Skocz do zawartości

T-90 Meng 1/35 ( Wspólny warsztat Demonion i Grzegorz )


Gość Grzegorz Grabowski

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 371
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Witam. Mimo że moja 90-ka nie żyje, temat nie umiera, gdyż kolega Daniel, walczy nadal. U mnie będzie miała miejsce swoista reinkarnacja. T-90 odrodzi się w swojej wcześniejszej wersji z odlewaną wieżą. Co mogę napisać o modelu?? No po prostu szału ni ma. Ot, producent dodał kilka nowych ramek z elementami typowymi dla tej wersji T-90 np. ramka z okładziną antyradiacyjną, ramka ze spychaczem, no i oczywiście dodano elektrykę, która ma sprawić by system SZTORA zaczął świecić. Reszta jest żywcem wyjęta z poprzedniej 90-ki. Co mi się podoba w modelu? Pomyślano o tym żeby oczy SZTORY były w swojej wcześniejszej wersji, zadbano by okładzina antyradiacyjna miała odpowiednią fakturę. Wieża również ma odpowiednią fakturę odlewu. Zrobiłem kilka fotek, pomijając oczywiście robienie zdjęć elementom, które są identyczne z tymi z pierwszej 90-ki Menga. O to one:

 

Wieża z widoczną, delikatna fakturą odlewu:

 

DSCI0004_zpsd6ef2bbe.jpg

 

wie17C0a1_zps4b0897ee.jpg

 

Spychacz, oprócz elementów plastykowych, jest do niego jeszcze kilka blaszek :

 

ramka6_zps82d13812.jpg

 

Okładzina antyradiacyjna z przewodem zasilającym spychacz:

 

DSCI0005_zpsc33492c8.jpg

 

pozostałe elementy:

 

ramka5_zps438f8275.jpg

 

ramka4_zps20487f9f.jpg

 

Starszy typ wydechu z elementami silnika. Podejrzewam że silnik z poprzedniego modelu, będzie pasował do tej wersji aczkolwiek mogę się mylić. Poskładam go i to sprawdzę:

 

ramka3_zpsf518cb16.jpg

 

Gąsienice wraz łączącymi je pinami, gąski są już powycinane z ramek ( prawie ):

 

ramka9_zps3e209782.jpg

 

ramka8_zpsa8ba0529.jpg

 

System montowania gąsienic:

 

ramka11_zpsec0f0579.jpg

 

Fajną sprawą jest też ten element. Służy do wypoziomowania układu jezdnego:

 

ramka10_zps4e4ca8f8.jpg

 

A tu kilka zbliżeń na elementy pokryte okładziną. Fakturka wygląda naprawdę fajnie:

 

ramka15_zps17e4d0aa.jpg

 

ramka16_zpsb7a6eaed.jpg

 

A o to elektryka do SZTORY:

 

elektryka_zps6a0af33b.jpg

 

Niestety, odkryłem też jeden babol. Gdyby ktoś skusił się na ten model, to proszę by dokładnie obejrzał wszystkie wypraski. Meng ma to do siebie że pakując modele, nie zbyt delikatnie się z nimi obchodzi i zdarzają się połamane elementy. Tak też jest w przypadku mojego modelu. O to osłona celownika działonowego ( element Q5 ). Na pierwszy rzut oka widać co z nim jest nie tak:

 

ramka12_zps69f3b1b9.jpg

 

ramka13_zps11c97fb9.jpg

 

ramka14_zpsa44cb0ea.jpg

 

Element jest albo ułamany, albo nie odlany do końca. No nic, defekt nie jest tak poważny by nie dało się tego naprawić.

 

No to tyle, tego mini inboxa. Model spakowałem teraz do pudła i poczekam na niego do gwiazdki. W tym czasie biorę się za BV-kę. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako uzupełnienie wczorajszego postu, dziś dorzucam fotki SZTORY, ale świecącej . Może nie po ciemku, ale coś widać :

 

elektryka2_zps55157a7a.jpg

 

elektryka3_zps1d243951.jpg

 

 

elektryka4_zps51b07ddb.jpg

 

Na gotowym modelu, efekt będzie super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze się przyznam Christianie, że gdyby nie to, że Meng dał już gotowy do użycia układ elektryczny, nigdy nie wziął bym się za robienie oświetlenia. Po prostu o elektryce nie mam zielonego pojęcia. A tak, wystarczy wstawić diody, włożyć bateryjkę i z głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu,

 

U syna na półce leży T-90 Menga o numerze katalogowym TS-006. Poniżej pokazuję różnice, które zauważylem.

