Skocz do zawartości

A-10A Thunderbolt II 1/48 Italeri


Nużek

Rekomendowane odpowiedzi

Niektórych podkładów wręcz nie należy polerować, mam tu na myśli podkłady pod metalizery, bo łatwiej wtedy coś zepsuć i niż poprawić.

 

Solo, kiedy załapiesz różnicę między podkładem a surfem?

 

co masz na mysli???

surfacer to podkład wypełniający.jak już wcześniej pisałem podkłady mają różne zastosowania ale to wciąż podkład! tak samo jak i podkłady mające zapewnić przyczepność na el. metalowych. 'surf' i podkład to to samo!

tworzycie panowie przerażające teorie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 393
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No wybacz...

 

Rozmowa dotyczy surfacera... Ty wyskakujesz z podkładem... Mam więc wrażenie, że według Ciebie to to samo.. A swoją drogą to faktycznie trudno jest zrozumieć twoje zdanie o takiej składni:

 

... bo łatwiej wtedy coś zepsuć i niż poprawić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorotko to to samo.definicja surfacera według producenta to linia podkłado-szpachlówek, czyli podkład wypełniający.po co komplikować coś co jest proste.

 

Leon

 

Ja tu komplikowania żadnego nie widzę... Jak jadę rozcieńczonym surfem 1200 to zapycha mi dziury i go przelatuje zawsze papierem ściernym. Dopiero później jak chce mieć idealną gładź kładę Mr. Base White i z reguły nic już nie muszę robić... Przy lakierach samochodowych procedura "dogładzania" surfacera i kładzenia podkładu jest inna niż w przypadku samolotów... Nie chce mi się rozwijać tego wątku, bo mi F-16 stygnie, a ją to już całkiem bez surfa i podkładu maluję...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorotko to to samo.definicja surfacera według producenta to linia podkłado-szpachlówek, czyli podkład wypełniający.po co komplikować coś co jest proste.

 

Leon

 

Ja tu komplikowania żadnego nie widzę... Jak jadę rozcieńczonym surfem 1200 to zapycha mi dziury i go przelatuje zawsze papierem ściernym. Dopiero później jak chce mieć idealną gładź kładę Mr. Base White i z reguły nic już nie muszę robić... Przy lakierach samochodowych procedura "dogładzania" surfacera i kładzenia podkładu jest inna niż w przypadku samolotów... Nie chce mi się rozwijać tego wątku, bo mi F-16 stygnie, a ją to już całkiem bez surfa i podkładu maluję...

 

owszem masz rację ale nie do końca. i w lakierach samochodowych jest coś takiego jak podkład mokro na mokro którego się nie dociera.jest to cienka warstwa która odpowiednio zaaplikowana jest na tyle gładka że bez problemu mozna 'położyć' nawet najbardziej wymagające kolory bez obawy o przyczepność warstwy nawierzchniowej(ma on min. stworzenie odpowiedniego tła)i jej 'gładki wygląd'.odpowiednikiem może tu być podkład pod alkady.dlatego wskazałem wcześniej że pojęcie podkładu jest bardzo szerokie.tak samo nie docieramy(choć przetarcie-tak by nie przetrzeć do metalu nie jest błędem) podkładu na el. metalowe.ma on za zadanie nadanie przyczepności.różnica jest taka ze podkłady w modelarstwie są znacznie uproszczone ale metodologia postępowania pozostaje taka sama gdyż ma doprowadzić do odpowiedniego (przyczepnego i gładkiego) podłoża pod docelową kolorową farbę. podkład to bardzo ogólne pojęcie i rozgraniczenie na podkład i surfacer jest błędem.surfacer to marketingowe określenie lini produktów które w istocie są podkładami. zdążyłem już poznać produkty i z jednej i drugiej grupy i zapewniam że różnice w zastosowaniu są znikome i głównie zależa od skali zastosowania i trwałości.zresztą nikt nie narzuca stosowania podkładu.ryzykujesz tylko osłabieniem przyczepności(zależy od zastosowanej farby i przygotowania podłoża).chetnie wytłumaczę ewentualne wątpliwości ale to może już na pw by nie zaśmiecać koledze wątku.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie było, ciekawy temat się rozwinął o podkładach i surfacerach :p Na razie nie będzie update'u bo pracy dużo i nie mam wieczorem siły aby zabrać się za model. Panowie jesli chcecie to dyskutujcie w tym wątku to ja się czegoś przy okazji dowiem, bo puki co dostępu do waszych PW nie mam :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Udało się trochę dłubnąć w warsztacie. Doklejone golenie podwozia i pokrywy przygotowane do wklejenia na swoje miejsce. Zrobię to jednak dopiero jak przygotuję resztę elementów okołogoleniowych. Wcześniej dokleiłem pylony uzbrojenia.

 

DSC_0206.JPG

DSC_0204.JPG

DSC_0205.JPG

 

Model przeszedł także próbę obciążeniową i balansową. Na szczęście model nie siada na zadzie choć jest to kwestia na oko 1 grama na plus z przodu :p Może będzie lepiej jak dojdzie uzbrojenie bo jest ono trochę bardziej przed tylnymi kołami niż za więc środek ciężkości powinien przejść minimalnie na przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że zadałeś te pytanie

 

Mam cały komplet przygotowany z zestawu ale nie wiem co dokładnie wybiorę bp wszystko raczej nie wejdzie.

