Skocz do zawartości

[MJZ] Trofeum Dywizjonu 303


fiedotow

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 178
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wersja 2.0 wygląda ZNACZNIE lepiej niż 1.0

Porównując z kolorowymi zdjęciami "z epoki" odnoszę wrażenie, że mundury powinny być ciut ciemniejsze, podobnie jak i maewestki (ciekawe jest pochodzenie tego określenia: maewestka). Wydaje mi się, że jakiś ciemny filtr powinien załatwić sprawę - tu oddaję pole fachowcom.

I kilka zdjęć, które sprowokowały mnie do napisania powyższych słów.

 

article-2016667-0D13A25500000578-524_964x425.jpg

Źródło: www.dailymail.co.uk

 

Zumbach-left-Pol42.jpg

Źródło: www.mission4today.com

 

attachment.php?attachmentid=170530&d=1236213319

Źródło: forum.keypublishing.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno dyskutować nad kolorystyką wg zdjęć. Poza tym moje zdjęcia, jak się orientujesz są dalekie od ideału. Moje mawestki mają kolor podobny do tych na pierwszym zdjęciu. Sprawdzę, ale zdaje mi się, że w kołobrzeskim M.O.Pie jest mundur RAF. Porównam wtedy kolorystykę. Jutro mam sporo czasu w Kołobrzegu... Już widzę, że muszę zmienić kolor guzików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maewestki pochodzą od pseudonimu artystycznego aktorki, która znana była jako Mae West. mówiąc delikatnie miała czym oddychać i piloci żartobliwie skojarzyli z nią wypukłości maewestek. czasem mała rzecz potrafi poprawić nastrój :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno dyskutować nad kolorystyką wg zdjęć. Poza tym moje zdjęcia, jak się orientujesz są dalekie od ideału. (...)

Cóż, tutaj dyskutujemy nad kolorystyką TYLKO wg zdjęć

 

OK, no to jeszcze jeden link całkiem współczesny

www.lotnictwopolskie.org.pl

Świetne zdjęcia. Ale są jeszcze jednym dowodem na to, jak różnie można zinterpretować kolorystykę np. munduru w oparciu o zdjęcie. Nawet na jednym z nich mundury mają różne odcienie... Jadę do Kołobrzegu na oględziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po oględzinach. I prawdę powiedziawszy stwierdziłem, że nie muszę zmieniać kolorystyki "moich" uniformów ani maewestek, tylko troszkę popracować nad nimi, by bardziej przypominały te ze zdjęć.

Oto plon wizyty w MOPie.

imgp41871024x683.jpg

imgp41891024x683.jpg

imgp41911024x683.jpg

imgp41921024x683.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ przed Spitem jest kawałek muru, w założeniach miałem wykonanie go.

66600x424.jpg

No podobieństwo tyle, na ile pokazuje to zdjęcie i pozwolą moje skromne umiejętności w tej materii... Kolejna nowość dla mnie. Ale do rzeczy.

Z grubej tektury wykonałem pudło które będzie murem i podstawą kawałka terenu nad murem. Usunąłem również piaskowy teren przy asfalcie. W jego miejsce wykonałem nowy. Posłużyła mi do tego akrylowa elastyczna szpachlówka do drewna.

imgp42031024x683.jpg

imgp42041024x683.jpg

imgp42061024x683.jpg

 

Ścianę pokryłem tą samą szpachlówką.

imgp42081024x683.jpg

 

Po wyschnięciu i przeszlifowaniu zacząłem robić cegły...

imgp42121024x683.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na KPMie zasugerowano mi, że mur może być wapienny... Ale mimo wszystko po wielokrotnym przejrzeniu tych i innych zdjęć pozostaję w przekonaniu, że to cegła.

Poszukałem wymiarów cegły angielskiej: 102 X 215 x 65 mm. W związku z tym z grubsza przeliczyłem wysokość murku i wyszło, że mój jest o dużo za duży. W ruch poszła piłka włośnica i po kłopocie. Mam kiepski wzrok a i zdjęcia nie są też nadzwyczaj ostre w rejonie bohatera niniejszego posta. Ale widać dość nieregularne ułożenie cegieł. Tak też zrobiłem w moim. Może troszkę przesadziłem, ale mnie się podoba...

