Skocz do zawartości

Prawosławna z Westerplatte


dzidas71

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jest to model armaty 76,2 mm wz.02 tzw. Prawosławnej.

Nie przypadkowo przedstawiona jest konkretnie armata z Westerplatte. Powiedzmy ,że obrona tej placówki to mój konik.

Przyznaje,że włożyłem mnóstwo serca i sporo pracy w ten model. Przedstawiona tu winietka jest merytorycznie uproszczona , głównie ze względu na walory plastyczne. Wykonanie dosłownego stanowiska bojowego tejże armaty , spowodowałoby ,że nie byłoby jej prawie widać. Chciałem ogólnie oddać klimat placówki po walkach.Mam nadzieję,że po części mi się to udało. Jeśli chodzi o samo działo , jest to wyjściowo model UM z szeregiem własnych zmian (zmienione łoże z dodanymi nitami , dodane nity na osłonie , uszkodzenia osłony , dodane obręcze kół aby oddać uszkodzenia kół wg zdjęć. itp.)

wes1_zps2426e655.jpg

wes2_zpsca26268a.jpg

wes3_zps0e594d6e.jpg

wes4_zpsd075c580.jpg

wes5_zpsdc7b1e19.jpg

wes6_zps90e63b7e.jpg

wes7_zps0318bbef.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym jednak starał się upodobnić choć trochę tą dioramę do czasów wrześniowych. Sam model -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli mnie pamięć nie myli, to była zamieszczana gdzieś fotka tego fragmentu Placówki zaraz po zakończeniu walk. co do tego zdjęcia, to jeśli przedstawia ono rozbitą armatę w jakiejś późniejszej lokalizacji, jakiś czas po zajęciu W-tte przez Niemców, to ja nie drążę tematu dioramy, bo ustalenie wyglądu terenu walk byłoby bardzo problematyczne.

 

mnie osobiście trochę razi ten lej po prawej stronie osłony armaty, bo posiekane pociskami drzewa wyszły dość realistycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma chyba zdjęcia pozycji bojowej armaty na Westerplatte , ani przed , ani po walkach.

Tak jak wcześniej pisałem , próbowałem trochę symbolicznie , ale plastycznie oddać klimat tamtego terenu.

wepo3_zpsf01ae133.jpg

wepo4_zpsd2b6f8a2.jpg

 

Jeśli chodzi o lej , też jest dość symboliczny ,jeśli chodzi o gabaryty , ale starałem się o realizm.

 

wepo2_zps484c0c05.jpg

Na zdjęciu po bombie 500kg , u mnie raczej po 2 kg

Jeśli chodzi jednak o samą armatę , starałem sie odtworzyć wiernie konkretny egzemplarz.

 

wepo_zpsecfae43c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do modelu, to już wyżej zaznaczyłem, co sądzę. Zostaw dioramę taką, jaka jest. Szacunek za temat i wykonanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w rzeczywistości to ta, albo chyba ta armatka została jedynie uszkodzona, o czym świadczą późniejsze zdjęcia tejże transportowanej przez Niemców. Co do samej scenki powiem jedynie że ciekawa. Sam testuję różne metody wykonania podstawki pod model. Sama armatka super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Muszę powiedzieć że wkład pracy w wykonanie jej repliki patrząc na plany oraz zdjęcia zasługuje na Wielki Szacun. Ja osobiście nie wiem jakim sumptem zwróciłem się modelarstwem "jeżdżącym" w II WŚ, w kierunku II RP i ogólnie pojętych jednostek WP na wschodzię i na zachodzie wliczając w to AK.

Tak przy okazji posiadam taką w 1/72 z ACE i nie wiem jak się za nią zabrać aby wyglądała przynajmniej podobnie.

Jeszcze raz Wielki Szacun za temat i pięknego Polonika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki . Ja też interesuje się "Wrześniem 39". Szkoda ,że tak mało modeli i figurek jest na rynku , a te które są , wymagają ogromnego nakładu. Przynajmniej w 1:35. Sam posiadam np 7TP , ale na obecnym poziomie jeszcze boję się za niego zabrać. Co do skali 1:72 , to buduje jedynie samoloty , w temacie pojazdów i altylerii nie bardzo mogę pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Odgrzeję temat.

Gratulacje ze wspaniałego trofeum za model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje wspaniałego modelu - to jest dokładnie to czego szukamy na nagrodę Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.

 

Więc wyróżnienie jak najbardziej zasłużone.

 

66.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.