Skocz do zawartości

I-22 Iryda 1:72 - od podstaw


Czesio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak więc przystępuję do budowy kolejnego modelu - Irydy w 1:72. Model będzie cały z hipsu. Metodę budowy zapożyczam od modelarzy sklejających drewniane żaglowce. Najpierw wycinają wręgę wzdłuż kadłuba, potem doklejają wręgi poprzeczne, i pomiędzy nie wklejają drewniane klocki które po oszlifowaniu tworzą ładny kadłub. U mnie będzie bardzo podobnie.

 

Korzystam z planów z Przeglądu konstrukcji lotniczych, które jakiś Rosjanin zeskanował do formatu .PCX, (do otwarcia w infranview) tak że po wydrukowaniu mają idealny wymiar. W corelu skopiowałem sobie wręgi, i wycinam je naklejając klejem w sztyfcie na hips. Po wyschnięciu obrabiam plastik do odpowiedniego kształtu pilnikami i nożykami zgodnie z naklejonym szablonem. Wręgi robię dwie naraz tak ze lewa i prawa połówka są identyczne.

Plany w skali 1:48 do pobrania tutaj : http://www.airwar.ru/other/draw/i22iryda.html

By otrzymać 72 wystarczy wydrukować w 66% wymiaru oryginalnego. (6 arkuszy)

Wspomagam się też opisem technicznym.

 

W0NpSPt.jpg

 

Póki co skończyłem przednią konstrukcję. Wszystkie wręgi są już przyklejone, a widoczne wypełnienie, to wstawki kształtujące. Ponieważ hips jest dość giętki, wręgi nie chciały trzymać odpowiedniego wymiaru na samej górze dlatego trzeba było całość usztywnić takimi wkładkami, które były można powiedzieć wklejane na siłę. Teraz dopiero zacznie się właściwie wypełnianie elementami które będą wchodzić lekko i żmudne szlifowanie..

Po wypełnieniu, zrobię wannę kabiny z hipsu 0.25, która będzie wsunięta od góry i najprawdopodobniej wklejona dopiero pod koniec prac.

Mam nadzieję ze uda mi się dociągnąć projekt do końca. Najbardziej obawiam się gondoli silnikowych 0 wlotu powietrza i dysz...

Przewiduję otwarcie jednego z silników, i być może lekko opuszczę klapy.

 

VKWWowZ.jpg

Qap6TgO.jpg

XWiTSQi.jpg

 

Pozdrawiam !

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawy projekt. Życzę powodzenia w budowie.

_________________________________________________________________________________________

Na warsztacie:

Typhoon Mk Ib - Academy + lufy działek - Master Model 1/72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z moich ulubionych konstrukcji.

Masz szansę na hiciora roku.

Powodzenia

 

Wariant malowania wybrany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariant malowania wybrany?

Srebrny, mam kontakt z jednym z konstruktorów i poinformował mnie że jest to (jeśli dobrze pamięta) RAL9006.

Widzi mi się coś takiego :

640px-PZL_I-22_IRYDA_samolot_zaawansowanego_szkolenia_i_lekki_samolot_wsparcia.jpg

 

Robisz wersję z planów, czy może którąś z wysokim statecznikiem (M-93 lub M-96)?

Z planów. Ta z podniesionym statecznikiem mi się nie podoba.

 

Tymczasem dziób dostał już poszycie. Teraz będzie szpachlowanie, i ostateczne korekty kształtu. (wstępnie już sobie markerem zaznaczyłem ;) ) Można powiedzieć że połowa roboty już za mną, teraz bardzo powoli i dokładnie.

Najgorsze będzie wyrównanie krawędzi przy kabinie i dorobienie tam skosów.

Ścianki na wysokości kabiny wypełniłem pionowymi płytkami, i są dość cienkie, natomiast dziób jest pełny. Po prostu wklejałem na szybko docięte kawałki plastiku, potem odciąłem nadmiar piłką, i papier ścierny.

Zaskoczyła mnie sztywność. Myślałem że będzie giętki, a tymczasem by wygiąć nawet o 1mm trzeba użyć sporej siły !

 

lzD3rHC.jpg

vq5YZbj.jpg

 

Następne fotki jak już wszystko będzie obrobione. Psiknę podkładem to może będzie coś lepiej widać, bo aktualnie ścianki prześwitują i jest słabo..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu Czesiu będę bardzo kibicował, ciekawie się zapowiada.

Pamiętaj, że dobra dokumentacja jest w numerze specjalnym Aeroplana sprzed paru lat.

No i dokładnie zaplanuj wersję i wariant, bo poszczególne egzemplarze potrafiły się mocno różnić. Projekt zaplanowany na takim poziomie samodzielności musi po prostu być wolny od tego rodzaju potencjalnych błędów. Np wychwyciłem, że chcesz otwierać silnik przy wychyleniu klap - to może się kłócić. Dokładnie zbadaj i zaplanuj.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie patrze.. takie wykończenie powierzchni mocno utrudnia rycie linii podziału(różna twardość materiału.) ja czasem zamiast ryć linie naklejam panele z folii. Też pokazują podział technologiczny poszycia, a odpada rycie. Co jak napisałem przy różnych twardościach materiałów nie jest przyjemne. wyglada to moze niezbyt profesjonalnie, ale jakos wyglada :

 

f68b24f2af4d824e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Sam bardzo chętnie rzeźbię od podstaw, więc często będę tu zaglądał. Myślę, że jeśli uda Ci się doprowadzić ten projekt do końca (co w budowie od podstaw jest chyba najtrudniejsze), to nauczysz się dużo więcej niż tylko oklejania folią wybranych paneli poszycia.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.