Naciąłem przy pomocy mojego przyrządziku do linii blach fugi ...

imgp42141024x683.jpg

imgp42131024x683.jpg

i zabrałem się do malowania. Na początku bardzo rozrzedzonymi różnymi brązami i czarnym

Szpachlówka doskonale chłonie a gromadząca się w zagłębieniach farba pozostaje ciemniejsza. Zapuściłem też miejscami fugi ciemniejszymi odcieniami. Na zdjęciach nie widać, żeby fugi były jasne.

imgp42151024x683.jpg

imgp42161024x683.jpg

Na taki podkład po wierzchu delikatnymi przetarciami nakładałem mieszając na murze brązy i czerwony by uzyskać coś zbliżonego odcieniem do barwy cegły.

imgp42181024x683.jpg

imgp42171024x683.jpg

Na koniec jeszcze przetarcia krótko ściętym pędzlem maczanym w czerwieni i wycieranym na sklejce której używam jako podkładki.

imgp42191024x683.jpg

imgp42211024x683.jpg

Dostałem dziś przesyłkę a w niej blaszkę z insygniami mundurowymi. Teraz pooglądam sobie zdjęcia naszych aktorów, żeby ich w miarę realnie przyozdobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale miejsca spojenia cegieł powinny byc szarawe, w końcu używano do tego jakiejś zaprawy bo w tej chwili wygląda jakby murek został wyrzeźbiony z jednego kawałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na KPMie zasugerowano mi, że mur może być wapienny... Ale mimo wszystko po wielokrotnym przejrzeniu tych i innych zdjęć pozostaję w przekonaniu, że to cegła.

...

 

Przepraszam, ja od razu mówiłem, że widzę cegłę w tym murku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mur wyszedł Ci niestety dość absurdalny. Aż mnie to skłoniło by przyjrzeć się zdjęciu. Na TYM zdjęciu mur na pewno nie jest ceglany. Widać to po proporcjach elementów i wiązaniu. Najpewniej jest to ociosany kamień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to cegła czy nie ale mnie się kolor nie podoba. Jak dla mnie cegła powinna być bardziej pomarańczowa.Warto by też używać kilka odcieni koloru co oddało by naturalność murów z cegły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to cegła czy nie ale mnie się kolor nie podoba. Jak dla mnie cegła powinna być bardziej pomarańczowa.Warto by też używać kilka odcieni koloru co oddało by naturalność murów z cegły.

 

Akurat tutaj bym sie nie zgodził. moja ciotka posiada poniemiecki dom w takim kolorze. Żadna cegła w nim nie jest pomarańczowa. Ale zaprawę widac.

 

Dwa w Anglii taka cegła była i nadal jest popularna. Nie typowo nasza pomarańczowa. Widac tam glina ma lekko inny pigment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna tendencja obowiązuje ostatnio na forum... Jeden niepochlebny post i Huzia na Józia ( wszystkiego najlepszego dla Józefów i Bogdanów w dniu imienin ;)). Kolorystyka cegły zmieniała się z latami. Inaczej wygląda cegła niemiecka przedwojenna, inaczej "palcówka" jeszcze inaczej współczesna. Co kraj to obyczaj i inne sposoby wypalania. Niby nie różnią się ogólnie ale drobiazgi powodują inne efekty końcowe (czyt. wizualne). A pomarańczową cegłę to można kupić w składzie budowlanym u Pana Stefana...Ja jestem w dalszym ciągu zdania, że to cegła. A sposób jej układania widoczny jest też na tym zdjęciu.

001vkp.jpg

A wygląda to tak (liczby to proporcje lub wymiary w mm w 1:48)

cegy.png

Wymiary cegły angielskiej znalezione w necie.

Jeszcze jedna sprawa. Kolor fug... Popatrzcie na zdjęcie... są wyraźnie ciemne, więc nie będę się silił na jasne. Może miejscami je troszkę rozjaśnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jak pokazałeś to ostatnie zdjęcie, to daję sobie łeb uciąć (i znając angielską i irlandzką starą budowę, z racji mieszkania na wyspach) jest to szary ciosany kamień a nie cegła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest ten sam mur, co na poprzednim zdjęciu.

 

Wiązanie które pokazałeś na rysunku jest błędne. Die główki plus zaprawa daje wozówkę i to zgadza się z wymiarami cegły, które podałeś.

Wiązanie na zdjęciu to naprzemienne rzędy wozówek i główek z przesunięciem, co jest typowym wiązaniem murarskim. Jedynie na końcówkach muru pojawiają się wozówki w rzędach główek. Takie wiązanie wyklucza mur na grubość jednej cegły ( tu 10cm).