 

Na zewnętrznych pylonach 2xAIM-9 oraz ALQ-119, bliżej środka 2 x Mk 20, dalej 2xAGM-65, dalej 2xMk 84, naśrodku są 3 pylony ale jak dam zbiornik paliwa to raczej nic więcej nie podwieszę a mam jeszcze w rezerwie 2 x mk 20.

 

Czy taka konfiguracja jest możliwa w rzeczywistości?

 

Ze zgromadzonej dokumentacji najbliżej będzie do konfiguracji "dzienne rozpoznanie walką" lub "izolacja pola walki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ulubiona ostatnio konfiguracja to takie coś:

 

A10Thunderbolt2_990422-F-7910D-517.jpg

 

Choć mam wrażenie, że ta akurat konfiguracja to taka trochę na pokaz.

Z tego co wiem w boju A-10 przenoszą znacznie mniejszy wachlarz uzbrojenia, raczej po dwa pociski/bomby, ewentualnie wyrzutnie rakiet.

Tak więc ja bym nie wpychał ile się da pod wszystkie pylony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zastosuję chyba AIM-9 x 2, do tego ALQ-119, 2 x AGM-65, 2 x Mk20/lub mk 84 i zbiornik paliwa. 4 pylony zostaną wolne. Można ewentualnie pokombinować i zrobić jakiś wózek z bombami mk 84/mk 20 stojący obok samolotu.

 

W dokumentacji jest właśnie mały wachlarz uzbrojenia max to 4 rodzaje broni tak jak ja zastosowałem, ale znacznie częściej jest zestawienie np. 6 pylonów z mk 82 plus 2 x wyrzutnia rakiet niekierowanych lub AGM-65 x 2 plus wyrzutnie rakiet lub bomby mk 20/mk 82

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym zrobił tak: przy założeniu że samolot lata nad Afganistanem, to rakiety AA są niepotrzebne.

Pamiętaj, że A-10 to wolny samolot i im mniej ma podwieszeń tym większe szanse na szybką ucieczkę z pola walki, bo zaatakowaniu celu.

Ja bym dał po jednym Mavericku na 4 pylonach, do tego zasobnik ALQ-131 albo ALQ-119 i ewentualnie zbiornik paliwa.

Ale jak chcesz bomby i całą resztę, to także nie będzie źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym dokupić Mavericki bo zestawowe są tylko dwa. Wszystkiego jest generalnie mało, na żadną sensowną konfigurację nie starczy. Zerknę jeszcze na dwa pudełka z F-14 i F-15, może z tych zestawów coś wezmę. Do czasu klejenia uzbrojenia zdecyduję o tym co podwieszę, na razie trzeba kończyć podwozie i cały spód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym dokupić Mavericki bo zestawowe są tylko dwa. Wszystkiego jest generalnie mało, na żadną sensowną konfigurację nie starczy. Zerknę jeszcze na dwa pudełka z F-14 i F-15, może z tych zestawów coś wezmę. Do czasu klejenia uzbrojenia zdecyduję o tym co podwieszę, na razie trzeba kończyć podwozie i cały spód.

 

 

Jak potrzebujesz uzbrojenia i pasuje Ci to co dała do swojego Tamka, to Ci mogę wysłać całe...Jest tam trochę tego badziewia..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nużek, zachęcam do kupna przepięknych Mavericków Eduarda.

Takie bardzo bogate w detale uzbrojenie będzie ozdobą tego modelu.

 

EDIT: mam wolne Mavericki z resztek mojego zestawu A-7, jest tam także ten zasobnik który pokazałem na zdjęciu (nie znam jego symbolu).

Za dobre słowo mogę Ci przesłać.

 

EDIT 2: taka wypraska czeka żeby ją uzbroić i podwiesić pod skrzydła Świniaka i spuścić na głowy komunistów albo Arabów:

 

090.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorotka, co konkretnie masz? Z kalkomanią? Bo nie wiem czy zrozumiałe dobrze twoją wypowiedź. :p

 

Solo, tam są trzy Mavericki? Masz do tego takie szklane oczka na czubek rakiet? Jak nie to trzeba będzie dorobić. Masz kalki do tych rakiet?

 

Podwieszał będę ten dłuższy zasobnik, jak dobrze myślę to jest alq-119.

 

Panowie, chętnie odkupię czy ewentualnie przytulę zbędne uzbrojenie. Najbardziej pasowałaby mi opcja 2 pylony po 3 mavericki. Takie dwa zestawy zrobić.

 

Popatrze jeszcze na zestawy eduarda czy jakieś inne z uzbrojeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego że lubię mocno obładowane maszyny to:

 

Solo skoro jest możliwość to poproszę AGM-65 Maverick 6szt. plus potrójne mocowanie do nich Dobry uczynek spełnię względem mojej zony, która pozwala mi siedzieć godzinami w warsztacie i nie marudzi w tym czasie

 

Dorotka, z twojego zestawu spodobały mi się GBU-8 i GBU-10 i zaczepy jeśli są jakieś dodatkowe, bo nie wiem czy bezpośrednio do pylonów dołączone są czy jeszcze jakiś łącznik jest potrzebny. Poza tym Mk 82 w ilości 6 szt. plus potrójne mocowania do tego.

 

Mam już na to pomysł, jak to rozlokować. Mam nadzieję że kilogramów nie będzie za dużo do podwieszenia. Policzę sobie to w wolnym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.