Skocz do zawartości

Sowiecki pokrak BA10 Hobby Boss 1/35


bożo wpożo

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję szybkości obejrzenia 160 tyś. zdjęć z fińskiego archiwum wojskowego, mnie to zajęło ponad miesiąc.Kończąc jeszcze raz spróbuję być pomocny.Wpisujesz SA-kuva.fi, następnie naciskasz na flagę Finlandii, po otwarciu naciskasz na niebieski napis Hyvaksyn,po kolejnej odsłonie w rubryce Tekstihaku wpisujesz panssariauto i naciskasz Hae. Otrzymujesz 75 zdjęć i tam znajdziesz to czego szukasz. Na zdj. 51078,52148 jest co prawda BA-10 ale on był oznaczony prawie identycznie jak BA-10M. Poszukiwany przez Ciebie BA-10M jest na zdj.51082,51084, 51085 ,co prawda na drugim planie ale po ściągnięciu zdjęcia można je swobodnie powiększać.To tyle i aż tyle. A przy okazji mam nadzieję zobaczysz szczegóły budowy BA-10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Lubisz się Danielu trochę podroczyć.

Można również skorzystać z angielskiej wersji serwisu i szukajce wpisać numery zdjęć. Zwłaszcza, że wspomniany BA-10M występuje w tle i nie wszystkie wymienione zdjęcia przez Daniela szukajka znajduje po haśle panssariauto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję .

Reasumując i żeby się za bardzo więcej nie zagłębiać w liczenie nitów i śrubek - przerobić ten peryskop , niebieskie sfastyki na wieży , niebieski pas pionowy na wieży z tyłu z lewej strony patrząc od zakrystii . Litery "p" na lewym tylnym i prawym przednim błotniku . Na tylnym widać literę , na przednim zdradzisz mniej więcej w jakim położeniu ? Bardziej z przodu błotnika , czy bardziej na jego górnej powierzchni i czy malować numer rejestracyjny, a jak tak to jaki ? Podzielisz się tą informacją , czy za przekazanie tychże może Cię ktoś usmażyć na grillu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się dokładnie zdj. 51078 tam wyraźnie widać literę na przednim błotniku. Pasy niebieskie z obu stron wieży. W okresie użytkowania w 1DPiech. nie miał nr. rej. Pamiętaj też, że ten egz. miał namalowane prawidłowe swastyki z białymi podcieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że problem oznakowania BA Boża został już ostatecznie wyjaśniony

Ponieważ, również mam w planach BA-10/BA-10M i rozważam wariant fiński, to mam do Ciebie Danielu, jako eksperta od fińskiej pancerki, pytania odnośnie 2 pojazdów.

BA-10

Oznakowanie takie jak dla BA-10M Boża. Natomiast kamo, radzieckie zielono-brązowe?

BA10_zpscfa1aab9.jpg

 

BA-10M

Wg. podpisu wykonane w 1941. Swastyki czarne? Kamo radzieckie zielone? Z przodu na masce numerek 22? Czy coś więcej wiesz o tym egzemplarzu?

ba10m_zpsdfb89133.png

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba-10 rosyjski kamuflaż zielono-brązowy. BA-10M z nr. R-22 po remoncie czyli zieleń fińska, swastyki czarne. Jest taka prawidłowość, że nr. ewidencyjne były malowane na pojazdach po remontach w Varkus. Ten egz.w 1941 służył wraz z BA-3 R-21 i BA-6 R-18,19 w 7 Er.Ps.AutoJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czekam na odpowiednie kalki do pokraka- idą ze wschodu i jeszcze chwilę to potrwa . To mnie blokuje , żeby dalej go umalować . Co by nie siedzieć po próznicy , postanowiłem pokrakowi ulepić frendżersa , żeby mu smutno nie było i mogli sobie razem w dyszlu chodzić . Wybrałem mu czołKa o niespotykanej , nienachalnej urodzie ...

Takiego oto przystojniaka :

 

BT42-20_zps396f7fee.jpg

 

BT42-40_zpsda442f0d.jpg

 

 

 

Zanim kalki przyjdą , drugi pokrak będzie gotowy do malunku . Jak to z Tamijunią bywa , kilka godzin - sam się smaruje kleikiem i składa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu , gąsienice to friulmodele .

Jeżeli chodzi o spawy to może mi się ich nie chcieć robić ....

CzołK jest praktycznie gotowy do pomalowania :

 

ba10gru1_zpsa872b5fd.jpg

 

Powróćmy jednak do pokraka .

Pokrak został wstępnie umalowany kolorem bazowym i mogę przystąpić do ciurania .

Niestety miałem duży kłopot , aby nanieść oznaczenia. Przypadają one centralnie na skupisku nitów i otworów w bokach wieży . Początkowo wymyśliłem sobie , że zrobię szablony i odmaluję . Plan po kilku próbach runął w gruzach i skończyło się na przemalowywaniu wieży . Zakupiłem więc w dalekich wschodnich rubieżach odpowiednie kalkomanie . Po nałożeniu i całodniowym "soleniu" siadły jakoś ,ale pokoślawiły się we wszystkie strony . Rzeczone kalki" bisona" zaprojektowane są chyba , żeby je położyć na płaskiej powierzchni , a nie na kształt ściętego stożka. Jedna się porwała i skoślawiła masakrycznie - ratowałem ją podmalowywując , praktycznie pół jej domalowałem (zdjęcie pierwsze ) , a druga jest trochę przekręcona . Będę z tym żył i myślę że przystępując teraz do ciurania całego pokraka , mankamenty te "gdzieś" się trochę zgubią . Z kolei na dachu nakleiłem kalkę od techmodów z arkusza zawierającego kalki do latających fińczyków , ale kolor swastyki był granatowy , więc bez problemu ją przemalowałem na błękit .

Ot tyle , Bożydar się za mordowanie pokraka obiciami , merdaniem w kurzu i syfie teraz bierze .

No i dwa obrazki :

 

ba10gru7_zps85c3e971.jpg

 

ba10gru8_zpsd8a6b86a.jpg

 

Ogólnie to mam pecha do tego modelu , początkowo wydawał się prosty i łatwy , ale od kiedy zabrałem się za karoserie to zaczął mi rzucać kłody i pieNty achillesowe pod nogi .

Celownik oczywiście jeszcze przerobię na właściwy .

Danielowi dziękuję za wskazówki , których mi udzielił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.