Skocz do zawartości

Corsair heller 1/150


laskonogi

Rekomendowane odpowiedzi

to może spryskiwacz do szyb?

dokładnie taki sam mam pomysł jutro kumpela z roboty podrzuci to przeprowadzę test chusteczki i kalki (choć tu nie wiem jak to nasączyć ona jest zazwyczaj chyba taka jakaś sliska) - jutro kupię to się przekonam

 

plastikowy żagiel owinąć folią spożywczą - powinna się potem dać oderwać od chusteczki.

to nie jest problem - chustka z wikolem ślicznie odchodzi od vacum

 

w tak zwanym między czasie, kupiłem dzis batyst i przeprowadziłem test

 

1 wyciąłem sobie kawałek - zamoczyłem w herbacie

2 nałożyłem na żagiel vacu

3 wielokrotnymi warstwami nakładałem wodę z wikolem / herbatę z wikolem. Pomiędzy każdą warstwą "mikstrury" suszyłem suszarką

4 efekt testu po niżej

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0301.jpg

 

element trzyma względnie kształt - ale już nie ma tak idealnego odwzorowania brytów

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0304.jpg

 

ale teraz najgorsze - przy porównaniu z figurkami czy to praiser 1/160

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0306.jpg

czy też northstar 1/144

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0307.jpg

 

słabo to wygląda

 

wniosek - technologia absolutnie do wykorzystania powyżej tak na wyczucie 1/100 ja liczę na wikolowy spray do szyb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 163
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

wg pani z pasmanteri i organoleptycznego doświadczenia wydaje mi sei to porównywalne z lekką przewagą w stronę batystu - ale też ze słów ekspedientki wiem ze wszystkoi zależy od tego jak on jest pleciony (grubość) oni mieli akurat to. I szczerze w rękach to jest mega cienkie zwiewne, takie nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzę, jak już mówiłem, dla mnie okręt musi mieć komin i zostawiać za sobą wielgachne kłęby czarnego dymu, inaczej się nie liczy Jedyne szmaty jakie robię to bandery. A je robię albo z husteczki, tyle że nasączanej lakierem w szpraju, albo w mniejszych skalach z folii ameliniowej. w obu wypadkach raczej nie do zastosowania u Ciebie. Myślę że powinieneś kontynuować rozwój techniki natrysku wikolu na husteczkę na kopycie. Możesz go przecież bardzo rozwodnić i walić z jakiejś starej fukawki. Będzie potem sporo mycia i rozbierania, ale będzie lepsza kontrola nad mieszanką i ciśnieniem niż przy spryskiwaczu do kwiatków (choć myślę że i tego warto popróbować). Tyle mojego bredzenia w temacie, siadam i paczam dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a biała gęsta damska pończocha - czymś usztywniona aby dała się kształtować - np akrylowym lakierem matowym kilka razy ...?

pończocha ma wg mnie najdrobniejszy splot z najcieńszej osiągalnej nici. Gęsta pończocha

 

Pewnie da sie ją pomalować w kolory postarzonego żagla również akrylami lub Szyderczymi olejami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj przekopując pewien sklep dla plastyków trafiłem na cienki papier czerpany a także spotkałem panią "konserwator" która zasugerowała wymianę wikolu na żelatynę ciekawe - muszę spróbować wynikami oczywiście się podzielę - czuje że dziś będzie ciekawa noc

 

ps damska pończocha - którą miałem w ręku ku przerażeniu mej ukochanej - wydaje mi się ciężka do kształtowania ale mam obiecane że coś tam starego sie dla mnie znajdzie do testów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na stronie http://forum.modelsworld.ru jest fajne forum o żaglowcach. Pod tym linkiem http://forum.modelsworld.ru/topic1368start45.html jest dużo na temat wykonywania żagli nie z materiału. Jak dobrze zrozumiałem żagiel został wykonany z folii polimerowej lub czegoś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra ponieważ temat ciekawy to postanowiłem dokumentować poczynania co by może i komuś się te moje wypociny przydały

 

a wiec

 

