Skocz do zawartości
KW-2

Chemia i jej termin ważności

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio tak się zastanawiam jaki termin ważności ma chemia modelarska (farby, kleje, filtry, washe, szpachle itd.)

Nie mogę tego znaleźć na pojemnikach.

Może ktoś wie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem czy w ogóle ma.

Ja używałem preparaty mające i po kilkanaście lat i nie zauważyłem żeby coś z nimi było nie tak.

Wyjątkiem na pewno mogą być farby Gunze C, które wysychają i nawet fabrycznie nowe po pewnym czasie mogą być całkowicie zaschnięte - zdarzyło mi się kiedyś taką dostać ze sklepu, nadawała się tylko do kosza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie niektóre Tamiye leżą już 8 lat i się nie rozwarstwiły i nie ma problemów z kryciem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zielonego humbrola mam 20 lat prawie. Kupiony jeszcze w Harcerzu. Płynny, kryje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
U mnie niektóre Tamiye leżą już 8 lat i się nie rozwarstwiły i nie ma problemów z kryciem ;-)

Zielonego humbrola mam 20 lat prawie. Kupiony jeszcze w Harcerzu. Płynny, kryje.

Dzięki za odpowiedzi!

Nie spodziewałem się aż takich terminów ważności.

Mam klej Tamiya kupiony 3 lata temu i zastanawiałem się czy jest dobry. (teraz widzę, że 3 lata to pikuś w porównaniu z waszymi wynikami)

Pzdr!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje podobnie , jak dobrze zamknięte to nic im niema . A klej tak długo to niemialem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nie wiem czy w ogóle ma.

Ja używałem preparaty mające i po kilkanaście lat i nie zauważyłem żeby coś z nimi było nie tak.

Wyjątkiem na pewno mogą być farby Gunze C, które wysychają i nawet fabrycznie nowe po pewnym czasie mogą być całkowicie zaschnięte - zdarzyło mi się kiedyś taką dostać ze sklepu, nadawała się tylko do kosza.

No ja na szczęście Gunze C nie maluję

Przykra sprawa Ci się zdarzyła:(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba było zalać Gunze ich rozcieńczalnikiem. Ja tak dwie farby odratowałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sklep mi po prostu przysłał nową farbę.

Nie wiem czy rozpuszczalnik coś by tu zadziałał bo to nie była bardzo gęsta farba tylko odrobina twardej skorupy na dnie słoiczka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ty nie wiesz, a ja wiem. :P Troche to trwa zanim farba się w pełni rozpuści, ale farbę można normalnie używać. Na tamkę też działa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Stare Humbrole tak miały. Mam jeszcze ze dwadzieścia kilka różnych kolorów i nigdy z nimi nie miałem problemów. Poza srebrnym (11). Odkąd jednak zaprzestano dodawać do nich związki ołowiu (konserwant) to bywa różnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Używam tego preparatu od pewnego czasu i faktycznie farby nim rozcieńczone są jak nowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatnio otworzyłem czerowną Tamiye i delikatnie oddzieliła się po 1 miesiącu leżenia.. Mam nadzieje ze po przemieszaniu bedzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam jeszcze pytanie do grona modelarzy:)

Ostatnio tak sobie czyszczę/sprzątam/przeglądam warsztat, bo zabieram się za budowę modelu. Biorę w rękę klej Tamiya Extra Thin, i nie miła niespodzianka-zrobił się taki jakiś biały i mętny

Dodam, że ten klej ma ok. 2.5 roku.

Czego może być to przyczyna???

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mam jeszcze pytanie do grona modelarzy:)

Ostatnio tak sobie czyszczę/sprzątam/przeglądam warsztat, bo zabieram się za budowę modelu. Biorę w rękę klej Tamiya Extra Thin, i nie miła niespodzianka-zrobił się taki jakiś biały i mętny

Dodam, że ten klej ma ok. 2.5 roku.

Czego może być to przyczyna???

kleiłeś coś na podkład/farbę i się trochę na pędzelku ostało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, też myślałem. Dzięki!

Myślicie, że klej będzie kleił gorzej?

Chyba zrobię jakąś próbę, żeby sobie modelu nie załatwić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi