Skocz do zawartości

M3 Lee - 1/35 Tamiya


bazylms

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet jeśli model będzie miał błędy merytoryczne, a dobrze go wykonasz to i tak będzie wart poświęconego mu czasu. Modelarstwo to w końcu w dużej mierze dobra zabawa, a więc nie każda miniatura musi być idealna - takie moje zdanie. Możesz nadrobić błędy modelu stawiając go na jakiejś interesującej scence

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 192
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Miał być łatwy i szybki projekt a skończyło się jak zawsze. Postanowiłem nie ruszać nitów pomimo spawów które widać na zdjęciach z linku podanego przez Gajura. NIe jestem na 100% przekonany czy to jest oryginalne spawanie czy modifikacja powojenna. Ale za to sporządziłem sobię liste innych drobnostek któe będę poprawiał. I tak na pierwszy ogień poszły tylne osie kół napinających.

Tak wygląda to na zdjęciu:

 

rsz_m3_lee_17_of_24.jpg

Zródło: http://www.primeportal.net/tanks/cesar_ferreira/m3_lee/

 

Tak wykonała to Tamiya (wiem że model stary)

 

rsz_dscf1622.jpg

 

A tak, choć nieudolnie poprawiłem to ja:

 

rsz_dscf1627.jpg

 

rsz_dscf1628.jpg

 

Kolejne przeróbki już wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właz zaklejony na głucho - w środku nie ma na co patrzeć. Swoją drogą nieźle się nagimnastykowałem z tymi zawiasami. Może mi ktoś powiedzieć jak najłatwiej rolować elementy z blachy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Bardzo ładnie walczysz z tym zestawem. Uwielbiam stare modele. Co krok zaskakują człowieka babolami, skrótami myślowymi itp. W końcu macha się na wszystko ręką i stara się przynajmniej przyzwoicie pomalować.

Czekam na moment kiedy wymiękniesz z poprawkami.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Mario i kto to mówi (patrz M4). A co do detali to poprawiał będę już tylko przednie blotniki i dodam otwory na osłonach transmisji. Ogólnie mam podobne podejście do twojego - to ma sprawiac przyjemność a nie powodować modelowstręt.

 

Męczenia plastiku ciąg dalszy. Uchwyty na wieży, peryskop (zdaje się radiooperatora i strzelaca zarazem) oraz najsłabsze elementy - wentylatory i ich osłony. Oczywiście na koniec wszystko będzie szpachlowane do kadłuba.

 

DSCF1640.JPG

 

DSCF1646.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap przeróbek za mną. Teraz to już została naprawdę banałka.

Na początek poszły przednie błotniki. pocieniłem krawędzie i dorobiłem metalowe zagięcia. Próbowałem także zrobić otwór na osłonie transmisji, ale wycięcie kółka o średnicy 1mm okazało się za trudnym wyzwaniem. Ostatecznie kapnąłem kropelkę CA i zeszlifowałem. W środku dziurka na zdaje się klucz. zreszta na fotach oryginału widać o co biega.

 

m3_lee_08_of_86.jpg

Źródło: www.primeportal.net

 

DSCF1689.JPG

 

Kolejną przeróbką to był wydech. Efekt wygląda tak:

 

DSCF1693.JPG

 

a starłem się osiągnąć takie coś:

 

rsz_m3_lee_17_of_24.jpg

Źródło: www.primeportal.net

 

Powiedzmy że wyszło tak sobie - wyloty troszkę za nisko i za daleko od siebie. Ale lepsze to niż to co proponuje Tamiya. Efekt osiągnięty poprzez wygięcie rur wylotowych pod kątem 90 stopni i zmiana pozycji ich mocowania - na zdjęciach widać oryginalne dziury po zewnętrznych stronach tłumików.

 

DSCF1694.JPG

 

Oczywiście wszystkie szpary będą jeszcze szpachlowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz jeszcze przemywał debonderem miejsca mocowania blach? Pytam,bo trochę kleju na nich widać (ja też sobie z tym nie radzę).

Kolejny bezstresowy warsztat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ciągle do przodu. Wiekszość poprawek zrobiona, kolejnych nie przewiduję. Chyba że znajdzie się jakiś wielki babol. Model do zdjęć złożony "na sucho" aby łatwiej było jeszcze coś poprawić. Ponadto zanim przykleję górę chcę jeszcze wyprofilować gąsienice, a to łatwiej będzie zrobić bez góry.

 

rsz_dscf1707.jpg

 

rsz_dscf1710.jpg

 

Nie wiem jak daleko powinien wystawać KM z kopuły - może ktoś wie? Wydaje mi się zę dość daleko bo inaczej jak by się tam zmieścił. Czy ma ktoś może zdjęcie mechanizmu zamykania włazu na tej kopułce? Muszę coś tam dorobić.

 

 

rsz_dscf1712.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak, choć nieudolnie poprawiłem to ja:

I to jest dobre podejście. trzeba się najpierw starać aby pojawiły się wyniki.

Widzę że naprawdę cię wciągną świat poprawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do poprawek to tylko kosmetyka. Wosiek jest tu prawdziwym mistrzem jak i kilku innych kolegów. To już trzeci model z rzędu w którym robie małe poprawki i chciałbym w końcu też sobie skleić jakiś z pudła, he,he. Dzisiaj szpachlowanie i jutro może uda się budę do kupy skleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałaś się za pracę z modelem trochę a rebours. Pogoniłeś z robotą jak Wincenty Pstrowski, a dopiero w drugiej kolejności zacząłeś się zastanawiać, jak usunąć błędy merytoryczne. Miałeś do wyboru dwie opcje: zrobić model faktycznie prosto z pudła, albo poświęcić nieco czasu na analizę dokumentacji - wierz mi, ale M3 jest dość popularnym pojazdem i w sieci bez problemu można znaleźć dość szczegółowe walkaroundy. Ponieważ twoja praca z modelem to taka bardziej "radosna twórczość" niż korygowanie błędów, udało ci się stworzyć potworka, który, po prawdzie ma niewiele współnego z oryginałem. Sama wieżyczna z armatą 37mm ma trzy poważne błędy: Pod lufą armaty była zamontowana przeciwwaga, służąca lepszemu wyważeniu uzbrojenia, a nie kolejny browning. Nie wiedzieć czemu, zlikwidowałeś wnękę umożliwiającą ujemne wychylenie armaty. Po trzecie, zrobiłeś otwarty właz d-cy razem ze stałym elementem, do którego były przymocowane skrzydła zawiasu. Ja wiem,że chłopaki z USA mają krzepę, ale bez przesady ) Tak więc mam radę na przyszłość: albo klei prosto z pudła,albo poświęć przez sklejaniem dwa wieczory na analizę dokumentacji

 

Pozdtawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... mocne słowa ale muszę przyznać że niestety Panzerart wie co mówi - dobre przygotowanie się do tematu to podstawa

inaczej będzie tak jak w przypadku mojej panterki, mi też się ciągle obrywa w podobnym tonie ale to dobrze

nie zniechęcaj się jednak krytyką, popraw raz jeszcze to co trzeba i wyjdzie ładny modelik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.