1 ponowiłem próbę z chusteczkami, tym razem podszedłem do tematu po bożemu

 

przygotowałem podłoże, przykleiłem z pomocą taśmy formę vacu

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0302.jpg

 

a następnie napinając chustkę przybijałem ją do podłoża

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0303.jpg

 

w ten sposób powstał bardzo obiecujący kształt - udało się nawet poformować fałdy przy szotach

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0304.jpg

 

przygotowałem sobie narzędzie wraz z miksturą

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0307.jpg

 

no i z radością psikłem i ... kaszana masakra koszmar

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0305.jpg

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0306.jpg

 

nic nie pomaga, pędzel naciąganie etc

WNIOSEK: chustki dobre są do żagli 1/350 mam kilka zviezdowych wiec do tego sie nada natomiast powyżej pewnej wielkości absolutnie odradzam... Kontakt z wodą natychmiast je marszczy i wyrównanie jest de facto nie możliwe bez pozostawienia jakiejkolwiek fałdki

 

łykłem dla rozgrzewki i uspokojenia napoju

 

więc, z lekką mniejszą irytacją sięgnąłem po to co dziś zakupiłem, papier czerpany 2 rodzaj różne grubości oraz cienki pergamin

papier czerpany okazał sie nie wypałem wolno nasiąka a jak nasiąknie to jakiekolwiek dotknięcie powoduje łuszczenie ... wiec odpada

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0313.jpg

 

ale za to pergamin to jest to

technologia jest trochę odmienna

najpierw spryskiwałem kawałek z obu stron, następnie nakładałem na kopyto vacu a potem z pomocą pędzla i takiej o to mikstru jak poniżej maziałem, dobijając szpilki od strony bomu poprzez róg szotowy a potem wzdłuż i wyszło całkiem całkiem

 

wikol + herbata

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0312.jpg

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0308.jpg

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0309.jpg

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0310.jpg

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0311.jpg

grot jest do zrobienia ponownie ale poczekam jak to wyschnie aby obejrzeć dokładnie jak to to sie ma

pzdr do następnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wytrwałość

aż sam się dziwie

 

no ale na koniec nie wytrzymałem, a że pergamin szybko schnie to wyciołem grota i okazało sie że nie jest źle

będzie do malowania jeszcze i jakiegoś usztywnienia ale może i on by się nadał ?

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0302.jpg

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0303.jpg

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0304.jpg

 

bezan potraktowałem jeszszcze werniksem akrylowym - rzeczona wczesniej pani konserwator mi także to zaleciła

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0306.jpg

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0308.jpg

 

no nie byłbym soboą jak bym nie dał gali żaglowej

od lewej pergamin, chustka, batyst

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0309.jpg

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0310.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No całkiem, całkiem dobrze było by zniwelować ten nadmiar marszczeń. Zwróć uwagę na poniższe zdjęcie:

sunset-sail-1631916.jpg

Na tych platikowych formach żagiel jest jakby "nałożony na kule". W rzczywistości powinieneć obciąć nieco boki, tego co nakładasz. Nateriał żagla się napinał, a nie rozciągał. Wtedy pozbędziesz się marszczeń i będziesz miał efekt na ja zdjęciu wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj jaki odzew, dziękuje !

 

a więc

ale rozumiem, że to prototyp

absolutnie tak - wytyczenie ścieżki sie odbyło, choć oczywiście pytanie ile jeszcze musi powstać aby było ok

 

z tej odległości ten batyst źle nie wygląda więc widać że jest dobrym materiałem na żagle

z tej odległosci to tak ale już z bliska to mi sie nie odzownie kojarzy z opaską uciskową ... ale to wynik nakładania wikolu

 

Wtedy pozbędziesz się marszczeń i będziesz miał efekt na ja zdjęciu wyżej

generalnie się zgadzam czyli marszczeń za dużo ale, przykład zdjęciowy to współczesny jaht którego żagle są całkowicie inaczej szyte i trymowane niż te z czasów mojego czy twego obecnie budowanego plywadla tak wiec marszczenia przy szotach (a de facto kształ sciągania materiału w 1 miejsce ) muszą być, także współcześnie przy pewnych kursach na foku /kliwrach takie marszczenia idące w stronę rogu szotowego także występują

zaglowce_8_gdynia_DSC04071_Edit.jpg

 

wygląda świetnie !
wygląda świetnie

dzięki, myślę iż materiał już mam i po pierwszych podobnie euforycznych odczuciach przyszły inne

... co z brytami... to jednak wyglada jak papier ...