Wieża z widoczną, delikatna fakturą odlewu:

DSCI0004_zpsd6ef2bbe.jpg

System montowania gąsienic:

ramka11_zpsec0f0579.jpg

Fajną sprawą jest też ten element. Służy do wypoziomowania układu jezdnego:

ramka10_zps4e4ca8f8.jpg

A o to elektryka do SZTORY:

elektryka_zps6a0af33b.jpg

Czy ta wersja którą ty pokazujesz ma inny numer katalogowy, bądź ma tan sam numer, ale jest wczesniejsza, lub późniejsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… U syna na półce leży T-90 Menga o numerze katalogowym TS-006. Poniżej pokazuję różnice, które zauważylem.
Czy ta wersja którą ty pokazujesz ma inny numer katalogowy' date=' bądź ma tan sam numer, ale jest wczesniejsza, lub późniejsza?[/quote']A wystarczyło poszukać i bym wiedział, że to TS-014. Mea culpa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jest ktoś na forum kto się zna na takiej prostej elektryce i zrobił jakiegoś SBS jak dorobić proste (jak u Menga) oświetlenie? …
Ja się nie podejmę. To jest niby proste jak budowa cepa. Koszyk na baterię CR2032, mikrowyłącznik bistabilny, i małe diody 3V, ale te diody, które znalazłem są na 2,1–2,4V i nie wiem jak by się zachowały z CR2032. Widać, że wyłazi brak realnego codziennego doświadczenia, więc tym bardziej nie ma co ciebie Tomku, czy innych niedoświadczonych wpuszczać na minę.

 

Wydaje mi się, że najprostszym Steb by Steb będzie:

 

Weź zdjęcia od Grzegorza

A o to elektryka do SZTORY:

elektryka_zps6a0af33b.jpg

oraz swój model i pochodź po okolicznych warsztatach naprawy elektroniki czy są gotowi zrobić coś takiego? W Warszawie dał bym za taką robotę nie więcej niż 30 zł. Ile by zaśpiewali we Fromborku? To już sam ewentualnie sprawdzaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kwestii co to za model? Jest to wczesna wersja T-90 bazująca na odlewanej wieży bodajże T-72B, posiada także wcześniejszy typ wydechu, również z T-72, no i oczywiście jeździ na starych gąsienicach 72-jkowych. Na pewno większość z Was widziała na zdjęciach czołg T-90 z orłem i rosyjską flagą na fartuchach przeciwkumulacyjnych, o ten właśnie:

 

T-90_Tank_Day_Kubinka_2000_zps18715281.jpg

 

741ccb183dd8e59fc3d1d96cf97540d2_zpsfcbb200d.jpg

 

To jest właśnie model tego wozu. Model o numerze katalogowym TS-006, to późniejsza wersja T-90 z wieżą spawaną Podstawowe różnice między tymi wozami:

 

Wieża

Spawana:

 

meng_t-90A_turret_zps80757c9a.jpg

 

Odlewana:

 

DSCI0004_zpsd6ef2bbe.jpg

 

Wydech

 

W wersji z odlewaną wieżą starszy typ:

 

t-90_13110_zpsef7cd13e.jpg

 

w wersji z wieżą spawaną nowszy typ:

 

wydech2_zpsbef65d60.jpg

 

 

Gąsienice

 

Wieża odlewana:

 

w01788_2515340_zps6a34ee80.jpg

 

Wieża spawana:

 

t-90_092_of_261_zps0e8af0d5.jpg

 

To są takie trzy różnice, rzucające się w oczy. Tutaj można znaleźć także mix tych dwóch wozów:

 

http://www.primeportal.net/tanks/yuri_pasholok/t-90/index.php?Page=1

 

Przepraszam za to wymądrzanie się. Model o numerze TS-006 budowałem na początku tego wątku,ale zginął pod butem wściekłej żony , natomiast teraz, po skończeniu T-80BV będę budował model o numerze TS-014

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kwestii co to za model?

Jest to wczesna wersja T-90 … Model o numerze TS-006 budowałem na początku tego wątku, … będę budował model o numerze TS-014

Dziękuję za świetne objaśnienia. Bardzo rzeczowe. Dostatecznie dogłębne a nie zanudzające.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ale mnie ręce świerzbią, żeby się dorwać do tej nowej 90-ki . Dzisiaj znów wyciągnąłem ten model z szafy, żeby sobie na niego po prostu popatrzeć i tak jakoś wyszło, że wyciąłem z ramki te gumowe imitacje okładziny antyradiacyjnej i przyłożyłem do wieży. Muszę przyznać że Meng miał, pod tym względem ciekawy pomysł . Wygląda to lepiej niż Okładzina odlana wraz z wieżą. Nie mogłem się oprzeć i cyknąłem fotkę :

 

DSCI0001_zps519b1c54.jpg

 

Dobra, na tym na razie koniec zabawy z 90-ką. Zapakowałem ją do pudła i poczekam do gwiazdki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he . Wczoraj wysłałem maila do Meng Model w sprawie tego uszkodzonego elementu, który pokazywałem na zdjęciu i tak przy okazji podesłałem im kilka fotek naszego TWARDEGO . Pani z Menga odpisała mi że już przekazała te zdjęcia projektantom ( ile w tym prawdy? ), no i była by miła niespodzianka zobaczyć zapowiedź TWARDZIELA z Menga. Prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.