03520.jpg

Gdybyś skadrował fotkę tak aby nie widać było boku dioramki, naprawdę można by uwierzyć że to kolorowa fotka z okresu.

 

Dokladnie tak, świetnie to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem tu przez stronę tytułową i nie żałuję. Świetna praca! Wszystko ładnie pasuje, widać konsekwencję na każdym kroku a sposób wykonania i prezentacji przypomina strasznie modele Steve'a Zalogi. Gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia Admina robi takie wrażenie, że aż tu zajrzałem.

Mam pytanie zdjęcia z widokiem z tyłu robione w plenerze czy przy lampce?

Generalnie czy to jest fotomontaż, naturalne tło, a może widoczek z "kalendarza"?

Kompozycja taka jak lubię najbardziej prosta, a jednocześnie bardzo ciekawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też pytanie co do tytułu. Czy to jest winieta, czy już diorama?

Czytałem gdzieś, że model nawet na malej podstawce, ale z figurkami, to już diorama.

 

O tym co to jest diorama a co winieta w sieci napisano tonę tekstu i w zasadzie nic z tego konstruktywnego nie wynikło. Ja dla własnych potrzeb uszeregowałem sobie to w ten sposób. O ile na przykład w tytule jest nazwa własna obiektu typu BT-42 z podstawką to to traktuje jako winieta. Natomiast jeśli coś tam co przedstawiam ma tytuł np. "Zmiana" to to traktuje jako dioramę. Odpada mi więc zastanawiać się nad wielkością, rozbudowaniem sceny lub ilością figurek. Oczywiście to tylko moje zdanie co do zasadności powyższego nazewnictwa.

 

Mam pytanie zdjęcia z widokiem z tyłu robione w plenerze czy przy lampce?

Generalnie czy to jest fotomontaż, naturalne tło, a może widoczek z "kalendarza"?

 

Czak, przedstawione fotki plenerowe są naturalne, robione w moim ogródku w świetle dziennym bez udziału dodatkowego oświetlenia czy trików montażowych. Z zasady większość zdjęć plenerowych wykonuje wczesnym popołudniem przy średno zachmurzonym niebie. Ponieważ nie za bardzo lubię zdjęcia w pełnym słońcu ze względu na ostre kontrasty wyczekuje aż słońce zajdzie za chmurkę i wtedy w świetle rozproszonym cykam foty.

 

 

Pozdrawiam i dziękuje za komentarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia Admina robi takie wrażenie, że aż tu zajrzałem.

Dokładnie, tak samo zrobiłem i wow! Całość rewelacyjna i wielki plus za to, że model nie jest zmaltretowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna scenka, bardzo realistyczna, no i zdjęcia boskie. Nad moim Kanone też mają stać pozoranci, nadal szukam jakiś ciekawych postaci, Twoja scenka mnie zainspirowała. Gratulecje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman, mam pytanie techniczne dotyczące rozjaśnień na pancerzu. Często czytam, że takowe są robione aerografem z farbą bazową rozjaśnianą np. bielą. Wszystko jest OK, ale nurtuje mnie, jak to zrobić fizycznie, żeby nie zapaskudzić modelu.

 

Czy farba bazowa jest w aerografie i po prostu dolewasz białej i mieszasz w zbiorniczku czy przygotowujesz odcienie wcześniej?

 

Czy myjesz aerograf pomiędzy odcieniami?

 

Jak malujesz, że pojaśniony jest tylko środek? Masz szablon czy po prostu z ręki? Zaczynasz nad jakąś kartką?

 

W moim Stallionie ewidentnie zabrakło tych wyblaknięć, ale po prostu nie wiedziałem, jak to ugryźć, a nigdzie nie znalazłem instrukcji krok po kroku..

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest kwestią wprawy. Tak, wszelkie rozjaśnienia robię aerografem. W przypadku BT42 podstawową była szara baza (jakaś tam szarość niemiecka). Po pomalowaniu dodaje do tej farby kilka kropel jasnej (nie białej) np. jasnej kremowej czy piaskowej. Dodaje to do bańki w aerografie. Nie mieszam w oddzielnych naczynkach bo tylko kiedyś bałagan mi się robił. Jak wspomniałem farby dobieram w aero. Gdy szarość stanie się ciut jaśniejsza psikam w miejsca jak widać na BT42. Białe farby mają to do siebie, że zawsze potrafią posadzić kropke tam gdzie nie potrzeba a białą kropke widać zawsze dużo bardziej niż ciemną. Dlatego jest jeszcze jeden kolor dla kontrastu i zafałszowania ewentualnych jaśniejszych kropek. Do bazowej szarej dodaje kilka kropel jakiejś ciemnej farbki np. zlewek różnych farb doprawionych czernią i tym delikatnym ruchem maluje aero wszelkie zagłebienia tak jak na BT widać. Reasumując - Bazowa szara, kilka kropel jasnej a na koniec kilka ciemnej. Wszystko z ręki bez szablonów. Aerograf myje z lenistwa rzadko, raczej go płukam i przedmu:bip:e.

 

Oczywiście możesz takie rozbielenia wykonać jeszcze inną techniką np. jasną farbą olejną dla artystów malarzy. Kropeczka jasnej i rozcierasz pędzelkiem ale ja osobiście wolę aero.

 

Ps. Zlewki biorę z najróżniejszych farb. Coś był malowane, zostało w aero to zlewam do specjalnego słoiczka. Po jakimś czasie zbiera się tam ciemnobrunatna breja która nie jest czernią. Śewietna do gruntowania dioram czy przyciemniania kolorów. Oczywiście zlewki muszą być tej samej gamy farb i nie mogą być to mieszadełka emalii z akrylami.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.