Skocz do zawartości

RWD 14b CZAPLA 1:72


Lipstein

Rekomendowane odpowiedzi

Płat ma 169 mm długości, więc odbiega o ok, 3 mm od prawidłowego wymiaru (1:1 11.900 mm). Mimo to działam dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę uważnie Twoje działania. W podstawówce nienawidziłem tego modelu, każdy go robił i każdy go s...knocił. Wymagający kawałek plastiku, jak lektury do którch dojrzałem znacznie później. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jest to mieszanka trzech kolorów olejnych Revell, mieszanych na oko: 55 matt, 371 seidenmat i odrobina 752, jeśli to kogoś interesuje... Takie farby mam do innego malowanego równolegle modelu i postanowiłem nie kupować nowej puszki na pomalowanie kilkunastu centymetrów kwadratowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to mieszanka trzech kolorów olejnych Revell, mieszanych na oko: 55 matt, 371 seidenmat i odrobina 752, jeśli to kogoś interesuje... Takie farby mam do innego malowanego równolegle modelu i postanowiłem nie kupować nowej puszki na pomalowanie kilkunastu centymetrów kwadratowych

 

Nie wiem, czy poza badaniami farb przy okazji remontu P.11c robiono jakieś poważniejsze próby ustalenia odcienia, ale Pactra zaprojektowała swój kolor na bazie tamtych danych i wypada to zupełnie podobnie do tego co sam zmieszałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to wygląda w świetle dziennym, choć w dość pochmurny dzień:

 

IMG_4681.JPG

 

A po wielokrotnym pasowaniu kabiny sprawa kadłuba wygląda tak:

 

IMG_4680.JPG

 

Zaklejam dziadostwo, wklejam pasek polistyrenu i szpachluję kadłub, bo kończy mi się już cierpliwość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postęp:

 

IMG_4682.JPG

 

IMG_4683.JPG

 

Po sklejeniu okazało się, że połówki kadłuba są aż tak nierówne...

 

IMG_4684.JPG

 

więc zabrałem się za szlifowanie szpachlowanie:

 

IMG_4685.JPG

 

IMG_4686.JPG

 

Dzisiaj się okaże, co z tego wyszło.

 

Na wiertarce szlifnąłem też osłonę cylindrów:

 

IMG_4687.JPG

 

Drabik, jak u Ciebie sprawa z płatem i jego mocowaniem? Ja zastanawiam się nad zrobieniem zastrzałów z igieł 1mm, a do środka włożę drut stalowy 0,3mm, który będzie zakotwiony i w płacie i kadłubie, mam nadzieję osiągnąć dzięki temu większą sztywność całej konstrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) Najnowszy etap skrzydełka właśnie wrzuciłem... tzn stan z dzisiejszego poranka;) I jeszcze duuuużo cierpliwości mi się przyda...

Co do mocowania płata - w zasadzie tu pełne samoróbstwo obejmuje wyłącznie zastrzały baldachimu; ja chcę do nich wykorzystać... spinacze - odpowiednio cięte i gięte, albo na odwrót:P Otwory w skrzydle i kadłubie wszystkie mam pokołkowane; w kadłubie - nowe już powiercone. Z mocowaniem pewnie wykorzystam rozwiązanie z poprzedniej, pudełkowej Czapli. Ustabilizuję skrzydło tymi zastrzałami baldachimu i wtedy można spokojnie pasować zastrzały skrzydła. Ale Ty jesteś w trochę innej sytuacji - masz blaszki; więc nie wiem, jak moje doświadczenia Ci się przydadzą...

Zastanawiam się tylko, czy nie za bardzo rozepchałeś kadłub; ale może mi się tylko tak wydaje... Powodzenia:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydadzą się, nie mam patentu na to z czego zrobić zastrzały baldachimu (druty, igły, polistyrenowe profile) bo nie wiem jaki miały profil eliptyczny czy okrągły.

 

Co do kadłuba to już tak na pewno zostanie, obojętnie jakie zdanie mają znawcy tej konstrukcji... Spróbuję znaleźć wymiary na jakichś przekrojach, może za bardzo nie odbiegłem od oryginału...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam, Ipkinss, żeby zmieścić blachy, musiał odchudzać kadłub do grubości papieru;) a to z kolei w Czapli ryzykowna zabawa; pod tym względem ze swoją samoróbką miałem... ułatwione zadanie. Zastrzały okrągłe chyba nie były, ale szczerze mówiąc, nie zamierzam się tym przejmować. Ma być dla mnie na tyle stabilne, żeby się dało swobodnie operować przy skrzydle...

Zaraz - a w blaszkach nie masz tych zastrzałów? No, ale na nich skrzydła nie podeprzesz...

 

Tu jest Ipkinssowa Czapla - bo jakoś się "archiwalne" zdjęcia warsztatowe chyba nie otwierają...:( http://zszachownica.blogspot.com/2013/06/rwd-14b-czapla-luty-2010-wrzesien-39-4.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Chyba wróciłem "z tarczą" - kadłub załatany i wyszlifowany:

 

IMG_4712.JPG

 

Godzina szlifowania...

 

IMG_4710.JPG

 

Ślady ołówka to pierwsza przymiarka do wklejenia ramki aparatu/kamery (?), która jest w zestawie blaszek. Nakleiłem ją na cienki polistyren i to wkleję na kadłub, bo całość jest strasznie wiotka i cienka. Będę musiał chyba nieco spłycić te bruzdy w spodniej części kadłuba, aby nie było szpar pomiędzy ramką a resztą, nie widziałem jak to jest w oryginale, więc będę improwizował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zacząłem w końcu robić coś w kierunku połączenia płata i kadłuba

 

IMG_4716.JPG

 

IMG_4717.JPG

 

i dorobiłem też coś na sterze kierunku

 

IMG_4715.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dentysty nienawidzę. Ten model traktuję jak wyzwanie, bo go kiedyś zrobiłem prosto z pudełeczka i nie był jakoś strasznie spie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, zaraz to poprawię, mam na szczęście debonder.

w zestawie są po dwie blaszki na każdy taki zawias, ale jakbym to zastosował zgodnie z instrukcją to płat byłby przyklejony na słowo honoru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.