Skocz do zawartości

F-14A Tomcat 1:48 Italeri


Daz

Rekomendowane odpowiedzi

Ja to gdzieś, kiedyś, w jakimś warsztacie, czy galerii napisałem, a teraz powtórzę. Jeśli autor modelu nie zastrzeże a priori, że taką ma właśnie koncepcję, że będzie chciał sobie poszaleć i zrobić model nie tak jak podpowiadają źródła, a tak jak go widzi oczyma wyobraźni, to nie może mieć specjalnych pretensji i żalu, że model dostaje negatywne opinie. Oglądający odnosi się się do tego co zna ze zdjęć, czy z realnych doświadczeń. Nikt z nas nie siedzi przecież w głowie wykonawcy by widzieć o co mu chodziło.

 

Daz, jeśli taki miałeś zamiar, by zrobić nadinterpretację zjawisk, jakie były spotykane na F-14stkach, to ci gratuluję.

Jeśli jednak miał to być model pomalowany realistycznie, to się zwyczajnie nie udał.

Kwestię głębokości detalowania pomijam.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 128
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

(...)ale o gustach się nie dyskutuje(...)

 

I tak i nie. Forum tematycznie jest o przedmiotach ocenianych wizualnie, siłą rzeczy będą dyskusje na ten temat, ale nie o to, nie o to.

 

Popadłeś z modelami w schemat. Jednym Twoim modelom suche pastele piaskowe i czarne wyszły na dobre, temu modelowi zdecydowanie szkodzą. Pastele, pigmenty są ok, ale z umiarem. Do takich efektów:

r174xg.jpg

o których sam pisałeś nada się tylko aerograf, nic innego. Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić przy modelarstwie to uwierzyć, że jest się już mistrzem świata. Pastelami, pigmentami uzyskasz ładne, powierzchniowe efekty, jak chcesz cienkie, rozmyte przebarwienia krawędzi to nie ma innego wyjścia, tylko namalować je z aero - pędzlem też nie wyjdzie, bo będzie widać, że to pędzel.

 

I żeby nie było, że wsadzam kij w mrowisko. Jestem innego zdania niż Reflect, nie ma potrzeby na ugrzecznioną poprawność polityczną w dyskusji o modelarstwie, bo nie gadamy tu o sensie życia czy innych uduchowionych aspektach. Wystarczy tylko przyjmować uwagi do siebie. Żadnych ciśnień, to nie jest sprawa życia i śmierci, to tylko hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tej głębokiej dyspucie nad sensem istnienia, wróćmy do modelu ;) a konkretnie do tych czarnych linii, na zdjęciu prawdziwej maszyny wyglądają jak by ktoś je czarna farba namalował i sądziłem ze powinny byc wyraźne. Waszym zdaniem sa zbyt przerysowane, czy za ciemne czy zbyt mało suptelne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tej głębokiej dyspucie nad sensem istnienia, wróćmy do modelu ;) a konkretnie do tych czarnych linii, na zdjęciu prawdziwej maszyny wyglądają jak by ktoś je czarna farba namalował i sądziłem ze powinny byc wyraźne. Waszym zdaniem sa zbyt przerysowane, czy za ciemne czy zbyt mało suptelne?

 

Nie uwzględniłeś kwestii skali... To co w 1:1 tak wygląda przy zmniejszeniu wygląda zupełnie inaczej... Jak się uwzględni, że dodatkowo zdjęcie jest "podciągnięte" i oświetlone od góry ....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) wróćmy do modelu ;) a konkretnie do tych czarnych linii, na zdjęciu prawdziwej maszyny wyglądają jak by ktoś je czarna farba namalował i sądziłem ze powinny byc wyraźne. Waszym zdaniem sa zbyt przerysowane, czy za ciemne czy zbyt mało suptelne?