 

Odstępstwa sugerują ciosy kamienne. Na poprzednim zdjęciu proporcje wykluczają cegłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jak pokazałeś to ostatnie zdjęcie, to daję sobie łeb uciąć (i znając angielską i irlandzką starą budowę, z racji mieszkania na wyspach) jest to szary ciosany kamień a nie cegła.

A dałbyś radę podrzucić kolorowe zdjęcie takiego muru?

Gonzo. To nie ten sam fragment muru, ale to samo miejsce i dzień zrobienia zdjęcia, więc sądzę, że struktura taka sama. To pokazałem tylko jako przykład. Ja nie upieram się, że to na 100% cegła jak niektórzy kładą głowę, że mają rację . Mam nadzieję, że wspólnymi siłami dojdziemy co to jest i jak najlepiej pokazać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ten sam fragment muru, ale to samo miejsce i dzień zrobienia zdjęcia, więc sądzę, że struktura taka sama

 

To już jest kwestia, o której nic nie mówię. Nie analizowałem tematu aż tak daleko, by wypowiadać się na temat wyglądu otoczenia tego Spitfire. Jedno co widzę, to że mur na poprzednim zdjęciu jest z większych elementów i w innym układzie niż mur z cegły. A już w to co zrobisz w modelu to ja nie wnikam wcale. Dość mam na głowie ze swoim .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jak pokazałeś to ostatnie zdjęcie, to daję sobie łeb uciąć (i znając angielską i irlandzką starą budowę, z racji mieszkania na wyspach) jest to szary ciosany kamień a nie cegła.

A dałbyś radę podrzucić kolorowe zdjęcie takiego muru?

Gonzo. To nie ten sam fragment muru, ale to samo miejsce i dzień zrobienia zdjęcia, więc sądzę, że struktura taka sama. To pokazałem tylko jako przykład. Ja nie upieram się, że to na 100% cegła jak niektórzy kładą głowę, że mają rację . Mam nadzieję, że wspólnymi siłami dojdziemy co to jest i jak najlepiej pokazać...

 

Postaram się nie znaleźć czegoś starszego niż 800 lat ;). Teraz trudno o taki murek w Irlandii, ale dam radę. Nie wiem tylko kiedy.

 

A już wyjaśniam dlaczego daję głowę - ciosany kamień był materiałem bardzo powszechnym i tańszym niż cegła. O wytrzymałości w porównaniu kamień - cegła chyba nie trzeba mówić.

 

I jeszcze na koniec - szary murek kamienny mniej się rzuca w oczy z powietrza jak czerwony ceglasty, szczególnie w takim miejscu jak polowe lotnisko

 

Ale postaram się pomóc jak najszybciej się da. Bo dioramka piękna i lubię pomagać, a nie tylko się czepiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na zdjęcia od Skotiego zabrałem się za produkcję kurzu.

Z czasów gdy zajmowałem się również modelami wolnolatającymi została mi balsa. Zacząłem ją sklejać w warstwy. Później poszedł w ruch wałek z papierem ściernym i to była zasadnicza dzisiejsza praca - produkcja sporej ilości kurzu. Żeby mi się nie zapodział użyłem urządzenia zasysającego zwanego odkurzaczem. A jako produkt uboczny pozostał pofałdowany kawałek balsy, który postanowiłem użyć jako terenu w dioramie.

imgp42391024x683.jpg

imgp42401024x683.jpg

imgp42431024x683.jpg

imgp42441024x683.jpg

imgp42451024x683.jpg

imgp42461024x683.jpg

imgp42471024x683.jpg

imgp42491024x683.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiązaniu nie ma nic nietypowego. Jest to najnormalniejsze na świecie wiązanie angielskie. Jest tego na wyspach od nagłej i ciut ciut:

 

aaa-4_zps1722d8c0.jpg

 

Ostatnia warstwa - to cegły ułożone na sztorc. Ot i cała magia.

 

Aha - cegły na wyspach mają inny rozmiar, niż na kontynencie: 215mm x 102,5mm x 65mm

 

Pozdrawiam

Eryk

 

Inżynier od cegieł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na dioramce wszystko jest ceglase, nie widac tych wiązań.

 

A co myślisz o tym, ze to nie cegła tylko szary kamień. Wg mnie to kamień. Niestety nie zrobiłem zzdjęcia bo k... leje cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.