 

wiec obecnie siedzę w googlach z hasłem - rysowanie / wycinanie brytów żagla

chcę spróbować skonstruować te żagle nie z 1 kawałka pergaminu ale z kilku brytów łącząc je tą samą technologią - liczę iż wówczas żagiel uzyska więcej 3d ktoś może ma jakie linki ciekawe albo przemyślenia jak to wyszkicować sensownie. No bo bryty muszą być wycinane wygięte aby w ostatecznym rozrachunku dać zagięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra no to kolejna garśc info z pola walki

 

a więc początkowo szukałem, główkowałem rozrysowywałem i d.. jakoś nie umiałem tego zrobic na kartce wiec postanowiłem przejść do czynu

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0304.jpg

 

pociłem pergamin na paski, przeprasowałem z parą co by złapał wilgoci

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0306.jpg

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0307.jpg

 

i przystąpiłem do nakładania "brytów" na kopyto, dodałem także na koniec paski pergaminu imitujące przeszycia. Na razie lik górny oraz pod reflinki - boczne kawałki będą wypadkową docinki

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0309.jpg

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek_0312.jpg

 

wydaje mi się iż wreszcie trafiłem na to czego szukałem, choć ten egzemplarz jest tylko prototypem to wyznacza słuszny trynd

 

tak wiem jest to cholerne pofałdowanie ale

1 nie takie duże jak na zdjęciu bo tu cień pada

2 wnioskując z poprzedniego prototypu to może da się po wyschnięciu zniwelować

 

 

wnioski na przyszłość

1 nie używać ołówka - dupnie to wygląda a wszak dzięki takiej konstrukcji - bryty - przeszycia będzie widać ? co sądzicie

2 wyznaczyć sobie pola zachodzenia na siebie brytów

3 popracować nad krzywiznami poszczególnych brytów co by sie to ładniej nakładało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co raz to piękniejsze

 

Wracając do mojego wczesniejszego postu, bo nie do końca chyba wyjasniłem o co mi chodzi.

Chodzi mi o wytłoczkę żagli. W twoim modelu wszystkie żagle są tłoczone na formacie A4. Trzebe je sobie powycinać i zamontować (w domyśle producenta). Jeśli na tak wytłoczony żagiel położysz prostokątną kartkę i będziesz chiał aby wszystkie rogi kartki przylegały do spodu wytłoczki (jak to robisz do tej pory), nie ma siły, będziesz miał nadmiar materiały który będzie się nakładał i robił marszczenia (kartka się nie naciągnie). Gdybyś na wytłoczkę położył już w miarę docelowo przycięty papier (przyszły żagiel) to powinien się ułożyć w miare naturalnie. Nie będziesz miał nadmiaru materiału który będzie się nakładał na siebie.

Twoje żagle też powinny być bardziej wycięte. W moim modelu Revell dał żagle jako osobne tłoczone elementy.

RlD89kDpo3ScTQdL5GFAcIv2Ubni8rraloxrJVDKvaEAOypMBGice0JUvz7B5mLStKcHIWQGFI9mE8H4trub7A7qslT68ixMzdN0CXCl5DOQTuEYNLBvQeQcRMxYu50ADujcb9VJzjLPdFNdmoR2pLwMuogqM56WQu-QJp6WJiwpu_7D6eSaeJwVWY2Yc2vJEr0bQn3Ty9cjJ6v0ZbzH9f3OcQM88ruc2pqlNyugXAosD-Cp8B6uNr26yGft4GblduuwrPQFxX9-zeJNAKc-APasNKpUbm-EdY7R1ttme8tk5yHQn7pCNhGDAcBdZX41h80MNzgG1IG1gT5dOvt_gIiTlJWn2h5O3O2ja3jED5rJ0vorL3GDtrvvIQhC9twBK_rdA9l-izey01jpOJKska04yK8ISI0Zpb4InFxyoW-I2hg_eQJLBwvGMAdLXaF_Ul92BiPF6bCi8OhgipvnSILdQ6GAHewSWCGblDPQ_iCb9H-Of8y3L6_ajuriHMJL9bLxh_EN-dqB63eP0MQwZwEkVs7XWyFkPev-T-HD6KD4cqoQnQN82BFhyICvRbu45DvQkHgIfswecTKERxwZX2Wuq6ySu_rRTl5R_PDRx6bK9B61bKYc=w479-h638-no