Jeśli mówimy o tym zdjęciu:

r174xg.jpg

To ja bym się na nim nie wzorował chcąc odtworzyć prawdziwy (zbliżony do realnego) wygląd samolotu. Wg mnie ktoś kto obrabiał to zdjęcie mocno "pokręcił suwakami" uwypuklając to co w rzeczywistości jest bardziej subtelne. Przynajmniej ja mam takie wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja bym się na nim nie wzorował chcąc odtworzyć prawdziwy (zbliżony do realnego) wygląd samolotu. Wg mnie ktoś kto obrabiał to zdjęcie mocno "pokręcił suwakami" uwypuklając to co w rzeczywistości jest bardziej subtelne. Przynajmniej ja mam takie wrażenie.

 

Dokładnie... Zobacz doświetlony przód i tył samolotu ... Chyba, że z przodu go umyli a z tyłu zapomnieli...

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czyli zaczęła merytoryczna dyskusja, bo krytyka wykonania a nikt nie napisał że zdjęcie na którym się wzoruje się Daz

jest mocno podkręcone !!

 

Ja z resztę też myślałem że realne foto

 

Nie za bardzo rozumiem... Właśnie piszemy, że zdjęcie na którym się wzorował jest mocno podkręcone i nie ma odpowiednika w rzeczywistości...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka poglądowych fotek charakterystycznie "zmęczonych" F-14:

 

Fea1981.jpg

 

a42537-150-dirty%20f14.jpg?d=1116495121

 

F-14A_VF-41_Operation_Desert_Storm_CAP_zpscc2c0246.jpeg

 

F-146xPhoenix2xSidewinder_zps0fb755b2.jpg

 

VF-74ampVF-103ondeck_zps9452d82b.jpg

 

F-14AVF-101zmeczonyyy_zps8ffe2a9c.jpg

 

F-14AVF-24SparrowsandSidewinders_zpse7750c35.jpeg

 

DirtyTomcat3_zpsb6bb9108.jpg

 

Proponowałbym pomalować ten model jeszcze raz: zastosować delikatny preshiding, a nie pomazać model czarna farbą, nie stosowałbym również żadnego kolorowego cieniowania pod kolor bazowy - dla mnie nie ma to zupełnie sensu. Lepsze efekty można uzyskać stosując postshiding. Do tego na koniec można pobawić się suchymi pastelami i washem, a nawet pokusić się o podmalówki. Jak zrobić idealnego "brudasa" można podejrzeć w galerii Giuseppe:

 

http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=40074

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czyli zaczęła merytoryczna dyskusja, bo krytyka wykonania a nikt nie napisał że zdjęcie na którym się wzoruje się Daz

jest mocno podkręcone !!

 

Ja z resztę też myślałem że realne foto

 

Nie za bardzo rozumiem... Właśnie piszemy, że zdjęcie na którym się wzorował jest mocno podkręcone i nie ma odpowiednika w rzeczywistości...

 

 

Tak wyjaśnił ale dopiero dzisiaj, a dyskusja na temat nierealistycznego brudzenia zaczęła się dużo wcześniej.

 

Powoli ten temat zaczyna przypominać ogólny wątek o F-14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym ten model zostawił.

Góra nie jest taka zła.

Autor zrobił tak ten model jak go widział, jak uważał za słuszny.

Jeśli taka jest jego interpretacja, tak mu się ten model podoba, to dlaczego nie miałby go tak zrobić?

Narzucanie (dość agresywne co niektórzy) swojej wizji jako jedynej obowiązującej jest trochę nie fair.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zapadła męska decyzja. Po przeanalizowaniu waszych postów, postanowiłem przemalować model. Właśnie kończę usuwać farbę do żywego plastiku, dam na to nowy podkład i..... no właśnie, podpowiedzcie co dalej żeby znowu tego nie spiepszyć. Czy lekko zaznaczyć linie na czarno a później lekka szara baz i delikatne podmalówki inni troszkę ciemniejszą bazą i wash, czy dać coś jeszcze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Wiesz, skoro zaczynasz malować od nowa, to może zacznij od odnalezienia jak największej liczby fotek dotyczących planowanego egzemplarza. Sądzę, że Tomcatsky - mimo pewnego braku dyplomacji na pewnym etapie z Twej strony - pomogą. Następnie spróbuj przeanalizować fotki i zrobić coś w rodzaju mapy zabrudzeń, przebarwień, smug, które będziesz chciał odwzorować.

A potem kosultuj dalej... - bo to co piszę, zajmie trochę czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zapadła męska decyzja...

 

Zdecydowałeś się robić model jako "zmęczony" czy chcesz wzorować się na tym konkretnym egzemplarzu, do którego masz kalkomanie? Jeśli opcja druga, to podeślę Ci kilka fotek tego egzemplarza lub innych z tamtego okresu. Jeśli pierwsza, to mogę pomóc na podstawie własnych doświadczeń z odwzorowaniem mocniejszych śladów eksploatacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie jestem skazany na kalki te które mi jeszcze zostały w zestawie czyli coś takiego :

 

gzdxyj.jpg

 

i chyba zdecyduje się na te niebieski z Kitty Hawk, tyle tylko że znowu powstanie problem, bo w instrukcji jest zaznaczone że jest to wersja z 1975r, a ja pozostałem maszyny robiłem w wersjach współczesnych, i druga sprawa, on niby w tych barwach powinien od spodu być malowany na biało. Zastanawiam się czy mogę jakoś dostosować ten model do lat obecnych i super by było jak by był cały szary, znaczy z szarym spotem również.

 

Zasadniczo chciałbym go zrobić lekko zmęczonego, czyli żeby było widać ślady użytkowania, zabrudzenia na łączeniach, jakieś palmy po wodzie morskiej, oczywiście w stopniu w jakim by to mogło wystąpić w rzeczywistości na maszynie która użytkowana jest na lotniskowcach od kilku lat.

Super wygląda maszyna zrobiona przez Giuseppe lub taka jaka jest na ostatnim ze zdjęć wrzuconych przez Moralezza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do f14, nałożyłem podkład, podkreśliłem lnie i pomalowałem bazą

 

gvf1r2.jpg

 

39pdyj.jpg

 

4kmxpt.jpg

 

b09s8l.jpg

 

kl3ux5.jpg

 

 

I teraz zaczyna się delikatnie, żeby znów nie przesadzić. Myślałem o delikatnych podmalówkach ton ciemniejszą bazą, jakieś plamki, coś w stylu tego marmurka, później sido, wash na liniach i sucha pastela nakładana wacikiem, coś w stylu zabrudzeń na skrzydłach i wierzchniej stronie kadłuba jak zrobił to Giuseppe. Chyba że doradzicie coś innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej

 

Z tych kalek które Ci zostały, zrobić "low-vis" się nie da. Może więc spróbować pójść drogą Ferris Scheme? :

 

f14-detail-colours-03.gif

 

F14A_VF001_NK100_158979_001.jpg

 

158979.jpg

 

158979+(1).jpg

 

Co prawda nie jest to końcowy czasookres służby F-14, ale można ratować się w ten sposób. Robiłeś już kilka maszyn US NAVY - jakieś szare kalki pewnie Ci zostały. Do tego możesz dorzucić część kolorowych i próbować wybrnąć z problemu. Do tego zastosować kilka technik, żeby uzyskać wyeksploatowaną powierzchnię płatowca i może wyjść jeszcze całkiem fajny model. Chyba że zakupisz nowe kalki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, czujniki wklejone na nowo, podpatrzyłem dokładnie na model Giuseppe i wkleiłem tak samo jak u niego

 

Hm... Nie wiem jak jest u Giuseppe, ale może zobacz jeszcze raz ... Po prawej ręce pilota powinny być 3 a u Ciebie widzę 2...

 

Pozdrawiam

 

DOPISANE

 

Po lewej też brakuje jednego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.