mfPAjGTwgmXeEt-ls6RNiJ_tfdJUuU4rhNGqYi2LG2HuZS05yXMwGqRdQ9D-aKbnAF6hgSXLIhuZHoPfowbI4z5BcY66VIJm46sVNQlVOCGFD4gV_bOwfaE-IrDLE2tx_Q6-jiz9tc6XokTcMkDznWZq0JW-wvc6Hh3F--RVG26NU2cR9lhaHGFzvurXj1SsQblT6eNkd-adWyt3m0a-9e_gG3z3cqs-s6nxSqFjnvw7dPyO-iZH58z-WNHwuPIkLC-TI41AbXtdNw3NvK6ZArRw0uPq38Jmic-YH-e5udS7AQ3_ghCYZ7SfyPVBj4sXntHnj_zZrgv2hKO4V6Sy9qlKgTF26_h_pplZDOxgvpuiOpPmGkKHlwLtOIZRjnP75hfHeRCm4I_BpC31J05hf9zM5HkHA3fjJDdVerZg81X9qDJ8uD3se5c7A_-qBDdMI08W8dJ58Kbc9MQaYjGlDzL51HceGQANDOvtjnxOXm2EB05mkZPFI3N2GuH0TnBB9woxDZUbZ2pPgvpi-Gny7wNjkQ0QO88K_vq0dAV-Xm6pgic-HkUBSjXvxeOk9GBdM9DG8aGb8ZUc6MvpNrH-gW6dwTk0mGDDxaKiE3nczvBT_ozb=w479-h638-no

fGA3NJCj2mRdqhYqJJSvw2mwkYLAyuO5L-W1ih7dXGmcrNO9DY1WO28BUdMVLWH06r_1jdNVZrafhugChR7QIY-UBzBqwWziNcgAx7I-94Fe2Zlt3Hvi5KKKfsK9b4REjNKVQ4z6g0evgCGXeN3Ec2zuKDWMcNHkYGiINSYLnBbQeGt9GnaLYXU1vc7HUNx7dqCtKcRorJR9xCDugzgd7fdsXa96TWE8O3oC6liuP8vBe-mePyN-3ZBkS051EpJaD1F3lT8zLdOddWzuNEIBTBrtcuw8_To7__KOA6pItjGwe0VgXtJdpl6Xe8bDOxCizVuz_HQi03nEPx7AeQvBy4SLLfRnmYlqlvkR1dbLdbYMQUbmE0T_NhxRDq3ffclXzCJ7KLNzqiqVC8ChKSEKYL95U57QY3OaUABVs6umirZHeEWPNvJKEck4S5QNAtUM8j4hRwDgJ3Qo4tChYK7J-hVYBSxR8efJNaJ4txAmA5697LDDhjNt-oay3ieigTi4nendyLmr2ubmzVhoxwS45qsZlLyHjW3bGyodYF4CPmABrA9T9ZNSW5Qwu6UzuHXPR5JKYnFZeOV0kzZE-mcRMaF7BCtUvlwDo92d__bmBCTz7Yvb=w479-h638-no

tsGA8jiGJIimN-mG0qtp8v_bQG7MCH1oiNGPgpx-7TGPfUYz37DicEXuxkU9s6wNNz98vuGMnOTnp1YOLQdX4eTg_JFO15sbklxEHw1pTqN5hYFTtS_--Z_JZRnKL-d4kUBOi1h0gIANkeCFcWNJz5msQwPyGnOaWSBjDuugK95BYdgqoVkv71IVjGr-PVvc5qYRVFeMkhrKdf-MscWDxl3UnvNpKD_sYpX73Iuw-UkKCTBepUo-gpHEvH_dgtyMyXyKttieU-H1obVaxrkiYVskPutv1mJIlJmC6C3TOHHpePCEt7yy_uGNR5C96vppTplJub_9IxdSei_zEA2kWcNIFv4bu0qg-sj9TFRe0vIYurq1C3a7l1HkVPSSBA05GhYAuopsUE9Llf4J47vXgld_oLFKFuvE78Y39d880Z8Mjt0dGJavSbmejSL5udHgAU2fHj1bTyr26NSMJMiCBOKkpe8eeJYTxwtzg_QBWFLY99kPwrCrXSBfbYcZ2h8TfTHjEXzdx9yIrNTUsaQcpeiS-q1-JA0eIkcKIuerTofCoY-8a9sUWxNfy4zMS9QOI4dolf-UnlcA3eUDYZevPstY1QPbqpUze8fW7PRuHXFqVgDN=w479-h638-no

 

Zauważ, że żagiel jest odkszatłcony a nie naciągnięty jak guma na kulkę

 

Mam nadzieję, że dobrze wytłumacyzłęm o co mi chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest właśnie klu programu:) prezentowany ostatnio serii prototypów bylklejony z prostych kawałków, bo ni jak nie umiem oblicz - wytypować krzywizn na sucho. Mając teraz ten zagiel zbierając z niego wzór powinno pójść łatwiej

Jacocapone - masz rację dot przecięcia musi być bardziej zacięte - wyciete

 

Próbuje dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze w ramach uzupełnienia

 

g8HVyMDd9177j6IKtQEiOgNFVNsJNFEPFiPHlUdTLGHNHJ5jkrcwNowD33QieM-7UQ73m9EdEFluvDiiwAgdfWGd3j59JqdOYBJwyNkqWFZ35KXzL36ilWdFbKTsDZ7bYqyrwpAc4Th2Rl4gjPdbUPv0u5OcZsxrx5QOatSI0-MthPTPlEdSzLq-40n3z2sWfEe8WAnynkMpF4fqxecbFC1ZFgBUPATLKq9dLrs3YiTmulZc_HJvOpNklgX3EG2eVsMkDK3NW-NLRefI8h49VC_wOPPm22dCwINeQY6kACiE-yZXfKtM2TZx_j53F-uL-WJrCPjDG5yAZB2v5Jpi1PtuEYZiqN_1ZZAlpnyGBmPCjmV7ZU-JERpTfAwS9QVUjo6Ue6T2wgTd_VpwSVjRuLyH62uhuhD_ZXMn2-QiH4kO9-IFKTBc9Ji704LQ2Ip-HPJMrAl6TWH8OJNS7xsswgQ6Wbk0ssh1p80xO9k9SWypoNWdHClLDx6rgsxfJL3wrSPRnI5_CETrCOGC4isddG_DQ7QCCsSs0EznNWdeWUnUuhT0KBBbBJ6rzXE05CJs7Z2SEWkCWOF5DD-fZisnC2jj26KSMnWxTXosrC5o9z71Q5C1V11w=w1100-h619-no

 

Krótka mechanika: żagiel jest trójkątem, którego zielony bok jest stały. W zależności jak jest przesuwany wierzchołek trójkąta po żółtej lini, tak tworzą się niebieskie krzywizny (oczywiście jeśli wieje wiatr). Eksperymenatlnie można zaobserwować te krzywizny robią trójktąny żagiel z woreczka śniadaniowego według powyższego opisu Jest on wystarczająco elastyczny i delikatny. Ewentualne marszczenia też powinny być wtedy widoczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra no to mamy chyba 1 wersje produkcyjną

muszę popracować jeszcze nad krzwiznami, ale jak dojdzie szot to i całość ładnie zapracuje

 

do dodania jeszcze linki jako liki, reflinki, no i przymocowanie całości do reji.. o jezu ;)

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek%2Bbezan_0309.jpg

 

tartan%2Bcorsair%2BXVIII%2Bwiek%2Btakielunek%2Bbezan_0310.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ten żagiel jest za bardzo "przeźroczysty". Czy bryty nie są przypadkiem za szerokie? Wg. mnie wszystkie krawędzie żagla (tzw. liki) powinny być wzmocnione bantami. Ty masz wzmocniony tylko lik górny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.